MS v hokeji -  ONLINE PŘENOS -  Švédsko : Francie - 7. května 2018   20:15

Ukončeno
Švédsko
Švédsko
00:24' Rakell (A. Larsson, Janmark) • 05:54' Backlund (Pettersson, H. Lindholm) • 27:51' Ekman-Larsson (A. Larsson, Kempe) • 55:40' Pettersson (J. Klingberg, Ekman-Larsson)
4:0
(2:0, 1:0, 1:0)
Francie
Francie
Švédsko
Sestavy:
A. Nilsson (Hellberg) – A. Larsson, Ekman-Larsson (A), J. Klingberg (A), H. Lindholm, Wikstrand, E. Gustafsson – Janmark, Rakell, Zibanejad – Backlund (C), Nyquist, Pettersson – Kempe, Everberg, L. Andersson – Jo. Larsson, J. de La Rose, Pääjärvi.
Rozhodčí
Hribik (CZE), Wehrli (SUI) – Šefčík (SVK), Suominen (FIN)
Royal Arena, Kodaň, Dánsko (kapacita: 12 490 míst)
7218 diváků
Francie
Sestavy:
Quemener (Ylönen) – Manavian, Gallet, Chakiachvili, Hecquefeuille (A), Raux, Thiry – Fleury (A), S. Da Costa (C), Rech – Guttig, Treille, T. Da Costa – Claireaux, Douay, Texier – Bouvet, Leclerc, Ritz – Perret.
Přenos se aktualizuje automaticky

Třetí třetina sice také nabídla několik francouzských šancí, jenže ani jedna nebyla proměněna. Švédové se tak prakticky v udržovacím tempu dočkali další celkem bezproblémové výhry a posunují se znovu na druhé místo, těsně za ruskou mašinu, která má lepší skóre i díky dnešnímu přestřílení Bělorusů. Francie naopak připisuje na své poměry a sílu celkem přijatelný výsledek, ty pravé boje jí však ještě čekají. Ode mě je to z Kodaně pro dnešek vše, přeji dobrou noc.
Střely na branku celkem: Švédsko – 33, Francie – 14
Střely na branku ve 3. třetině: Švédsko – 12, Francie – 3
Nejlepší hráči utkání: Anders Nilsson (Švédsko) – Antonin Manavian (Francie)
Konec zápasu.
Švédové měli obrovskou šanci, jenže Quemener nakonec nemusel zasahovat. Obě dvě dorážky mířily mimo branku.
59:32'
Floran Douay (FRA) se nakonec v této chvíli musí vypořádat s trestem za faul ve středním pásmu. Švédové budou hrát dvojnásobnou přesilovku.
59:15'
Valentin Claireaux měl obrovskou šanci, když se řítil úplně sám na brankáře Nilssona, jenomže v jednoznačné šanci přestřelil. Francie prováhala obrovskou možnost na snížení skóre!
59:09'
Na hřišti se zvrtl jeden nevinný souboj v pořádnou strkanici, do které se zapojily takřka kompletní pětky. Sudí měli v rohu švédského obranného pásma pořádně problémy s udržením férovosti soubojů. Na trestnou lavici zamířil Klinberg a Leclerq.
58:24'
Hra se nyní příliš mnoho kouskuje ofsajdy, ale na druhé straně hráči začínají být při soubojích tvrdší a tvrdší, Spory z celého zápasu tak řeší někteří i celkem hrubými hity, sudí ovšem prozatím neviděli nedovolený zákrok.
57:51'
Švédové se ještě snaží o zvýšení své ofenzivní aktivity avšak Francouzi předvádějí celkem bezchybnou hru v obranném pásmu. Puk tak tentokrát letí zpět do středního pásma.
Dnešní utkání sleduje 7218 diváků.
56:54'
Kempe jel spolu s Everbergem přečíslení dvou proti jednomu, avšak nakonec jejich fantastická akce končí neúspěchem. prvně zmíněný mířil pouze těsně nad.
55:40'
Švédsko právě vstřelilo branku!
Švédové si nakonec v přesilovce přeci jen připisují gólový zásah! Krásná nahrávka Klinberga od modré čáry přišla přesně na hůl ELIASE PETERSSONA, pro něhož už nebyla rána z kruhů bez clonícího hráče formalitou. Asistence:John Klinberg, Oliver Ekman-Larsson
54:54'
Švédové si momentálně chystali další krásnou ofenzivní akci, jenže Valentin Claireaux dokázal fantasticky zablokovat pas, jenž byl součástí ofenzivní akce. Puk tak míří mimo obranné pásmo.
54:09'
Francie nyní bude hrát celkem zbytečné oslabení, neboť je trestána za chybné střídání. Trest odpyká forvard Maurin Bouvet (FRA).
52:39'
Ekman-Larsson málem našel Peterssona, jneže na ose obranného pásma Francie bylo přehuštěno. Quemener se tak přesouval i zbytečně.
51:15'
Švédové vehementně pokračují v ofenzivních nájezdech, ale tentokrát byla cesta zavřená už na modré čáře. Francie se tentokrát ubránila.
50:36'
Švédové přežili oslabení bez ztráty korunky, Francie musela v přesilovce kapitulovat na lehkou úpravu aktuálního skóre.
49:34'
Švédové jsou v obraně naprosto bezchybní a bez větších potíží se brání francouzskému tlaku, většina střel míří navíc mimo Nilssonovu klec.
48:44'
Švédové se okamžitě osvobozují, puk letí až ke Quemenerovi.
48:36'
Mattias Janmark (SWE) tentokrát přehnal svou aktivitu u Quemera a jemným seknutím přes lapačku pořádně naštval Texiera, který se ještě šel mstít. Vyloučen je ale pouze Švéd za sekání, další potyčky řeší druhým dvouminutovým trestem pro Janmarka a stejný počtem pro Francouze Texiera.
48:21'
Nyquist sice převzal odražený kotouč a okamžitě pálil, v tutové šanci ale mířil jen mimo brankovou konstrukci. Francouzi přežili obrovskou tutovku!
47:08'
Klinberg se prodral na modré čáře ke střelbě a Francouzům pořádně pohrozil dalším skórováním. Quemener nicméně vytahuje excelentní zákrok, kotouč jej trefil do lehce vymrštěného ramena.
46:47'
Quemener se nijak nerozpakoval a pro jistotu sebral puk před dotírajícím Nyquistem do lapačky, oba celky mohou jít střídat.
46:03'
Gustaffsson se na levém křídle protlačil k palbě, jenže už mu nezbývalo moc prostoru k přílišnému manévrování. Nakonec sice vypálil přes houšť těl, Quemener ale bez potíží zasahuje. Následuje další komerční pauza.
45:32'
Florian Chakiachvili je zpátky na hrací ploše, Francouzi své další oslabení zvládli bez větších starostí.
44:34'
Švédové sice svého soupeře tlačí na jejich obranné půlce, jenže zatím jen marně hledají volnou střeleckou pozici. Quemener je tak prakticky v brance bez větší práce.
43:32'
Florian Chakiachvili (FRA) tentokrát nezvládl souboj za vlastní brankou a musí jít za podražení na trestnou lavici, Švédům se nabízí další přesilová hra.
43:15'
Stephane Da Costa se dostal do výborné pozice po brejku, jenže zakončil těsně vedle tyče. Švédové měli obrovskou dávku štěstí.
43:08'
Ekman-Larsson se dostal k rychlému úniku na levém křídle a z úhlu trefil tyčku francouzské branky! Quemener se za střelou jen ohlédl. Tohle bylo těsné!
42:27'
Francouzům se tentokrát podařilo vytáhnout svou ofenzivní trojko relativně vysoko, jenže forčeking tentokrát nevyšel. Švédové rozehrávku bez potíží přenesli přes střední pásmo.
41:05'
Klinberg i Ritz zkoušeli ohrozit soupeřovu klec, ale jejich střely mířily mimo. Francouzi se mohou v této chvíli poprvé v třtině ujmout puku.
40:11'
Rakell s Janmarkem ukázali hned na začátku pořádnou ofenzivní smršť, když zavezli kotouč přímo k francouzské brance. Quemener měl pořádné problémy, aby zabránil puku v cestě přes brankovou čáru. Nakonec ale situaci ve spolupráci s kolegy z obrany zvládá.
40:01'
Začala třetí třetina.
Střely na branku ve 2. třetině: Švédsko – 9, Francie – 7
Druhá třetina ukázala, že Francouzi by mohli zvládnout Švédy v některých momentech zatlačit, jednoznačnou šanci si však stále nepřipsali. Tre Kronor ve velké většině případů ale na svém tempu z první třetiny dost ubrali a pokračovali jen v nutném útoku, na rozdíl od soupeře ovšem dokázali Quemenera pořádně rozhýbat a přidat jednu branku. Třetí třetina ještě zůstává ohledně výsledku mírně otevřená, pokračujeme přibližně v 21:58.
40:00'
Druhá třetina skončila.
39:59'
Nyquistova rána nebyla pro Quemenera problém, puk skončil vytečován v rohu kluziště.
39:16'
Stephane Da Costa sice ukázal pořádnou odvahu, když se vrhl do švédského klínu, jenže jeho udatnost mu byla na obtíž. Po natlačení do brankoviště musí být hra sudími přerušena.
38:18'
Fleury se postaral o hezkou střelu ze střední vzdálenosti, nicméně rána od francouzského rychlíka proletěla mimo tři tyče. Nilsson se za pukem jen ohlédl.
37:32'
Valentin Claireaux s Linholmem svedli ukázkový souboj u mantinelu, jenže švédskému postupu nijak zmíněný forvard nezabránil. Útok Tre Kronor ovšem nakonec skončil relativně neúspěchem.
36:48'
Johan Larsson se dostal zajímavé střelecké pozice na pravém křídle, jenže žádaného úspěchu nedosáhl. Quemener se dokázal dostat dostatečně rychle na led a pumelici chytil na hruď.
36:11'
Backlund sice vypálil ze osy kluziště, avšak jeho ránu vyclonili francouzští beci mimo branku. Švédský nápor ještě pokračuje.
35:58'
Fleury se dostával do obrovské šance, když se chytil možnosti na brejk. Výsledek však asi nebyl podle jeho představ, rána po rychlém spurtu takřka přes celé hřiště letěla pouze nad.
33:16'
Na hřišti se strhla pořádná strkanice, ve které ocitli v pěstním souboji Adam Larsson a Ritz, nakonec sudí vylučují čtyři hráče, dva z každé strany. Hra však bude pokračovat v plném počtu.
Vyloučení v týmu Švédsko (Magnus Pääjärvi – 2 min., hrubost).
Vyloučení v týmu Francie (Nicolas Ritz – 2 min., hrubost).
Vyloučení v týmu Švédsko (Adam Larsson – 2 min., hrubost).
Vyloučení v týmu Francie (Guillaume Leclerc – 2 min.).
32:44'
Adam Larsson pálí těsně vedle brány!
32:23'
Texier s Claireauxem ukázali na brankovišti pořádně nebezpečné střely, které musel Nilsson s velkou námahou vytáhnout mimo branku. Švédové měli obrovský kus štěstí!
32:16'
Na řadu přichází další komerční pauza, oba týmy momentálně mohou po fyzicky náročné hře vydechnout. V posledních chvílích dostával hokej poprvé v duelu větší grády.
31:28'
Gustaffsson schytal u mantinelu tvrdý hit Perreta, avšak posléze se švédský dlouhán musí zvedat. Podle sudích nešlo o nedovolený zákrok.
30:23'
Klinberg se sice po zisku kotouče pokosil co nejrychleji dostat do úniku, jenomže narazil hned na dvojici francouzský beků. Quemener tak nemusel ani zasahovat.
29:28'
Ekman-Larsson spolu se spoluhráči vytvořili na francouzském brankovišti pořádný pres, jenže Quemener si připsal hned dvakrát špičkový zákrok. Nerozhodila jej ani střela od modré čáry z hole střelce poslední branky.
29:13'
Adam Larsson se pustil do menší potyčky s Douayem, rozhodčí však dokázali velmi rychle zasáhnout. Z konfliktu nakonec nic nebude.
29:01'
Švédové po nedorozumění v obraně zapisují icing, hra je tak vykázána zpět před Nilssona.
28:24'
Klinberg pálil od modré čáry přímo doprostřed branky, žádnou velkou odezvu tak asi nemohl čekat. Quemener i tentokrát bez problémů puk chytá.
27:51'
Hráči Francie se ještě kvůli zákroku na Leclerqa velmi dlouho dohadovali rozhodčí, stejnou měrou nebyl spokojen ani trenér Henderson, avšak už se ni měnit nebude. Branka platí.
27:51'
Švédsko právě vstřelilo branku!
Tak tohle byla parádní trefa! Po brejku, v němž byl tvrdě hitován Leclerq, se dostal k puku Kempe, který ještě před Adama Larsona poslal do úniku OLIVERA EKMANA-LARSSONA. Jeho pumelice vysmýčila poslední pavučinky v Quemenerově brance. Asistence: Adam Larsson, Adrian Kempe.
26:47'
Švédům se tentokrát nedaří moc rozehrávka, čímž se nabízí Francouzům volné pole působnosti. Avšak ani oni momentálně nehrají nijak zářně, srážejí je zbytečné chyby.
26:17'
Puk končí po francouzské kleci v hledišti, kde o něj momentálně zuří boj mezi fanoušky. Oba týmy mohou vystřídat.
25:54'
Kévin Hecquefeuille pálil těsně vedle branky, což jen dokazuje, jak jsou Francouzi momentálně aktivní. Nilsson si mohl velmi, ale velmi oddechnout. Švédové nyní nepůsobí v obraně moc jistě.
25:02'
Na druhé straně pořádně zahrozil Larsson, nicméně jeho rána šla nakonec těsně vedle francouzské klece. Francouzi si mohou pořádně oddechnout.
24:20'
Francouzi nebyli daleko od první branky! Po nahrávce Texiera se dostal Lexclerq dostal k palbě, jenže Nilsson nakonec dokázal vytáhnout fantastický zákrok. Cailreaux už dorážel jen marně.
23:27'
Texier se snažil dostat puk směrem ke švédské kleci, jenže jeho akce neměla dostatečnou rychlost a důraz. Klingberg jako obránce světového formátu tak byl připraven, útok byl rázně ukončen.
22:51'
Quemener musel pokrýt nahození Magnuse Pääjärviho, ale zásadní šance to přeci jen nebyla. Puk skočí vyražen v rohu kluziště.
21:34'
Tre Kronor hrají prakticky jen v udržovacím tempu a za ničím se nijak vehementně neženou, Francouzi ovšem na druhou stranu zatím nezvládli získat puk. Jejich obrana pracuje ale bez chyb.
20:46'
Francie je kompletní, Švédsko se prakticky žádné šanci vůbec nedokázalo propracovat.
20:16'
Švédové pokračují v přesilovce, prozatím však nedokáží rozhýbat francouzské beky. Quemener je tak prakticky prozatím bez práce.
20:01'
Začala druhá třetina.
Střely na branku v 1. třetině: Švédsko – 12, Francie – 4
První třetina hned ukázala, že Švédové si nebudou chtít ujít možnost, chytit se v tabulce znovu Rusů. Už od prvních sekund měli převahu, kterou potvrdili brankou po 24 sekundách hry. Následně se sice Francouzi vzmohli k odporu, čistokrevnou šanci si však nepřipsali, ba naopak ještě inkasovali. Reprezentanti země galského kohouta ovšem ještě nic nevzdávali, čeká nás tak možná ještě zajímavý průběh. Druhá třetina startuje přibližně v 21:04.
20:00'
První třetina skončila.
19:34'
Ekman-Larsson a Larsson se pokusili ohrozit francouzskou branku, však Quemener předvedl dva špičkové zákroky. Hlavně jeho lapačka měla hodně práce, Tre Kronor jsou nyní hegemoni ledu.
18:46'
Florian Chakiachvili (FRA) tentokrát nezažívá příjemné chvilky, neboť se mu nešťastně povedlo vyhodit puk přes plexisklo. Švédové tak mohou jít znovu do početní výhody.
18:30'
Janmark zkoušel zavést puk k francouzské brance, nicméně přímá cesta byla blokována. Nahození zpoza ní už ovšem nemělo velký účinek, Qumener puk chytá bez větších potíží.
17:22'
Hra je momentálně značně rozháraná, ani jeden tým nedokáže pořádně rozehrát. Kvalitu hokeje navíc sráží švédská taktika, která se nesnaží o jakékoliv riziko. Francouzi se tak nedostávají prakticky k puku.
16:15'
Francouzi měli velkou šanci, ve chvíli, kdy k Nilssonovi letěl dalekonosný pas. I po jeho odpálení se ovšem švédský brankář dostal pod tlak, jeho soupeři však místo ofenzivního nástupu chybují.
15:41'
Backlund uklidňuje hru a vrací puk do zadních řad, Francie se musí vracet.
15:01'
Rakell už už kroužil okolo Quemenerovy brány, nicméně vše si ještě rozmyslel. Kvůli převaze francouzských brancích hráčů navíc přichází celkem překvapivě o puk, hokejisté galského kohouta mohou jít do kontru.
14:24'
Andersson se vrací v momentu, kdy de la Rose obdržel tvrdý hit u mantinelu, zpátky na led. Francie svou přesilovku nevyužívá.
13:34'
Švédové vyhazují puk až ke francouzské bráně, obranná čtyřka tak může vystřídat.
12:41'
Nilsson musel být tentokrát ve střehu, protože Fleury dokázal svým rychlým nájezdem před brankoviště a pohotovou dorážku zahrozit. Do puku se ale nakonec netrefil.
12:24'
Douay přebíral puk s velkým rizikem, nicméně Lias Andersson (SWE) jej o něj obral mimo rámce pravidel. Za použití hokejky je trestán za hákování.
11:45'
Rakell ukázal krásnou technickou finesu a po obehráni beka zavezl puk před branku, zde už však akce skončila. Švédové byli oproti bránícím hráčů v menšině.
11:30'
Fleury se vydal na ofenzivní výlet, jenže k ohrožení branky se přeci jen nedostal. Jeho přízemní rána Nilssona nijak nevylekala, švédský strážce branky puk kryje lapačkou.
11:21'
Lindholm a Larsson se v posledních minutách ukázali v pořádné střelecké formě. Druhý jmenovaný sice pálil těsně nad branku, Lindholm už ale mířil přesně. Quemener předvádí fantastický zákrok, když lapil ránu z úhlu směřující pod víko!
10:18'
Rakell mohl znovu udeřit, nicméně nakonec vypálil tváří tvář francouzské brance jen mimo. Švédové jsou v obrovském tlaku.
09:19'
Francii čeká další oslabení, Jordan Perret (FRA) je tentokrát trestán za menší háček ve středním pásmu.
08:54'
Gustafsson vypálil pořádně zostra, avšak Quoemener byl nakonec ve své brankařské pozici připraven. Francouzi si mohou pořádně oddechnout.
08:05'
Švédové předvádějí fantastickou ofenzivní podívanou! Tentokrát se pokoušel o nahrávku na střed Linholm, což nakonec vyšlo. Klingberg ale pálil do připraveného francouzského muže v masce.
07:29'
Švédové zatím nezvládají svou rozehrávku dostat přes střední pásmo, Francouzi jsou momentálně velmi pozorní.
07:04'
Francii čeká další velká výzva, Švédové totiž tentokrát půjdou do další přesilovky. Za faul v obranném pásmu, který byl vyhodnocen jako nedovolené bránění, byl vyloučen Huga Gallet (FRA).
05:54'
Švédsko právě vstřelilo branku!
A Švédové svou přesilovku využívají! Parádní teč tentokrát ukázal MIKAEL BACKLUND, který zužitkoval nahrávku Petterssona. Ronan Quemener už na změnu trajektorie puku nedokázal zareagovat, hokejová žabička mu proletěla mezi betony. Asistence: Elias Pettersson, Hampus Lindholm.
05:29'
Florian Chakiachvili musel zachraňovat svůj tým od další pohromy, když se na francouzskou branku hnala další pohroma. Nakonec však svou výzvu zvládl.
04:37'
Švédové měli další obrovskou šanci! Gustafsson nicméně nedokázal využít nahrávky Nyquista, když mu scházelo kousek více štěstí. Puk mu sjel po hokejce kousek vedle branky.
04:08'
Francie se v této chvíli bude muset postarat o oslabení, za vysokou hůl totiž menší trest obdržel Floran Douay (FRA).
03:24'
Rakell sice zavezl puk se svoji formací za branku Francie, nicméně zde jejich cesta skončila. Švédové se dokázali ubránit.
02:31'
Francouzský tým velmi sympatický ukazuje, že obdržená branka pro něj ještě nic zásadního neznamená. Místo psychického marasmu se celkem bez problémů dostávají do útoku, švédská obrana je ale přeci jen stále přesná.
01:35'
Poprvé se musí postarat o práci v brankovišti také Nilsson, rána Stephana Da Costy ale nebyla nijak nebezpečná. Francouzi ale ještě přeci jen zůstanou natlačeni v pásmu soupeře.
00:24'
Švédsko právě vstřelilo branku!
Tak tohle byl švédský expres! Po dvaceti čtyřech vteřinách se dostávají Švédové do vedení, když se prosazuje, kdo jiný než RICKARD RAKELL. Kanonýr Tre kronor tentokrát zvládl převzít diagonální přihrávku a propálit místečku u tyče, které Quemenr nepokryl. Právě francouzský brankář se neukázal v úplně nejlepší formě, střela to byla ale přeci jen dobře mířená. Asistence: Adam Larsson, Mattias Janmark.
00:01'
Utkání právě začalo.
Aktéři dnešního utkání právě vstupují na led Royal Areny, začínáme za malý okamžik.
Úvodní sestavy:

Švédsko: A. Nilsson (Hellberg) – A. Larsson, Ekman-Larsson (A), J. Klingberg (A), H. Lindholm, Wikstrand, E. Gustafsson – Janmark, Rakell, Zibanejad – Backlund (C), Nyquist, Pettersson – Kempe, Everberg, L. Andersson – Jo. Larsson, J. de La Rose, Pääjärvi.

Francie: Quemener (Ylönen) – Manavian, Gallet, Chakiachvili, Hecquefeuille (A), Raux, Thiry – Fleury (A), S. Da Costa (C), Rech – Guttig, Treille, T. Da Costa – Claireaux, Douay, Texier – Bouvet, Leclerc, Ritz – Perret.

Rozhodčí: Hribik (CZE), Wehrli (SUI) – Šefčík (SVK), Suominen (FIN).
Oba celky už právě podstupují rozbruslení, Royal Arena se pomalinku začíná plnit zejména švédskými fanoušky.
Hlavními rozhodčími tohoto utkání jsou Čech Jan Hribik a švýcarský sudí Tobias Wehrli. Jako čároví arbitři jsou pak delegováni Slovák Peter Šefčík a Fin Sakari Suominen.
Dosavadní utkání obou týmů na turnaji

Švédsko
Švédsko x Bělorusko 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
Švédsko x Česko 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Francie
Rusko x Francie 7:0 (3:0, 1:0, 3:0)
Francie x Bělorusko 6:2 (2:1, 1:0, 3:1)
Konečná nominace obou týmů

ŠVÉDSKO
Brankáři: Filip Gustavsson (Belleville/AHL), Magnus Hellberg (Kunlun/KHL), Anders Nilsson (Vancouver/NHL)

Obránci: Adam Almqvist (Frölunda), Lawrence Pilut (HV 71), Mikael Wikstrand (Färjestad), Oliver Ekman-Larsson (Arizona/NHL), John Klingberg (Dallas/NHL), Adam Larsson (Edmonton/NHL), Hampus Lindholm (Anaheim/NHL), Erik Gustafsson (Chicago/NHL)

Útočníci: Lias Andersson, Mika Zibanejad (oba New York Rangers/NHL), Elias Pettersson (Växjö), Mikael Backlund (Calgary/NHL), Jacob de la Rose (Montreal/NHL), Dennis Everberg (Nižněkamsk/KHL), Mattias Janmark (Dallas/NHL), Adrian Kempe (Los Angeles/NHL), Carl Klingberg (Zug/Švýcarsko), Johan Larsson (Buffalo/NHL), John Norman (Jokerit Helsinky/KHL), Gustav Nyquist (Detroit/NHL), Magnus Pääjärvi (Ottawa/NHL), Rickard Rakell (Anaheim/NHL)

FRANCIE
Brankáři: Florian Hardy (Angers/Francie), Roman Quemener Bordeaux/Francie), Sebastian Ylönen (Jokijopat/Finsko)

Obránci: Yohann Auvitu (Edmonton/NHL), Florian Chakiachvili Rouen/Francie), Huga Gallet (Turku/Finsko), Kevin Hecquefeuille (Pantern/Švédsko), Nicolas Besch, Jonathan Janil (oba Bordeaux/Francie), Antonin Manavian (Fehérvár/EBEL), Damien Raux (Gap/Francie), Thomas Thiry (Zug/Švýcarsko)

Útočníci: Valentin Claireaux (Rauma/Finsko), Floran Douay, Stéphane Da Costa (oba Ženeva/Švýcarsko), Teddy Da Costa (Krakov/Poslko), Damien Fleury, Anthony Rech (oba Schwenninger/Německo), Nicolas Ritz, Loic Lampérier, Anthony Guttig (všichni Rouen/Francie), Guillaume Leclerq (Grenoble/Francie), Jordann Perret, Sacha Treille (oba Dynamo Pardubice)
Poslední 3 vzájemná utkání
11.05.2015 Švédsko x Francie 4:2 (MS 2015)
15.05.2014 Švédsko x Francie 2:1 (MS 2014)
06.05.2011 Švédsko x Francie 4:0 (MS 2011)
Závěrečná příprava obou celků na šampionát

Švédsko
05.04.2018 Švédsko x Slovensko 6:3 (EHC)
06.04.2018 Švédsko x Slovensko 7:1 (EHC)
12.04.2018 Dánsko x Švédsko 1:4 (EHC)
14.04.2018 Dánsko x Švédsko 1:5 (EHC)
19.04.2018 Rusko x Švédsko 1:2 (EHT)
21.04.2018 Česko x Švédsko 3:1 (EHT)
22.04.2018 Švédsko x Finsko 3:7 (EHT)
26.04.2018 Česko x Švédsko 1:3 (EHT)
28.04.2018 Švédsko x Rusko 3:1 (EHT)
29.04.2018 Švédsko x Finsko 1:3 (EHT)

Francie
06.04.2018 Francie x Dánsko 4:2 (EHC)
07.04.2018 Francie x Dánsko 4:0 (EHC)
13.04.2018 Francie x Česko 2:5 (EHC)
14.04.2018 Francie x Česko 2:6 (EHC)
19.04.2018 Německo x Francie 7:1 (EHC)
21.04.2018 Německo x Francie 2:1 pr. (EHC)
27.04.2018 Slovensko x Francie 4:0 (EHC)
28.04.2018 Slovensko x Francie 2:3 (EHC)

pozn. EHT = Euro Hockey Tour, EHC = Euro Hockey Challenge
Francie
Země galského kohouta se musí oproti loňskému šampionátu, který spolupořádala spolu s Kolínem nad Rýnem i Paříž, vypořádat s odchodem mnoha velkých hvězd. Jednou z největších je bezesporu první francouzský vítěz Stanley Cupu Christobal Huet. Nicméně aktuální generace týmu má také co nabídnout, neboť právě Francie se dá označit za jeden z nejprogresivnějších týmu poslední dekády. Éra razantního vzestupu se dá datovat od šampionátu v roce 2013, kdy se Francouzům poprvé podařilo porazit Rusko. Loni pak přišel výkonnostní vrchol, v podobě výhry nad takovými soupeři, jako je Finsko nebo Francie. I tak se však tehdy domácí výběr těsně do čtvrtfinále nedostal, i letos by podle expertů měli svěřenci kouče Dave Hendersona (mimochodem právě on drží ve světovém hokeji jednu velkou raritu, když kontinuálně je na trenérské pozici u francouzského týmu od roku 2005, což je v této branži dost neobvyklé) bojovat na hraně elitní čtyřky ve skupině A.

Příprava se Francouzům relativně povedla, kromě dvou úvodních výher nad Dány značně potrápili český výběr, když v rámci dvojutkání v Cergy a Amiens v obou případech vedli 2:0. I přes konečné prohry nicméně dokázali, že by se s nimi na dánském šampionátu mělo rozhodně počítat. V dalším průběhu přípravných duelů ovšem už připsali jen jednu jedinou výhru nad Slováky a jednu duel s Němci dovedli do prodloužení. Jinak už ale jen prohrávali.

Mezi hlavní hvězdy mančaftu na kodaňském mistrovství by měl patřit jednoznačně Yohann Auvitu z Edmontonu, který je jediným vyslancem NHL ve francouzksém dresu. Roussel (Dallas) ani Bellemare (Las Vegas) totiž do Dánska neodjeli, což je pro celý tým velká ztráta. V obraně by kromě této hvězdy měl hrát výraznou roli Antonin Manavian, zajímavé bude určitě sledovat bývalé centry Damiena Rauxe a Kevina Hecquefeuilla, kteří jsou dnes už ve veteránském věku tvrdými obránci. Mladá krev defenzívy pak bude ztělesněná Hugo Galletem z juniorské akademie TPS Turku. Ofenzivní oporou bude zejména zkušený Stephane Da Costa a Damien Fleury. Brankařskou jedničkou se po konci Hueta stal Florian Hardy, kterého čeká šesté mistrovství. Záda mu bude krýt také relativně zkušený Ronan Quemener.

Na turnaji v Kodani se svěřenci kouče Hendersona prozatím utkali s Ruskem, s nímž ale schytali debakl 0:7. Výhra 6:2 nad Běloruskem jim však dává do zbytku turnaje ještě velkou možnost zabojovat třeba i o čtvrtfinále.
Švédsko
Hokejisty Tre Kronor čeká na světovém šampionátu pořádná výzva. Coby obhájci mistrovského titulu z loňského turnaje Kolíně nad Rýnem budou už z logiky věci pod pořádným tlakem, dějiště šampionátu v dánské Kodani však nabízí ještě zajímavější souvislost. Pevnina s třetím největším švédským městem Malmö se totiž nachází jen coby kamenem dohodil (v řeči čísel jen něco málo přes 40 kilometrů) od samotné Royal Areny, což je vynikajícím předpokladem pro „žluto-modrou invazi“. Švédská reprezentace se prakticky po celé trvání šampionátu může těšit na takřka domácí prostředí, což může už stávající tlak na výsledek ještě více zvýšit. Už při sobotním duelu Švédů s Bělorusy se následující teze naplno potvrdily, skandinávské šílenství zaplavilo celou Kodaň. A právě vstup do turnaje ukázaly Tre Kronor naprostou dominanci, Bělorusům nedaly prakticky žádnou šanci na odpověď a ukázkou ofenzivní dominantnosti si připsaly tři body po výhře 5:0. Včera pak v podobném gardu vlétli na Čechy, ti však nakonec kladli větší odpor. Ještě ke konci třetí třetiny se Plekanec a spol. snažili o vyrovnání, nicméně Švédové si už zisk tří bodů nakonec pohlídali. Celkově jim tak patří v tabulce aktuálně druhé místo, kde za vedoucím Ruskem zaostávají jen ve skóre.

Nicméně i výsledky z přípravy naznačovaly, jaký hvězdný výběr by do Dánska mohl zamířit. Skandinávský výběr v Euro Hockey Challenge nechal zapomenout na šokující prohru ve čtvrtfinále olympijského turnaje v Pchjongčchangu a celkem bez výraznějších potíží přehrál na začátku dubna Slováky i Dány. Následující České hokejové hry sice v tomto trendu Švédové neodehráli (zvítězili pouze v úvodním duelu v Jaroslavli nad nakonec posledními Rusy), nicméně závěrečný díl letošního Euro Hockey Tour na domácí půdě ve Stockholmu už byl jasným indikátorem stoupající formy. V Södertälje nejprve celkem bez potíží přehráli Čechy, po přesunu do haly Hovet ve švédské metropoli pak zdolali i napodruhé ruskou Sbornou. Jediné zaváhání zaznamenali švédští hokejisté proti Finům, když ve skandinávském derby kvůli prohře 1:3 přišli o vítězství na domácím turnaji.

Proč vlastně Švédové patří, možná i více než je obvyklé, mezi favority na zlato? Jasným argumentem je početná výprava ze zámoří. I přes mnohá zraněné hvězd se nakonec podařilo trenérskému štábu přemluvit hned 16 hokejistů z NHL. Mezi nejznámější vyslance nejlepší ligy světa patří jednoznačně defenzivní štít Oliver Ekman-Larsson z Arizony nebo i další bek John Klinberg z Dallasu. Oba dva jsou mimochodem jedni ze čtyř pamětniků titulu z loňského šampionátu, k nim se ještě v nominaci řadí bratr Johna Carl Klinberg hrající v Zugu a Dennis Everberg z Nižněkamsku. V útoku pak budou hrát taková zvučná jména jako detroitské pravé křídlo Gustav Nyquist, Mikael Backlund z Calgary nebo jedna z letošních opor New Yorku Rangers Mika Zibanejad. Dravé mládí pak ve zjevně promyšlené koncepci kádru plní devatenáctiletý Lias Andersson (NY Rangers) a stejně starý Elias Pettersson, který letos i díky své fantastické jízdě v play-off dotáhl Vaxjö ke švédskému titulu. Brankařskou jedničkou by podle všeho měl být Anders Nilsson z Vancouveru. S fantastickou formou pak do Dánska odjeli i Rickard Rakell z Anaheimu a Mattias Janmark z Dallasu, oba dva se na startu turnaje ukázali v plné ofenzivní síle. Právě Rakell je i aktuálně třetí nejproduktivnější hráč šampionátu, a to díky dvěma brankám a čtyřem asistencím.
Hezké pondělní večer, hokejový šampionát v Dánsku dnes pokračuje svým čtvrtým dnem, což znamená, že obě skupiny už dostávají prvotní kontury podle rozložení síly jednotlivých mančaftů. Program kodaňské části mistrovství, konkrétně tedy skupiny A, dnes zakončí duel mezi Švédskem a Francií. Utkání startuje v 20:15!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:15.
Play off
Články odjinud