MS fotbal -  ONLINE PŘENOS -  Polsko : Saúdská Arábie - 26. listopadu 2022   14:00

Polsko
Polsko
39' Zieliński (Lewandowski) • 82' Lewandowski
2:0
(1:0)
Saúdská Arábie
Polsko
Szczęsny – Bereszyński, Glik, Kiwior – Cash, Bielik, Krychowiak, Frankowski – Zieliński (63. Kamiński) – Milik (71. Piątek), Lewandowski (C).
Skorupski, Grabara – Bednarek, Jędrzejczyk, Gumny, Wieteska, Zalewski, S. Szymański, Grosicki, D. Szymański, Skóraś, Żurkowski, Świderski.
Wilton Pereira Sampaio
Education City Stadium, Al Rayyan
44 259 diváků
al-Uwajs – Abdulhamíd, al-Amrí, al-Bulajhí, al-Brajk (65. al-Ghanám) – al-Málkí (85. al-Abúd) – al-Burajkán, an-Nadžií (46. al-Ábid, 90+5. Báhibrí), Kanú, al-Dawsarí (C) – aš-Šahrí (85. ad-Dawsarí).
ar-Rubají, al-Aqídí – Tambaktí, Mádú, Utajf, al-Hassan, Asírí.

Držení míče: 36 % : 64 %.
Střely na branku: 3:5. Střely mimo: 3:8. Rohy: 4:5. Ofsajdy: 0:0. Fauly: 18:15.
Utkání je za námi. Saúdové byli mnohem aktivnější i ve druhé půli, zejména pak v prvních dvaceti minutách. Borci v zeleném ale v celém utkání neukázali kvalitu v zakončení. Hrdinou utkání je jednoznačně Wojciech Szczęsny, který soupeři doslova ukradl dva góly.

Sami Poláci dokázali vytěžit obrovské šance takřka z ničeho, ta největší z nich, kterou měl v 82. minutě Robert Lewandowski, nakonec skončila gólem. Poláci tak berou tři body za výhru 2:0 a situace ve skupině C se nám zajímavě zamotává.
90+8'
90+7'
K další střele se dostal jeden z nejlepších hráčů na hřišti Muhammad Kanú, jehož prudký přízemní projektil proletěl pár decimetrů od pravé tyče.
90+5'
Střídání v týmu Saúdská Arábie:
ze hřiště odchází Nawáf al-Ábid, přichází Hattán Báhibrí.
90+4'
Abdulrahman al-Abúd vyslal centr do vápna, který ale neměl šanci na úspěch. Poláci už obranu tak zhušťují, že takřka nic a nikdo nemá šanci projít.
90+2'
Následujícího rohového kopu se znovu ujal Przemysław Frankowski, tentokrát už musel do akce i brankář Muhammad al-Uwajs, který míč vyboxoval.
90+1'
Exekuce rohového kopu se ujal Przemysław Frankowski, jehož centr ale odvrátila saúdskoarabská obrana.
90+1'
Střelu Robert Lewandowského srazil jeden z bránících hráčů mimo tři tyče. Následuje rohový kop pro Polsko.
88'
Bartosz Bereszyński skvělým obranný zákrokem u postranní čáry odzbrojil Nawáfa al-Ábida a odkopl míč. O nic víc už se bílo-červení s největší pravděpodobností snažit nebudou.
87'
Ve vzdušném souboji v pokutovém území Polska se přes Bartosze Bereszyńského dostal Abdulrahman al-Abúd, který však z těžké pozice poslal míč nad horní tyč.
85'
ze hřiště odchází Abdulilláh al-Málkí, přichází Abdulrahman al-Abúd,
ze hřiště odchází Sálih aš-Šahrí, přichází Násir ad-Dawsarí.
84'
Cashův centr z pravé strany mířil na Frankowského, který už se napřahoval na nůžky, nicméně jeden z obránců těsně před ním míč zkonfiskoval.
82'
Polsko právě vstřelilo branku! ROBERT LEWANDOWSKI se konečně dočkal! Po obrovské chybě al-Málkího, který mu dal na hraně vápna doslova dáreček, už stál polský kanonýr sám před gólmanem. Toho nekompromisně prostřelil.
80'
Sultán al-Ghanám si na hrudník zpracoval vysoký míč a z pravé strany velkého vápna vyslal střílený centr před branku. Tam si ale polská obrana poctivě vytvořila dvojičky a nikoho v zeleném dresu nepustila do zakončení.
79'
Saúd Abdulhamíd se na levé straně krásně zbavil protihráče a poslal míč do vápna, ten nakonec vyplaval přesně na kopačku Abdulilláha al-Málkího, jenž z hranice šestnáctky přízemní ranou jen těsně minul pravou tyč!
78'
Abdulilláh al-Amrí se sice drží za rameno, ale už je na nohou a v utkání bude pokračovat.
77'
Nějakou bolístku utržil ve vzdušném souboji s Krzysztofe Piątekem Abdulilláh al-Amrí, který se zatím nezvedá z trávníku.
76'
Dnešní utkání sleduje 44 259 diváků.
75'
Za dlouhým míčem upaloval za obranu Robert Lewandowski. Už to vypadalo, že na branku půjde úplně sám, nicméně skvěle vyběhnutý gólman Muhammad al-Uwajs situaci přečetl a k míči vystartoval včas.
73'
Robert Lewandowski si ve vápně našel míč a odhodlal se ke střele, tu ale zblokoval jeden z bránících protihráčů.
73'
Poláci si po dlouhé době užívají přihrávek na útočné polovině.
72'
Poláci se snažili s míčem na kopačkách co nejvíce uklidnit tempo. Grzegorz Krychowiak se pak po pravém křídle protáhl a cíleně vybojoval autové vhazování nedaleko rohového praporku.
71'
Střídání v týmu Polsko:
ze hřiště odchází Arkadiusz Milik, přichází Krzysztof Piątek.
70'
Pobyt Saúdů na útočné polovině skončil poté, co Sultán al-Ghanám nezpracoval jednoduchou přihrávku u pravé postranní čáry. Následovat bude polské střídání.
69'
Saúdská Arábie je mnohem živější. Teď se hráči nikterak nerozpakovali, dostali míč na hranu vápna, odkud ihned pálil Sálim al-Dawsarí. Jeho rána ale skončila přesně v náruči gólmana.
68'
Volný přímý kop nakonec rozehrál Nawáf al-Ábid, jehož projektil se ale zastavil o poctivě postavenou polskou zeď.
67'
Krystian Bielik fauloval těsně před vápnem, Saúdové mají k dispozici volný přímý kop z velmi nebezpečné pozice.
66'
Centr z pravé strany usměrňoval na branku Robert Lewandowski, který levou nohou jen lehce tečoval míč, přičemž trefil pravou tyč!
65'
ze hřiště odchází Muhammad al-Brajk, přichází Sultán al-Ghanám.
65'
Znovu se píská. Arkadiusz Milik si zpracoval míč ve středovém kruhu a zezadu byl tvrdě zbourán.
64'
Saúd Abdulhamíd se při snaze o získání míče na polovině hřiště dopustil faulu, když šlápnul na nárt Kamińského. Saúdové se míče snaží zmocnit opravdu za každou cenu.
63'
Břevno! Milik si naskočil na centr z levé strany, který hlavou poslal do horní tyče! Aby to ještě Poláky nemrzelo.
63'
ze hřiště odchází Piotr Zieliński, přichází Jakub Kamiński.
61'
Další šanci v rychlém sledu měli Saúdové. Ke Kanovi se odrazil míč v pokutovém území, v časovém presu ale skvěle hrající Kano zakončil nepřesně.
60'
Saúdové se krátkými přihrávkami krásně prokombinovali do velké šance. Z pravé strany vápna nakonec zakončoval Firás al-Burajkán, jenže jeho projektil letěl pár decimetrů nad horní tyč.
59'
No, Saúdové se snaží, krátkými přihrávkami se pravidelně dostávají na útočnou polovinu, jenže Poláci brání až nedůstojně hluboko.
58'
Matthew Cash se z vlastní obranné poloviny pokusil o dlouhý nákop, který však neměl nejmenší šanci dopadnout do moci někoho ze spoluhráčů, neboť mířil za pomezní čáru. Cash dnes zatím nehraje příliš sebejistě.
57'
Nawáf al-Ábid u postranní čáry vyskočil a dopadl na záda Zielińského, což sudí posoudil jako faul.
55'
Obrovský zmatek v pokutovém území Polska vyústil ve střelu Sálima al-Dawsarího z bezprostřední blízkosti, kterou neskutečným způsobem zlikvidoval Wojciech Szczęsny! Ten už dnes chytil druhý gól.
54'
Sálim al-Dawsarí si z levé strany navedl míč na osu hřiště a z hrany velkého vápna zkusil vypálit. Znovu se ale potvrdila saúdská nekvalita v zakončení, rána totiž letěla vysoko nad.
54'
Sálih aš-Šahrí zezadu nakopnul Krychowiaka po odehrání míče, což sudí správně posoudil jako faul.
53'
Nawáf al-Ábid se pokusil o dloubák do vápna, který však hlavou odklidil Kamil Glik mimo pokutové území.
52'
Rohový kop rozehráli Saúdové nakrátko, následně putoval centr do vápna, který se nůžkami snažil na branku poslat Muhammad Kanú, nicméně postaral se spíš o komický kousek než nebezpečnou ránu.
51'
Sálim al-Dawsarí poslal míč za brankovou čáru o holeň Milika, následuje další rohový kop Saúdské Arábie.
50'
Muhammad Kanú se ve vzdušném souboji hlavou srazil s Lewndovskim a skácel se k zemi. Uvidíme, zdali bude v zápase pokračovat.
49'
Brankář Muhammad al-Uwajs musel vyběhnout mimo pokutové území, aby odkopl míč nebezpečně nabíhajícímu Zielińskému, což se mu podařilo.
49'
Exekuce volného kopu se ujal Nawáf al-Ábidm, nicméně extrémně zahuštěná polská obrana nebezpečí odvrátila.
48'
U pravé postranní čáry fauloval Grzegorz Krychowiak, což znamená volný kop pro Saúdy.
47'
Nový už na trávníku Nawáf al-Ábid se ujmul rozehrávky rohového kopu, který však prošel pokutovým územím bez jakéhokoliv dotyku.
46'
ze hřiště odchází Sámí an-Nadžií, přichází Nawáf al-Ábid.
46'

Fauly: 9:6
Tak zatím nám tento zápas nabízí pohledný fotbal plný rychlých akcí, o které se valnou většinu dosavadního průběhu starali spíše Saúdové. Ti Poláky výrazně přehrávali a hlavně byli s míčem mnohem rychlejší. K nezpochybnitelné rychlosti jim ale chybí trocha kvality ve finální přihrávce či zakončení. Polsko naopak skórovalo hned z první větší příležitosti, když ve 39. minutě po přihrávce Lewandovského skóroval Piotr Zieliński. Vyrovnat mohl v nastaveném čase Sálim al-Dawsarí, jehož penaltu ale zlikvidoval Wojciech Szczęsny, který si poradil i s následnou dorážkou.
Druhý poločas začne přibližně v 15:12.
45+11'
45+10'
Muhammad Kanú se na polovině hřiště velmi elegantně zbavil protihráče a posunul míč na pravou stranu. Saúdové to už ale mají těžké, přes polský autobus je takřka nemožné se dostat.
45+9'
Z pravé strany vyslal prudký centr Przemysław Frankowski, jehož nákop ale jeden z obránců tečoval do moci brankáře.
45+7'
Autorem dalšího faulu je Piotr Zieliński. Nastavení se nám protahuje a dá se očekávat, že bude trvat o něco déle než avizovaných 10 minut.
45+6'
Extrémně nepřesný nákop vyslal zhruba z poloviny hřiště Firás al-Burajkán, míč se dokutálel až za brankovou čáru. Wojciech Szczęsny bude vykopávat.
45+5'
Poláci se zatáhli až neuvěřitelně hluboko, na což narazil i centr Saúda Abdulhamída, ze kterého následuje pouze autové vhazování.
45+4'
Žlutá karta pro tým Saúdská Arábie (Abdulilláh al-Amrí).
45+2'
Následný rohový kop Saúdů žádné nebezpečí nepřinesl.
45+1'
Wojciech Szczęsny je polským hrdinou! Při penaltě zůstal na středu a hrubě nepovedenou střelu Sálima al-Dawsarího vyrazil, ale pouze k Muhammadu al-Brajkovi, ovšem i s jeho ránou placírkou si poradil, míč vytěsnil nad břevno!
45'
Saúdská Arábie bude kopat penaltu!
43'
Sálih aš-Šahrí byl v pokutovém území lehce zahánknut za nohu a rozhodčí se půjde podívat na video. Bude se kopat penalta?
42'
Borci v zeleném se snaží zklidnit tempo a na vlastní polovině v klidu kombinují.
41'
Hned se do dalšího útoku drali Poláci. Těžko říct, zdali z pravé strany Lewandowski střílel, jasné však je, že z jeho snahy nebylo nakonec vůbec nic.
39'
Polsko právě vstřelilo branku! Robert Lewandowski těsně před brankovou čárou zpracoval dlouhý míč, který okamžitě vrátil na osu hřiště, odkud PIOTR ZIELIŃSKI nekompromisně zakončil, když bez přípravy napasoval míč přesně pod břevno!
39'
Saúdové napadají polskou rozehrávku velmi vysoko. Jakub Kiwior byl natolik pod tlakem, že míč raději vrátil Wojciechovi Szczęsnému.
38'
Alí al-Bulajhí v zápase bude pokračovat. Jedinou vzpomínkou na Lewandovského faul bude obvaz na jeho lokti.
37'
Zatímco probíhá ošetřování, kouč Hervé Renard bouřlivě burcuje své svěřence v zelených dresech, kterým vše okamžitě překládá překladatel.
36'
Alí al-Bulajhí se po faulu stále nezvedá a válí se po trávníku. Jeho pokračování v zápase je zatím s otazníkem.
35'
Robert Lewandowski se jako tank procpal do vápna a tvrdě bráněn al-Bulajhím. Polský kanonýr nakonec z ostrého úhlu zakončil, ještě před tím se ale dopustil útočného faulu.
35'
Arkadiusz Milik s z pravé strany snažil posunout více na osu hřiště, odkud by mohl něco vymyslet. Míč si ale příliš pokopl – další polská nepřesnost, z útoku nic nebude.
34'
Statický polský útok se snažil s míčem rozběhnout Krystian Bielik, který však byl na půli hřiště zastaven nedovoleným zákrokem.
33'
Centr z pravé strany vyslal Sámí an-Nadžií, nicméně jeho nákop nepřistál v blízkosti ani jednoho ze dvou nabíhajících hráčů.
32'
Je až neuvěřitelné, o kolik jsou zatím Saúdové rychlejší. Poláci prostě musejí něco změnit, pokud se z velkého turnaje nechtějí znovu pakovat jako spráskaní psi.
31'
Saúdové ihned po polské ztrátě přešli do rychlého kontru, avšak se skákavým míčem si na hraně velkého vápna poradil Muhammad Kanú jen pomocí ruky.
30'
Kiwiorův dlouhý nákop mířil za obranu přesně na nohu kanonýra Lewandovského, kterému však už poněkolikáté dnes selhalo zpracování.
29'
Tvrdá bitva ve středovém kruhu končí faulem na jednoho z polských fotbalistů.
27'
Žlutou kartu vyfasoval jeden z členů realizačního týmu Saúdské Arábie.
27'
Následný rohový kop rozehrál Piotr Zieliński, nicméně tentokrát už z něj nebylo nic nebezpečného.
26'
Po rohovém kopu hlavičkoval Krystian Bielik, jehož tvrdý pokus ale mimo tři tyče hlavou vytečoval jeden z bránících hráčů!
26'
Matthew Cash si s míčem zaběhl až k rohovému praporku, odkud jej o nohy protihráče poslal za brankovou čáru – následuje roh.
25'
Adresátem dlouhého míče za obranu byl Przemysław Frankowski, kterého však odzbrojil vůbec poslední hráč – Muhammad al-Brajk.
24'
Saúdové se ale na útočné polovině stále drží. Každý odražený míč jakoby se odrážel tam, kam Poláci nechtějí. Po právu, fotbalový bůh je trestá za pasivitu.
23'
Sálim al-Dawsarí se sám prodral až do vápna, z jehož levé strany se nakonec rozhodl pro střelu, nicméně napálil jen polského obránce stojícího před ním.
22'
Hra se nám po sérii tvrdých faulů trochu uklidnila a i doposud velmi aktivní Saúdové už chvíli kombinují na vlastní obranné polovině.
21'
Proti rozhodnutí sudího ještě protestoval Abdulilláh al-Málkí, jenž dostal "za kecy" žlutou kartu.
20'
Matthew Cash ve vzdušném souboji trefil loktem do obličeje protihráče, za což klidně mohl vidět žlutou kartu! To by znamenalo už druhou, ale naštěstí pro Poláky se nic takového nekoná.
19'
Jen aby to Poláky nemrzelo! Arkadiusz Milik zastavil rozjíždějící se kontr zatažením za dres, což znamená už třetí žlutou pro naše severní sousedy.
18'
Przemysław Frankowski si pěkně zpracoval dlouhý nákop na levou stranu, nicméně jeden z obránců jej odzbrojil.
17'
O centr z volného kopu se postaral Muhammad al-Brajk, nicméně jeho pobídku nikdo netečoval, takže se kulatého nesmyslu v klidu chopil Wojciech Szczęsny.
16'
Sálim al-Dawsarí běžel po levé straně jako hurikán a jeho neskutečný sprint zastavil Matthew Cash jen za cenu žlutého faulu.
15'
Jakub Kiwior tvrdě přišlápnul Sáliha aš-Šahrího, za což po právu vidí žlutou kartu.
14'
Poláci se zatím příliš sympaticky neprezentují. Saúdská Arábie je na hřišti mnohem aktivnější.
13'
Z následného rohového kopu už ale Saúdové branku nikterak neohrozili.
13'
Krásnou průnikovou přihrávku si ve vápně našel Muhammad Kanú, jehož rána pořádně protáhla Wojciecha Szczęsného!
11'
Muhammad Kanú v souboji nakopnul Krychowiaka, což sudí posoudil jako faul.
10'
Pěkný centr z levé strany proskákal do pokutového území, kde na něj číhal Piotr Zieliński, avšak tomu chybělo pár čísel k tomu, aby se na míč natáhl!
9'
Rohový kop rozehrál Sámí an-Nadžií, jeho centr pak jeden ze Saúdů nepatrně tečoval, avšak mezi tři tyče míč neusměrnil.
8'
Muhammad al-Brajk se odhodlal ke střele z velké dálky, kterou Poláci tečují na rohový kop.
7'
I mistr tesař se někdy utne. Postupný polský útok se zastavil u Lewandowského, kterému nezafungovalo zpracování.
6'
Matthew Cash se centrem z pravé strany snažil najít ve vápně nabíhajícího Milika, nicméně ten prohrál vzdušný souboj s gólmanem.
6'
No ale Saúdové z autu nic nevymysleli a bílo-červení už mohou rozehrávat od svého gólmana.
5'
Saúdové jsou zatím dopředu mnohem aktivnější, jejich rychlý útok po levé postranní čáře ale nyní přibrzdil Matthew Cash, když odklidil míč za pomezní čáru. Hráči v zeleném ale budou vhazovat.
4'
Utkání se zatím hraje s obrovskou intenzitou v soubojích. Tentokrát se hranu pravidel dostal Abdulilláh al-Málkí, když zezadu sundal Bielika.
3'
Sálim al-Dawsarí pěkně vysunul přihrávkou za obránce aš-Šahrího, jenž z ostrého úhlu na levé straně velkého vápna zakončoval, trefil ale jen jednoho z blokujících hráčů.
2'
Sámí an-Nadžií se pěkně uvolnil a dostal se až na hranu velkého vápna, kde byl těsně před plánovaným zakončením mírně postrčen a skácel se k zemi. Dle sudího bylo ale vše v rámci pravidel.
2'
Sálim al-Dawsarí byl zezadu tvrdě zbourán Zielińskim, teď už se faul píská.
1'
Poláci ihned prvním útokem ztratili míč, nicméně ani rozehrávka Saúdů nebyla zrovna nejpřesnější. Lewandowski pak na ose hřiště škobrtnul o nohu jednoho z obránců a dožadoval se faulu, ten se však nepíská.
1'
Je to tady, utkání právě začalo, úvodního výkopu se ujímají Poláci.
1'
Saúdové se dnes mohou stát prvním postupujícím týmem. Potřebují k tomu tři body.
Na stadionu právě zní polská hymna. Za malou chvíli přijde čas i na tu saúdskoarabskou a pak už nic nebude bránit úvodnímu hvizdu.

Polsko: Szczęsny – Bereszyński, Glik, Kiwior – Cash, Bielik, Krychowiak, Frankowski – Zieliński – Milik, Lewandowski (C).
Náhradníci: Skorupski, Grabara – Bednarek, Jędrzejczyk, Gumny, Wieteska, Zalewski, S. Szymański, Grosicki, D. Szymański, Skóraś, Żurkowski, Kamiński, Świderski, Piątek.
Trenér: Czeslaw Michniewicz

Saúdská Arábie: al-Uwajs – Abdulhamíd, al-Amrí, al-Bulajhí, al-Brajk – al-Málkí – al-Burajkán, an-Nadžií, Kanú, al-Dawsarí (C) – aš-Šahrí.
Náhradníci: ar-Rubají, al-Aqídí – Tambaktí, Mádú, al-Ghanám, ad-Dawsarí, al-Ábid, Utajf, Báhibrí, al-Abúd, al-Hassan, Asírí.
Trenér: Hervé Renard

Rozhodčí: Wilton Pereira Sampaio.
Saúdská Arábie na MS

Saúdská Arábie se v roce 2018 představila na Mistrovství světa po 12 letech (od 2006 v Německu). Mnohým se jistě vryl do paměti otevírací zápas ruského MS, kdy se Saúdové před zraky takřka 80 tisíc diváků v moskevských Lužnikách představili proti domácím Rusům. Ti tehdy Saúdskou Arábii rozstříleli vysoko 5:0.¨

Saúdové pak ještě prohráli 1:0 s Uruguayí a 2:1 porazili Egypt, nicméně zisk pouhých tří bodů na postup nestačil.

Letos však výběr země z Arabského poloostrova začal přímo fantasticky, když se postaral o zatím největší překvapení šampionátu. Svěřenci francouzského trenéra Renarda porazili favorizovanou Argentinu 2:1. Na proměněnou penaltu Lionela Messiho totiž krátce po zahájení druhého poločasu reagovali aš-Šahrí a al-Dawsarí.
Saúdskoarabská nominace

Brankáři: Muhammad Uvaís (al-Hilál), Nauáf Akidí (an-Nasr), Muhammad Jamí (al-Ahlí).

Obránci: Jásir Šahrání, Alí Buláihí, Muhammad Braík, Saúd Abdal Hamíd (všichni al-Hilál), Abdaliláh Amrí, Abdalláh Madú, Sultán Ghanám (všichni an-Nasr), Hasan Tambaktí (aš-Šabab).

Záložníci: Salmán Faradž, Muhammad Kanú, Abdaliláh Malkí, Abdalláh Utajf, Násir Davsárí, Sálim Davsárí (všichni al-Hilál), Rijáz Šarahilí (Abha), Alí Hasan, Samí Nadžáí (oba an-Nasr), Abdulrahmán Abúd (al-Ittihád), Hattán Bahabrí (aš-Šabab)

Útočníci: Fahád Muválad (aš-Šabab), Haisam Asirí (al-Ahlí), Sálih Šahrí (al-Hilál), Firás Buraikán (al-Fatá).
Polsko a velké turnaje

V Polsku je fotbal sport číslo jedna, tento tým navíc jistě sleduje i celá řada českých fanoušků. I přes nezměrnou oblíbenost „piłki nożnej“ ale bílo-červení na úspěch na velkém turnaji čekají. Vzpomenout můžeme například domácí Mistrovství Evropy 2012, kdy se polská mašina zasekla už v základní skupině. Osudným se jí stal poslední zápas skupiny s Českou republikou, bouřící stadion ve Vratislavi tehdy v 72. minutě jediným gólem utkání uvrhl do smutku Petr Jiráček. O čtyři roky později ve Francii už naši severní sousedé ze skupiny postoupili, v osmifinále si dokonce po penaltovém rozstřelu poradili se Švýcary. Ve čtvrtfinále už jim ale další penalty nevyšly, vylámali si zuby na Portugalcích. Na MS 2018 v Rusku i EURO 2020 se pak Polsko ze skupiny neprokousalo. Na šampionátu v Kataru hrají ve skupině C, ve které je kromě nich ještě Mexiko, Saúdská Arábie a Argentina.

Kdo Poláky potáhne?

V brance je to jasné, roli jedničky plní gólman Juventusu Wojciech Szczęsny. Záda mu kryje brankář Boloni Łukasz Skorupski a Bartłomiej Drągowski ze Spezie.

Diamantem v polské sestavě je samozřejmě již takřka legendární Robert Lewandowski, v letošní sezoně bezkonkurenčně nejlepší střelec španělské La Ligy (13 gólů). Zápas proti Mexiku mu však nevyšel, neproměněná penalta rozhodně není něco, na co bychom u kanonýra z Varšavy byli zvyklí.

Zbytek týmu možná na první pohled vypadá nenápadně, nicméně jeho většina pochází z TOP evropských soutěží. Za zmínku stojí například Arkadiusz Milik, který nastupuje v Juventusu, proti Mexiku ale vyběhl na trávník až v 87. minutě. Pikantní duel pak čeká na Grzegorze Krychowiaka, jenž obléká dres saúdskoarabského týmu Aš-Šabáb.

Poslední zápasy

Těsně před Mistrovstvím světa odehrálo Polsko na Stadionu Wojska Polskiego ve Varšavě přípravné utkání s Chile. V něm Poláci i přes výraznou územní převahu soupeře zvítězili 1:0, v 85. minutě rozhodl Krzysztof Piątek.

Mistrovství světa odstartovalo Polsko úterním utkáním s Mexikem. Takřka 40 tisíc na stadionu přihlížejících diváků se však branky nedočkalo. Nejblíže k ní měl v 58. minutě Robert Lewandovski, který však svůj pokutový kop neproměnil.
Nominace Polska na MS 2022

Brankáři: Wojciech Szczesny (Juventus/It.), Lukasz Skorupski (Boloňa/It.), Bartlomiej Dragowski.

Obránci: Jakub Kiwior (oba Spezia/It.), Jan Bednarek, Matty Cash (oba Aston Villa/Angl.), Kamil Glik (Benevento/It.), Robert Gumny (Augsburg/Něm.), Artur Jedrzejczyk (Legia Varšava), Mateusz Wieteska (Clermont/Fr.), Bartosz Bereszyňski (Sampdoria Janov/It.), Nicola Zalewski (AS Řím/It.).

Záložníci: Krystian Bielik (Birmingham/Angl.), Przemyslaw Frankowski (Lens/Fr.), Kamil Grosicki (Štětín), Grzegorz Krychowiak (Aš-Šabáb/Saúd. Ar.), Jakub Kamiňski (Wolfsburg/Něm.), Michal Skóraš (Poznaň), Damian Szymaňski (AEK Atény/Řec.), Sebastian Szymaňski (Feyenoord/Niz.), Piotr Zieliňski (Neapol/It.), Szymon Žurkowski (Fiorentina/It.).

Útočníci: Robert Lewandowski (FC Barcelona/Šp.), Arkadiusz Milik (Juventus/It.), Krzysztof Piatek (Salernitana/It.), Karol Šwiderski (Charlotte/USA)
Zdravím všechny fotbalové fanoušky. Dovolte mi vás přivítat u svátku tohoto krásného sportu – Mistrovství světa, kde se dnes utká Polsko se Saúdskou Arábií.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:00.