Mistrovství Evropy ve fotbale - 1. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Polsko : Slovensko - 14. června 2021   18:00

Polsko
Polsko
46' Linetty (Rybus)
1:2
(0:1)
Slovensko
Slovensko
18' Szczęsny (vl.) (Mak) • 69' Škriniar  (Hamšík)
Polsko
Szczęsny – Bereszynski, Glik, Bednarek, Rybus (74. Puchacz) – Linetty (74. Frankowski), Krychowiak, Klich (85. Moder) – Jóźwiak, Lewandowski (C), P. Zieliński (85. Świderski).
Haţegan – Ghinguleac, Gheorghe (ROU)
Krestovskij stadion, Petrohrad
Slovensko
Dúbravka – Pekarík (79. Koscelník), Šatka, Škriniar, Hubočan – Haraslín (87. Ďuriš), Kucka, Hromada (79. Hrošovský), Mak (87. Suslov) – Hamšík (C) – Duda (90+4. Greguš).

To už je z mojí strany vše. Děkuji za pozornost a přeji hezký večer!
Statistiky zápasu:
Držení míče: 56 % : 44 %.
Střely na branku: 3:2. Střely mimo: 10:5. Rohy: 5:2. Ofsajdy: 0:1. Fauly: 15:13.
Fotbalisté Slovenska vstupují do EURA cennou výhrou nad Polskem v poměru 2:1! O jejich vedoucí gól se zasloužil v 18. minutě především Róbert Mak, který balón individuálně dotáhl do šestnáctky, trefil tyč a od ní se míč odrazil do zad brankáře Wojciecha Szczęsného a následně do brány. V první půli pak Slováci soupeře už k ničemu nepustili, ovšem po změně stran se bíločervení dočkali vyrovnání už po 30 sekundách. Karol Linetty sice při zakončení netrefil míč dobře, ten ale zřejmě i proto skončil až za zády brankáře Dúbravky. Polsko pak bylo na koni, naopak slovenští fotbalisté působili opařeně. V 62. minutě se však nechal po druhé žluté kartě vyloučit Krychowiak a nabídnutou přesilovku využil zhruba po sedmi minutách Milan Škriniar. K tomu míč propadl po rohovém kopu a stoper Interu Milán prostřelil vše před sebou. Poláci se v závěru dokázali dostat do tlaku i o deseti. V jejich největší šanci však Bednarek těsně minul tyč brány soupeře.
90+5'
90+4'
Tak ještě jedna příležitost Polska. Lewandowski podržel míč a následně ho poslal proti noze Karola Świderského. Ten střílel zpoza šestnáctky, Dúbravka však balón nadvakrát zkrotil v rukavicích.
90+4'
Střídání v týmu Slovensko: ze hřiště odchází Ondrej Duda, přichází Ján Greguš.
90+3'
Poláci i v deseti vrhají vše do útoku. Jejich zoufalý nápor vrcholí.
90+1'
Druhý poločas bude prodloužen o čtyři minuty!
90+1'
Teď si Slováci jistě velmi oddechli! Jan Bednarek si na hranici šestnáctky zpracoval míč a po zemi ho poslal těsně vedle levé tyče z pohledu Dúbravky! Brankář anglického Newcastlu se jen díval.
90'
Juraj Kucka fauloval Puchacze. Poláci mohou zůstat v tlaku.
88'
Tohle vypadalo zajímavě! Po rohu balón před bránou hlavou tečoval Robert Lewandowski! Zřejmě ale viděl hrací předmět na poslední chvíli a nedokázal ho usměrnit mezi tyče.
88'
Centr Puchacze srazil bránící Kucka a balón se snesl za branku Slovenska. Uvidíme roh.
87'
Dvakrát střídají i Slováci. Odešli Lukáš Haraslín s Róbertem Makem, které nahradili Michal Ďuriš s Tomášem Suslovem.
85'
Střídání v týmu Polska: ze hřiště odchází Mateusz Klich, přichází Jakub Moder.
Střídání v týmu Polska: ze hřiště odchází Piotr Zieliński, přichází Karol Świderski.
85'
Po něm se balón odrazil před šestnáctku k Tymoteuszovi Puchaczovi, který ho napálil nad bránu Slovenska.
84'
Mateusz Klich teď vybojoval na Šatkovi alespoň roh.
83'
Poláci to mají v oslabení těžké. K míči se snažil dostat Frankowski, u toho ale fauloval Škriniara, který měl k balónu blíže a dobře si ho pokryl tělem.
82'
Po faulu Puchacze na Haraslína navíc zůstane slovenská reprezentace u míče.
81'
Do konce utkání schází deset minut plus nějaké to nastavení. Slováci hájí vedení, navíc hrají v početní výhodě.
79'
První střídání Slovenska. Patrik Horšovský nahrazuje Jakuba Hromadu. A je tu ještě jedna změna. Místo Petera Pekaríka si kopne liberecký Martin Koscelník.
78'
Zieliński nedostal míč do ulice na Lewandowského. Kanonýr Bayernu byl dobře bráněn.
77'
Poláci se snažili zahrozit po standardní situaci. Centrovaný míč Jan Bednarek prodloužil jen do rukavic Martina Dúbravky.
76'
Róbert Mak si naváděl míč na střed a následně si všiml nabíhajícího Juraje Kucky. Na toho ale míč neprotlačil, trefil protihráče.
74'
Střídání v týmu Polska. Ze hřiště odchází Karol Linetty, přichází Przemysław Frankowski. Dohrál také Maciej Rybus, kterého nahradí Tymoteusz Puchacz.
73'
Poláci už chystají změny. Vypadá to na dvojnásobné střídání, které zřejmě přijde na řadu v nejbližším přerušení hry.
71'
Polský tým to musí i v deseti otevřít. Jiná cesta k úspěchu teď nepovede.
69'
Slovensko právě vstřelilo branku!
Slováci se po rohovém kopu prosazují! Po rohovém kopu Róberta Maka balón propadl k MILANOVI ŠKRINIAROVI, který z pozice kousek za penaltou vystřelil k pravé tyči z pohledu marně se natahujícího Szczęsného – 1:2.
68'
Teď už naši východní sousedé dopředu zamířili. Po Kuckově přihrávce střílel z pravé strany šestnáctky Lukáš Haraslín. Jeho pokus byl sražen na roh.
68'
Slováci si ťukají s balónem, se kterým se neženou za každou cenu hned dopředu.
66'
Poláci se teď vcelku pochopitelně zatáhli a s míčem na půlící čáře kombinují hráči Slovenska.
65'
Ondřej Duda se v pokutovém území zahnal s míčem až za brankovou čáru. Vykopává Szczęsny.
64'
Uvidíme, jak se Slováci popasují s přesilovkou. Za přepnou do útočnějšího módu, nebo budou hrát spíše na jistotu.
62'
Obrovská komplikace pro Poláky! Grzegorz Krychowiak přišlápl nárt Jakuba Hromady a dostal za to žlutou kartu. Protože už jednu měl, musel rozhodčí Haţegan následně vytáhnout i červený kartónek. Svěřenci Paula Sousy tak budou dohrávat o deseti!
60'
V hledišti petrohradského stánku nescházejí diváci, kteří mohli alespoň v omezeném počtu dorazit. Jsou tam i fanoušci Polska a Slovenska.
59'
Nakonec dva rohy Polska. Po tom druhém a rozehrávce nakrátko přepálil centr Zieliński.
58'
Přímý kop zahrával Robert Lewandowski. Jeho střelu přizvedla na roh slovenská zeď.
57'
Haraslín v leže fauloval Macieje Rybuse a uvidíme tak zajímavou standardní situaci Polska...
57'
Slováci jsou teď hodně pasivní, zatahují se ke svému pokutovému území. Poláci ho s míčem obléhají.
56'
Maciej Rybus odcentroval z levé strany. Míč odehrálo do bezpečí stoperské duo Slovenska Šatka – Škriniar.
54'
Róbert Mak byl přistižen v ofsajdu. Míč pro Polsko.
54'
Balón si z pravého křídla naváděl na levačku Lukáš Haraslín. Jeho pokusu scházela přesnost.
53'
Slováci jsou rychlým gólem opařeni. Poláci zahrávali rohový kop. Míč se vrátil k jeho exekutorovi Zielińskému, jenž po zasekávačce odcentroval. Hlavičkující Kamil Glik však nemířil přesně.
51'
Další příležitost Polska! Tentokrát přišla po souhře na pravé straně, odkud našel Mateusz Klich zpětnou přihrávkou znovu Karola Linettiho. Ten opět nezakončil tak, jak chtěl a v tomto případě tím Dúbravku nepřekvapil.
49'
Nyní to zkoušel Piotr Zieliński. Ten ale netrefil bránu.
47'
Gól Poláků padl zhruba po 30 sekundách druhého poločasu. Pro bíločervené je to určitě obrovský impulz.
46'
Polsko právě vstřelilo branku!
To je nástup Poláků do druhého poločasu jako hrom! Gólu předcházela velmi dobrá kombinace, kdy Mateusz Klich předložil míč na levou stranu šestnáctky Maciejovi Rybusovi. Ten našel zpětnou přihrávkou KAROLA LINETTYHO, jenž balón netrefil ideálně, ale možná i proto nakonec skóroval. Nepříliš prudké přízemní zakončení tak prošlo za záda překvapeného Dúbravky – 1:1.
46'
Ani jeden z trenérů o přestávce zatím nevystřídal. Uvidíme, s čím přijdou především Poláci, kteří potřebují na své hře něco změnit.
46'
Statistiky po 1. poločase:
Držení míče – 58 % : 42 %
Střely na bránu – 0:1
Střely mimo – 4:4
Rohové kop – 0:1
První poločas je minulostí! Vyšel lépe Slovákům, kteří jdou do kabin s vedením 1:0. Svěřenci kouče Štefana Tarkoviče se od začátku nikam nehnali. Vsadili na kvalitní defenzivu a rychlé brejky. Z jednoho z nich také v 18. minutě udeřili, když se po krásné individuální akci dostal ke střele Róbert Mak, který sice nastřelil tyč, ale od ní se míč odrazil do zad brankáře Wojciecha Szczęsného a následně do brány. Polsko se v útoku prosazuje jen těžko. Slovenská defenziva je do vážnější příležitosti zatím nepustila.
45+2'
45+1'
Zablokovaný centr Mateusze Klicha. Poláci bodu ještě vhazovat.
45+1'
První poločas bude nastaven o minutu.
45'
Další útok Polska skončil nepřesnou přihrávkou na Bereszynského. Slováci budou kopat od brány.
44'
Opět kvalitní slovenská obrana. Robert Lewandowski si před bránou hledal centrovaný balón. Milan Škriniar ho ale uhlídal a ukázal, proč kope v základní sestavě italského šampióna Interu Milán.
42'
Poláci se až teď zase dostali k šestnáctce soupeře. Rybusův centr našel Roberta Lewandowského, jenž si na levé straně pokutového území balón pohotově připravil a zkusil zakončit. Přeci jen to ale nebyla ideální pozice a podle toho to i dopadlo. Dúbravka nemusel zasahovat.
41'
Dobrá pasáž Slovenska, jehož hráči drží balón a teď hrají, co potřebují.
40'
Slováci teď chvíli podrželi míč. Do rozehry zapojili i brankáře Dúbravku, který ho nakopl dopředu a do autu balón odhlavičkoval Bereszynski. Hosté tak zůstanou v jeho držení i nadále.
38'
Slováci zatím dobře brání. Poláci se dostávají do zakončení pouze zpoza šestnáctky. Uvnitř jim obránci soupeře už nic nedovolují.
37'
Zieliński posunul míč před pokutové území na Karola Linettyho, který to levačkou hned zkusil. Ani on však netrefil bránu.
36'
Protiútok Slovenska táhl Marek Hamšík. Ten ještě mohl nahrávat doleva Makovi, zkusil to ale sám a jeho levačka zamířila vedle vzdálenější tyče.
35'
Další střelecký pokus Poláků. Piotr Zieliński si u šestnáctky zpracoval míč a hned poté zkusil překvapit Dúbravku. Skákavý balón však netrefil ideálně a poslal ho vedle brány.
34'
Hosté teď přišli na vlastní polovině o míč, z čehož mohl těžit Grzegorz Krychowiak. Ten nic nevymýšlel a z nějakých 23 metrů střílel nad bránu soupeře.
33'
Slováci vyrazili do rychlého protiútoku. Hamšík si počkal na Pekaríka, kterému dal míč do běhu na pravé křídlo. Krajní běh Herthy Berlín pak poslal před bránu dobrý centr, který si našel Juraj Kucka. Jeho hlavička skončila v náručí Szczęsného.
32'
Rybus v souboji o balón na polovině soupeře fauloval. Slováci tak mohou v klidu rozehrávat.
31'
Držení míče – 65 % : 35 %
30'
Na hranici pokutového území měl míč na pravačce Marek Hamšík. Nástřel slovenského kapitána však k bráně nedolétl.
28'
Šílenou rozehrávku předvedl Kamil Jóźwiak, který míč předložil Jurajovi Kuckovi. Ten na nic nečekal a ze střední vzdálenosti vystřelil. Jeho projektil prolétl nad břevnem Szczęsného svatyně.
27'
Na druhé straně se z pravé strany dostal do pokutového území Lukáš Haraslín, který však v rozhodující chvíli zapomněl balón za sebou. Poté ještě střílel Peter Pekarík, jehož pokus neprošel až k brankáři.
26'
Maciej Rybus si v pokutovém území rovnal míč o chvilku déle, než bylo zdrávo a jeho střelu tak stačil zablokovat Kucka. Poláci ale reklamovali předchozí zákrok na Linettyho, po němž se dožadovali odpískání penalty. Rumunský sudí byl ale jiného názoru.
25'
Karol Linetty se v hlavičkovém souboji opřel o vyskakujícího Petera Pekaríka, který si při pádu na zem hlasitě zakřičel. Faul ale pískán není a Poláci mohou vhazovat.
24'
Rybus fauloval Haraslína a tím tak skončila polská útočná snaha.
23'
Slováci utkání výborně rozjeli a nyní může být jejich taktika zabezpečené obrany a rychlých brejků ještě účinnější.
22'
Grzegorz Krychowiak sáhl rukou po Jakubovi Hromadovi a také jemu se před očima zažlutilo.
20'
Tomáš Hubočan je prvním hráčem, který dnes viděl žlutou kartu. Fauloval Krychowiaka.
18'
Máme tu první gól zápasu! Krásnou individuální akci předvedl Róbert Mak, který převzal míč u levé postranní čáry a zamířil do šestnáctky. Cestou vycvičil Bereszynského a z úhlu vypálil. S přispěním teče Glika trefil bližší tyč, od níž se balón odrazil do zad gólmana WOJCIECHA SZCZĘSNÉHO a následně za brankovou čáru. Za autora vlastního gólu je označen právě brankář polské reprezentace.
16'
Z ní ale polská strana nic nevytěžila. Centr Rybuse přelétl nabíhající hráče a balón zamířil do zámezí.
15'
Piotr Zieliński byl faulován Kuckou a Polsko tak bude mít k dispozici standardku...
14'
Slováci poprvé vážněji zahrozili. Hamšík předal míč na levé křídlo Ondřejovi Dudovi. Ten si ho navedl na pravačku a z hranice šestnáctky to přes bránícího hráče zkoušel na bližší tyč. Tu minul jen těsně!
13'
Slováci po delší době získali míč a vyvezli ho na svou útočnou polovinu. Tam i oni teď volí rozvážnější kombinaci.
11'
Jóźwiak převzal míč na pravé straně a okamžitě centroval na vzdálenější tyč. Tam si nabíhal Maciej Rybus, který však na balón nedosáhl a ještě fauloval bránícího Pekaríka. Míč uvede do hry brankář Dúbravka.
10'
Vypadá to, že domácí budou chtít hrát na postupný útok. Slováci zase spoléhat na obranu a vyrážet do brejků.
8'
Poláci to nyní zkoušejí postupnou kombinací. Balón si trpělivě přihrávají.
7'
Marek Hamšík napravo kombinoval s Peterem Pekaríkem. Kapitán Slovenska pak chtěl nahrávat spoluhráči u šestnáctky, ale to si bíločervení pohlídali.
7'
Do rozehrávky polských zadáků se vložil napadající Ondrej Duda. Právě od něho se míč odrazil do autu.
5'
Do zakončení se na hranici šestnáctky tlačil Robert Lewandowski. Jeho střelu zablokoval Milan Škriniar.
5'
Poláci před vápnem soupeře ztratili a protiakci rozbíhal na levém křídle Robert Mak. Pro svůj tým získal autové vhazování.
3'
Zahrával ji Marek Hamšík, který našel spoluhráče na zadní tyči. Ten míč vracel do ohně, kde těsně před Lukáše Haraslínem zasáhl Robert Lewandowski. Ten přišel vypomoci defenzivě a připsal si důležitý obranný zákrok.
2'
Krychowiak poslal k zemi Hromadu. Následovat bude standardní situace Slováků.
2'
Po faulu Juraje Kucky budou Poláci rozehrávat z poloviny hřiště. Zdá se, že jejich trenér Paulo Sousa nakonec zvolil rozestavení se třemi stopery, byť v zápise byla uvedena formace 4 – 3 – 3.
1'
Utkání rozehráli Slováci, kteří zvolili modrou barvu dresů. Poláci hrají v bíločervené kombinaci.
1'
Oba týmy už nastupují na hrací plochu petrohradského stadionu. Nyní zazní národní hymny.

Polsko: Szczęsny – Bereszynski, Glik, Bednarek, Rybus – Linetty, Krychowiak, Klich – Jóźwiak, Lewandowski (C), P. Zieliński.
Náhradníci: Skorupski, Fabiański – Dawidowicz, Kędziora, Kozłowski, Świderski, Moder, Płacheta, Frankowski, Świerczok, Helik, Puchacz.

Slovensko: Dúbravka – Pekarík, Šatka, Škriniar, Hubočan – Haraslín, Kucka, Hromada, Mak – Hamšík (C) – Duda.
Náhradníci: Kuciak, Rodák – Vavro, Greguš, Weiss, Suslov, Bénes, Hrošovský, Hancko, Ďuriš, Lobotka, Koscelník.

Rozhodčí: Haţegan – Ghinguleac, Gheorghe (ROU).
Slováci do utkání nastupují bez klasického hrotového útočníka. Nahoře by se měl pohybovat záložník Ondřej Duda, jehož bude doplňovat hlavně Marek Hamšík.
Oba týmy se naposledy utkaly v roce 2013. V přátelském utkání v Polsku zvítězili 2:0 Slováci. Góly tehdy stříleli Kucka a Mak, kteří figurují i v současném výběru.
Polsko:
Poláci se možná neřadí k největším favoritům turnaje, ale v kádru mají jednu z největších hvězd šampionátu. Robert Lewakdowski totiž patří k nejlepším útočníkům na světě. V této sezóně nastřílel v Bundeslize v dresu Bayernu 41 gólů a překonal letitý rekord Gerda Müllera. Na EURO se Polsko kvalifikovalo potřetí. Nejlepším výsledkem bylo čtvrtfinále před čtyřmi lety. Poláci jsou ale dvojnásobnými medailisty z MS. Bronz si odvezli v letech 1974 a 1982.

Také Polsko v roce 2021 odehrálo pět zápasů. Kvalifikaci o MS rozehráli remízou 3:3 v Maďarsku, poté přehráli 3:0 outsidera z Andorry, ale naposledy padli 1:2 v Anglii. Před ME pak Poláci sehráli ještě dva přípravné duely. S Ruskem remizovali 1:1, s Islandem pak 2:2.

Kouč Paulo Sousa se musí na EURU obejít bez dvou kvalitních útočníků Krzysztofa Piąteka a Arkadiusze Milika. Oba borce vyřadila zranění. V týmu jinak nescházejí třeba brankář Wojciech Szczęsny z Juventusu, stoper Jan Bednarek ze Southamptonu, záložník Neapole Piotr Zieliński a samozřejmě zmíněný Lewandowski.

Nominace na ME:

Brankáři: Łukasz Fabiański (West Ham), Łukasz Skorupski (Bologna), Wojciech Szczęsny (Juventus).
Obránci: Jan Bednarek (Southampton), Bartosz Bereszyński (Sampdoria), Pawel Dawidowicz (Hellas Verona), Kamil Glik (Benevento), Michał Helik (Barnsley), Tomasz Kędziora (Dynamo Kyjev), Kamil Piątkowski (Raków), Tymoteusz Puchacz (Lech Poznań), Maciej Rybus (Lokomotiv Moskva).
Záložníci: Przemyslaw Frankowski (Chicago Fire), Kamil Jóźwiak (Derby County), Mateusz Klich (Leeds United), Kacper Kozłowski (Pogoń S.), Grzegorz Krychowiak (Lokomotiv Moskva), Karol Linetty (Turín FC), Jakub Moder (Brighton), Przemysław Płacheta (Norwich City), Piotr Zieliński (Neapol).
Útočníci: Dawid Kownacki (Düsseldorf), Robert Lewandowski (Bayern), Karol Świderski (PAOK Soluň), Jakub Świerczok (Piast Gliwice).
Slovensko:
Slováci se na velký turnaj kvalifikovali potřetí. V roce 2010 si zahráli na MS, v roce 2016 si pak poprvé vyzkoušeli také EURO. V obou případech se jim podařilo postoupit ze základní skupiny, vypadli ale hned v osmifinále.

V roce 2021 sehrála slovenská reprezentace pět zápasů a ani jednou neprohrála. Hned čtyřikrát ale remizovala. Kvalifikaci O MS Slováci zahájili remízami na Kypru a doma s Maltou, za což si od fanoušků i expertů museli vyslechnout velkou kritiku. Tu následně umlčeli domácí výhrou 2:1 nad Rusy. Poté ještě přišly dva přáteláky před evropským šampionátem, v nichž svěřenci kouče Tarkoviče plichtili s Bulharskem a Rakouskem.

Brankářskou jedničkou Slovenska je Martin Dúbravka z anglického Newcastlu. Asi největší současnou hvězdou je stoper Interu Milán Milan Škriniar. Zkušenosti do záložní řady přináší Marek Hamšík. Dlouholetá opora Neapole naposledy působila ve švédském Göteborgu a od příští sezóny bude působit v Turecku. V nominaci nescházejí také obránce Sparty Dávid Hancko, Vladimír Weiss ze Slovanu Bratislava nebo Ondrej Duda z bundesligového Kolína.

Brankáři: Martin Dúbravka (Newcastle), Dušan Kuciak (Gdańsk), Marek Rodák (Fulham).
Obránci: Dávid Hancko (Sparta Praha), Tomáš Hubočan (Omonia N.), Martin Koscelník (Liberec), Peter Pekarík (Hertha), Ľubomír Šatka (Lech Poznań), Milan Škriniar (Inter Milán), Martin Valjent (Mallorca), Denis Vavro (Huesca).
Záložníci: László Bénes (Augsburg), Ondrej Duda (1. FC Köln), Ján Greguš (Minnesota), Marek Hamšík (Göteborg), Lukáš Haraslín (Sassuolo), Jakub Hromada (Slavia Praha), Patrik Hrošovský (Genk), Juraj Kucka (Parma), Stanislav Lobotka (Neapol), Róbert Mak (Ferencváros), Tomáš Suslov (Groningen), Vladimír Weiss (Slovan Bratislava).
Útočníci: Róbert Boženík (Feyenoord), Michal Ďuriš (Omonia N.), Ivan Schranz (FK Jablonec).
Vítám tu všechny fotbalové příznivce! V úterý bude na ME rozehrána také skupina E. Ta bude zahájena soubojem Polska se Slovenskem, který se odehraje na Krestovskij stadionu v ruském Petrohradě. Můžeme se jistě těšit na zajímavou konfrontaci. Utkání například přinese souboje famózního polského útočníka Roberta Lewanowského se stoperem Interu Milán Milanem Škriniarem.