MS v hokeji -  ONLINE PŘENOS -  Německo : Česko - 26. května 2022   15:20

Ukončeno
Německo
Německo
53:48' Seider (Noebels, Plachta)
1:4
(0:2, 0:1, 1:1)
Česko
Česko
02:17' Pastrňák  (Krejčí, Červenka) • 10:04' Červenka  (Krejčí, Hronek) • 32:10' Krejčí  (Pastrňák, Červenka) • 58:10' Smejkal  (Kämpf)
Německo
Sestavy:
Grubauer (Niederberger) – Seider, M. Müller (C), Holzer (A), J. Müller, Wissmann, Wagner, Gawanke – Plachta, Michaelis, Ehliz – Pföderl, Reichel, Noebels (A) – Karachun, Loibl, Fischbuch – Soramies, Kastner, Schmölz – Ehl.
Rozhodčí
Nord (SWE), Stolc (SUI) – Chaput (CAN), Synek (SVK)
Helsinki Ice Hall, Helsinky
4 290 diváků
Česko
Sestavy:
Vejmelka (Langhamer) – Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka (A), Sklenička, Šimek, Jordán – Pastrňák, Krejčí (A), Červenka (C) – Zohorna, Hertl, Blümel – Smejkal, Kämpf, Vrána – Stránský, Černoch, Flek – Špaček.
Přenos se aktualizuje automaticky

Děkujeme vám za pozornost a přejeme pěkné odpoledne!
Česko se v semiifinále střetne s jedním z trojice Kanada, Spojené státy nebo Švýcarsko. Jistě se vyhne domácímu Finsku, pokud si tým Suomi poradí se Slováky.

S Kanadou budou hrát Češi, pokud večer Švýcarsko zdolá Spojené státy a Slovensko vyřadí Finsko, případně pokud postoupí přesně opačná dvojice – Finsko a USA.

Se Švýcarskem by Češi hráli, pokud by Finové porazili večer Slovensko a Švýcarsko postoupilo přes Spojené státy.

Se Spojenými státy by Česko hrálo v případě, že USA večer vyřadí Švýcarsko a Slováci zvítězí nad Finy.
Češi jsou v semifinále! Stěhování do Helsinek nebylo pro Jalonenovu družinu žádným problémem, v Ice Hall Areně zvyklé Německo porazili 4:1.

Čeští hokejisté udělali důležitý krok k postupu už v první třetině, v níž vstřelili dva góly v přesilové hře. Skóre střetnutí otevřel ve 3. minutě David Pastrňák, na nějž v 11. minutě navázal kapitán Roman Červenka. Na rozdíl tří branek upravil ve 33. minutě David Krejčí a jak jinak, než v početní převaze. Německo se dočkalo snížení až při powerplay, kdy se v 54. minutě trefil Moritz Seider. Na více už se ale naši západní sousedé nezmohli, při pokračující hře bez gólmana naopak pečetil české vítězství Jiří Smejkal.

Pro semifinále se Česko stěhuje zpět do Tampere, kde bude chtít prolomit desetileté čekání na cenný kov.
Statistiky zápasu:

Střely na branku – 22:24 (5:7, 7:9, 10:8)
Vyhraná vhazování – 13:33
Trestné minuty – 8:6
Nejlepší hráči Německa na šampionátu: Philipp Grubauer, Marc Michaelis a Moritz Seider.
Nejlepší hráči zápasu: Matthias Plachta – Michal Jordán.
Konec zápasu.
59:58'
Bekhendovým vyhozením se pokusil trefit branku Radim Šimek, ovšem nemířil přesně, a tak český tým vyhrává poměrem 4:1.
59:08'
Německý gólman Philipp Grubaer vystartoval na střídačku i navzdory faktu, že Němci neměli pod kontrolou útočné pásmo. I nadále se hraje ve střední třetině, semifinále je blízko!
58:14'
Po vhazování chtěl Moritz Müller vyslat do příležitosti Leonharda Pföderla, avšak rychlostní schopnosti kolegy podcenil. Zakázané uvolnění.
58:10'
Česko právě vstřelilo branku!
Zavolejte stráže... JIŘÍ SMEJKAL přejel s kotoučem za červenou čáru a od pravého mantinelu trefil opuštěnou německou branku. Asistence: David Kämpf.
58:02'
David Pastrňák na obranné modré čáře obral Moritze Seidera a zkusil štěstí do odkryté svatyně, kterou výrazně minul. Píská se icing.
57:31'
Matthias Plachta přihrával na modrou čáru, kde kotouč obránce nezpracoval. Rozehrávku Německa se vydal ještě napadat David Kämpf.
57:18'
Philipp Grubauer je zpátky na německé střídačce. Tomáš Kundrátek mezitím způsobil přerušení hry, když vyhodil puk na střídačku mezi spoluhráče.
56:40'
Jiří Smejkal měl před sebou posledního protihráče, bohužel neměl puk zcela pod kontrolou. Na dlouhou hokejku hrací předmět neprostřelil mezi bruslemi Gawankeho.
56:31'
Německá reprezentace má dnes také hodně velkou smůlu! Kotouč se odrazil na hranici brankoviště, odkud Lukas Reichel zamířil do břevna. Následně už si Karel Vejmelka se spoluhráči poradil.
55:52'
Ano, tohle stačí! David Sklenička za bránou nabral kotouč na bekhend a vyhodil jej takovým způsobem, aby puk nepřejel až čáru vedoucí napříč německou bránou. Hra pokračuje bez přerušení.
55:33'
Vyhození Jakuba Vrány nejspíš mířilo do prázdné branky. Jenomže poslední bránící hráč máchnul hokejkou a černou gumu zastavil.
55:25'
V momentě, kdy už Němci zase hrají bez gólmana, vyhodil jeden z českých hokejistů přes všechny čáry na zakázané uvolnění. Philipp Grubauer zůstává na střídačce i po přerušení hry.
Dnešní utkání sleduje 4 290 diváků.
55:19'
Na osu kluziště si puk stáhl Jonas Müller a střílel švihem od modré čáry. Karel Vejmelka měl na touš dobrý výhled a bez větších problémů ho schoval do lapačky.
55:05'
Dalším nahozením od modré čáry se prezentoval Tomáš Kundrátek, jehož snažení ještě lehce tečoval Hynek Zohorna. Od Grubauerova betonu zamířil puk do ochranné sítě.
54:48'
Okamžitě po vhazování střílel z první Tomáš Kundrátek. Zajímavá rána prosvištěla vedle pravé tyčky, Česko pokračuje v útočném pásmu.
54:46'
David Pastrňák zkusil štěstí podruhé v krátkém časovém sledu. Z levé strany se natlačil před bránu, kotouč za pozorného Philippa Grubauera nepropasíroval ani v tomto případě.
54:30'
David Krejčí ujížděl sám na německého brankáře, ale ještě počkal na Davida Pastrňáka. Oba borci si kotouč několikrát vyměnili a situaci zakončoval druhý jmenovaný. Avšak Philipp Grubauer vytáhl spektakulární zákrok!
53:48'
Německo právě vstřelilo branku!
Enormní tlak přinesl Německu kýžené snížení, ještě to bude drama! Marcel Noebels nabil na modrou čáru MORITZI SEIDEROVI, jehož tvrdá rána propadla Karlu Vejmelkovi za brankovou čáru pod levým betonem. Asistence: Marcel Noebels a Matthias Plachta.
53:18'
Střelu zápěstím vyprodukoval z osy hrací plochy Moritz Seider, jehož střela zamířila jen vedle levé tyče. Národní tým je pod zámkem a čtveřice by potřebovala vystřídat.
52:54'
Češi v plném počtu a nechybělo moc, aby Tomáš Kundrátek dostal kotouč do jízdy na prázdnou bránu. V poslední chvíli se pro kotouč natáhl Moritz Seider.
52:13'
Obrovské zmatky před českou bránou, Karel Vejmelka stříle odolává! Nejprve vyrazil zakončení Moritze Seidera, načež s přispěním obránců přestál i všechny snahy o dorážky!
51:59'
Na pravém kruhu se nacházel napřažený Matthias Plachta, jehož pumelici schytal Jan Ščotka. Německý tlak dále trvá, uvidíme zda Karel Vejmelka obstojí!
51:33'
Po vzájemné výměně puku mezi Leonem Gawankem a Matthiasem Plachtou střílel první jmenovaný. Vejmelkovu svatyni minul o pořádný kus.
51:00'
Za brankou si kotouč vzal Jan Ščotka, který chtěl vyhodit, ale trefil jen levou tyčku opuštěné německé klece!
50:50'
Toni Söderholm si vzal oddechový čas a i po jeho vypršení zůstal Philipp Grubauer na střídačce! Odvážný krok, Němci zkouší powerplay už devět minut před koncem!
50:50'
V předbrankovém prostoru byl Matthias Plachta, který se chtěl rychle otočit a vystřelit. Jeho snažení bylo znemožněno, jelikož jej Tomáš Kundrátek podrazil.
50:19'
Leon Gawanke očekával zakázané uvolnění, jenže rozhodčí rozpažil, protože jako poslední hrál Maxmilian Kastner. Avšak po mantinelu zdárně uvolnil Schmölze.
50:10'
Moritz Müller nahozením ze středního pásma vybojoval vhazování před Karlem Vejmelkou, který černou gumu schoval pod lapačku.
49:49'
Zprava najížděl na Philippa Grubauera David Krejčí. Svůj druhý úspěch v utkání zatím nezapsal, z minisouboje vyšel vítězně gólman.
49:22'
Na druhé straně se zakončením otálel Jonas Müller, a tak k němu český hráč přijel blíže a černou gumu znovu zastavil.
49:06'
Nebezpečným zakončením od modré čáry se prezentoval Lukas Reichel. Karel Vejmelka nepředvedl nejjistější zákrok, nicméně puk udržel před brankovou čárou.
48:51'
Filip Hronek ujel před forčekujícím Marelem Noebelsem za vlastní bránu, odkud hrál zadovkou za sebe na Kempného, tomu nevyšlo zpracování. Němci pokračují v útočném pásmu.
48:29'
Na modré čáře dostal trochu více prostoru Filip Hronek, jehož nahození bylo nepřesné. Pro kotouč se snažil ještě dojet Jiří Smejkal, ovšem byl atakovaný soupeřem.
48:09'
Karel Vejmelka disponuje stoprocentní úspěšností i po zakončení Yasina Ehlize. Zřejmě očekával zakončení do horních pater brány, protože vyrážečku vystrčil velmi rychle.
47:55'
Německá reprezentace ujížděla do přečíslení, jenomže přihrávka na zadní tyčku byla nepřesná. Yasin Ehliz už nestihl situaci dobruslit, a tak zakončení na českou branku znovu nepřišlo.
47:40'
Pravou stranou se rozjížděl Tomáš Hertl. Střílel na přední tyčku, kotouč skončil na bruslích blokujícího hokejisty.
47:24'
Z levého kruhu střílel Daniel Schmölz, kus černé gumy ovšem úspěšně zblokoval Radim Šimek. Tentýž hráč pak zkoušel tečovat, ale puk poslal vedle brány.
47:05'
Filip Hronek měl možnost vystřelit a raději přihrával přes osu na obsazeného Hertla. A tak to od modré zkusil Michal Kempný, jenž trefil soupeřovu hůl.
46:31'
Lukas Reichel si věřil na posledního obránce, jímž byl Michal Kempný. Zkusil si prohodit kotouč mezi jeho bruslemi, ale tato volba mu nevyšla.
46:24'
Německá obrana nechala kotouč na ose útočného pásma, kde se ho zmocnil Roman Červenka. Český kapitán udělal ještě dva kroky doleva, odkud zakončil do připraveného Philippa Grubauera.
45:58'
Němci musí vstřelit rychlý gól, už teď to s nimi nevypadá vůbec dobře. David Sklenička vystál Matthiase Plachtu a obral ho o kotouč čistým způsobem.
45:32'
Ofenzivní složku mužstva podpořil Filip Hronek, jenže jemu samotnému se nedostalo podpory, takže po přejeté červené čáry jen nahodil za Grubauerovu svatyni.
44:52'
Čeští hráči hodně pomáhají svému brankáři, jelikož zablokovali další zakončení od modré čáry, které tentokrát vyslal Stefan Loibl.
44:35'
Daniel Schmölz sice poslal k ledové ploše Tomáše Kundrátka, ale ani to nevedlo k německé příležitosti, bek, jenž bude v příští sezóně oblékat dres brněnské Komety, napodruhé nasměroval puk do střední třetiny.
44:12'
Spíše přihrávku dával před branku Daniel Schmölz, a tak Karel Vejmelka zaznamenal snadný zákrok. Ovšem český brankář chvíli váhal s tím, co udělá.
43:45'
Protiútok českého mužstva táhl středem kluziště David Pastrňák. Chtěl hrát doprava, jenže neměl na koho, takže volil cestu doleva na Davida Krejčího, který byl výborně obsazený.
43:36'
Lukas Reichel nahazoval kotouč před branku, kde se chytrou tečí prezentoval Fabio Wagner. Ovšem kotouč zamířil znovu jen nad českou svatyni.
42:54'
Od modré střílel Matthias Plachta a Karel Vejmelka dlouho hledal kotouč, který k obrovské úlevě českých hráčů a fanoušků odrazil od jeho levé brusle vedle brány! O drážku se snažící Marc Michaelis přispěchal pozdě.
42:32'
Tvrdou ránu od modré čáry vyprodukoval Moritz Müller, jehož snažení trefil před brankou projíždějícího spoluhráče. Německo předvádí dobrou hru při tomto střídání.
42:18'
Povedeným hitem se prezentoval Moritz Seider, jenž si počkal na Jiřího Smejkala a překvapeného českého forvarda katapultoval k zemi levým ramenem.
41:46'
A další rychlá střela po vhazování, tentokráte v podání Jakuba Vrány. Jeho bývalý spoluhráč z Washingtonu Philipp Grubauer na puk viděl a skryl jej v lapačce.
41:42'
Po vyhraném vhazování to vyzkoušel od mantinelu David Sklenička. Philipp Grubauer si našel výhled a černou gumu schoval do lapačky.
41:34'
Jiří Smejkal mohl a nejspíše i měl střílet, ale volil nahrávku pod sebe na obsazeného Jakuba Vránu, který ani nadvakrát nerozšířil střeleckou listinu.
40:54'
Do levého kruhu dostal nabito Tomáš Hertl. Útočník Žraloků ze San Jose neváhal a střílel z první, mezeru mezi Grubauerovými betony nenašel.
40:49'
Do útočného pásma se snažil zajet s pukem Lukas Reichel, ovšem Hynek Zohorna na modré čáře dobře zapracoval a nastartoval českou protiakci.
40:05'
Závěrečná dvacetiminutovka má za sebou první vteřiny. Doufejme, že Češi budou pokračovat v podobných výkonech jako v předešlých dvou dějství, a že nepřipustí drama.
40:01'
Začala třetí třetina.
Další třetina začne přibližně v 16:56.
Češi jsou dvacet minut od postupu do semifinále! Dvougólový náskok ještě navýšil ve 33. minutě David Krejčí, a bylo tomu jak jinak, než v přesilové hře, kdy využil nepovedené střely svého bývalého spoluhráče z Bostonu Davida Pastrňáka a touš poslal za dezorientovaného Grubauera. I Německo už si vypracovalo několik zajímavých příležitostí, ale Karel Vejmelka předvádí parádní výkon, a navíc se na jeho stranu dnes usmívá štěstí, už dvakrát jej totiž zachránila branková konstrukce.
Střely na bránu po 2. třetině: 11 – 16.
40:00'
Druhá třetina skončila.
39:58'
Moritz Seider z modré čáry posunul puk do pravého kruhu, odkud ještě vystřelil Lukas Reichel. Jemu pokus nesedl, a tak si Karel Vejmelka zapisuje do statistik další zákrok.
39:43'
Očekávanou nahrávku Moritze Müllera po pravém mantinelu přečetl Hynek Zohorna. Zvedl pohled k časomíře a hrací předmět vyslal za německou svatyni.
39:26'
Radim Šimek si neporozuměl se spoluhráčem, který zůstal stát u mantinelu. Národní tým tak poslal černou gumu jen na zakázané uvolnění.
38:57'
David Sklenička si dvakrát vyměnil kotouč s Filipem Hronkem, načež vystřelil do přehuštěného brankoviště. Philippu Grubauerovi touš vypadl ke spoluhráči.
38:30'
Na levé straně dostal trochu prostoru Yasin Ehliz, který okamžitě vystřelil. Jeho pokus ale jen proletěl kolem vzdálenější tyče české svatyně.
38:09'
V krátkém časovém sledu byli k vidění dva souboje o puk v rohu obranného pásma Česka. Z druhého vzešlo vítězně bránící mužstvo, do bezpečí kotouč poslal Jan Ščotka.
37:33'
Také Moritz Seider si do statistik zakončení nepřipíše, protože také on trefil jen soupeře před brankou. Německo ale zůstává u kotouče a navíc v útočném pásmu.
37:11'
Daniel Fishbuch tvrdě dohrál Michala Kempného, český zadák ovšem stihl ještě před tím rozehrát na Filipa Hronka. Češi dostali touš do středního pásma.
36:50'
Na levém křídle odmítl soupeře David Kämpf, který následně z kruhu pro vhazování mířil na první tyčku. Ovšem Philipp Grubauer byl znovu připravený zakročit.
36:32'
Tomáš Hertl si počkal na pravý čas, kdy od levého mantinelu přihrál osamocenému Jiřímu Smejkalovi, který tváří v tvář Grubauerovi neuspěl.
35:48'
Před českou brankou se nacházel Lukas Reichel, který zadovkou chtěl najít na zadní tyči spoluhráče. Jenomže kotouč neprošel přes českého bránícího hráče, jenž situaci zachránil. Německo začíná pořádně zlobit.
35:13'
Němci si pro dnešek vybrali i pořádnou porci smůly. Po chybné české rozehrávce vyrazil do úniku Matthias Plachta. Nakonec ještě nahrál bekhendem po své levé ruce Marceli Noebelsovi, Karel Vejmelka vytáhl puk na tyč!
34:46'
Od modré čáry nasměřoval další nahození jen do obránce Tomáš Kundrátek. Český obránce pak musel rychle spěchat zpátky do středního pásma.
34:28'
Tomáš Kundrátek sice zvládl zpracování, ale až ve středním pásmu. Nikam přehnaně nespěchal, vědom si faktu, že Češi disponují tříbrankovým náskokem.
34:08'
Fantastický Karel Vejmelka! Na zadní tyčku obdržel parádní nahrávku Daniel Fischbuch, ale na přesunujícího se českého gólmana nevyzrál, na ležícím Vejmelkovi si následně vylámal zuby i Stefan Loibl!
33:21'
Ale pozor, i Němci umí zahrozit. Otočku kolem brány vyzkoušel Lukas Reichel, ale muž, který má část rodiny z České republiky, neuspěl.
33:05'
Matěj Blümel vystihl střelu soupeře a ujížděl sám na německého brankáře, kterého se snažil obhodit. Jenomže také Philipp Grubauer vyrazil z branky a byl českému hráči velmi blízko.
32:10'
Česko právě vstřelilo branku!
Panečku, to je efektivita. Třetí přesilovka, třetí gól! Davidu Pastrňákovi zakončení z pravého kruhu vůbec nevyšlo. Ale to vůbec nevadí! Kotouč totiž zamířil k DAVIDOVI KREJČÍMU a ten propálil obránce, který se marně snažil zaskočit za na Pastrňákovu střelu reagujícího Grubauera. Asistence: David Pastrňák a Roman Červenka.
31:58'
Roman Červenka dobře pracoval za brankou soupeře a u zadního mantinelu jej podrazil Korbinian Holzer. Národní tým má šanci navýšit své vedení!
31:44'
Leonhard Pföderl si rozmyslel střelu z ostrého úhlu a zkusil mezi kruhy vybídnout k zakončení Marcela Noebelse, mimo jeho dosah kotouč poslal Jakub Vrána.
31:39'
Česká čtveřice už byla velmi nízko, a tak z modré čáry sjel mnohem níže Daniel Fischbuch. Jeho pokus zamířil jen do připraveného českého gólmana.
31:15'
Kousek za levým kruhem střílel Marcel Noebels. Ani on neprolomil střeleckou mlčenlivost, hrací předmět nasměroval těsně nad břevno.
30:54'
Z vrcholku levého kruhu vypálil prudkou ránu Moritz Seider. Karel Vejmelka měl v tomto případě štěstí, puk proletěl nad jeho svatyní.
30:48'
Z vrcholu pravého kruhu to vyzkoušel Matthias Plachta, jenž mezi kruhy našel hokejku Marce Michaelise. Černá guma znovu zamířila jen nad českou branku.
30:18'
Nečekaný odraz kotouče od mantinelu Philippa Grubauera pořádně vystrašil. Naštěstí pro něj jel puk pomalou rychlostí, takže se stihl vrátit.
30:07'
Zavezení puku pohlídal na ose hrací plochy Jiří Smejkal, který okamžitě vyhodil přes celé kluziště.
29:47'
Úvod oslabení zvládli Češi na jedničku. Jiří Černoch se neunáhlil s vyhozením a ještě hru přenesl na Jiřího Smejkala, až ten byl tím, kdo vyhodil.
29:37'
Zcela zbytečný trest dostává Roman Červenka, který po vhazování udeřil soupeře do obličeje. Rozhodčím to neuniklo a posílají českého kapitána na trestnou lavici.
29:06'
Moc nechybělo! Jakub Flek nastartoval po levé straně a jeho pouť s kotoučem na holi skončila v levém kruhu, odkud vyslal svižnou ránu ze zápěstí, Grubauer i s notnou dávkou štěstí kus černé gumy vytáhl nad břevno.
28:58'
Dva pokusy od modré čáry vyslal Leon Gawanke, jehož rány byly zastaveny bránícími hráči. David Sklenička poté nastartoval akci českého mužstva.
28:31'
Aktivní Jiří Smejkal dohrál váhajícího Fabia Wagnera a odjel na střídačku. Také třetí útok má za sebou povedené střídání, Češi se na dnešní utkání, zdá se, vyspali velmi dobře.
28:02'
Po dalším nahození se hned tři němečtí hráči nacházeli za českou brankou. Matěj Blümel tak v pohodě po mantinelu posunul kotouč do středního pásma.
27:42'
Pěkná akce druhého českého útoku třetím gólem neskončila. Do přečíslení obdržel nahrávku Matěj Blümel. Z levé strany střílel na zadní tyč, Philipp Grubauer zasáhl betonem!
27:26'
Další nahození německého celku přišlo před červenou čárou, a tak se píská incig. Ovšem po chvíli rozhodčí vzal rozhodnutí zpátky a bude se vhazovat ve středu hrací plochy.
27:17'
Úmysl dobrý, realizace pokulhávala. Korbinian Holzer zkoušel dlouhým nástřelem poslat do útočného pásma Marca Michaelise, jenže ten v rychlostním souboji nestačil na beka, takže rozhodčí odpískali icing.
26:52'
Dalším pokusem od modré čáry to zkoušel David Sklenička, který trefil prvního soupeře. Stejný český obránce pak ještě zaměstnal Philippa Grubauera.
26:33'
Matěj Stránský po vydatné cestě s kotoučem na holi nahrával zpoza brány mezi kruhy. Jiří Černoch čekal na kotouč marně, hokejkou puk vychýlil Kai Wissmann.
26:09'
Odraženého puku se mezi kruhy chopil Jiří Černoch, který mířil pod horní tyčku. Jenomže Philipp Grubauer vytáhl parádní zákrok ramenem!
25:42'
Zajímavou šanci měl rovněž Jakub Vrána. Před brankou číhal nikým neatakovaný, jenže nezvládl zpracování. Philipp Grubauer měl štěstí.
25:29'
Od levého mantinelu nebezpečně nahazoval Filip Hronek. Škoda, že David Kämpf puk netečoval, německá obrana si poradila bez větších problémů.
25:11'
Nahozením od modré čáry se prezentoval Filip Hronek, jehož snažení bylo sražené před brankou. Národní tým pokračuje v kombinaci a drží Německo pod zámkem.
24:35'
Ale ani teď Němci neuspěli. Kotouč sice napálili do útočné třetiny, jenže Daniel Schmölz neuspěl kličkou proti pozičně dobře postavenému Filipu Hronkovi.
24:05'
Německo přidalo na pohybu, ale směrem dopředu stále působí bezradným dojmem. Zpoza vlastní brány zkouší rozjet gólovou akci Moritz Müller.
23:57'
Z modré čáry přihrával křížem David Krejčí, který viděl dobře postaveného Davida Skleničku. Jeho pokus přišel spíše z úhlu a navíc Philipp Grubauer se stihl přesunout.
23:09'
Alexander Karachun tělem odstavil Radima Šimka a z levé strany vypálil z poměrně těžkého úhlu, Karel Vejmelka předvedl úspěšný zákrok pravým betonem.
22:43'
Z vrcholu pravého kruhu vystřelil Leonhard Pföderl, jehož pokus k zadnímu mantinelu srazil Michal Jordán. Po chvíli to vyzkoušel také Korbinian Holzer, avšak nemířil přesně.
22:26'
Radim Šimek dohrál Leonharda Pföderla a ještě na pár vteřin udržel útočnou třetinu. Mimo něj kotouč nasměroval až Moritz Seider.
22:00'
Pro nahození se za branku vydal Karel Vejmelka, který chtěl rozehrát po mantinelu, avšak trefil soupeře. Česká reprezentace soupeři nic nedovolila a je na tahu.
21:32'
Nástřel Korbiniana Holzera do útočné třetiny přišel pozdě, čárový zdviženou rukou signalizoval postavení mimo hru. hráči v bílém poslušně vyklidili útočné pásmo.
21:09'
David Krejčí obloučkem hledal Romana Červenku, který už si ale najížděl na střed hrací plochy. Německo se zmocnilo puku a má právo další akce.
20:40'
Oba celky jsou kompletní. David Krejčí se okamžitě zapojil do hry, zatímco Matthias Plachta odjel na střídačku a pustil do hry Daniela Fischbucha.
20:05'
Úvodní buly druhé části dopadlo vítězně pro Tomáše Hertla. Hra pokračuje ve čtyřech na obou stranách po vzájemném vyloučení Plachty a Krejčího.
20:01'
Začala druhá třetina.
Další třetina začne přibližně v 16:08.
První třetina vyšla českému národnímu týmu na jedničku. Svěřenci kouče Jalonena využili obě přesilové hry, zatímco Karel Vejmelka nadále udržuje čisté konto. Jako první skóroval ve 3. minutě David Pastrňák, jemuž stačilo trefit odkrytou bránu. Současnou podobu dal výsledku Roman Červenka, který obdržel křižný pas do pravého kruhu od Krejčího a i on propálil přesunujícího se Grubaera bez větších problémů. Zatím to vypadá dobře, jen nepolevit!
Střely na bránu po 1. třetině: 5 – 7.
20:00'
První třetina skončila.
19:50'
Úvodní dějství se dohrává na české polovině, kde hokejisté v červených dresech kontrolují hru, a to zřejmě bude platit až do zaznění sirény.
19:24'
Pěknou individuální akcí se prezentoval Leon Gawanke, když z obranné třetiny vjel do té útočné a v obležení protihráčů vypálil ze zápěstí, Karel Vejmelka puk vyrazil do rohu kuziště.
18:57'
Karel Vejmelka udržuje čisté konto i po zakončení Lukase Reichela. Zakončení do středu brány si nepohlídal a co bylo nedůležitější, nepustil ho z výstroje.
18:43'
Za českou obranu si najel Lukas Reichel, který mířil sám na českého brankáře. Zakončení německého útočníka zamířilo do pravé tyče Vejmelkovy branky!
18:34'
Po vzájemné potyčce přichází vyloučení na obou stranách. Za Německo je vyloučený Matthias Plachta, z české strany David Krejčí. Oba vyfasovali dvě minuty za sekání.
18:15'
David Pastrňák se snažil prohodit soupeře o mantinel, což se mu nepovedlo. Německo ještě chvíli kombinovalo v útočném pásmu, ovšem hráči si na pravé straně neporozuměli.
18:09'
Nyní zase Němci překombinovali akci až příliš. Lukas Reichel ještě vymýšlel přihrávku na Marca Michaelise, překvapený hokejista si neporadil se zpracováním.
17:33'
Naši západní sousedé se zatím vůbec nemohou dostat do tempa. Z pravého kruhu střílel Kai Wissmann, leč napálil prvního protihráče před sebou. Frustrace byla v jeho tváři viditelná i z tribuny.
17:16'
Do útočného pásma přejel Marcel Noebels, který se snažil vystřelit hned za modrou čárou. Ovšem proti němu zaklekl David Sklenička, který kotouč zastavil.
16:48'
Jakub Vrána ujel Maximilianu Kastnerovi a po levém mantinelu poslal puk na modrou k Janu Ščotkovi. Následovala nahrávku po modré na Tomáše Kundrátka, ten těžkou střelou minul bránu.
16:06'
Filip Hronek a Tomáš Hertl zavřeli prostor na pravé straně středního pásma. A tak Německo muselo volit přihrávku zpátky, český tým střední pásmo dobře brání.
15:45'
Češi zatím průběh střetnutí kontrolují. Soupeře nepouštějí do větších příležitostí, Karel Vejmelka se v průběhu úvodního dějství moc nezapotil.
15:24'
Přestože mě poměrně hodně času, tak Leon Gawanke jen nahodil do útočného pásma odjel vystřídat. Icing se nepískal, protože touš jemně tečoval protihráč Kempný.
14:54'
Roman Červenka nahodil puk za branku, kam se vydal Philipp Grubauer, jenž musel hodně pospíchat, protože jej z druhé strany už napadal David Pastrňák.
14:28'
Někteří čeští fanoušci chtěli vyloučení po střetu Skleničky s Pföderlem, ale píšťalka rozhodčích zůstala němá. Na druhou stranu se rozjel Marcel Noebels, zakončení z bekhendu se mezi tři tyče nevešlo.
13:56'
To se Německu nepovedlo. Korbinian Holzer těsně před modrou zpomalil, s čímž vůbec nepočítal Maxmilian Kastner. Výsledek? Postavení mimo hru.
13:38'
Zakončení od modré čáry vyslal Jonas Müller, ovšem velmi blízko mu byl Jakub Vrána, který černou gumu srazil do ochranné sítě. Bude se vhazovat po pravici českého maskovaného muže.
12:51'
David Krejčí posunul hru na Romana Červenku, jenž se pokusil prosmýknout kolem Korbiniana Holzera, narazil ovšem na jeho velké tělo.
12:39'
Česká reprezentace potřebovala vystřídat, a tak Filip Hronek zavezl puk za vlastní branku. Až poté se rozjela další akce národního týmu.
11:55'
Také na druhé straně jsme měli možnost vidět nahození, už za červenou čárou k němu sáhl Moritz Müller. David Sklenička měl dobrou rychlost a Lukasem Reichelem se odstavit nenechal.
11:36'
Od modré čáry nahazoval kotouč Kai Wissmann a mezi kruhy tečoval Fabio Wagner. Kotouč ale zamířil nad českou branku, a tak Německo stále neskórovalo.
11:05'
Po vyhození Jana Ščotky rozhodčí rozpažili, protože lehkou tečí kotouč posunul do útočného pásma Jiří Černoch, takže Leon Gawanke musel hrát.
10:36'
Na levé straně útočného pásma projel kolem dvou hráčů Matthias Plachta, jenž následně přihrával mezi kruhy. Okamžitou střelou se prezentoval Marc Michaelis, jehož zakončení zastavil Karel Vejmelka.
10:04'
Česko právě vstřelilo branku!
Tak to je paráda, Češi přetavili v gól druhou přesilovku a udělali další krok směrem k postupu do semifinále! Po rychlé kombinaci David Krejčí přenesl hru doprava na ROMANA ČERVENKU, jenž ránou z první propálil marně se přesunujícího Grubauera! Na trestné lavici sedící Fischbuch jen smutně sklonil hlavu k zemi. Asistence: David Krejčí a Filip Hronek.
09:26'
Podaří se Česku využít i druhou početní převahu? Na lavici hanby usedl Daniel Fischbuch a verdikt rozhodčích zní dvě minuty za držení.
09:26'
Ve středním pásmu byl faulován český hráč, ovšem zabral David Kämpf, který přihrával před branku. Jakub Vrána se kotouče nedočkal, jelikož jej zblokoval soupeř.
08:59'
Muži v pruhovaném odpískali Čechům úmyslný ofsajd, takže vhazovat se bude před Karlem Vejmelkou. Jalonenova družina dlouho přehlížela signalizaci a křik čárového.
08:41'
Nahození od modré čáry tečoval mezi kruhy Hynek Zohorna, jehož snažení poslalo černou gumu jen do rohu hrací plochy. Národní celek se dál snažení napadat soupeře.
08:26'
Filip Hronek nahrál složitě na Romana Červenku, jemuž zpracování nevyšlo a do obranného pásma vzápětí zacouval Moritz Seider. Hrají Němci.
08:19'
Na ose hrací plochy se nacházel Matthias Plachta, který měl proti sobě dva české bránící hráče. Kotouč byl tak zablokován a zamířil jen do ochranné sítě.
07:46'
U mantinelu propadl Jan Ščotka, ovšem rychle ho zastoupil Jiří Černoch, který kotouč nahodil do útočného pásma a vydal se na střídačku.
07:24'
Jakub Flek zase jednou prokázal svou rychlost. Krásně objel německou svatyni, jen škoda, že nezvládl dostatečně zahnout hokejku tak, aby rovnou zakončoval.
07:08'
Za vlastní bránou zklidnil hru David Sklenička. Zbavil se osobního strážce a počkal na vystřídání, na led naskakuje čtvrtý český útok.
06:48'
Z ostrého úhlu se snažil nachytat německého brankáře Jakub Vrána, avšak Philipp Grubauer byl u své první tyče připravený.
06:30'
Češi pokračují v aktivním pojetí hry. Od modré čáry přišlo nahození, jež Philippu Grubaerovi nedělalo žádné starosti, máchl lapačkou a puk v ní schoval. Následuje komerční přestávka.
05:47'
V předbrankovém prostoru se nacházel Tomáš Hertl, který posouval puk za sebe. Před odkrytou bránou černou gumu netrefil obtěžovaný Matěj Blümel.
05:28'
Po zisku kotouče směřoval do útoku Matěje Blümela. Pardubický útočník proti dvojici protihráčů neuspěl, ale česká akce pokračovala, zakončení Hynka Zohorny zblokovala německá obrana.
05:07'
David Pastrňák posunul kotouč do útočného pásma, kam se pozdě dostal Roman Červenka. Česká reprezentace posílá na led druhou formaci.
04:51'
Na ledě elitní český útok. David Krečí vyslal lehký oblouček do útočného pásma, v souboji jeden na jednoho Leon Gawanke přetlačil Romana Červenku.
04:13'
Na pravém křídle čekal na spoluhráče Daniel Schmölz, který následně puk nahodil do zadního mantinelu. Kotouč se odrážel před branku, avšak Karel Vejmelka byl pozorný.
04:01'
Jiří Černoch si sice hodil kotouč kolem Korbiniana Holzera, ale vzápětí mu cestu zkřížil Moritz Seider, ten ukončil útočný výlet českého forvarda.
03:27'
V rohu útočného pásma prohrál souboj Hynek Zohorna, a tak Německo otočilo kormidlem hry. Avšak před Vejmelkovou brankou vůbec nic nevymyslelo.
03:11'
Tomáš Hertl srdnatě bojoval za brankou Německa společně s Hynkem Zohornou. Němci ale měli početní převahu, nakonec puk do střední třetiny poslal Holzer.
02:29'
A Češi pokračují v útočení! Pásmo vybojoval David Kämpf, který dokázal nabít na modrou čáru Michalovi Kempnému, ten jen těsně minul prostor u pravé Grubauerovy tyčky.
02:17'
Česko právě vstřelilo branku!
Národní tým se ujímá vedení, když se prosadil útočník Bostonu! Roman Červenka mohl vystřelit, ale přihrál mezi kruhy, odkud David Krejčí posunul puk ještě dál. Před DAVIDEM PASTRŇÁKEM byla odkrytá branka a český útočník se nemýlil – 0:1. Asistence: David Krejčí a Roman Červenka.
01:44'
To je škoda! Pěknou rychlou kombinaci završoval Tomáš Hertl střelou z levého kruhu, Philipp Grubauer předvedl povedený zákrok lapačkou!
01:38'
Zakončením od modré čáry se prezentoval David Krejčí, jehož pokus mezi kruhy tečoval Tomáš Hertl. Philipp Grubauer reagoval na poslední chvíli, ale puk vyrazil betonem.
01:06'
David Pastrňák dostal nabito do levého kruhu. Překvapivě nestřílel, ale ještě nahrával na osu kluziště, kde David Krejčí nezvládl touš nasměrovat do sítě.
00:54'
Z levého kruhu pro vhazování se snažil vystřelit David Pastrňák, jehož snažení bylo tečované nad branku. Národní tým ale pokračuje v kombinaci.
00:34'
Hned v první minutě si svěřenci kouče Kariho Jalonena zahrají přesilovou hru. Menší dvouminutový trest vyfasoval Yasin Ehliz za podrážení Pastrňáka.
00:18'
Pastrňákovu přihrávku protečoval z soupeřovu branku Roman Červenka. Češi se vydávají napadat německou rozehrávku.
00:10'
České čtvrtfinále je v plném proudu! Na úvodním buly uspěl německý útočník Marc Michaelis, úvodní útok tak patří našim západním sousedům.
00:01'
Utkání právě začalo.
Hokejisté obou týmů jsou na ledové ploše, první helsinské čtvrtfinále za pár okamžiků začne! Doufejme, že na jeho konci si budeme moci vychutnat tóny české hymny.
Úvodní sestavy:

Německo: Grubauer (Niederberger) – Seider, M. Müller (C), Holzer (A), J. Müller, Wissmann, Wagner, Gawanke – Plachta, Michaelis, Ehliz – Pföderl, Reichel, Noebels (A) – Karachun, Loibl, Fischbuch – Soramies, Kastner, Schmölz – Ehl.
Trenér: Toni Söderholm

Česko: Vejmelka (Langhamer) – Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka (A), Sklenička, Šimek, Jordán – Pastrňák, Krejčí (A), Červenka (C) – Zohorna, Hertl, Blümel – Smejkal, Kämpf, Vrána – Stránský, Černoch, Flek – Špaček.
Trenér: Kari Jalonen

Rozhodčí: Nord (SWE), Stolc (SUI) – Chaput (CAN), Synek (SVK).
Česko

Čechům vyšel vstup do turnaje, když porazili Velkou Británii vysoko 5:1, ale pak si vybrali slabší výkony, neboť prohráli nejen se Švédskem, ale také po nájezdech s Rakouskem. Následně přijel David Pastrňák a s jeho příletem se výkony týmu rapidně zvedli. Česko porazilo Lotyšsko, Norsko a USA, nezvládlo jen utkání s Finskem, což znamenalo třetí místo ve skupině a stěhování z Tampere do Helsinek.

Skvělé výkony předvádí na turnaji Roman Červenka, který má na kontě jedenáct kanadských bodů a na lídra bodování Malgina ztrácí jediný bod. Velmi dobře si vede i osmibodový Matěj Blümel, jenž si svými výkony hlasitě říká o angažmá v NHL. Následují oba Davidové, Krejčí s šesti body a Pastrňák s pěti.

Loňský šampionát v Lotyšsku přinesl český konec ve čtvrtfinále. Tehdy ještě Pešánova družina svedla srdnatý souboj s Finy, o hubeném vítězství týmu ze severu Evropy 1:0 rozhodl Jere Innala. Cíl pro letošek? Medaile. A semifinále je reálné, Německo rozhodně je hratelné, přestože má v kádru řadu velmi kvalitních hráčů.
Nominace Česka na MS 2022

Brankáři: Karel Vejmelka (Arizona Coyotes/NHL), Marek Langhamer (Ilves Tampere/Fin.), Lukáš Dostál (San Diego Gulls/AHL).

Obránci: Jan Ščotka (JYP Jyväskylä/Fin.), Michal Kempný (Washington Capitals/NHL), Michal Jordán (Amur Chabarovsk/KHL), David Jiříček (HC Škoda Plzeň), David Sklenička (Brynäs/Švéd.), Tomáš Kundrátek (HC Kometa Brno), Filip Hronek (Detroit Red Wings/NHL), Radim Šimek (San Jose Sharks/NHL).

Útočníci: Jiří Černoch, Jakub Flek (oba HC Energie Karlovy Vary), Matěj Blümel (HC Dynamo Pardubice), David Kämpf (Toronto Maple Leafs/NHL), Jiří Smejkal (Lahti/Fin.), David Pastrňák (Boston Bruins/NHL), Roman Červenka (Rapperswil-Jona Lakers/Švýc.), Matěj Stránský (Davos/Švýc.), Michael Špaček (Frölunda HC/Švéd.), David Krejčí (HC Olomouc), Hynek Zohorna (IK Oskarshamn/Švéd.), Jakub Vrána (Detroit Red Wings/NHL), Tomáš Hertl (San Jose Sharks/NHL), Dominik Simon (Anaheim Ducks/NHL).
Německo

Naši západní sousedé ve Finsku potvrzují, že i tento celek musíme počítat mezi kandidáty na medaili. Němci sice na úvod šampionátu prohráli s Kanadou, ale pak zapsali pět tříbodových vítězství v řadě, až na závěr prohráli po nájezdech se Švýcary, avšak získaný bod stačil na zajištění druhé příčky, a tedy setrvání v Helsinkách.

Německo má dva nejproduktivnější hokejisty. Sedmibodoví jsou útočník Marc Michaelis, jenž letošní sezónu strávil v AHL na farmě Toronta, a překvapivě také obránce Kai Wissmann, ten přitom působí až ve třetím obranném páru.

Minulý rok v Lotyšsku se Němci ucházeli o medaile do posledního dnu. Svěřenci kouče Söderholma ovšem nakonec skončili na nepopulárním čtvrtém místě, když v semifinále prohráli těsně 1:2 s Finskem a v souboji o bronz padli výsledkem 1:6 s USA.
Nominace Německa na MS 2022:

Brankáři: Matthias Niederberger (Eisbären Berlín), Dustin Strahlmeier (Wolfsburg), Philipp Grubauer (Seattle/NHL).

Obránci: Jonas Müller, Kai Wissmann (oba Eisbären Berlín), Dominik Bittner (Wolfsburg), Korbinian Holzer (Mannheim), Moritz Müller (Kolín nad Rýnem), Fabio Wagner (Ingolstadt), Mario Zimmermann (Straubing), Moritz Seider (Detroit/NHL).

Útočníci: Alexander Ehl, Daniel Fischbuch (oba Düsseldorf), Yasin Ehliz, Maximilian Kastner (oba EHC Mnichov), Marcel Noebels, Leo Pföderl (oba Eisbären Berlín), Taro Jentzsch (Iserlohn), Alexander Karachun (Schwenningen), Matthias Plachta (Mannheim), Daniel Schmölz (Norimberk), Samuel Soramies (Ingolstadt), Stefan Loibl (Skelleftea AIK/Švéd.), Marc Michaelis (Toronto Marlies/AHL), Lukas Reichel (Chicago/NHL), Tim Stützle (Ottawa/NHL).
Všem fanynkám a fanouškům hokeje přeju krásné čtvrteční odpoledne. Vítám vás při sledování světového šampionátu, u čtvrtfinálového utkání mezi Německem a Českem.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:20.
Play off
Články odjinud