Strhující a neskutečný zápas je u konce. Za uplynulých šedesát minut jsme viděli snad všechno. Od finské pohádky v podobě postupu do semifinále až po kanadský horor znamenající vyřazení ve čtvrtfinále, což budou v jejich zemi vstřebávat hodně dlouho a hodně těžko. Svěřenci trenéra Lowryho stejně jako proti Švédům byli hodně nedisciplinovaní a to je stálo čtvrtfinále.

Naopak Finsko se může těšit z postupu mezi nejlepší čtyři celky juniorského šampionátu a ještě k tomu na vlastní půdě. V pondělním semifinále je čeká v prestižním severském derby Švédsko. Partu okolo Jesseho Puljujärviho čeká další výzva. Po Kanadě přemoci věčného rivala ze Švédska a poprat se v helsinské Hartwall Areně následně i o mistrovský titul.
59:58
Hicketts na poslední chvíli nepřekonal Kähkönena. Je rozhodnuto.
59:45
Finové navíc posílají puk do středního pásma.
59:25
Point z dorážky netrefuje finskou branku.
59:04
Střelu Stroma ukryl Kähkönen do lapačky.
58:52
Blackwood míří na střídačku!
58:41
Dave Lowry si bere oddechový čas a dává poslední rady svým svěřencům.
58:41
Lammikko měl na holi rozhodnutí, ale z bezprostřední blízkosti nevyzrál na Blackwooda.
58:25
Oba týmy jsou nyní kompletní.
58:01
Dvě minuty zbývají Kanadě na vyrovnání.
57:34
Strome hledal Chabota před brankou. Kanadský obránce byl ale obsazen.
57:20
Aho pouze šetří cenné vteřiny pro Finsko v útočném pásmu.
56:24
Marner (CAN) se nechal vyprovokovat a dal pěstí Nättinenovi. Nicméně se bude hrát ve čtyřech, poněvadž je vyloučen také Saarela (FIN) za držení.
56:24
56:01
Kanada ale z toho nic nevytěžila a na druhé straně pálil Björkqvist. Blackwooda ale neohrozil.
55:40
V době, kdy už jsou Kanaďané kompletní, se bude vhazovat před Kähkönenem.
55:24
Kalapudas nyní netrefil kanadskou branku.
54:10
Finsko právě vstřelilo branku!
Pro odražený kotouč si v klidu dojel Aho, který opět nahrál Juolevimu. Ten tentokrát nestřílel ale poslal kotouč vedle na PATRIKA LAINEHO, jenž už se nemýlil a vrací Finům vedení. Asistence: Olli Juolevi, Sebastian Aho.
54:00
Juoleviho střela míří těsně mimo.
53:52
Blackwood zastavil střelu z pravé strany od Aha.
53:39
Tohle je kritické pro Kanadu. Hicketts vyhodil puk do hlediště a Javorové listy jdou do tří.
53:34
Puljujärvi pálil z první. Jeho střela ale šla doprostřed branky, kde byl Blackwood.
53:15
Kanada opět posílá touš až za finského gólmana.
53:00
Střelu Sarijärviho vyráží Blackwood do rohu.
52:20
Kanaďanům se nyní daří vyhodit puk do bezpečí.
51:40
Na druhé straně se objevil sám Marner před Kähkönenem. Mezírku mezi jeho betony ale nenašel.
51:18
Puljujärvi byl úplně sám před Blackwoodem. Kanadský gólman ale tentokrát vyšel vítězně z tohoto souboje.
50:33
Virtanen (CAN) však nyní neudržel své nervy a dvěma zbytečnými fauly dostává 2+2 minuty.
50:33
50:02
Hraje se ale zatím ve středním pásmu. Strome se nicméně vrací na led.
49:38
Laine (FIN) tvrdě atakoval u mantinelu Stroma (CAN) ve středním pásmu a dostává dvouminutový trest po poradě sudích.
49:25
Zakázané uvolnění Kanady.
48:50
Perlini neviděl podporu u spoluhráčů a tak raději poslal kotouč pouze do pásma.
48:05
Pozorný musel být ale na druhé straně i Blackwood.
47:48
Sám Marner se objevil před brankou. Kähkönen ale tentokrát vyšel z tohoto souboje vítězně.
47:33
Marnerova formace dělá opět potíže domácí obraně.
46:35
Laine hledal Puljujärviho, ten ale neměl klid na zakončení a neohrozil tak Blackwooda.
45:57
Kanada právě vstřelila branku!
O sedm vteřin později už ho ale musí lovit z branky a opět na tom mají zásluhu Point s Marnerem. Point vybojoval touš za brankou a ač o ní přišel, tak se pryž doklouzala k MITCHU MARNEROVI, jenž zamířil přesně do horního růžku střelou zápěstím. Asistence: Brayden Point.
45:50
Kähkönen našel kotouč v lapačce po střele Pointa.
45:24
Oslabení pro Finy. Saarijärvi je vykázán na trestnou lavici za podražení.
44:21
Laine vyslal přihrávkou přes celé střední pásmo Puljujärviho, který sice ještě Blackwooda nepřekonal, ale dojíždějící SEBASTIAN AHO již ano a Finové tak znovu vedou. Asistence. Jesse Puljujärvi, Patrik Laine.
43:14
Kähkönen přeci jen kapituluje. Juolevi prohrál souboj u mantinelu, čehož využil Point. Ten bekhendovou přihrávkou oslovil MITCHE MARNERA, jenž také bekhendem překonal, i když s vypětím všech sil, finského gólmana. Asistence: Brayden Point, Travis Sanheim.
42:40
Kähkönen si ale zatím vede skvěle a drží kanadské střelce na uzdě.
42:16
Ke střele se znovu dostal Point, nezamířil ale přesně.
41:49
Pointovi přeskočil puk jeho hůl a Kanada musí do středního pásma.
41:38
Marnerova střela byla tečována do ochranné sítě.
41:29
Finský kapitán Rantanen dostává dvě minuty za nedovolené bránění a dává tak možnost Kanadě srovnat skóre zápasu.
41:26
Saarelovo nahození skončilo v ochranné síti.
40:51
Pointovi se nepodařilo zakončit akci, kterou rozjel Marner.
40:01
Podruhé do šaten půjdou veselejší tentokrát Finové, kterým se podařilo výborně otočit vývoj utkání na svou stranu. Sice po jejich vyrovnání dokázal poslat Kanadu opět do vedení Crouse, ale dvě branky během minuty a půl, ve kterých měl v obou případech prsty Aleksi Saarela, znamenají, že Finsko vede po čtyřiceti minutách 4:3. Závěrečná část začne v 18:56.
40:00
39:40
Strome je zpátky na ledě.
39:17
Fini jsou opět ve středním pásmu, tentokrát jim to ale nevadí.
39:01
Poslední minuta prostřední periody.
38:38
Kanaďanům se daří vyhodit puk do bezpečí.
38:06
Rázem se probrali i domácí fanoušci a v Hartwall Areně je nyní hodně hlučno.
37:40
Nyní je vidět frustrace na Kanaďanech a Strome dostává dvě minuty za krosček.
37:17
Tlak Finů pokračoval nadále a střelu Saarely ještě Blackwood vyrazil, ale proti dorážce JULIUSE NÄTTINENA už byl krátký a Kanada tak poprvé v zápase prohrává. Asistence: Aleksi Saarela, Olli Juolevi.
35:44
O pár vteřin později už je ale opět vyrovnáno. Hodně kuriózním způsobem se hokejistům Suomi daří vyrovnat, neboť ALEKSI SAARELA překvapil Blackwooda. Už to vypadalo, že s kotoučem zajede na branku, ale na poslední chvíli risknul střelu a o beton kanadského gólmana poslal puk pryž do branky. Asistence: Jesse Puljujärvi
35:33
Ahova přihrávka měla jít na Laineho. Jeho úmysl ale vystihla kanadská obrana a ta okamžitě poslala puk do bezpečí.
34:51
Perlini (CAN) zbytečně sekl do soupeře v útočném pásmu a dostává zaslouženě menší trest.
34:30
Stejný souboj se opakoval i nyní a kanadský gólman ukázal efektní semafor pro střele finského kapitána.
34:11
Stejně tak na druhé straně Blackwood, který sklepl betony k sobě, proti Rantanenovi.
34:02
Kähkönen byl připraven i proti Hickeymu.
33:48
Quenneville pálil ze strany, netrefil však finskou branku.
33:06
Další pozoruhodný moment se odehrál na finském brankovišti. Kähkönen ale udržel kotouč ve výstroji před dotírajícími Kanaďany.
32:39
Nyní se hraje v plném počtu na obou stranách.
32:25
Oboustranné vyloučení, poněvadž Virtanen (CAN) dostává dvě minuty za držení hole a Keskitalo (FIN) obdržel ve stejný čas trest za krosček.
32:25
32:00
Juolevi vyvezl touš až na útočnou modrou a šetří cenné vteřinky pro Finsko.
31:22
Gauthierův pokus bekhendem byl nepřesný a domácí obrana posílá puk přes všechny čáry.
31:10
Marnerovo nahození končí na finském brankáři.
30:39
Kanada si vyzkouší také přesilovku. Tuulola (FIN) je vyloučen za hákování.
30:39
Kähkönen se popasoval nyní s pokusy Hickeyho i Pointa.
30:00
Kapanen pálil zpoza kruhu, trefil však pouze Fleuryho před sebou.
29:43
Další útočnou akci Kanady zastavuje ofsajd.
28:51
Konecny hledal někoho před brankou. Žádný z jeho spoluhráčů se ale v tomto prostoru neobjevil.
28:10
Kähkönen předvedl již po necelé minutě na ledě první zákrok. Osahal si tak kotouč.
27:20
Ne však na dlouho. Další chyba ve finské obraně končí gólem. Virtanen našel z druhé vlny LAWSONA CROUSEHO, který z první překonal Vehviläinena a zároveň ho poslal i na střídačku. Asistence: Jake Virtanen.
27:13
Žádný záběr ale neprokázal, že by pryž přešla brankovou čáru a ani výstroj, ve které by byla. Pokračuje se tedy za vyrovnaného stavu.
27:13
Hodně vyostřená scéna ve finském brankovišti, kdy Hicketts a Perlini dlouho dobývali finskou branku a možná kotouč přešel brankovou čáru, možná ne. Vše vyřeší až konzultace u videa.
26:47
Z podobné pozice to nyní zkusil Puljujärvi, ale nebyl úspěšný.
26:18
Nyní už ale kapituluje. Juolevi odehrál výborné střídání a vše vyvrcholil přihrávkou na ANTTIHO KALAPUDASE, který se v rychlosti dostal až před Blackwooda a střelou pod břevno srovnává stav zápasu. Asistence: Olli Juolevi, Jono Tuulola
26:08
Kanadský brankář musel zasahovat až proti Rantanenovi.
25:55
Juoleviho pokus zápěstím neprošel k Blackwoodovi.
25:06
Kanaďané jsou dlouho v útočném pásmu. S kotoučem ale hrají pouze u mantinelů.
24:12
Björkvist se pokoušel probít podél mantinelu, ale Dermott ho přimáčkl ke hrazení a nepustil ho dále.
23:21
Aho přešel přes Hickettse a pálil na bližší tyč. Blackwood byl ale připraven a zasáhl.
23:07
Navíc je tu zakázané uvolnění Finů. Hicketts se za okamžik vrátí na led.
22:45
Opět musí Finové ke své brance. Tato početní výhoda se jim zatím nedaří.
22:01
Střela Saarijärviho nedošla ke kanadskému brankáři. Jeho obránci následně opět dokázali vyhodit puk.
21:37
Konecnymu se podařilo vyhodit puk přes všechny čáry.
21:28
Blackwood si připisuje první zákrok ve druhé třetině.
21:08
Hicketts (CAN) ale nyní byl až moc důrazný u mantinelu a dostává dvě minuty za napadení.
20:34
Kanaďanům se povedlo první střídání druhé dvacetiminutovky, když vyčerpalo čas na ledě k otrávení hry prvnímu finskému útoku.
20:01
Hodně nervózní začátek předvedli hokejisté Suomi v dnešním čtvrtfinále. Vytvářeli jednu nepřesnou rozehrávku za druhou, čehož využili Kanaďané a dostali se rychle do vedení 2:0. Už se zdálo, že si ponese dvoubrankový náskok i do šatny, ale jedenáct vteřin před koncem snížil Laine a dal domácímu výběru naději do zbytku zápasu. Prostřední perioda začne v 17:58.
20:00
19:49
Finové vyhráli důležité buly v útočném pásmu a Aho našel na kruhu PATRIKA LAINEHO, jehož střelu sice Blackwood zákrokem zpomalil, ale kotouč se i tak dostal za brankovou čáru. Asistence: Sebastian Aho, Jesse Puljujärvi.
19:37
Niku zkusil překvapit Blackwooda, ale jeho rána byla sražena do ochranné sítě.
19:01
Poslední minuta úvodní části.
18:22
Kompletní třetí útok Kanady dlouho zatápěl domácí obraně a vše vyřešil až Vehviläinen svým zákrokem.
17:12
Konecnyho nahození nadělalo finskému gólmanovi hodně potíží a ten chvíli nevěděl, kde je puk. Naštěstí pro celé Finsko neskončil v domácí síti, to už by bylo pro výběr Jukky Jalonena kritické.
16:35
Strome předvedl výborné střídání na obou stranách kluziště a vše podtrhl svou střelou. Vehviläinen byl tentokrát připraven.
16:11
Před vlastním gólmanem hraje i elitní finský útok. Hodně v útlumu hrají domácí hráči.
15:13
Kanaďané už nikam nespěchají a hrají ze zabezpečené obrany.
14:42
Hokejisté Suomi se opět nemohou delší dobu dostat s pukem ven z pásma.
14:07
Gauthier se pokusil o individuální akci, ale mezi čtyřmi hráči Finska neměl šanci uspět.
13:22
Akci tří proti dvěma zazdili Finové, když poslední přihrávka šla Lammikkovi na dlouhou hůl a ten skončil až v rohu kluziště.
12:45
Konecny poslal k ledu Saarijärviho a Kanada z toho málem vytěžila další akci.
12:24
Zakázané uvolnění na kanadské straně.
12:09
Na Finy nyní doléhá daleko více nepovedený vstup do zápasu a na jejich holích je vidět ještě větší křeč než v úvodu utkání.
10:59
Jenomže to je málo a další rychlý protiútok Javorových listů končí gólem. Gauthier dokázal tečovat nahození před Vehviläinenem. Už se zdálo, že finský gólman dostane puk pod kontrolu. Jenomže nestalo se tak a DYLAN STROME ukázal svůj důraz a poslal touš za brankovou čáru. Kanada tak vede již 2:0. Asistence: Julien Gauthier, Lawson Crouse.
10:48
Pouze první finský útok dokáže zatím utlumit nápor Kanady.
10:08
Lammikko vzal vše na sebe a prokličkoval se až ke střele. Kotouč ale skončil v protějším rohu.
09:31
Fini mají opět problémy s rozehrávkou a nemohou se dostat z útočného pásma.
09:06
Chabot opustil trestnou lavici a Kanada je kompletní.
08:52
Z pravé strany pálil Nättinen, ale Blackwood nepustil kotouč mezi svými betony.
08:43
Blackwood byl pozorný proti rozjetému Kalapudasovi.
08:20
Svěřencům Davea Lowryho se daří vyhodit černou gumu přes všechny čáry.
07:33
Podruhé v krátkém sledu stálo štěstí při Kanadě, poněvadž kotouč vyhozený z její hole byl tentokrát opravdu tečovaný o plexisklo.
07:20
Hintz a Nättinen byli před odkrytou brankou, ale ani jeden nedokázali dostat pryž do prázdné kanadské svatyně.
07:06
Chabot (CAN) byl netrpělivý při rozehrávce a vyhodil puk až za plexisklo. I když se pokoušel argumentovat tím, že se kotouč otřel o tvrzené sklo, tak ho sudí posílají na trestnou lavici na dvě minuty.
06:40
Aho byl rozjetý, ale jeho pokus byl sražen do rohu.
05:21
Další chyba v rozehrávce Finska je nyní potrestána nejhorším možným zpsůobem. Kanaďané vystihli puk ve středním pásmu a zpoza branky našel Quenneville TRAVISE KONECNYHO, který z bezprostřední blízkosti prostřelil Vehviläinena. Asistence: John Quenneville, Mitchell Stephens.
04:53
Hra se rychle přesunula na druhou stranu a Nättinen oslovil Saarijärviho na kruhu, ten ale nezamířil na kanadskou svatyni.
04:43
Domácí brankář nyní raději přerušil hru a na ledě je k vidění první rozmíška mezi oběma celky.
04:30
Ne na dlouho. Strome se objevil sám před Vehviläinenem a finský gólman si připisuje první důležitý zákrok zápasu.
04:14
Hrát tak mohli Kanaďané, ale Maner zakopl u červené čáry a z akce tak sešlo.
04:00
Finové ale už jsou ve středním pásmu.
03:31
Kanadský gólman si připisuje další zákrok proti domácímu talentu Puljujärvimu.
02:59
Blackwood byl připraven proti střele Lammikka přes obránce.
02:28
Vehviläinen si poradil nyní s nahozením Konecnyho.
02:02
Hokejisté Suomi jsou v úvodu hodně nervózní a důsledkem je opět špatná rozehrávka v jejich obranném pásmu.
01:25
Virtanen vystihl rozehrávku Finů, ale svou přihrávkou poté nenašel Stroma.
00:47
Laine nenašel podporu spoluhráčů a tak pouze nahodil kotouč do pásma.
00:20
V první šanci se objevil Aho, byl ale zablokován.
00:13
Chybná rozehrávka Kanady znamená zakázané uvolnění na startu zápasu.
00:01

Finsko: Vehviläinen (Kähkönen) – Juolevi, Tuulola, Niku, Mikkola, Saarijärvi, Hintz – Puljujärvi, Aho, Laine – Saarela, Kapanen, Nättinen – Siikonen, Rantanen (C), Kalapudas – Björkqvist, Repo, Lammikko. Trenér: Jukka Jalonen.

Kanada: Blackwood (McDonald) – Hicketts, Chabot, Fleury, Hickey, Sanheim, Dermott, McKeown – Perlini, Marner, Point (C) – Strome, Virtanen, Crouse – Gauthier, Barzal, Beauvillier – Chartier, Konecny, Quenneville, Stephens. Trenér: Dave Lowry.

Rozhodčí: Piechaczek (GER), Pitoscia (USA) – Oliver (USA) Pihblad (SWE).
Vzájemné zápasy

Oba celky se potkaly na předchozích dvou mistrovstvích. Před dvěma lety ve Švédsku se radovali Finové, když v semifinále vyhráli 5:1. Minulý rok jim ale Kanada na domácím šampionátu porážku vrátila, když vyhrála 4:1 a následně si dokráčela pro zlaté medaile.
Finsko

Finové začali domácí šampionát proti nejslabšímu týmu skupiny B Bělorusku, nad kterým vyhráli celkem pohodlně 6:0. Následně přišla jediná porážka ve skupině proti Rusku, jemuž podlehli 4:6 zejména kvůli špatné prostřední periodě, kterou prohráli 1:4.

Následně si ale s chutí pohráli se Slováky, jež odešli z ledu s ostudnou porážkou 3:8. Závěrečný duel s Českou republikou přinesl nádherný hokej, kterému tleskala kompletně zaplněná Hartwall Arena. V pohledném souboji se nakonec radovali hokejisté Suomi z vítězství 5:4 a zajistili si tím tak druhé místo ve skupině B s hodně pozitivním poměrem branek 23:13. Celkově si připsali tři výhry a jednu porážku.
Kanada

Loňští šampióni skončili v základní skupině A překvapivě až na třetím místě. Svou pouť základní skupinou zahájili v severoamerickém derby proti Spojeným státům, kterým podlehli 2:4.

Následně přišlo jediné vítězství po šedesáti minutách, když si Kanaďané poradili s papírově slabším Dánskem 6:1. Poté ale přišlo trápení proti Švýcarsku, se kterým hráči s javorovým listem na hrudi zachraňovali výhru až v samostatných nájezdech 3:2.

Skupinu následně ukončili v přímém souboji o druhou pozici proti Švédsku. Hokejisté Tre Kronor ale vyhráli každou periodu a celkově poté zápas 5:2.

Kanada tedy vstupuje do play off s bilancí jedné výhry, jedné výhry v nastavení a dvěma porážkami a lehce pozitivním skóre 13:12.
Příjemný sobotní večer. Juniorské mistrovství světa se dnešním dnem posunulo do vyřazovací fáze a postavení v tabulce po základních skupinách svedlo dohromady domácího pořadatele Finsko, proti kterému se postaví obhájce titulu z loňského roku Kanada.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.