MS v hokeji do 18 let -  ONLINE PŘENOS -  Kanada : Rusko - 7. května 2021   03:00

Kanada
Kanada
15:59' Bedard (Ceulemans, Stillman) • 19:15' Wright (Zellweger) • 24:42' Othmann (Del Mastro) • 36:39' Stankoven (Clarke, Wright) • 59:20' Wright (Bedard)
5:3
(2:2, 2:0, 1:1)
Rusko
Rusko
05:13' Mičkov  (Lazutin, Poltapov) • 18:05' Bučelnikov  (Mičkov, Figurin) • 49:37' Grudinin  (Mičkov)
Kanada
Gaudreau (Milic) – Allan, Clarke, Del Mastro, Ceulemans, Zellweger, Richard, Matier, Zhilkin – Othmann, Wright (C), Guenther – Bedard (A), McTavish (A), Stankoven – Pinelli, Johnston, Stillman – Roulette, Harrison, Winterton.
Holm (SWE), Reneau – Davis, Hancock (všichni USA)
Comerica Center, Frisco
Rusko

Nyní již probíhá ceremoniál, ve kterém si oba celky dojedou pro medaile a Kanaďané dostanou známý ušatý pohár. Z mé strany je to tak již vše, přeji vám pohodový víkend, pěkné vstávání a někdy příště se budu u hokeje těšit napočtenou!
Kanada to nakonec dotáhla k zisku zlatých medailí a vzhledem k tomu, jaké výsledky na šampionátu měla, je to naprosto zasloužené. Ve třetí třetině zvolila defenzivnější styl hokeje a Rusové se dokázali dotáhnout brankou z poloviny 50. minuty, kdy se v přesilovce prosadil Vladimir Grudinin, ale více už toho nestihli. Naopak při hře bez brankáře trefil prázdnou branku Shane Wright a jako kapitán symbolicky uzavřel gólový účet Kanady na celém šampionátu. Ta se již nyní může radovat po výhře 5:3!

Střely na branku: 34 – 34 (10 – 12)
59:59'
Arsenij Koromyslov (RUS) ještě v dalším přerušení dostává dvojku za zbytečný krosček po odpískání, ale na skóre to již vůbec nic nemění.
59:50'
Nikolaj Makarov (RUS) navíc z frustrace dohrál Wrighta mimo hru, dostává tak dvě minuty za pozdní dohrání.
59:20'
Kanada právě vstřelila branku!
Ve Friscu je hotovo, Kanada bude mistrem světa v této kategorii! Bedard vyslal po zisku kotouče vpřed kapitána SHANEA WRIGHTA, který před sebou nikoho neměl a bezpečně dopravil puk do opuštěné klece – 5:3! Asistence: Connor Bedard.
58:58'
Mičkov neprostřelil obranný blok a „domácí“ vyhazují k brance Ruska, branka to zatím stále není.
58:43'
Tentokrát to bylo vyhozeno na zakázané uvolnění, Ivanov už jede na střídačku!
58:19'
Kanada bezpečně vyhazuje ze středního pásma a Rusové se nemohou dopředu vůbec dostat, obrana modré čáry funguje Kanadě velmi dobře.
57:56'
Novikov neudržel pro Rusy na modré pásmo, jejich přechod do hry bez brankáře se tak zase o pár sekund oddálí.
57:44'
Máme přerušeno vlivem ofsajdu Javorových listů a Rusko si již bere oddechový čas!
57:16'
Další vyhození a Kanada už to vsadila na jednu kartu. Dá se čekat, že sborná brzy odvolá brankáře.
56:19'
Mičkov předržel puk, což se ve finále mohlo ukázat jako půl úspěchu, protože poslal přihrávku do předbrankového prostoru skrze brankoviště, kde se přesouval Gaudreau. Nakonec to však pro Rusy nic nepřineslo a Kanada vyváží.
55:32'
Matierovi nesedla střela od modré, přesto stále drží Listy pásmo a tahají čas. Teď už se bude skutečně každá sekunda hodit.
54:23'
Bučelnikov se dostal znovu ke slovu a poslal na branku další pozdrav, kanadský gólman jenom vyrazil přímo na hole svých spoluhráčů, kteří toho vepředu ale moc nevymysleli.
53:59'
Bučelnikov zabojoval a získal zdánlivě ztracený kotouč na hranici brankové čáry. Ještě si stihl vybruslit alespoň do nějakého úhlu a z otočky střílet, Gaudreau jeho pokus podržel a přerušil hru. Následuje poslední komerční brejk.
52:46'
Lazutin mezi kruhy proti dvěma hráčům neuspěl a Kanada stále drží těsné vedení. Vyhazuje opět k brance Ivanova, opět tak, aby se nepískal icing.
52:19'
McTavish odvedl v útočném pásmu dobrou práci a nabídl střeleckou pozici Bedardovi, který z levého kruhu napálil jenom přesunujícího se Ivanova.
51:12'
Mirošničenko dostal přihrávku do otevřeného prostoru, k jeho smůle ale přímo na paty a nemohl se tak dostat do zakončení. Po zisku kotouče Kanada nevyhazuje, nýbrž jenom přejíždí do útočného pásma.
50:58'
Po komerční přestávce vyhazuje Kanada jenom na zakázané uvolnění, zbývajících devět minut třetí třetiny bude určitě zajímavých.
49:37'
Rusko právě vstřelilo branku!
Velký závar nakonec brankou končí, i když to budou doprovázet velké protesty na kanadské střídačce. Důvod je jasný, po nepřehledné situaci v brankovišti zůstali ležet tři hráči na jeho hranici a hra pokračovala dále.

Kanada sice reklamuje, že Lazutin schválně nedovolil jednomu z domácích vstát, jenže byl na něj tlačen Matierem. Právě i to zamezilo možná v konečné fázi Gaudreauovi zachytit střelu VLADIMIRA GRUDININA z mezikruží, kde jej dobře nabrusleného našel Mičkov. Gól však platí a stále je o co hrát – 4:3! Asistence: Matvej Mičkov.
49:04'
Kanadu v cestě za titulem brzdí vyloučení. Mason McTavish (CAN) přijel do souboje se Svečkovem pozdě a zahákoval jej, tudíž sborná má další dvě minuty v početní výhodě.
47:19'
Clarke se propracoval až mezi kruhy v útočném pásmu, tam mu již ale kotouč odskočil od hole a Ivanov jenom hrací předmět bezpečně kontroloval.
46:28'
Souboj o kotouč u mantinelu, tohle Kanadě zcela vyhovuje. Ačkoliv z toho vyšli lépe Rusové a Figurin měl příležitost od modré, nebezpečí to pro Gaudreaua nebylo.
46:02'
Jurov se od mantinelu vymotal s kotoučem na pravý kruh a z ostrého úhlu pálil na vzdálenější tyč kanadské branky. Pokus mu však prakticky vůbec nesedl a skončil v ochranné síti. Následuje komerční přestávka.
45:15'
Při zákroku Gaudreaua došlo ke kontaktu Lazutina s brankářem a hned z toho byla rozmíška, která rychle skončila a rozhodčí vše řeší dohodou.
44:51'
Clarkovu střelu od modré zablokoval Poltapov, kterému zůstal kotouč někde v kalhotách, tudíž byla potřeba přerušení. Vhazovat se bude po levici Ivanova.
44:03'
Maple Leafs předvedly útočný výpad, který sice zásadní šancí nebyl, ale jedná se o vítaný prostředek, jak se zase o něco přiblížit výhře v finálovém zápase.
43:45'
Kanadský brankář musel zasáhnout i proti střele Svečkova od modré, tady už přichází přerušení hry a vhazování po jeho pravici.
43:04'
Lazutin našel na kruzích Mičkova, který se dostal před obránce a pálil, Gaudreau ramenem vytěsnil. Nápor Ruska ale pokračuje i nadále.
42:02'
Bučelnikov si udělal prostor okolo sebe a rozhodl se jít do střelby. Gaudreau jeho pokus vykopl betonem a Kanada vsadila ve třetí třetině spíše na defenzivnější styl hokeje.
41:14'
McTavish se vrací zpátky na ledovou plochu a zůstává na ledě, neboť jde na led jeho formace v přerušené hře.
40:42'
Mirošničenko sice poslal na branku tvrdou střelu, umístění šlo ale doprostřed, což Gaudreauovi nedělalo rozhodně žádné problémy. Následuje vyhození Kanady až za branku Ivanova.
40:06'
Rusové sice vyhráli úvodní buly, pořádně se ale zamotali ve vlastním pásmu a Wright získal kotouč, leč ke střele z mezikruží se již nedostal.
40:01'
Třetí třetina začne zhruba za 13 minut, tj. v 4:52.
Druhá třetina nabídla dvě branky a obě padly do ruské branky. Přitom byla sborná střelecky aktivnější a měla více příležitostí, dvakrát během jedné přesilovky ale trefila tyč a dobře zachytal v klíčové fázi i brankář Gaudreau. Hrdinou této třetiny se stal pro Javorové listy Brennan Othmann, který dostal poprvé v zápase Kanadu do vedení a výrazně ji přiblížil k vysněnému zlatu. Třetí třetinu zahájí Rusko v přesilové hře, na srovnání mu zbývá však jenom 20 minut. Povede se mu to?

Střely na branku: 24 – 22 (10 – 12)
40:00'
39:34'
Oslabení ale Kanada zvládá skvěle a míří k tomu, že výsledek 4:2 po dvou třetinách zůstane.
39:14'
Další vyloučení na straně Kanady, tentokrát míří na trestnou Mason McTavish (CAN) za zahákování soupeře za ruskou klecí.
38:35'
Clarke zavřel včas mantinel pronikajícímu Grudininovi a předal puk na Bedarda, který toho vepředu moc nevymýšlel a jenom nahodil snadno na branku.
37:28'
Stillman od modré nastřelil jenom hokejku prvního bránícího hráče a ve snaze rychlého návratu z toho byl jenom ofsajd kanadských barev.
36:39'
Navíc navyšuje své vedení na dvě branky a byl to opravdu snadný přechod do pásma, na jehož konci byla střela LOGANA STANKOVENA. Ale popořadě. Wright vybojoval v obranném pásmu puk a posunul jej do středního na Clarka, který přešel modrou a dal prostor právě Stankovenovi. Ten se vůbec nemýlil a vymetl přesně šibenici nad ramenem Ivanova – 4:2! Asistence: Brandt Clarke, Shane Wright.
35:48'
Rusové měli brejk, který táhl Mirošničenko. Ve finále jej i zakončil, ale jenom do brankáře Gaudreaua. Kanada v klidu vyváží a protáčí formace.
35:06'
Tempo hry během posledních dvou minut naprosto spadlo. Kotouč letěl na tribunu a střídačka sborné si přála trest pro kanadského obránce, jenže tam došlo k zásahu mantinelu a trest se tak udělovat nebude.
34:59'
...aby o devět sekund později Kanada vytvořila další.
34:50'
Winterton si najížděl na nahrávku do brejku podél mantinelu, jenže Allan poslal puk rovnou na zakázané uvolnění...
34:10'
Kotouč v ochranné síti nad kanadskou brankou, máme tu tak další přerušení, které má za následek další komerční přestávku.
33:46'
Snad poprvé v zápase vyhazují Kanaďané na icing. Bylo to částečně i kvůli krosčeku McTavishe na Jurova, který posléze padl na brankáře Gaudreua.
32:59'
Mirošničenko neuspěl s přihrávkou před branku a sborná je vyhnána do středního pásma. Tempo hry o něco zvolnilo, stále se však hraje špičkový a ofenzivní hokej.
32:22'
Snadný přechod dopředu předvedl Othmann, už v útočném pásmu si stáhl puk více na střed a pálil, Ivanov kryje. Hráč, jehož oblíbeným NHL plejerem je Sidney Crosby, dnes hraje výborné utkání.
31:24'
Rozehra ze strany Ruska nebyla vůbec přesvědčivá, Othmann získal puk na pravém kruhu a tlačil jej pod víko ruské branky, stadionem to však jenom zahučelo, neboť pokus mířil nad břevno a zastavil se až o mantinel.
30:35'
Po komerční přestávce pokračujeme v zápase, na tahu jsou Javorové listy, které se ale dopustily ofsajdového postavení a dochází tak k přerušení hry.
29:32'
Hraje se opět dlouho bez přerušení, Kanada jenom vyvezla puk za branku svého soupeře, aby mohla prostřídat. Opticky navrch mají Rusové a ke klidu na kanadské střídačce nepřidal ani Gaudreau, který lehce zaváhal v rozehře.
28:35'
Brennan Othmann se rázem ocitl sám před brankou Ivanova a zkoušel zakončení mezi nohama, jako to předvedl svého času v Česku Robert Kysela. Ruský gólman ale tým podržel a stále je to tak 3:2 pro Kanadu!
27:40'
Nepřesná nahrávka před branku má za následek další kanadské vyhození a Kanada tohle již pravděpodobně zvládne ubránit do samotného konce.
27:03'
Kanada po první minutě v pásmu vyhazuje až k ruské brance, má tak prostor na prostřídání a zformování se.
26:23'
Sborná byla dvakrát blízko brance, ani v jednom případě ale ke srovnání nedošla! V obou případech to byla tyčka kanadské klece a dobrá práce obránců, kteří hned vyhodili puk mimo nebezpečí.
26:04'
Wyatt Johnston (CAN) vystoupil proti jednomu z ruských hráčů v obraně tak, že mu hokejku rovnou přesekl a natlačil pod sebe. Po komerční přestávce z toho bude ruská přesilovka.
25:47'
Ivan Mirošničenko mohl po průniku až před Gaudreaua rychle srovnat, zakončení zblízka ale domácí brankář přečetl a podržel svůj tým i v následném závaru, kdy ho seslal na led jeden z vlastních hráčů a Gaudreau chvíli nevěděl, kde je kotouč!
24:42'
Navíc krátce po návratu vyloučeného hráče na led berou poprvé domácí vedení! Nejlepší chvilku si nevybral gólman Ivanov, neboť BRENNAN OTHMANN si nabruslil po křídle do pásma a z ostrého úhlu na levém kruhu pálil. Zkusil to zahrát na bližší tyč, brankář sborné reagoval pozdě a o tyč zapadl kotouč do ruské kasy – 3:2! Asistence: Ethan Del Mastro.
23:27'
Čibrikov spíše jenom nahodil na kanadskou branku, puk se navíc od protějšího mantinelu odrazil do středního pásma. Tahle početní výhoda není tak povedená, na rozdíl od té první, kterou Rusové měli.
22:46'
Mirošničenko pálil z levého kruhu přes clonu na branku, Gaudreau reagoval ramenem a nepříjemný pokus na bližší tyč dokázal vyrazit. Kanaďané následně vyhazují.
22:19'
Jenže končí nedovoleným bráněním Corsona Ceulemanse (CAN), po němž je to za dvě trestné minuty pro kanadského obránce.
21:50'
Bedard získal puk a přehrál ho na modrou, odkud přišla střela. Ta byla ale pouze sražená, přesto hra domácích v útočném pásmu pokračuje.
20:58'
Rusko vstoupilo do třetiny podobně jako do první, tedy s velkou aktivitou a tlakem v útočném pásmu. Kanada se pro tentokrát ubránila jenom vyhozením, které však není icing.
20:12'
Druhou třetinu zahájil průnik Bučelnikova po pravém křídle, ideální možnost na střelu ale autor druhé branky Ruska prováhal a byl následně zbaven kotouče.
20:01'
Další třetina začne přibližně za 12 minut.
Již teď je jasné, že pokud Kanada vyhraje, bude muset poprvé za celý šampionát otáčet vývoj skóre. První třetina nabídla mnoho pěkných momentů a čtyři branky k tomu, přičemž o krok vepředu se stále držela sborná, která nakonec vedení 2:1 neudržela, když přesilovku v poslední minutě využil Wright. Směrem dopředu bylo Rusko nebezpečnější v úvodu, poslední minuty ale ukazují převahu Kanady, která měla i více dalších gólovek, jenže McTavish netrefil prázdnou branku, Bedard nedal trestné střílení a Othmann sám před Ivanovem selhal.

Střely na branku: 14 – 10
20:00'
19:45'
V posledních sekundách se toho již moc nestane. Domácí zkušeně dohrávají první třetinu, která nabídla rovnou čtyři branky.
19:15'
Mirošničenko na trestné dlouho nepobyl, rychle využitá přesilovka opět srovnává zápas! Zellweger posunul podél lajny na SHANEA WRIGHTA, který se rozhodl pro střelu. A vzhledem k tomu, že Othmann dobře clonil před brankou, Ivanov toho viděl jenom málo, tak kanadský kapitán využívá přesilovku – 2:2! Asistence: Olen Zellweger.
18:56'
Vyloučení v týmu Rusko (Ivan Mirošničenko – 2 min., sekání).
18:05'
Neschopnost Kanady vyhodit má za následek opětovné vedení Ruska. Figurin na modré zachytil puk a nahrál mezi kruhy na Mičkova, který sice nemohl jít do střely, ale nedělalo mu problém nahrát na volného DMITRIJE BUČELNIKOVA, který zamířil křížem přesně nad rameno Gaudreaua – 1:2! Asistence: Matvej Mičkov, Alexandr Figurin.
17:07'
A hned mohla jít Kanada do vedení, když byl zcela sám před Ivanovem Othmann, na kličku do forhendu ale ruského brankáře nedokázal překonat!
15:59'
Nakonec se Javorové listy dočkaly a CONNOR BEDARD odčinil neproměněné trestné střílení. Po přihrávce od Ceulemanse ve středním pásmu se totiž nejmladší hráč šampionátu nadechl k sólu, které zakončil z mezikruží bekhendem přímo nad rameno Ivanova, přičemž puk tak skončil ve víku – 1:1! Asistence: Corson Ceulemans, Chase Stillman.
15:10'
Tlak Kanady pokračuje a Javorové listy motají soupeře v útočném pásmu, zatím je to bez toho gólového úspěchu. Zkusil to i Johnston, Ivanov nepříjemný pokus vyráží.
14:34'
Bedard doposud největší šanci na srovnání neproměnil! Nic nevymýšlel a na brankáře Ivanova zvolil střelu, kterou ale ruský gólman chytá a drží sbornou stále v těsném vedení!
14:34'
Bedard po parádním pasu za ruskou obranu mazal do brejku a Koromyslov jej musel zastavil jenom za cenu faulu. Navíc je nařízeno rovnou trestné střílení!
14:00'
Ztrátu puku mohl trestat Poltapov, měl však již dlouhé střídání a neměl momentální síly na brejk. Proto nechal puk Kanadě a odjel raději střídat.
13:19'
Mirošničenko podél prken přenesl hru na protější stranu, to se ale blíží konec přesilové hry Ruska a vypadá to, že Kanada to odbrání až do konce bez inkasování.
12:25'
Mičkov si sjel z levého kruhu blíže brance a přes clonu pálil, Gaudreau vytěsnil ramenem a následovalo vyhození z dílny jeho spoluhráčů.
11:49'
Po zákroku kanadského brankáře lehce dohrál situaci zakončující útočník Svečkov a Gaudreau si to líbit rozhodně nenechal, krátkou strkanici ale rychle ukončují rozhodčí a nařizují buly.
11:26'
Vyloučení v týmu Kanada (Brennan Othmann – 2 min., pozdní dohrání).
11:09'
Ještě tečovaný pokus od mantinelu z pravého křídla lehce Gaudreauovi ztížil zákrok, zásadnější problém z toho ale v brankovišti Kanady nevznikl. Chystá se však vyloučení, a to na kanadské straně.
10:38'
Po přenechání kotouče se otevřel prostor pro Stilmana, Ivanov kryje ramenem a posílá hned hru dopředu. Rusové ale nic extra nevymysleli a hned v dalším přerušení je nařízen komerční brejk.
09:44'
Stankoven dostal od prken parádní pas z otočky od Bedarda a na levém kruhu šel do střelby, Ivanov střelu doprostřed branky kryje a přerušuje hru. Následuje vhazování v pásmu Ruska.
09:10'
A měla v pásmu relativně tlak, Othmannův pokus zblízka ale nepřekvapil nijak brankáře Ivanova. I tak ale raději přerušuje hru.
08:10'
Grudinin vyjel z pozice obránce podél prken v útočném pásmu odvážně a vznikla z toho nahrávka pro Poltapova, který se nacházel v předbrankovém prostoru, jenže nedošlo ani k zakončení. Kanada míří zase na druhou stranu.
07:25'
Stav 0:1 však dlouho platit nemusel, neboť McTavish zůstal totálně nepokrytý a byl zcela sám před odkrytou brankou, kam dostal i nahrávku. Očekávalo se tak, že to bude 1:1, jenže McTavish trestuhodně přestřelil! Následuje komerční přestávka.
06:55'
Vzhledem k prvním minutám se dá dodat, že je to pro Rusko zasloužené vedení. To i nadále pokračuje v útočných manévrech a nad Kanadou má navrch.
05:13'
A kontr Ruska nakonec končí úspěšně! O průnik se pokoušel Lazutin, který byl sice odtlačen obráncem Kanady, jenže od bruslí lehce zmateného Clarka se puk odrazil do příhodné pozice pro najíždějícího MATVEJE MIČKOVA. Supertalentu ruského hokeje stačilo málo a přesnou střelou nad beton z hranice pravého kruhu otevírá skóre finále – 0:1! Asistence: Daniil Lazutin, Prochor Poltapov.
04:26'
Po pravém křídle se dostal do útočného pásma Wright a nahrál zpoza branky zpátky na modrou, kde byl připraven Clarke. Kanadský obránce ale rozduněl mantinely a jde se na druhou stranu.
03:26'
Mirošničenko odehrál kotouč nepřesně a Kanada kontrovala doposud největší šancí! Do otevřeného prostoru v útočném pásmu dostal nahrávku Allan a z druhé vlny pálil, i tentokrát ale chyběla jeho projektilu větší přesnost!
03:05'
Roulette naskakoval ze střídačky a hned mu byla adresována přihrávka, kterou útočník Maple Leafs nezachytil. Puk posléze letěl až na icing a hra se stěhuje před branku „domácích“.
02:03'
Rusko vstoupilo do úvodu aktivně a Kanada se ještě nedostala k první střele na branku. Změnit to chtěl Zellweger, jeho pokus od modré byl ale zablokován někde na oblasti levého kruhu.
00:39'
Prochor Poltapov si dobruslil odražený puk a nastřelil jej na branku, Gaudreau zasáhl v poslední chvíli ramenem, obrana Kanady pak zvládla pokrýt i dorážky. O emoce nebude taktéž nouze, neboť Allan poslal tvrdým hitem na vlastní střídačku Čibrikova, který se následně tahal za dres s jedním ze střídajících hráčů.
00:02'
Ostře sledované finále začalo a po vyhraném úvodním buly se Rusové hned natlačili do útočného pásma, jenže z toho nevzešla ani střela na branku. Kanada proto v pohodě první náznaky ubránila.
00:01'

Kanada: Gaudreau (Milic) – Allan, Clarke, Del Mastro, Ceulemans, Zellweger, Richard, Matier, Zhilkin – Othmann (C), Wright, Guenther – Bedard (A), McTavish (A), Stankoven – Pinelli, Johnston, Stillman – Roulette, Harrison, Winterton.

Rusko: S. Ivanov (Brinkman) – Makarov, Grudinin, Koromyslov, Novikov, Figurin (A), Sapunov, Duda, Kvočko – Jurov, Svečkov, Mirošničenko – Poltapov, Lazutin (C), Čibrikov – Mičkov, Ivancov, Bučelnikov – Mechovov, Katělevskij, Gajdamak.

Rozhodčí: Holm (SWE), Reneau – Davis, Hancock (všichni USA).
TALENT CONNOR BEDARD

Kanada má rovnou tři hráče v první pětce kanadského bodování turnaje a každý z nich do budoucna bude mít určitě co říct. Již teď je sledován Connor Bedard, který je paradoxně nejmladším hráčem šampionátu, narozen v roce 2005. I tak má ale 6+6. Synovec trenéra brankářů Dallasu Jima Bedarda je pasován do role budoucí hvězdy NHL v takovém měřítku, jako je dnes třeba brán Connor McDavid. Ve svých 14 letech dostal výjimku, aby mohl hrát rovnou o kategorii výše a ani ve WHL se neztratil. Za 15 zápasů mezi o pět let staršími hokejisty měl 12+16.

Aby mohl hrát i v době, kdy se v Kanadě kvůli koronaviru ligy musely pozastavit, přestěhoval se do Švédska a na pár zápasů naskočil za HV71. Tehdy dokonce byla jeho rodina kritizována za to, že jej poslala zároveň i na studia do Švédska a média zmiňovala i jeho věk v kontextu s odloučením na tisíce kilometrů daleko. Tak či tak, teď je zpět v Kanadě, všichni jsou spokojeni a doufají, že tenhle chlapec pomůže ve finálovém zápase vybojovat zlatou medaili pro svoji zemi.
KANADA

Kanada je brána jako velký favorit na zisk zlatých medailí a od prvních zápasů to jenom potvrzuje. Hned v tom úvodním měla proti sobě Švédsko a bylo to doslova na jednu branku. Výsledek 12:1 říká mnohé, pro Švédy bylo snad ještě horší, že první branku vsítili až za stavu 10:0! Očekávalo se tak, že po švédském výplachu to odnese i Lotyšsko, to na své poměry však neodehrálo vůbec špatné utkání a definitivně Kanada rozhodla až 43 sekund před koncem v přesilovce – 4:2.

Další řádění přinesl souboj se Švýcarskem, tam to bylo za sedm branek a s nulou vzadu, poslední zápas proti Bělorusku Javorové listy vedly už 4:0, částečná korekce ze strany země z východní Evropy nakonec přinesla přijatelnou prohru 2:5. O čtvrtfinále proti Česku již toho hokejová veřejnost napsala mnoho, ať už pozitivního, či většinově negativního. Po výhře 10:3 Kanaďani smázli v semifinále Švédsko 8:1, pro nějž se ukázalo, že to byl šampionát jednoho zápasu, a to proti USA ve čtvrtfinále. S 46 vstřelenými góly je tak Kanada nejofenzivnějším celkem šampionátu, dotáhne to javorová lavina až ke zlatu?
TALENT MATVEJ MIČKOV

Na ruské straně všechny udivil útočník Matvej Mičkov. Ačkoliv se o něm vědělo, že je to velký talent ruského hokeje, na mistrovství ale ukázal, že je odskočený naprosto. Navíc může na šampionát jet i za rok, což je velká výhoda pro budoucí osmnáctku sborné. Po semifinálovém zápase je jeho bilance 11+2 v šesti utkáních a chybí mu tři branky na to, aby překonal 14brankový rekord cara ruského hokeje, Alexandra Ovečkina. Jeho zápis tak pravděpodobně nepřekoná, dost možná ani nedorovná.

O nikom z ruského týmu se tolik nemluví, jako právě o Mičkovovi. Už v nedohrané sezoně 2019/20 ukázal v Jaroslavli ohromnou sílu, když za 26 zápasů nasbíral 109 bodů! Uspěl i v současném ročníku, to se již přestěhoval do Petrohradu a v MHL měl za 50 zápasů bilanci 35+17. Dá se tak očekávat, že příští rok si ho SKA vytáhne do prvního týmu a začlení do KHL. Navíc již teď se o něm mluví jako možné jedničce draftu NHL 2023.
RUSKO

Rusko jako spolufavorit na zlato mělo náročný start do šampionátu, neboť v 25. minutě teklo s USA 1:5 a na velký comeback to nevypadalo. V čase 54:44 to ale bylo rázem 6:6 a v prodloužení zbyl Státům jenom jeden bod. Možná i takto náročný zápas hned na úvod částečně ovlivnil následující s Finskem, neboť Sborná zažila to, co USA ve vzájemném souboji. Ztratila však „jenom“ dvoubrankové vedení a Finové dokonali obrat v samostatných nájezdech.

S papírově lehčími týmy ve skupině si Rusové moc hlavu nedělali. Německo spláchli 6:1 a Čechům dali rovnou 11 branek, přičemž jak podotkl kouč Jakub Petr: síla Ruska nešla zastavit. Sborná tak šla do čtvrtfinále z druhého místa a srazila v derby Bělorusko 5:2, i když se pořádně nadřela a Bělorusové ukazují, že se s nimi musí pomalu začít počítat. Semifinále svedlo opět staré dobré známé, tentokrát to byli Finové a stáhli sice skóre z 2:5 na 5:6, vyrovnat ale již nedokázali a Rusko tak je ve finále.
Krásné páteční ráno všem příznivcům mládežnického hokeje! Mistrovství světa do 18 let má před sebou už jenom jeden jediný zápas, a to střet hokejových velmocí.

Očekávané se stalo skutkem, když Rusko a Kanada jako dva největší favorité postoupili do finále, ačkoliv zejména Rusko se k postupu pořádně nadřelo. Maple Leafs by rády dotáhly turnaj až do vítězného konce, neboť kromě zisku titulu by neztratily na cestě ani jeden bod, navíc bez nutnosti otáčet skóre v jakémkoliv souboji. Zda se jim to povede, to budeme vědět zhruba okolo páté hodiny ranní.

Souboj v Comerica Center začíná ve 3:00, příjemnou zábavu!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 03:00.