Je dobojováno. V závěrečné třetině jsme už žádnou další branku neviděli. Finové po drtivé střelecké převaze vítězí 5:1 a my jdeme na zápas Kanada - Německo.
60:00
59:37
Merzlikinsovi sice vypadla střela od modré, vzápětí se ale brankář outsidera zaskvěl proti Lehkonenově dorážce.
58:32
S opakovanou střelou Lehkonena si Merzlikins dokázal poradit.
58:05
Běží poslední dvě minuty zápasu, opět sledujeme dlouhý úsek bez přerušení.
57:11
Zápas se dohrává, Finové jsou evidentně uspokojeni dostatečným vedením.
55:48
Snad vůbec první lotyšský střelecký pokus směřující na branku v závěrečné periodě, Lipsbergsovu ránu však Korpisalo vyrazil.
55:02
Dobrá pozice pro Teravainena! Merzlikins ale opět prokázal své kvality a s dorážkou mu pomohli jeho spoluhráči z obrany.
54:18
Suomi ale také v početní převaze neexcelují.Lotyši se brání obětavě a drží čtyřbrankovou porážku.
53:30
Granlundova střela neprošla a Lotyši se osvobodili.
52:26
Tak nakonec vykouzlil český rozhodčí Pavel Hodek menší trest pro Jevpalovse! Lotyšský útočník dostává menší trest za zdržování hry.
52:26
Druhá komerční přestávka. Zápas už ztratil náboj a pouze se čeká na jeho konec.
51:52
Riikola zpět na ledě, Korpisalo zůstává i nadále bez práce. Lotyši ještě ve třetím dějství nevystřelili.
50:46
Tato početní převaha je však v podání Lotyšů tragická. Hokejisté Pobaltské země se zatím ani nedostali do pásma a jen vyprodukovali ofsajd a icing.
49:45
Inspirativně teď svým kolegům z týmu mohl posloužit průnik Kurmise, po němž lotyšský útočník vybojoval Riikolův faul. Lotyši mohou opět snížit.
49:04
Teď se ale Suomi pomýlili při rozehrávce a hra se tak po dlouhé časové době přestěhuje před Korpisala.
48:12
Finové si ale v koncové fázi hrají, místo na góly hrají spíše na krásu, a tak zatím Lotyši drží přijatelný rozdíl ve skóre.
47:20
Trochu mi připadá, jakoby Lotyšům začaly výrazným způsobem docházet fyzické síly. Hokejisté v bílém se nyní zmohou pouze na vyhazování kotoučů za finskou branku.
46:14
Teravainen mířil svou střelu po vyhraném buly nad rameno Merlikinse, lotyšský brankář se ale přemístil včas.
45:44
Barkovova střela z levého kruhu letěla těsně vedle.
45:02
Finové se zčistajasna dostali do přečíslení 3 na 1, ale Grandlund přihrávku skrz Nimanise neprocedil.
43:49
Po delším čase hrajeme v plném počtu, střela Andersonse sražena do ochranné sítě.
43:13
Granlundovu opakovanou střelu Merlikins viděl a zachytil ji.
42:43
Hraje se ve čtyřech na obou stranách a už se opět píská. Aaltonen se svíjí v bolestech na ledové ploše.
41:37
Rozhodčí se nám ale nějak rozkompenzovali, opět se hraje ve třech na obou stranách. Menší trest pro Andersonse.
41:26
Armia dostává svým faulem Lotyše opět od početní výhody.
41:20
Oba týmy měly na útočení velké množství prostoru, Ristolainen našel v dobré pozici Armiu, ten však přestřelil branku.
40:02
Hraje se ve třech na obou stranách, netradiční situace.
40:01
Finům se povedlo ve druhém dějství přežít nebezpečné lotyšské přesilovky a navíc navýšit svůj náskok o další dva zásahy. O ty se postarali Granlund a Ristolainen. Suomi tak jsou na nejlepší cestě za povinnými tři body.
40:00
39:57
Tak konec třetiny je oproti původním předpokladům opravdu výživný. Markus Grandlund po prohraném vhazování fauloval a rovněž dostává dvouminutový trest.
39:49
Teď už to ale finská přesilovka bude. Kriss Lipsbergs posílá svůj tým do oslabení 3 proti 4.
39:18
Finsko právě vstřelilo branku!
Aaltonen vyhrál v útočném pásmu buly a RASMUS RISTOLAINEN přesnou ranou trochu zaskočil Merzlikinse. Asistence: Mikko Aaltonen.
39:16
Nakonec ale trochu zbytečně fauluje Siksna. Finsko ale nakonec hrát přesilovku nebude, Lamberg totiž dostává ve stejném čase dvě minuty za přifilmovaný pád.
39:08
Rozeběhla se poslední minuta utkání, na ledě se v závěrečných okamžicích druhé třetiny neděje nic. Finové vyčkávají s pukem na hokejkách na sirénu.
38:02
Druhá třetina se chýlí ke svému konci velmi rychle. Lotyši výrazně zlepšili svůj výkon, začali lépe bránit a především nebezpečněji útočit. Kontaktní branku se jim ale zatím dosáhnout nepovedlo.
37:28
Siksins se navíc dostal do ofsajdu.
37:03
Hraje se dlouhý časový úsek bez přerušení, puk však poskakuje mezi hokejkama obou týmů ve středním pásmu.
35:49
Ville Pokka už je zpět na ledě, Finové přežili i třetí hru v oslabení této třetiny.
35:29
Opět Lotyši nestřílí, Siksna si rozmyslel ránu od modré a přišel o kotouč.
34:51
Andersonsovu střelu z levého kruhu přizdvihl Korpisalo do ochranné sítě.
34:08
Tentokrát se Suomi daří vyhodit relativně brzy.
33:43
Další lotyšská přesilovka. Ville Pokka fauloval u hrazení a jde si na dvě minutky odpočinout.
33:02
Další oslabení už ale Lotyši neustáli. Armia nabil z levého kruhu MARKUSI GRANDLUNDOVI a ten příklepem z voleje zvyšuje finský náskok. Asistence: Joel Armia.
32:48
Merzlikins se po tom nejistém úvodu zcela evidentně rozchytal, tentokrát si počkal na ránu Lehkonena od modré čáry.
32:00
Už jsou ale ve čtyřech, Merzlikins však musel vytáhnout dva jisté zákroky proti střelám z kruhů.
31:40
Tak nakonec ne. Několik sekund před návratem Kuzmenkovse totiž vyfasoval menší trest Andersons a Lotyši jdou do tří.
31:31
Granlundova bomba končí nad brankou, tohle oslabení už Lotyši zvládnou.
30:37
Lotyšský brankář úspěšný také proti pokusu Ristolainena z levého kruhu.
30:07
Po dorážce se natahoval nekrytý Aaltonen, Merzlikins mu ale tygřím skokem uzmul puk.
29:45
Finský kouč Rindell nyní zapojil do hry také čtvrtou finskou lajnu a Hannikainen dokázal vybojovat lotyšský faul. Na dvě minuty jde za katr Kuzmenkovs.
28:44
Demostrativní obrázek druhé třetiny. Finové raději v klidu počkají za vlastní brankou, aby trochu otupili nečekaný nápor soupeře.
27:30
Obrovský tlak Lotyšů! Nadějnou pozici měl Andersons, ale z křídla puk za Korpisala nedostal, následnou bombu Rosinskise od modré vyrazil finský gólman svými betony.
26:48
To už jsou Suomi zase kompletní.
26:18
Opět stejný obrázek. Lotyši jsou nastěhováni v útočném pásmu, ale nestřílí. To chtěl napravit až Jelisejevs, nicméně branku vůbec netrefil.
24:52
Armia vzápětí podrazil při pokusu o založení útoku Augstlinkse a dočkáme se další lotyšské přesilovky.
24:30
Na druhé straně se připomněl Armia, vystřelil však těsně vedle.
24:02
Lotyši sehráli fantastickou přesilovou hru! Vytvořili si při ní velké množství zajímavých palebných pozic a vůbec nenechali Finy vyhodit z vlastního pásma. Korpisalo byl na roztrhání, ale zejména proti bratrům Lipsbergsovým nakonec byl úspěšný.
22:37
Z ostrého úhlu vyzkoušel střelu Zvirbulis, Korpisalo ji vyrazil vysoko nad branku.
21:58
No vida, Finové se provinili při obléhání Merzlikinse nedovoleným zákrokem, Salomaki si jde odpočinout na dvě minuty.
21:02
Týmy se po příchodu z kabin oťukávají, Lotyši asi budou chtít ubránit co nejpřijatelnější porážku.
20:01
Obdoba českého přestávkového programu ve finském podání nám osvětlila věc, že spousta účastníků úspěšného loňského šampionátu startuje i letos. I díky tomu se Finové řadí mezi medailové kandidáty.
Finové byli v první třetině lepší a zatím plní úlohu výrazného favorita tohoto zápasu. Soupeře přestříleli v poměru 19:4 a zaslouženě vedou 3:1.
20:00
19:49
Nádherný hokejový moment v podání Joela Armii! Mladý finský šikula si udělal z Lotyšů slalomovou dráhu, svou střelu pod břevno ale nakonec nestihl umístit na místo určení.
18:35
Vody v lotyšském obranném pásmu teď vířila druhá finská formace, na Merzlikinse ovšem nakonec letěl jen jediný puk. Ten navíc nemohl být nebezpečný.
17:58
Rosinskisovu střelu z uctivé vzdálenosti Korpisalo viděl a dokázal si s ní poradit.
17:25
Oba brankáři se teď na chvíli ocitli pod palbou střel, skóre se však nemění.
16:44
S pokusem Nykoppa si však nyní Merzlikins poradil.
16:30
Skóre zatím musí být pro Lotyše hodně kruté. Suomi žádnou výraznou převahu nemají, ale jsou v útoku maximálně efektivní.
15:27
Finové poslali na led to nejlepší, co mají k dispozici a to slavilo své ovoce! Po pohledné a bezproblémové kombinaci našel přesnou přihrávkou zpoza branky Armia úplně volného MIKO AALTONENA a ten dostal Finy do dvoubrankového náskoku. Asistence: Joel Armia.
14:55
Ristolainen na ledě, začíná finská přesilová hra.
14:18
Poměr sil na ledě se srovná! Při založení lotyšského útoku totiž nedovoleně bránil Kulda a hraje se ve čtyřech na obou stranách.
13:48
Lotyši sice zatím nehrají přesilovku špatně, ale chybí jim častější střelba. Siksnovu ránu od modré srazili finští obránci, pak už se Suomi dokázali osvobodit.
12:55
Před chvílí hrdinou, teď už na trestné lavici. Ristolainen jde na dvě minuty za krosček.
12:23
Finy však zachraňuje z hrozících problémů přesná teč střely od modré čáry v podání MIKO AALTONENA. Byla to sice taková z nouze ctnost, ale seveřané opět vedou. Asistence: Rasmus Ristolainen.
11:51
Hluchá pasáž utkání. Lotyši se snaží tahat čas tím, že často drží kotouč na svých holích, Bukartsovo nahození Korpisala z klidu nevyvedlo.
10:43
Máme tu první komerční přestávku, Lotyši při ní zatím drží překvapivě remízový stav.
10:22
Nečekaný vývoj zápasu, Finové jsou vyrovnávací otřeseni a nic s tím nezměnil ani útočný výlet Granlunda.
09:36
Lotyšsku narostla s vyrovnáním křídla a výběr Suomi značně znejistěl.
08:25
Lotyšsko právě vstřelilo branku!
Ale pozor! Máme srovnáno. Lotyši se snad poprvé v zápase dostali na dostřel Korpisalovi a skóre se vyrovnává. Po skrumáži před finskou svatyní se k dorážce dostal NIKOLAJS JELISEJEVS a nadvakrát i s tečí finského obránce překonal Korpisala - 1:1. Asistence: Arturs Kuzmenkovs
07:35
Lotyšská dvacítka má obrovské problémy s rozehrávkou, Finové výborně forčekují.
07:15
Lotyši v plném počtu.
07:00
Tlak Finů sílí.
06:52
AAltonen dostal přesnou přihrávku na pravý kruh, ale Merzlikinsova lapačka zasáhla včas.
06:23
Barkov se ocitl zcela sám mezi kruhy, ale z vyložené pozice lotyšskou svatyni minul.
06:05
Ristolainenova střela švihem od modré se zakousla do vyrážečky Merzlikinse.
05:57
Finsko zamklo Lotyše v pásmu, ale obrana hrající v bílých dresech zatím odolává.
05:15
První přesilovku si zahrají Finové. Za hákování je vyloučen Bukarts (LAT).
03:40
Vainiova dělovka od modré pořádně provětrala vyrážečku Merzlikinse.
03:28
Finský výběr je stále o poznání aktivnější než ten lotyšský, který se stále nemůže vymanit z tlaku Suomi.
02:26
Finové opět kombinují v útočném pásmu. Tečovaná rána Maaty jde však vedle.
01:54

Finové z úvodního tlaku vytěžili rychlou branku, z pravého kruhu se trefil ARTTURI LEHKONEN. Bez asistence.
01:10
Finové sevřeli soupeře v pásmu a přinutili Merzlikinse k prvnímu zákroku.
00:01
Zápas začne s drobným zpožděním, hráči stále nejsou na ledové ploše.
Zatímco Finové na loňském šampionátu bojovali o medaile, Lotyši se do A skupiny mistrovství světa vracejí opět po roční anabázi v divizi I. Finové jsou jasným favoritem, což demonstrovali nečekaným vítězstvím v přípravném utkání s Kanadou.

Lotyšsko: Merzlikins (Punnenovs) - Siksna, Zvirbulis, Rosinskis, Lipsbergs K., Augstkalns, Skuratovs, Nimanis - Kuzmenkovs, Ozolinš, Jelisejevs - Bukats, Kulda, Jevpalovs - Sevcenko, Kurmis, Siksnis - Rancevs

Finsko: Korpisalo (Laurikainen) - Maatta, Ristolainen, Lindbohm, Pokka, Rikola, Vainio, Auvinen - Armia, Granlund, Salomaki - Barkov, Nykop, Lehkonen - Aaltonen, Jarvelainen, Teravainen - Hannikainen, Salminen, Lamberg - Leino

Rozhodčí: Hodek (Česká republika), Sjoqvist (Švédsko) - Dussreault (Kanada), Staňo (Slovensko).
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 08:30.