MS do 20 let -  ONLINE PŘENOS -  Lotyšsko : Finsko - 29. prosince 2022   17:10

0:3
(0:1, 0:1, 0:1)
Finsko
Finsko
04:43' Nyman  (Malinen, Salin) • 29:34' Huuhtanen  (Nyman, Salin) • 57:45' K. Kapanen  (Päivärinta)
Lotyšsko
Hamilton (CAN), Tscherrig (SUI) – Wyonzek (CAN), Goncalves (FRA)
Avenir Centre, Moncton
Finsko

Finsko se po tomto zápase tedy posunulo do čela skupiny, momentálně má na kontě 7 bodů. Naopak Lotyši jsou s jedním bodem poslední a jestli chtějí postoupit do čtvrtfinále, musí v závěrečném duelu skupiny porazit za tři body Slovensko.

Z mé strany je to vše. Děkuji za pozornost, na počtenou!
Statistiky

Střely na bránu: 31 – 29
Trestné minuty: 6 – 10
Využití přesilovek: 0 – 0
Vhazování: 21 – 23
Finsko dnes potvrdilo roli favorita, ale snadný zápas to rozhodně nebyl. V první třetině byli Lotyši o chlup lepší, jenže jedinou branku první dvacetiminutovky vstřelil Jani Nyman. Ve druhé části už Finsko svého soupeře přehrálo, ve 30. minutě navíc navýšilo své vedení díky trefě Nika Huuhtanena. Zhruba v polovině třetí periody se Lotyšsko nadechlo k velkému tlaku, ale dnes výtečný Jani Lampinen si udržel stoprocentní úspěšnost až do konce. V 58. minutě navíc definitivně rozhodl gólem do prázdné klece Konsta Kapanen.
59:42'
Utkání se už z obou stran jen dohrává. Je jasné, že tři body budou brát Finové.
58:44'
Emils Veckaktinš se celkem rychle protáhl po pravém křídle, ale přesně přihrát už nestačil.
58:18'
Girts Silkalns se dostal do útočného pásma, ale souboj u mantinelu nezvládl.
57:45'
Finsko právě vstřelilo branku!
Ale Lotyšsko powerplay nesehrálo vůbec dobře. Po pár vteřinách o kotouč zabojoval KONSTA KAPANEN, který celkem snadno dopravil puk do opuštěné klece. Finové dnešní utkání vyhrají. 0:3. Asistence: Sami Päivärinta.
57:36'
Lotyšský brankář už zůstal na střídačce. Máme tady powerplay.
57:36'
Lotyši vybojovali útočné pásmo a nyní si vzali oddechový čas.
57:23'
Ville Koivunen na druhé straně vyrazil do otevřenější obrany. Kotouč si napoprvé nezpracoval ideálně, ale nakonec vystřelil. Patriks Berzinš si pomohl vyrážečkou.
56:45'
Niks Fenenko se po přistrčení kolegy dostal do příhodné střelecké pozice, finský brankář utěsnil prostor u přední tyče.
56:02'
Suomi se vrátil na led. Finové přežili oslabení, i když je Lotyši zatlačili.
55:44'
Klavs Veinbergs vystřelil zápěstím z levého kruhu, ale prostor mezi třemi tyčemi netrefil.
55:13'
Oliver Kapanen se pokusil o napadání lotyšské rozehrávky, což se mu celkem povedlo.
54:42'
Jani Nyman zastavil křížnou přihrávku a poté kotouč vyhodil co nejdále od finské klece.
54:18'
Jani Lampinen musel v brankovišti znovu čarovat! Pokryl si dvě rány od modré čáry a poté i teč Darelse Dukurse po přihrávce Danse Ločmelise.
54:02'
Vyloučení v týmu Finsko:
Jimi Suomi – 2 min., hákování.
53:46'
Kristians Samitis se dostal k rychlé ráně z otočky, ale jeho pokus byl přizvednut do ochranné sítě. Nutno podotknout, že Lotyšsko má dnes i hromadu smůly, poněvadž se jedná o celkem vyrovnané utkání.
53:24'
Rihards Simanovičs posunul puk na kolegu, který pálil od modré čáry. Rána prosvištěla kousek vedle brány.
52:56'
Joakim Kemell v dnešním utkání příliš vidět není. Nyní se hnal za nahozeným pukem, ale Lotyši tam byli rychleji.
52:16'
Lenni Hämeenaho se po křídle natlačil před bránu. Snažil se přihrát, ale to se mu úplně nepovedlo. Lotyšský brankář raději puk přidržel pod lapačkou.
51:36'
Martins Lavinš si pomohl rukavicí a kotouč si ze vzduchu stáhl. Následovat bude další rozehrávka v podání Lotyšů.
50:54'
Jani Nyman se ocitl v obrovské šanci. Sám před brankářem ale nezvedl puk dostatečně vysoko, Patriks Berzinš zasáhl ramenem.
50:37'
Dario Mackevičs přidržel kotouč za svou klecí. Čeká na nabídku kolegů po křídlech.
49:56'
Jimi Suomi se ale snažil odpovědět další povedenou individuální akcí. Protáhl se po levém křídle, avšak prostor u šibenice netrefil.
49:16'
Celek ve vínově červených dresech pokračuje v aktivní hře, Finové se už zhruba třetí střídání ocitají pod tlakem.
48:38'
Obrovský tlak Lotyšů v útočném pásmu. Finský brankář už jen ležel, ale černou gumu se do branky dorazit nepovedlo.
48:12'
Hned po buly se Lotyšsko dostalo ke střele. Jani Lampinen zasahovat sice nemusel, ale určitě se zapotil.
47:18'
Po komerční pauze pokračujeme ve hře. Zdá se, že Finové celkem v pohodě kontrolují vývoj střetnutí, ale i Lotyši několikrát v zápase ukázali, že pořádně nebezpeční umí být.
46:43'
Jani Lampinen pomohl svým spoluhráčům s rozehrávkou. Kotouč poslal po mantinelu.
45:53'
Niks Fenenko zabojoval o kotouč a nakonec s ním mohl postupovat vpřed. Kousek za modrou čárou vystřelil, načež jen o chlup minul zadní tyč. Zajímavý lotyšský náznak.
45:08'
Lenni Hämeenaho dal nepřesnou přihrávku na střed kluziště, vzápětí zamířili dopředu Lotyši, ale celkem rychle puk ztratili.
44:16'
Klavs Veinbergs předal kotouč za sebe nepřesně, ale poté Lotyši hrací předmět dokázali vybojovat.
43:53'
Dans Ločmelis se celkem snadno dostal do útočného pásma, ale střela mu povolena nebyla.
43:02'
Aleksi Heimosalmi se do puku pořádně opřel od modré čáry. Jeho pumelice těsně minula tyč, posléze musel lotyšský brankář dávat pozor na odraz od mantinelu.
42:38'
Třetí třetina zatím nabízí poměrně rychlý hokej. Nyní směřují směrem dopředu hokejisté v bílém.
42:03'
Suomi nebezpečně vypálil od modré čáry. Patriks Berzinš ale na kotouč viděl a vyrážečkou jej posunul do rohu hrací plochy.
41:33'
Darels Dukurs přejel červenou čáru a pak kotouč nahodil. Finové totiž situaci dobruslili a prostor lotyšskému hráči nedopřáli.
41:05'
Jani Lampinen si připsal důležitý zákrok proti rychle pálícímu Anri Ravinskisovi.
40:31'
Oliver Kapanen celkem snadno projel do útočného pásma. Kotouč tlačil nahoru, ale branku Lotyšska nakonec přestřelil.
40:01'
Druhá třetina už herně patřila jednoznačně Finům, kteří zároveň navýšili své vedení na 2:0. Ve 30. minutě se krásnou bekhendovou střelou prosadil Niko Huuhtanen. Lotyšsko sice nebylo tak nebezpečné jako v první třetině, ale stále má o co hrát. Dvě branky se v hokeji dají smazat celkem rychle. Pokračovat budeme zhruba v 18:53.
Střely na branku po 2. třetině: 17 – 20
40:00'
39:43'
Jani Lampinen zachytil kotouč za svou klecí, ještě se pokusil o jednu rozehrávku.
39:08'
Martins Lavinš se probíjel do střelecké pozice, jenže poměrně rychle a zároveň důrazně byl odstaven.
38:44'
Ville Ruotsalainen přihrával kotouč k zadní tyči, kde však spoluhráče neměl.
38:12'
Aleksi Heimosalmi tentokrát vystřelil po přihrávce do tandemu. Patriks Berzinš toho mnoho neviděl, ale puk stačil vyrazit. Následně Lotyši vyhodili na zakázané uvolnění.
37:44'
Aleksi Heimosalmi na druhé straně udržel puk v útočné třetině a Finové už znovu rozjíždí ofenzivní kolotoč.
36:59'
Rainers Rullers předvedl svůj důraz a následně našel na vrcholu levého kruhu Robertse Cjunskise, jehož střela těsně minula bližší tyč.
36:09'
Finové si opětovně mění kotouč v útočném pásmu. Lotyši ale zatím stíhají hráče v bílém dresu pokrývat.
35:28'
Konsta Kapanen se šikovně prosmýkl defenzívou Lotyšska a rázem se objevil sám před bránou. Bekhendem těsně minul volný prostor u zadní tyče.
34:45'
Rainers Darzinš už po komerční přestávce dokázal dostat kotouč do útočného pásma. Lotyši by nutně potřebovali se v zóně soupeřova celku déle udržet.
33:43'
Také Gustavs Ozolinš už je ale zpět na ledě.
33:32'
Finové teď mají obrovský tlak, navíc hrají zkrácenou přesilovku. Dokáží to Lotyši ustát?
33:06'
Ville Koivunen po pěkné kličce ještě vybízel spoluhráče u zadní tyče, ale ten nedokázal zvednout touš nad beton lotyšského muže v masce.
32:26'
Oliver Kapanen předvedl krásnou stahovačku a následně vystřelil. Patriks Berzinš měl obrovské štěstí, že stačil koncem lapačky zasáhnout.
31:57'
Jimi Suomi se snažil prosadit u mantinelu na levém křídle, ale poměrně rychle a důrazně byl zastaven obráncem.
31:43'
Vyloučení v týmu Lotyšsko:
Gustavs Ozolinš – 2 min., podrážení.
31:23'
Topi Rönni srdnatě zablokoval dělovku od modré čáry. Posléze i on pomohl k vyhození kotouče.
31:12'
Aleksi Malinen – 2 min., hákování.
30:32'
Sandis Vilmanis si šikovně pokryl kotouč u mantinelu a poté založil ofenzivní akci. Lotyši se stále snaží něco vymyslet.
30:05'
Dostáváme se do druhé poloviny řádné hrací doby. Lotyšsko vyráží směrem dopředu, ale dá se očekávat, že Finové stále budou pečlivě bránit.
29:34'
Uklidnění pro Finy přináší NIKO HUUHTANEN! Útočník s číslem 29 na zádech vjel do útočného pásma z pravé strany, vyměnil si puk s Nymanem a poté bekhendem precizně zametl touš pod horní tyč. 0:2. Asistence: Jani Nyman a Otto Salin.
29:18'
Roberts Cjunskis protečoval puk do útočného pásma, avšak Finové situaci stačili rychle dobruslit.
28:46'
Přesilovka Lotyšska právě skončila. Stále platí skóre 1:0 pro Finy.
28:16'
Kalle Väisänen to nyní udělal hodně chytře. Zbytečně se nehnal směrem kupředu a raději podržel kotouč a poté jej vyhodil.
27:51'
Klavs Veinbergs se postaral o dělovku z pravé strany útočného pásma. Dnes zatím jistý Jani Lampinen neinkasoval ani v tomto případě.
27:24'
Finové se rázem v oslabení dostali do přečíslení tři na dva. Mezi kruhy vyplaval obránce Aleksi Malinen, který ale minul. Tohle může Finy mrzet.
26:59'
Na začátku přesilovky Lotyši nebezpečně vystřelili, ale o chvíli později už soupeř vyhodil přes všechny čáry.
26:46'
Konsta Kapanen – 2 min., držení.
26:26'
Brad Lambert dostal svůj celek z nejhoršího. Podržel puk v útočném pásmu a spoluhráčům dal tedy prostor vystřídat.
25:36'
Stejný hráč o chvíli později nahodil puk před bránu. Na brankovišti byl k vidění velký závar, který ale Lotyši k vyrovnávací brance nedotáhli.
25:15'
Niks Fenenko vyvezl puk do útočného pásma, ale následná přihrávka se mu příliš nepovedla.
24:43'
Niko Huuhtanen zkusil štěstí ve velké rychlosti, ale jeho projektil byl sražen nad bránu. Hra ve čtyřech na obou stranách rozhodně více vyhovuje favoritovi utkání.
24:15'
Jimi Suomi se tentokrát dostal na pravou stranu a poté pálil bekhendem. Ani on ale svatyni soupeře nedokázal trefit.
23:38'
Po rychlé předávce Finska v útočném pásmu se ke střele na levém kruhu dostal Aleksi Malinen. Obránce ale přestřelil klec Lotyšska o pár čísel.
23:16'
Brad Lambert – 2 min., nedovolené bránění.
23:13'
Rihards Simanovičs – 2 min., podrážení.
22:28'
Brad Lambert tentokrát nedokázal dostat kotouč do útočného pásma. O pár sekund později za svou brankou přidržel hrací předmět Dario Mackevičs.
21:32'
Jimi Suomi předvedl nádhernou individuální akci. Najel si do skvělé pozice před bránou, ale proti jeho střele vystrčil lotyšský brankář rameno.
20:48'
Niko Huuhtanen se dostal do akce dvou proti dvěma. Na kličku si nevěřil, a tak kousek za modrou čárou vypálil. Patriks Berzinš předvedl pohotový zákrok.
20:22'
Martins Lavinš nahodil krátce po úvodním vhazování kotouč do útočného pásma. Jako první ale u něj byli Finové.
20:01'
Dalo by se říct, že Lotyši byli v první třetině možná i lepším týmem. Kromě toho, že důsledně brání, se hlavně v závěru periody dostali do několika šancí. Zatím jedinou branku ale vstřelili Finové, v 5. minutě se do listiny střelců zapsal Jani Nyman.
Střely na branku po 1. třetině: 10 – 5
20:00'
19:45'
Niko Huuhtanen vyvezl puk do útočné třetiny, kde se Finové ještě pokusí něco vymyslet.
19:09'
Bogdans Hodass vystřelil z pravého kruhu po ledě. Jani Lampinen zaklapl své betony včas.
18:50'
Lotyšsko bylo blízko k vyrovnání. Už střela Emilse Veckaktinše nadělala finskému brankáři problémy. Poté se snažil zpoza brány dostat kotouč za tyč Anri Ravinskis, avšak právě branková konstrukce vyrovnání nepovolila.
18:18'
První perioda pomalu ale jistě míří do svého konce. Finové se starají o další rozehrávku ve vlastním pásmu.
17:47'
Možná zbytečně teď jeden z finských hráčů hrál kotouč v útočném pásmu, přestože věděl, že se bude pískat ofsajd. Kvůli úmyslnému ofsajdu tedy následuje vhazování před Lampinenem.
17:09'
Jimi Suomi předvedl rychlý manévr u modré čáry, ale lepší pozici ke střele si nenašel. Lotyši působí v obranné třetině velmi kvalitním dojmem.
16:41'
Rainers Rullers se dostal k pohotové střele mezi kruhy. Finský brankář si ale také s tímto pokusem poradil. Následuje poslední reklamní pauza v této třetině.
16:19'
Verner Miettinen posouval kotouč dopředu, ale žádného adresáta nenašel. Další akce Lotyšska bude založena od brankáře.
15:42'
Rönni je zpět na ledě, ani Lotyšsko při své první přesilovce neskórovalo.
15:23'
Sandis Vilmanis rychle vystřelil zápěstím, lapačka Lampinena byla pohotová. Po krátkém přerušení se bude vhazovat v obranné třetině Finska.
15:02'
Už to vypadalo, že by Finové v oslabení mohli ujet do brejku, ale Kalle Väisänen kotouč jen odevzdal.
14:32'
Oliver Kapanen bez větších potíží bekhendem poslal touš přes všechny čáry. Oba celky nyní posílají na led čerstvé síly.
14:06'
Klavs Veinbergs se na pravém kruhu dostal ke střele z první, avšak jeho projektil zaduněl o levý beton brankáře.
13:42'
Topi Rönni – 2 min., hákování.
13:19'
Rainers Rullers se snažil posouvat v útočném pásmu po mantinelu, ale spoluhráč si k pobídce nedojel jako první.
12:47'
Tentokrát to zahráli na icing finští hokejisté. Možná vůbec poprvé v zápase bude buly provedeno před Janim Lampinenem.
12:06'
Jimi Suomi přidržel puk u modré čáry a poté jej předal kolegovi Villemu Ruotsalainenovi. Ten ale nevystřelil, poněvadž ideální pozice to nebyla.
11:42'
Lotyšskému celku se nepovedla rozehrávka. Po zakázaném uvolnění se bude vhazovat v jeho obranné třetině.
11:05'
Gustavs Ozolinš se už vrátil na led. První přesilovka gólem neskončila.
10:48'
Lenni Hämeenaho se po odraženém kotouči dostal k rychlé střele z otočky, jenže prostor mezi třemi tyčemi minul.
10:12'
Teď už finský tým kombinuje v neutrální zóně, poněvadž Lotyši se stačili osvobodit.
09:41'
Finové se prezentovali rychlou kombinací. Po předávce kotouče přišla střílená přihrávka na brankoviště, jenže gólová teč na řadu nepřišla.
09:05'
08:52'
Aleksi Malinen se snažil dostat před bránu, ale ztroskotal na pozorné lotyšské obraně.
08:19'
Nyní se hraje převážně ve středním pásmu. Hokejisté v bílých dresech, tedy Finové, si přihrávají.
07:32'
Po velmi špatné rozehrávce Finů se nikým nehlídán objevil v ideální pozici před brankovištěm Dans Ločmelis. Útočník s číslem 11 na zádech ale orazítkoval pouze tyč.
06:50'
Jimi Suomi si zpracoval kotouč na útočné modré čáře a poté okamžitě vystřelil. Jeho pokus zápěstím byl lotyšskými zadáky zablokován.
06:12'
Lotyšský celek nyní uklidnil hru ve vlastním pásmu. Mezitím obránci čekají na dostřídání útočníků.
05:35'
Na druhé straně hrací plochy zahrozil Anri Ravinskis, ale Jani Lampinen si pohotovým zákrokem poradil.
04:43'
Druhá střela na bránu Finů skončila v síti! Obránce Malinen posunul puk na JANIHO NYMANA, který vystřelil z otočky přímo do šibenice u zadní tyče. Lotyšský brankář vůbec nic neviděl. 0:1. Asistence: Aleksi Malinen a Otto Salin.
04:09'
Ville Koivunen vydoloval kotouč za brankou soupeře, Lotyši ovšem co nejrychleji dojeli ke své brance a střelu nepovolili.
03:36'
Brad Lambert se šikovně vymotal na levé straně útočného pásma. Pak naservíroval puk před bránu, ale Lotyši dobře zapracovali.
03:02'
Jimi Suomi napřáhl od modré čáry, ale jeho střela mezi několika těly neprošla. Finové ještě nevystřelili na bránu, přestože většinu času zatím tráví v pásmu soupeřova celku.
02:24'
Jani Nyman si najížděl do střelecké pozice na levém kruhu, avšak ve finální fázi byl zablokován.
01:53'
Dario Mackevičs se ocitl v obranném pásmu v úzkých, tak musel odehrávat po mantinelu, avšak soupeř touš zachytil a nyní kombinuje.
01:15'
Se zajímavým nahozením od modré čáry si Jani Lampinen poradil. Kotouče se už ujímají Finové, kteří míří vpřed.
00:56'
Nyní se bojuje o kotouč v obranném pásmu Finů u mantinelu.
00:22'
Hned na začátku se Finové dostali do skvělé pozice. Ville Koivunen vybízel u zadní tyče Olivera Kapanena, který ale jeho pobídku promáchl.
00:01'

Lotyšsko: Berzinš (Lipskis) – Ozolinš (C), Hodass, Simanovičs, Fenenko, Kazaks, Mackevičs – Lavinš (A), Ločmelis, Darzinš – Purmalis, Veinbergs, Dukurs (A) – Ravinskis, Bukarts, Veckaktinš – Vilmanis, Rullers, Cjunskis – Samitis, Silkalns.
Trenér: Artis Abols

Finsko: Lampinen (Koskenvuo) – Vilén, Heimosalmi (A), Malinen, Salin, Ruotsalainen, Suomi – Kemell, O. Kapanen (C), Koivunen (A) – Nyman, Miettinen, Huuhtanen – Hämeenaho, Rönni, Lambert – Väisänen, Päivärinta, K. Kapanen – Kaskimäki.
Trenér: Tomi Lamsa

Rozhodčí: Hamilton (CAN), Tscherrig (SUI) – Wyonzek (CAN), Goncalves (FRA).
Vzájemná utkání

Oba celky se spolu utkaly na odloženém loňském MS této věkové kategorie, v srpnu ve skupině A zvítězili Finové 6:1. Lotyši jim tak mají co vracet.
Finsko

Finové hned v úvodním utkání na mistrovství světa překvapivě padli, a sice se švýcarským týmem. Ten vyhrál 3:2 po prodloužení a postaral se tak hned na začátku mistrovství o senzaci. Finsko však hned své zaváhání napravilo a po výhře 5:2 nad Slovenskem získalo tři body. V tabulce jsou Finové na druhé pozici a na svém kontě mají čtyři body. První je Švýcarsko díky výhře za dva body právě nad Finskem. Budou dnes Finové jako favorité zápasu úspěšní?
Lotyšsko

Lotyši jsou po dvou odehraných utkáních na pátém místě ve skupině B a zapsali jeden bod. Lotyšsko v prvním utkání na mistrovství světa nestačilo na výběr Spojených států amerických a padlo 2:5. Následoval duel se Švýcarskem, ve kterém Lotyši urvali bod, když padli až po samostatných nájezdech 2:3. Dnes prahnou po první výhře na turnaji, proti Finům to nebude vůbec jednoduché.
Hezké čtvrteční odpoledne přeji všem příznivcům hokeje. Mistrovství světa hráčů do dvaceti let už je v plném proudu a i dnes je hrací den. V tomto duelu na sebe narazí reprezentace Lotyšska a Finska.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.