MS v hokeji -  ONLINE PŘENOS -  Slovinsko : Kanada - 14. května 2023   11:20

03:50' Drozg (Jeglič, Verlič) • 55:10' Drozg (Ograjenšek)
2:5
(1:0, 0:3, 1:2)
Kanada
Kanada
21:13' Carcone  (Weegar, McBain) • 27:31' Joseph  (Toffoli, Fantilli) • 38:46' Lučić  (Glass, Weegar) • 53:59' Weegar  (Toffoli, Middleton) • 54:50' McBain  (Carcone, Neighbours)
Slovinsko
Hürlimann, Schrader – Constantineau, Yletyinen
3 380 diváků
Kanada

Hezký zbytek neděle přejí z Rigy Tomáš Chalupa a Michal Hladký.
Houževnatý a statečný výkon na favorita nestačil. Zhruba takto by se dalo v krátkosti charakterizovat utkání Slovinska s Kanadou. Jednoznačný outsider měl do duelu impozantní nástup a po několika minutách se nakonec trefou Jana Drozga dostal do vedení. Kanada byla v první třetině úplně mimo a klidně mohla prohrávat i vyšším rozdílem.

Po změně stran ale červenobílí zařadili vyšší rychlost a Gračnara zasypali velkým množstvím střel. Slovinský brankář poprvé kapituloval v čase 21:13 ranou z hole Carconeho, otočku ve druhé části hry dokonali Joseph s Lučićem.

V závěrečné dvacetiminutovce přidali čtvrtou a pátou branku Kanady Weegar s McBainem, poslední slovo pak měl nejlepší hráč Slovinska Jan Drozg, který dal necelých pět minut před koncem svůj druhý gól v utkání. Kanada tak po dvou zápasech zůstává stoprocentní, Slovinci naopak na první bod čekají.

59:30'
Několik střel Kanaďané ustáli a daří se jim puk vyhodit ze třetiny. Slovinci se ještě snaží něco vymyslet, stav 2:5 už ale asi nezmění.
59:20'
Střela Binea Mašiče od modré čáry se odrazila od těla Anžeho Kuralta. Levi měl co dělat, aby potřetí v utkání neinkasoval.
58:34'
Kanaďané kotouč odpalují daleko od své klece. Slovinci se ihned chtěli vrátit do útočné třetiny, jenže v jejich snažení je zastavuje odpískané postavení mimo hru.
57:59'
Vyloučení v týmu Kanada:
Sammy Blais – 2 min., nesportovní chování.
57:45'
Po zakázaném uvolnění zámořského celku se hra stěhuje před Devona Leviho.
56:52'
Střela Blaže Gregorce končí na zadním mantinelu. V závěru utkání to jsou Slovinci, kteří diktují tempo hry.
56:49'
Slovinci dobře forčekují, Kanadu dostali v její třetině do úzkých a díky tomu se zmocnili kotouče.
56:08'
Žiga Jeglič se z pravé strany procpal před Leviho, zakončit však nedokázal. Následně se vyčítavě díval směrem k rozhodčím, nicméně ti si žádného nedovoleného zákroku nevšimli.
55:10'
Slovinsko právě vstřelilo branku!
Slovinci se přeci jen ještě prosazují! Dlouhé nahození z vlastní třetiny jednoho z obránců sice nejprve adresáta nenašlo, kanadský zadák ale odraz od zadního mantinelu neodhadl, čehož pohotovým bekhendem využívá JAN DROZG! Asistence: Ken Ograjenšek.
54:50'
Kanada právě vstřelila branku! Tohle začíná být ke Slovincům až příliš kruté. Odevzdané obrany využil JACK MCBAIN, jemuž naservíroval puk zpoza brány Michael Carcone. Asistence: Michael Carcone, Jake Neighbours.
53:59'
Kanada právě vstřelila branku!
Je zřejmě rozhodnuto! Čtvrtou ranku Kanady přihrává po pohledné individuální akci MACKANZIE WEEGAR! Ten si s pukem nabruslil drze mezi kruhy a Gračnara přelstil prudkým bekhendem. Asistence: Tyler Toffoli, Jacob Middleton.
53:36'
Peyton Krebs přenechal kotouč do tandemu Lawsonu Crouseovi, jenž si ještě všiml Jacoba Middletona, který přijel do pásma z druhé vlny a vystřelil. Dobrá zákrok Gračnara.
53:10'
Možnost vrátit Slovince do hry měl teď střelou z pravé strany Nik Simsič. Prudkou ránu ovšem Levi vyráží ramenem a Kanada vyváží kotouč do bezpečí.
52:37'
Michael Carcone se obtočil kolem brány a chtěl zasunout puk za Gračnara. Na slovinského brankáře nevyzrál, o kotouč bude muset bojovat v rohu kluziště.
52:23'
Jack McBain se prohnal k levému kruhu, odkud byla jeho střela sražena do ochranné sítě. Následuje reklamní přestávka.
51:58'
Jako správný kapitán chtěl svůj tým vrátit do hry Jan Urbas! Kapitán slovinského výběru si o mantinel ve středním pásmu obhodil protihráče a jel na Leviho ze strany. Rozhodl se vystřelit na zadní tyč, zařízení ovšem netrefil.
51:22'
Ograjenšek se vrátil z trestné lavice, Slovinci hrají v plném počtu.
51:00'
Z trestu Slovinska zbývá ještě dvacet sekund.
50:30'
Po kombinaci Kanady z těsné blízkosti dorážel Scott Laughton, útočník Philadelphie ale kotouč nezasáhl úplně čistě a puk zamířil těsně nad branku!
49:37'
Levi zariskoval. Před dotírajícím soupeřem naznačil přihrávku, načež si puk zasekl a rozehrál na opačnou stranu. Dokážu si představit, že kanadskému trenérovi zatrnulo.
49:22'
Vyloučení v týmu Slovinsko:
HL – příliš mnoho hráčů na ledě, odpyká Ken Ograjenšek.
49:22'
Kotouč si teď doslova přilepil na hůl Michael Carcone a po pravé straně vnikl do pásma. Zavánělo to ofsajdem, hra nicméně pokračovala a zakončení kanadského útočníka srazil Gračnar mimo hru.
48:19'
Robert Sabolič zase v akci. Tentokrát vyslal dělovku z vrcholku levého kruhu, která ovšem minula prostor mezi třemi tyčemi. Kotouč se následně odebral ven z útočného pásma Slovinska.
47:52'
Znovu Sabolič! Tentokrát před ním byla poloprázdná klec, povedenou kombinaci ale zkušený útočník nedokázal zakončit přesně a trestuhodně branku minul.
47:37'
Slovinský hokejista nahrál od levého mantinelu před bránu, odkud Robert Sabolič kotouč dobře tečoval. Levi si připisuje povedený zákrok.
47:04'
Žigovi Jegličovi na modré utekl kotouč a Kanada toho využila k vyhození. Po chvilce přišly dvě rychlé střely. Tu první Levi vyrazil, při druhé zasahovat nemusel.
46:49'
Miha Verlič podklouzl, čehož využil Jake Neighbours a nastartoval rychlý kontr. Z pravého kruhu vystřelil, přičemž trefil bočný konstrukci slovinské brány.
46:30'
Kanada zvládla vhazování a ihned puk dostává pryč ze třetiny.
46:25'
Ethan Bear trefil pronikajícího protihráče pozdě a na dvě minuty půjde za nedovolené bránění na trestnou lavici.
46:11'
Peyton Krebs se dostal do potyčky s jedním ze Slovinců. Ten o vyloučení neměl zájem, a tak raději odjel na střídačku.
45:35'
Slovinci neskládají zbraně a snaží se napadat kanadskou rozehrávku, ke kotouči se ale nejsou schopni dostat.
45:02'
Do přečíslení dva na jednoho se hnali Jake Neighbours a Michael Carcone. Zakončení vzal na sebe vzal první zmíněný, klička mu ovšem vůbec nevyšla. Gračnar kryje, vhazuje se po jeho pravici
44:48'
Jack McBain na vlastní modré tvrdě sestřelil protihráče, vše se ale odehrálo v mezích pravidel.
44:18'
Tyler Toffoli si dvakrát vyměnil puk s MacKenziem Weegarem. Následně vypálil, ani tentokrát na slovinského maskovaného muže nevyzrál.
43:50'
Slovinsku se krátce po vhazování daří dostat kotouč až před Leviho.
43:40'
Kanadský kapitán Tyler Toffoli dostal dobře nabito na levý kruh. Střelou z první trefil jen hruď brankáře Slovinska.
Dnešní utkání sleduje 3 380 diváků.
43:24'
Dlouhá kombinace Kanady nakonec přinesla střelu Peytona Krebse ze strany. Gračnar si poradil a puk udržel ve výstroji.
42:59'
Adam Fantilli střílel z pravého kruhu pouze do betonu brankáře Gračnara. Kanada pokračuje na kotouči.
42:30'
Žiga Pavlin na obranné modré čáře dobře zabojoval a odměnou mu je vyhození kotouče do středního pásma.
42:20'
Žiga Pance – 2 min., nedovolené bránění.
41:50'
Levi nezvládl rozehrávku za vlastní brankou a kotouč mu sebral Drozg. Ten ještě přihrál úplně volnému Niku Simšičovi, který ovšem nezvládl zvednout puk přes padajícího gólmana Kanady!
41:44'
Střelu od modré čáry Levi dobře viděl, a tak ji v klidu lapil. Bude se vhazovat po jeho levé ruce.
41:10'
Úvod druhé třetiny je poměrně chaotický. Oba týmy chybují v rozehře, nic zajímavějšího se neděje.
40:30'
Slovincům se sice podařilo po pravé straně dostat kotouč do útočné třetiny, tam ovšem o hrací předmět záhy přišli.
40:08'
MacKenzie Weegar chtěl nahodit puk do útočného pásma, jenže kotouč byl sražen pouze do ochranné sítě.
40:01'
Ve druhé části hry už jsme sledovali o poznání očekávanější podívanou. Kanada po nevydařené první třetině jednoznačně převzala otěže zápasu a svého soupeře téměř celých dvacet minut mačkala jako citrón. Nakonec je z toho vedení javorových listů 3:1, které zařídili Carcone, Joseph a Lučić. Uvidíme, jestli ještě Slovinci v poslední dvacetiminutovce najdou nějaké síly na zvrat, v tuto chvíli tomu ovšem nic nenasvědčuje.
Další třetina začne přibližně v 13:03.
40:00'
39:33'
Michael Carcone nic nevymýšlel a okamžitě hledal krosem některého ze svých spoluhráčů, Neúspěšně, přihrávku zablokoval slovinský bek.
38:46'
Třetí branka Kanady! Gračnarovi se podařilo vyrazit střelu Codyho Glasse, jenže puk poskakoval v brankovišti. Tam se do něj netrefil Kristjan Čepon, což potrestal pohotovou dorážkou do prázdné klece MILAN LUČIĆ. Asistence: Cody Glass, MacKenzie Weegar.
37:49'
Kanaďané stále kombinují v útočném pásmu. Zatím se ke střele odhodlal jen Adam Fantilli, nemířil ovšem příliš přesně.
37:15'
Ihned po vhazování puk ze třetiny vyhazuje Žiga Panče.
37:11'
Další komplikace pro Slovinsko, outsider totiž špatně vystřídal a chvíli hrál v šesti. Dvouminutový trest odpyká Jan Drozg.
37:11'
Jasná gólovka! Kanaďané se dostali do přečíslení, které z levé strany zakončil Sammy Blais. Kotouč procpal za Gračnara, z brankoviště ho však odklidil vracející se Slovinec!
36:50'
Kuralt kotouč posouvá alespoň do středního pásma, tlak Kanady ale neustává.
36:01'
Okamžitě po vhazování vystřelil z pravého kruhu Tyler Toffoli. Letící puk zvládl Gračnar vyrážečkou odklidit do bezpečí.
35:42'
Kanada v tuto chvíli svého soupeře svírá ze všech stran a snaží se na výsledek přidat pojistku v podobě třetí branky. Slovinsko se osvobozuje jen za cenu icingu.
34:53'
Michael Carcone si narazil puk s Jacobem Middletonem a tvrdě vypálil od modré. Blok slovinských hokejistů neprostřelil.
34:15'
Nepříjemné nahození Josepha přes klubko těl nakonec až na branku nedolétlo, slovinský brankář zasahovat nemusel. Jeho spoluhráčům se pak navíc podařilo puk dostat ze třetiny.
33:29'
Jack Quinn šikovně tečoval nahození spoluhráče od modré čáry. Gračnar však měl beton přitisknutý k pravé tyči a zamezil inkasování třetí branky.
33:00'
Bear je zpátky na ledě, Kanada hraje v plném počtu. Slovinci v přesilovce výrazněji nezahrozili.
32:40'
Slovincům se nedaří usadit v útočném pásmu. Javorové listy se znova osvobozují vyhozením přes všechny čáry.
32:00'
Teď už se javorovým listům daří na led dostat čerstvé síly.
31:32'
Kanadě se daří kotouč vyhodit z vlastní třetiny, vystřídat se ji ovšem nepodaří.
31:21'
Levi příliš netušil, kam se pokus Blaže Gregorca od modré čáry odrazil. Měl štěstí, puk skončil totiž v bezpečné vzdálenosti od brány.
31:08'
Vyloučeným hráčem je nakonec za již avizované sekání obránce Ethan Bear.
30:58'
Jan Drozg se utrhl po pravé straně do samostatného úniku! Pokusil se o kličku, na poslední chvíli ho ale sekl jeden z Kanaďanů. Za tento nedovolený zákrok se klidně mohl jet nájezd.
30:35'
Ethan Bear bez přípravy vypálil tvrdě, ovšem nepřesně.
30:14'
Lawson Crouse se jen marně snažil tečovat pumelici od modré čáry. Puk skončil na zadním mantinelu, kde ho vybojovali do svého držení Slovinci.
29:44'
Slovinci nezvládli přihrávku ve vlastní třetině a od mantinelu kotouč doklouzal k z druhé vlny přijíždějícímu Tyleru Myersovi. Tomu se otevřela dálnice, střelu ale nedokázal umístit mimo dosah Gračnara, který zasahuje lapačkou.
28:52'
Scott Laughton dobře clonil slovinskému brankáři. Střelu od modré dokonce tečoval, Gračnar nicméně skvěle zasáhl. Bude se vhazovat po jeho levé ruce.
27:44'
Okamžitě po vhazování v útočné třetině střílel od modré Bine Mašič. Trajektorii puku dobře vystihl Jake Neighbours a pokus zablokoval.
27:31'
Dost možná jsme teď sledovali klíčové momenty zápasu! Tyler Toffoli sice při přečíslení nejprve nedokázal překonat přesouvajícího se Gračnara, jen o několik sekund později už ale jde hokejová velmoc do vedení. Nahození PIERRA-OLIVIERA JOSEPHA se totiž zastavilo až v síti. Asistence: Tyler Toffoli, Adam Fantilli.
26:58'
Cody Glass měl na pravém mantinelu spoustu prostoru, jeho individuální přechod do útoku ale neměl dlouhého trvání. Včas se k němu vrátil jeden ze soupeřů a o puk ho připravil.
26:14'
Tlak Kanady začíná sílit. Další nebezpečnou akci od modré zakončoval Justin Barron a několik hráčů v červenobílém se před brankou snažilo tečovat. Žádnému z nich se to však nepovedlo a tak kotouč skončil v lapačce brankáře Slovinska.
25:46'
Střelu Tylera Myerse od modré čáry Gračnar pravděpodobně vůbec neviděl. Puk byl ještě tečován, přesto si slovinský gólman dokázal poradit a ránu zneškodnil.
24:50'
Tyler Toffoli si dobře všiml Ethana Beara, jenž z druhé vlny nabruslil mezi kruhy. Jeho střela příklepem byla sražena mimo tři tyče.
24:25'
Slovinci mohli jít podruhé do vedení! Na útočné modré dostal puk do jízdy Sabolič. Už to vypadalo, že nebezpečně zakončí, na poslední chvíli mu však hůl do rány vložil vracející se obránce Kanady a puk skončil mimo hrací plochu.
23:56'
Sammymu Blaisovi střela z ostrého úhlu vůbec nesedla. Následně se ještě snažil o dorážku, nicméně může být rád, že za seknutí slovinského gólmana neobdržel dvě minuty.
23:21'
Jake Neighbours se s kotoučem na holi protlačil před branku, zakončení mu ale nevyšlo. Kanada nicméně pokračuje ve své aktivitě.
23:07'
Kristjan Čepon naslepo nahodil od levého mantinelu před bránu. Shodou okolností našel Jana Drozga, jehož teč pořádně vystrašila Leviho.
22:27'
Před Gračnarem je i nadále rušno. Maskovaný muž musel čelit ráně Josepha od modré, navíc před ním projíždělo několik hráčů obou týmů. Opora Slovinska si ale poradila a kotouč udržela ve své moci.
21:49'
Favorit se ihned tlačil za vedoucí brankou, Slovincům se ale baseballově podařilo puk odpálit z vlastní třetiny.
21:13'
Kanada právě vstřelila branku! Kanada vstupuje do druhé třetiny ve velkém stylu. Javorové listy vybojovali vybojovaly kotouč na modré čáře, načež MacKenzie Weegar přihrál MICHAELU CARCONEMU. Ten si nabruslil mezi kruhy a prosadil se ranou k pravé tyči. Asistence: MacKenzie Weegar,
Jack McBain.
20:50'
Adam Fantilli dostal dobře nabito na levý kruh. Kotouč mu sjel po čepeli.
20:41'
Povedená kombinace Kanady málem skončila vlastní brankou. Moc nechybělo k tomu, aby si kotouč za záda Gračnara srazil Žiga Panče, pro Slovince ale nakonec všechno dobře dopadlo.
20:01'
Oba výběry už se pomalu trousí zpět na ledovou plochu a zajímavý duel bude za několik málo chvil pokračovat druhým dějstvím.
Tohle čekal málokdo. Slovinci po první třetině nevedou nad Kanadou díky náhodě či štěstí, na hrací ploše byli regulérně lepším týmem. Javorové listy hrají naprosto otřesně, nevychází jim vůbec nic. Nikdo by se nemohl divit, pokud by slovinští hokejisté vedli vyšším brankovým rozdílem. Jestli bude obraz hry stejný i ve zbytku duelu, můžeme se dočkat obrovského překvapení.
Další třetina začne přibližně ve 12:12.
20:00'
19:45'
Kanaďané sice dokázali v pásmu Slovinska rozjet rychlou kombinaci, chybělo jim však to nejdůležitější – střelba. Outsider tak do druhé třetiny půjde s jednobrankovým vedením.
18:56'
Miha Zajc – 2 min., hákování.
18:56'
Vyloučení se málem nekonalo! Joe Veleno totiž dostal mezi kruhy moře prostoru a mohl se Gračnara zeptat, kam kotouč chce. Kanadský útočník nakonec mířil do pravého horního růžku, opora Slovinska se však vytasila se skvělým zákrokem lapačkou!
18:34'
Jeden ze Slovinců se dopustil nedovoleného zákroku, Kanaďané zatím mají k dispozici výhodu.
18:01'
Zakázané uvolnění Slovinska. Z první třetiny ještě zbývá odehrát dvě minuty.
17:24'
Velká škoda pro Slovince, že Blaž Tomaževič neměl potřebnou rychlost. Po kanadském zaváhání na modré čáře se klidně mohl trhnout do samostatného úniku.
17:10'
Toffoli už je zpátky na ledě a hrajeme v pěti na obou stranách.
17:05'
Jen několik sekund po buly ve středovém kruhu Kanaďané zkazili přihrávku a kotouč skončil na střídačce Slovinska. Hra se stěhuje před Leviho.
16:59'
Už to vypadalo, že si Kanada zahraje první přesilovku v zápase. Jenže po krosčeku Kuralta přišel naprosto zbytečný nedovolený zákrok Quinna, který tak doplní trestnou lavici.
16:38'
Z ničeho nic se sám před brankou Kanady s kotoučem na holi ocitl Anže Kuralt! Útočník Slovinska chvíli váhal, co s pukem udělá, nakonec se rozhodl ke střele, ale vysoko přestřelil.
16:36'
Po nepovedeném kanadském vyhození se zmocnil kotouče Rok Tičar, jenž vybídl ke střele z první Roberta Šaboliče. Levi si připsal kvalitní zákrok ramenem.
15:44'
Kanadě se zatím daří držet kotouč daleko od své svatyně a Slovinci se nedokáží rozestavit před Levim.
15:16'
Blaž Gregorc vypálil od modré čáry příklepem, přičemž puk zablokoval jeden z kanadských hokejistů. Javorové listy se osvobozují.
15:05'
Slovinci budou hrát druhou přesilovku zápasu, Toffoli zbytečně podrazil soupeře před brankou soupeře.
14:41'
Jack Quinn chtěl slovinského brankáře překvapit nahozením z ostrého úhlu. Nepovedlo se, Gračnar se včas přesunul ke své pravé tyči.
14:10'
Devon Levi málem podruhé kapituloval! Slovinci dalším dobrým napadáním vybojovali kotouč v rohu útočné třetiny a okamžitě puk poslali před branku. Následně pohotově vypálil z mezikruží Anže Kuralt a Kanadu zachránila pravá tyč!
13:18'
Okamžitě po vhazování se dostal k zakončení Jan Urbas. Levi nemusel zasahovat, slovinský útočník mířil vysoko nad břevno.
13:14'
O chvíli později si nepřesně přihráli i Kanaďané a také oni si na své konto připisují první icing.
12:38'
Zakázané uvolnění Slovinska. V dnešním zápase vůbec první.
12:21'
Sammy Blais se hezky prokličkoval ze slovinského obležení. Puk poslal na modrou čáru, kde se nacházel Milan Lučič, jenomže tomu střela vůbec nesedla.
12:03'
Brad Hunt dostal poblíž útočné modré čáry křižnou přihrávku a otevřel se před ním volný prostor. Kanadský hráč nakonec na nic nečekal a vypálil, Gračnar ale kotouč ukryl ve výstroji.
11:37'
Levi si na nedostatek práce rozhodně stěžovat nemůže. Teď to byl Robert Sabolič, který z dobré palebné pozice prověřil jeho pozornost. Kanadský brankář jedovatou ránu vyrazil.
11:30'
Kanada sice momentálně má optickou převahu, Gračnar ovšem zůstává až na úplné výjimky bez práce.
11:02'
Adam Fantilli zavezl kotouč do útočného pásma, v ofenzivním snažení ho ovšem žádný ze spoluhráčů nepodpořil. Slovinci mají klid na rozehru.
10:25'
V posledních dvou minutách se hraje opravdu tvrdě z obou stran, zatím se ale vše odehrává v mezích pravidel a rozhodčí nevylučují.
10:01'
Lawson Crouse přenechal touš Bradu Huntovi, jenž směřoval svou střelu na protější tyč. Tu minul, gumový předmět skončil na zadním mantinelu.
09:23'
Robert Sabolič na vlastní modré čáře obral soupeře o kotouč a následně své spoluhráče osvobodil. Slovinci střídají.
09:03'
Postup Josepha Velena útočným pásmem byl zastaven dvojicí Slovinců, kteří kanadského forvarda poslali k zemi. Vše bylo v rámci pravidel, hra pokračuje.
08:20'
Kanada zatím má obrovské problémy s rozehrávkou a Slovinci výborně pokrývají střední pásmo. Uvidíme, jak dlouho jim to vydrží.
07:42'
Justin Barron nezpracoval prudký kros od Tylera Toffoliho, kotouč skončil na kanadské střídačce.
07:33'
Hokejový trpaslík nadále úřaduje, tentokrát Levi musel v lapačce ukrýt prudkou střelu Blaže Gregorce. Vhazování ve třetině Kanady.
06:50'
Kanaďané si před zápasem pravděpodobně mysleli, že se dnes vyhraje samo. Slovinci mají více ze hry, javorové listy tropí jednu chybu za druhou.
06:23'
Málem to bylo o dvě branky! Kanaďané ve vlastní třetině vyrobili obrovskou hrubku. Mezi kruhy se pak k opuštěnému kotouči natáhl Robert Sabolić, jemuž se dokonce hrací předmět podařilo procedit za záda Leviho, touš se ovšem zastavil v brankovišti Kanady!
06:04'
Okamžitě po vhazování vystřelil od modré Justin Barron. Puk končí v ochranné síti, následuje reklamní přestávka.
05:50'
Pierre-Olivier Joseph zaváhal při rozehře. Toho využil Miha Verlič a v útočné třetině se okamžitě zmocnil kotouče. Z nebezpečné situace nic zajímavějšího nevzešlo.
05:33'
Levi se musel opět mít na pozoru, tentokrát na něj letěla přízemní rána Žigy Pavlina. Od hokejky kanadského brankáře puk zamířil mimo hru.
05:01'
MacKenzie Weegar pokazil rozehrávku, puk pouze odevzdal obránci soupeře. Hrát mohou Slovinci, kteří jsou na ledě jasně sebevědomějším mužstvem.
04:55'
Impozantní nástup Slovinců si náležitě užívá také stovka příznivců, kteří se shromáždili poblíž branky vedoucího týmu.
04:19'
Favorit se okamžitě pokoušel o odpověď. Kombinace Kanady nakonec vyústila v ránu Codyho Glasse z mezikruží, Gračnar byl ovšem připraven. Po jeho zásahu se bude vhazovat ve třetině Slovinců.
03:50'
Slovinsko právě vstřelilo branku! Obrovský šok na úvod zápasu. Verlič si nabrusil na vrcholek kruhu a nahodil na brankáře. Ten puk vyrazil jen na hokejku Žiga Jegliče, jenž nezaváhal a vrátil gumový předmět do brankoviště. Tam prokázal důraz JAN DROZG a dopravil puk do prázdné brány. Asistence: Žiga Jeglič, Miha Verlič.
03:40'
Zajímavý úvod pokračuje vyloučením Milana Luciče, který jde ven za podrážení.
02:48'
Žiga Jeglič se snažil prostrčit kotouč před Leviho, tento záměr mu ale nevyšel. Puk končí na kanadských hokejkách, hra se otáčí.
02:27'
Slovinci začali opravdu nebojácně, další problémy defenzivě javorových listů nadělal Žiga Panče. Ten pálil z otočky, brankář Kanady kotouč ale srazil do bezpečí.
01:47'
Jack Quinn vypálil z bezprostřední blízkosti a pořádně vystrašil brankáře Gračnara. Slovinský gólman úvodní minuty zatím zvládá na jedničku.
01:27'
Kanaďané už operují v útočné třetině. Gračnar kryl ránu Glasse od modré, bude se vhazovat.
00:41'
Pierre-Olivier Joseph se procpal ke střele z mezikruží. Jeho rána byla zablokována a puk skončil na zadním mantinelu.
00:30'
Utkání mohlo začít obrovským šokem! Slovinci zvládli úvodní vhazování a Kanadu nepříjemně naháněli v její třetině. Nakonec bekhendem z mezikruží zakončoval Jan Urbas a Levi jen tak tak vykopl kotouč pravým betonem!
00:01'
Oba týmy pomalu nastupují na hrací plochu. Za pár desítek vteřin úvodní duel nedělního programu započne.

Slovinsko: Gračnar (Krošelj) – Pavlin (A), Gregorc, Čepon, Magovać, Mašič, Štebih, Crnovič – Verlič, Jeglič, Urbas (C) – Kuralt, Tičar (A), Sabolič – Ograjenšek, Simšič, Drozg – Zajc, Tomaževič, Pance – Čimžar.
Trenér: Matjaž Kopitar

Kanada: Levi (Hofer) – Weegar (A), Middleton, Barron, Bear, Myers, Joseph – Blais, Veleno, Lučić – Carcone, McBain, Fantilli – Toffoli (C), Laughton, Quinn – Neighbours, Hunt, Crouse (A) – Glass, Krebs.
Trenér: André Tourigny

Rozhodčí: Hürlimann, Schrader – Constantineau, Yletyinen.
Slovinsko
Slovinci se mezi elitu vrátili po šesti letech. Naposledy si mezi ní zahráli v roce 2017, kdy skupinu zakončili se ziskem jediného bodu a sestup o patro níž je tak neminul. Účast na letošním šampionátu Slovincům zajistilo loňské prvenství v 1. divize skupiny A. Tu v roce 2022 zakončili bez jediné prohry.

Jak už bylo zmíněno, poslední účast na šampionátu nebyla pro Slovince nejpovedenější. Přitom ale nezačali vůbec špatně. Hned na začátek obrali silné Švýcarsko o bod. I přes vyrovnané zápasy v dalším průběhu šampionátu už se týmu taženému šestibodovým Saboličem nepodařilo body získat a tak následoval sešup o patro níž.

Letošní šampionát začali Slovinci včera utkáním se Švýcarskem. Prvních deset minut dokázali držet bezbrankový stav, dvě slepené branky v druhé polovině první třetiny však rozhodly o osudu utkání. I přes snahu se Slovincům nepodařilo vstřelit branku, a tak první zápas po návratu mezi elitu prohráli vysoko 0:7.

První zápas Slovinska na MS:

Branky a nahrávky: 13. Malgin (Kukan, Haas), 14. Moser (Corvi, Herzog), 33. Niederreiter (Malgin, Haas), 42. Malgin (Simion), 44. Thürkauf (Loeffel), 51. Miranda (Richard, Bertschy), 58. Bertschy (Thürkauf).

Slovinsko: Krošelj (Gračnar) – Gregorc, Pavlin (A), Magovać, Čepon, Štebih, Mašič, Crnovič – Urbas (C), Jeglič, Verlič – Sabolič, Tičar (A), Kuralt – Drozg, Simšič, Ograjenšek – Zajc, Pance, Čimžar – Tomaževič. Trenér: Matjaž Kopitar.
Kanada
Kanaďané mají stejně jako každý rok i letos ty nejvyšší ambice. Svěřenci kouče Andrého Tourignyho, jinak také kouče Arizony Coyotes, by se rádi po roční odmlce vrátili na světový hokejový trůn. Před dvěma roky si Kanada ve finále poradila v Rize s Finskem, vloni však totožnému soupeři v boji o zlato podlehla na ledě v Helsinkách.

Ve svém prvním letošním vystoupení zámořský celek změřil síly s domácími Lotyši, kteří chtěli navázat na dva roky staré vítězství 2:0. Tentokrát ovšem Kanada překvapení nedopustila, diktovala tempo hry už od úvodního vhazování a nakonec si dokráčela pro jednoznačné vítězství 6:0. Podobný výsledek se očekává i v duelu se Slovinskem a jakýkoliv výraznější vzdor hokejového trpaslíka by byl velkým překvapením.

První zápas Kanady na MS:

Lotyšsko – Kanada 0:6 (0:2, 0:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 1. Crouse (Glass, Krebs), 5. Laughton (Weegar, Middleton), 29. Weegar (Quinn, Toffoli), 36. Blais (Krebs, Hunt), 54. Veleno (Weegar), 56. McBain (Carcone, Fantilli).

Kanada: Montembeault (Levi) – Weegar (A), Middleton, Barron, Bear, Joseph, Myers – Hunt, Lučić, Blais – Veleno, McBain, Carcone – Fantilli, Laughton, Quinn – Toffoli (C), Glass, Krebs – Neighbours, Crouse (A). Trenér: Andre Tourigny.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 11:20.