To je z petrohradské části turnaje vše, už v sobotu však pokračuje šampionát semifinálovými zápasy v Moskvě. Kanaďané vyzvou Američany, Finové vyzvou domácí Rusy.
Na řadu přichází vyhlášení tří nejlepších hráčů Švédska na turnaji, jsou jimi brankář Jacob Markström, obránce Adam Larsson a útočník Gustav Nyquist.
Nejlepším hráčem Švédska byl vyhlášen útočník Mikael Backlund, na straně Kanady si pro cenu přijíždí forvard Ryan O'Reilly.
Střely na branku v zápase: 34:24.
Skončilo čtvrtfinálové utkání mezi Kanadou a Švédskem, které jasně ovládli hráči zámořského týmu. Úřadující mistři světa se blýskli šesti brankami, sami neinkasovali a dál mohou usilovat o obhajobu titulu. Naopak Švédsko, stejně jako český národní tým, končí už ve čtvrtfinále.
59:23
Švédové se ještě pokoušejí aspoň o čestný úspěch, ale Kanada už je zřejmě k ničemu nepustí.
58:55
Na druhé straně to byl Gallagher, kdo protáhl Markströma.
58:16
Nyquist se dostával mezi dva kanadské beky, ale neměl dobrou rychlost. Nakonec ale přece jen za brankou vybojoval puk, který poslal na volného Burakovského. Talbot je stále velmi jistý.
57:47
Perry se natlačil přes obránce až ke střele, o dorážku se ještě snažil Hull, ale Markström tentokrát své brankoviště uhájil.
57:16
Švédové jsou už kompletní, přihrávka na vracejícího se Omarka jim nevyšla a píská se zakázané uvolnění.
56:40
Zámořský tým je stále nastěhován před Markströmem, ale ke střeleckým pokusům se nedostává.
55:59
Švédové se osvobozují. Kanaďané nemusejí nikam spěchat, mají v kapse luxusní náskok šesti branek.
55:15
Dumba je dnes při chuti, ze své hole vyslal další dělovku od modré. Markström chytá.
55:09
Kanada si navíc zahraje přesilovku. Švédové jsou potrestáni za příliš mnoho hráčů na ledě, trest odpyká Linus Omark.
55:09
Zato Markström si ho jistě neužívá, tentokrát jeho pozornost vyzkoušel Duchene.
54:20
Sportovním palácem Jubilejnyj právě obíhá mexická vlna, diváci si chtějí závěr posledního utkání tady v Petrohradu užít.
53:22
Kanada právě vstřelila branku!
A švédská obrana předvádí další hrubice, jaké jsme neviděli snad ani u Maďarů nebo Kazachů. Za beky se tentokrát dostal DERICK BRASSARD, který už neměl problém vychutnat si bezradného Markströma. Tomu dnes obrana skutečně moc nepomáhá. Kanada vede už 6:0! Asistence: Brendan Gallagher, Taylor Hall.
53:11
Švédové vypadají znovu velice bezradně, do útoku se žene Kanada.
52:26
Tanev od modré spíš jen nahodil kotouč na švédskou branku, Markström vyráží.
51:56
Marchand se ještě zadovkou snažil najít lépe postaveného Matta Ducheneho. Ten se ale po puku natahoval marně.
51:29
Následuje další komerční přestávka, po ní se bude vhazovat po levici Markströma.
51:05
Místo toho, aby Švédové ještě utkání zdramatizovali, přichází pátý kanadský úder. Švédové vyrobili hned několik hrubek, tu největší však obránce Adam Larsson, jenž poslal mezi kruhy puk na volného MARKA STONEA a ten nabídnutou příležitost dokonale využil a zamířil mezi betony bezmocného švédského gólmana. Bez asistence.
50:11
Švédský tlak je pryč, přerušila ho dlouhá přesilovka šest na tři, kterou Seveřané trestuhodně nedokázali využít.
49:29
Další pohledná akce Kanaďanů, na jejím konci stál Hall, který se snažil mířit mezi betony švédského gólmana. Neúspěšně.
48:50
Až nyní se přerušila hra a Markström se může vrátit do svého teritoria mezi třemi tyčemi.
48:09
Velice kuriózní situace, kdy Kanaďané kombinují v útočné třetině a Švédové jsou dál bez Marsktröma. Kotouče létají kolem prázdné brány.
47:25
Kanada je kompletní, Švédové však překvapivě dál hrají s šesti hráči v poli.
47:09
Ani Omark nemířil přesně, Švédové si přesilovku šest na tři za rámeček nedají.
46:32
Ekholm pálil od modré nepřesně, jeho pokus byl tak razantní, že opustil švédské útočné pásmo.
46:12
Talbot si připisuje další zákrok, zatím Švédové svého soupeře nedokázali vyšachovat.
45:54
Wennberg dostal puk na zadní tyč, ale trefil jen připraveného Talbota. Švédové se dál drží v útočné třetině.
45:25
Je tady další kanadský faul a Švédové si zahrají 113 sekund ve výhodě tří hráčů! Na lavici hanby míří Morgan Rielly – 2 minuty za hákování. Branka Švédů zůstává prázdná.
45:17
Švédové si zahrají další přesilovou hru poté, co se Brendan Gallagher provinil hákováním.
44:58
Omark kouzlil s pukem, nakonec se dostal ke střelecké příležitosti, ale obrana zámořského týmu zapracovala na jedničku.
44:12
Při rychlém kanadském protiútoku našel aktivní Scheifele beka Riellyho, který prověřil Markströmovu pozornost.
43:39
Těžko říct, zda Kanaďané vypnuli, nebo Švédové přidali, ale úvod třetí třetiny zatím patří výběru kouče Martse.
42:48
Na druhé straně situace 2 na 1. Klasen našel dobře najetého Lundberga, ale Talbot si poradil také s tímto pokusem a pořád dnes drží naděje na čisté konto.
42:18
Po chybě švédských zadáků se do velmi dobré příležitosti dostal Gallagher, z mezikruží však trefil jen připraveného Markströma.
41:33
Wennberg vlétl do třetiny, jeho střelu z vrcholu kruhu zablokovala kanadská obrana.
40:59
Tři korunky vstoupily do třetího dějství velmi aktivně, Franssonova střela od mantinelu však byla z kategorie propagačních.
40:23
Obrovská šance Švédů! Nejdřív pálil tvrdě od modré Gustafsson a vzápětí se u levé tyče zjevil Backlund, který už zasouval kotouč do odkryté branky, když v tom Talbot vytáhl úžasný zákrok a koncem brusle jeho pokus vytěsnil k tyči. Ani z následného závěru hráči v modro-žlutých dresech nic nevytěžili.
40:01
Střely na branku ve 2. třetině: 8:8.
Je za námi druhá třetina, v níž Kanaďané navýšili své vedení už na rozdíl čtyř branek, když se v rozmezí šesti minut trefili postupně Dumba, Marchand a Domi. O vítězi pravděpodobně není pochyb. Další třetina začne přibližně v 20:53.
40:00
39:09
Hall je zpátky na ledě, Kanaďané jsou kompletní.
38:48
Klasen ani Fransson se svými pokusy neuspěli, ani tuto přesilovku Švédové zřejmě nevyužijí.
38:27
Backlund stál podle názoru hlavního rozhodčího v brankovišti, Švédové jsou vykázáni do středního pásma.
37:41
Fanoušci v Petrohradu si žádají gól, Larssonova střela končí na Talbotovi.
37:09
Švédové se drželi ve třetině a vynutili si aspoň kanadský faul, na trestnou lavici odchází Taylor Hall, který inkasuje menší trest za podražení. Přesilovka pro severský tým.
36:21
Další dělovku v podání Ellise vyráží Markström svou maskou. Kanada má stále navrch.
35:44
Backlund se prohnal do třetiny, jeho dělovka pořádně protáhla jistého Talbota.
35:10
Ceciho rána od modré skončila na zadním mantinelu, následně Švédové posílají puk přes všechny čáry.
34:45
Na opačné straně musí zasahovat Markström poté, co z prostoru pravého kruhu střílel Duchene.
34:00
Až teď se Švédové udrželi ve třetině, Ekholm tak dlouho kroužil s pukem na holi, až vyslal dost nepřesnou střelu.
33:11
Švédové pokračují v mizerném výkonu. Teď pouze posílají puk ze své třetiny tak, aby se nepískalo zakázané uvolnění. Toho se naopak dopouštějí Kanaďané.
32:33
Po kanadské brankové smršti následuje komerční přestávka. zdá se, že v Petrohradu už máme rozhodnuto, výsledek 4.0 budou tři korunky už jen těžko otáčet.
32:13
Kanaďané z další akce přidávají už čtvrtou branku a tohle se Švédy nevypadá vůbec dobře. Po krásné akci našel Reinhart v situaci dva na jednoho ideálně najetého MAXE DOMIHO, který z první zamířil přesně k tyči. Obě trefy dělilo pouhých 11 sekund. Asistence: Sam Reinhart, Michael Matheson.
32:02
Kanaďané vedou nad Švédskem už 3:0 poté, co se Dumbova dělovka od modré odrazila od zadního mantinelu přímo před Markstróma, kde už BRAD MARCHAND neměl problémy dorazit kotouč přesně do horní části branky. Asistence: Matt Dumba, Mark Scheifele.
31:15
Na druhé straně práce pro Talbota po Sjögrenově střele z pravého kruhu.
30:39
Na opačné straně zapomněla švédská obrana na McDavida, proti němuž se z brány vyřítil Markström a skočil kanadské hvězdě pod nohy. Místo puku tak skončil v brance sám McDavid, rozhodčí dost překvapivě nevylučují.
30:27
Na opačné straně jsou neúspěšní také Švédové, kteří působí v útočné třetině velmi bezradně.
29:53
Hall se pokoušel najít dobře najetého Ellise, který se mezi kruhy ke střele nedostal.
29:18
Vylučuje se na obou stranách. Po dvou minutách za inkasují od hlavních rozhodčích Brad Marchand a Johan Sundström, kteří se provinili hrubostí, respektive krosčekem.
29:18
29:09
Ale rychle puk ztrácí a dvakrát za sebou se po snížení natahoval Norman, ani v jednom případě ho však kotouč neposlechl tak, jak by si asi představoval.
28:44
Zámořský tým opět operuje v blízkosti Markströmovy branky.
28:09
Švédové zatím nepůsobí vůbec dojmem, že by se ještě zmohli na nějaký zvrat. Kanada má hru pevně ve svých rukou.
27:30
Na druhé straně skončila Hullova tečovaná střela jen na zadním mantinelu.
26:52
Larsson po přejetí útočné modré nic nevymyslel a prakticky jen odevzdal kotouč Kanaďanům.
26:24
Právě probíhá třetí komerční přestávka. Pokud Švédové chtějí pomýšlet na postup do semifinále, budou muset pořádně přidat.
26:05
Jedenáct sekund před koncem trestu se zámořský tým přece jen prosazuje. Stone poslal na modrou puk na MATTA DUMBU, který dělovkou prostřelil vše, co mu stálo v cestě a trefil přesně prostor nad lapačkou švédského gólmana. Kanada vede už 2:0! Asistence: Mark Stone, Mark Scheifele.
25:34
Švédové opět posílají puk do středního pásma a favorit musí začít od své branky.
24:58
Švédové se osvobozují, zanedlouho znovu. Kanadě se zatím přesilovka vůbec nedaří.
24:16
Bude se potřetí v zápase vylučovat. Na lavici hanby usedá Andre Burakovsky, který inkasuje 2+10 minut za zásah do oblasti hlavy a krku. Přesilovka pro Kanadu.
23:48
McDavid se snažil najít u druhé tyče operujícího Marchanda, jeho úmysl mu překazil jeden ze švédských bránících hráčů.
23:28
S nahozením Omarka ze středového kruhu nemohl mít Talbot problémy, vhazuje se po jeho levici.
22:43
Až nyní se to povedlo Švédům. Lundbergova střela byla nepřesná a kotouč po ní míří do středního pásma.
22:01
Začátek druhé třetiny je z obou stran celkem neurovnaný. Ani jeden tým se nedokáže usadit ve třetině.
21:13
Nyquist, který na turnaji vstřelil už sedm gólů, v rohu kluziště ztratil puk. Do útoku se opět žene Kanada.
20:37
Kanaďané znovu hrozili, Brassard s Perrym se ale tentokrát k zakončení nedostali.
20:01
Střely na branku v 1. třetině: 12:6.
Skončila nám první třetina čtvrtfinálové bitvy mezi Kanadou a Švédskem. Navrch zatím má zámořský tým, který dokázal svou převahu vyjádřit také gólově zásluhou Marka Scheifeleho, jenž pouhých 81 sekund před první sirénou poslal favorita do vedení. Další třetina začne přibližně ve 20:00.
20:00
19:16
Kanaďané nemají dost, znovu se tlačí do útoku. Vstřelí ještě do přestávky druhou branku?
18:39
Kanaďané se ujímají vedení, a nutno říct, že naprosto zaslouženě. Při další pohledné akci dostal O'Reilly kotouč na modrou, napřáhl a těsně před Markströmem dokázal jeho pokus tečovat MARK SCHEIFELE. Švédský gólman byl bezmocný, kotouč zapadl přesně k tyči. Asistence: Ryan O'Reilly, Mark Stone.
18:03
O'Reilly se dostal těsně za modrou ke střele, kterou Markström schoval do lapačky.
17:27
A už zase Kanada nastěhována před Markströmem, Švédové dál skvěle blokují všechny pokusy zámořského velikána.
16:41
Čtvrtá švédská formace si vytvořila slušný tlak, Talbot však dobře střežil své brankoviště.
16:05
Sjögren se snažil najít lépe postaveného Ljunberga, ale ten se ke kotouči nedostal. Pro změnu Švédové na chvíli tlačí.
15:18
Tři korunky posílají puk přes všechny čáry, po krátké pauze tak mohou Kanaďané pokračovat v tlaku.
15:03
Kanaďané se teď vlastní nepřesností připravují o útočné pásmo. Ale jinak to vypadá, jakoby hráli trvale v početní výhodě.
14:25
Opět se vhazuje před švédským gólmanem, který si v posledních minutách nemůže stěžovat na nedostatek práce.
13:45
Kanaďané mají v těchto chvílích jasně navrch a znovu uzamkli Švédy hluboko ve třetině. Duchene se natlačil až před brankáře Markströma, ale neměl dobře seřízená mířidla.
13:01
Kanada se opět dlouho držela v útočné třetině, ale švédští zadáci si zatím vedou na výbornou. Murray to zkoušel z vrcholku kruhu, Markström bez problémů chytá. Následuje druhá komerční přestávka.
12:29
Zatím sledujeme celkem opatrnou partii. Je dobře znát, že už jde o hodně.
11:54
Kotouč opustil hrací plochu, vhazuje se ve středním pásmu blíže Talbotově brance.
11:22
Švédové se celkem v pohodě ubránili, Ekholm je zpátky na ledě. Pokračuje však kanadský zámek.
10:40
Hallova střela z prostoru kruhu skončila na zadním mantinelu, Švédové znovu posílají puk přes všechny čáry.
10:05
Kanaďané kombinovali v útočné třetině, ale ke střele se nedostali. Vzápětí se švédská čtveřice osvobozuje a jde střídat.
09:22
Přesilovku si zahrají také Kanaďané, na lavici hanby už usedá bek Mattias Ekholm, který se provinil krosčekem.
08:54
Na druhé straně zasahuje Talbot po střele Ericssona od levého mantinelu.
08:43
Mladík McDavid se dostal ke střele, ta však nepředstavovala pro Markströma moc velké nebezpečí. Následuje komerční přestávka.
08:04
Ovšem teď už útočí zase Kanaďané, kteří jsou v tomto zápase papírovým favoritem.
07:27
V době, kdy se vracel Gallagher na led, si tři korunky vytvořily velkou šanci. Po střele Burakovskyho se dostal k dorážce Ekholm, který pořádně protáhl Talbota. Kanadský gólman vytěsnil střelu těsně nad horní tyč.
06:49
Švédové si tuhle početní výhodu za rámeček nedají, od vlastní branky musí začít další útok.
06:06
Larsson tak dlouho váhal se střelou, až se mu zamotal kotouč mezi nohy. Kanaďané se vzápětí osvobozují.
05:27
Rozhodčí Gofman poprvé vylučuje. Brendan Gallagher inkasuje menší trest za podražení. Švédsko si zahraje přesilovku.
04:58
Zámořský tým si počíná velmi aktivně, při dalším rychlém útoku zapomněla švédská obrana na Ellise. Markström stačil včas své betony zaklapnout.
04:15
Jednomu z kanadských zadáků utekl puk do středního pásma, což neuniklo pozornosti rozhodčích – ofsajd.
03:43
Kanaďané se usadili v pásmu, Tanev se nakonec dostal na modré ke střele. Markström nic neviděl, ale kotouč naštěstí pro něj minul branku.
03:00
Ani Švédové se neprotlačili k šanci, na nějakou první vážnější zatím čekáme.
02:25
Javorové listy toho po přechodu do útoku příliš nevymyslely, hra se opět otáčí směrem ke kanadské brance.
01:33
Kanaďané posílají puk přes všechny čáry, čároví arbitři odpískali zakázané uvolnění a hra se opět stěhuje k Talbotovi.
01:03
Talbota nejdříve vystrašila střela Nyquista a vzápětí také pokus Ekholma, ten si chytře objel kanadskou branku a snažil se puk zasunout u druhé tyče.
00:29
Kanaďané začali slušným tlakem, Švédové pouze posunují kotouč do středního pásma.
00:01
Oba týmy jsou na ledové ploše, čtvrtfinálová bitva mezi Kanadou a Švédskem může zanedlouho vypuknout. Zdá se, že ani teď se petrohradský Sportovní palác Jubilejnyj ani zdaleka nezaplní do posledního místa.

Kanada: Talbot (Pickard) – Tanev, Rielly, Ellis, Murray, Ceci, Matheson, Dumba – Perry (C), Brassard, Hall – Duchene (A), McDavid, Marchand – Gallagher, Reinhart, Jenner – Stone, Scheifele, O'Reilly (A) – Domi.

Švédsko: Markström (Fasth) – Larsson, Gustafsson I (A), Lindholm, Ekholm, Fransson, Fantenberg, Gustafsson II – Omark, Backlund (A), Ericsson (C) – Burakovsky, Wennberg, Nyquist – Klasen, Sundström, Norman – Ritola, Sjögren, Lundberg – Rosén.

Rozhodčí: Gofman (RUS), Sidorenko (BLR) – Ritter (USA), Suominen (FIN).
Oba týmy se na velkých turnajích pravidelně střetávají, naposledy se tak stalo loni v Praze v rámci základní skupiny. Z triumfu 6:4 se tehdy radovala Kanada, která na MS porazila tři korunky čtyřikrát za posledních pět zápasů a kromě toho slavila i na olympijských hrách v Soči.

Poslední vzájemná utkání:
Švédsko – Kanada 4:6 (základní skupina MS 2015)
Kanada – Švédsko 3:2 pr (základní skupina MS 2014)
Švédsko – Kanada 0:3 (finále olympijských her 2014)
Kanada – Švédsko 2:3 sn (čtvrtfinále MS 2013)
Švédsko – Kanada 0:3 (základní skupina MS 2013)
Kanada – Švédsko 3:2 (základní skupina MS 2011)
Švédsko – Kanada 3:1 (základní skupina MS 2010)
ŠVÉDSKO
Hokejistům Švédska nevyšlo účinkování v základní skupině A vůbec podle představ, když podlehli Čechům i domácí sborné a navrch ztratili po bodu v zápasech s Lotyši či Švýcary, které přetlačili v prodloužení, respektive nájezdech. Ofenzivu táhne Gustav Nyquist, který se na turnaji blýskl už sedmi brankami a vévodí tak tabulce střelců celého MS.

KANADA
Úřadující šampióni navázali na povedená vystoupení z Prahy také v Petrohradu, kde po šesti jasných triumfech zaváhali až při závěrečné bitvě o čelo. Šestnáct zápasů trvající sérii výher jim překazili Finové, když zvítězili jasně 4:0 a vůbec prvně po deseti letech nedovolili Kanaďanům na MS skórovat. "Snad to pro nás bude budíček," věří Ryan O’Reilly.

2. Taylor Hall – 8 bodů (6+2)
3. Matt Duchene a Corey Perry 8 bodů (4+4)
Příjemný den z Petrohradu, kde nás čeká další ze čtvrtfinálových utkání. Úřadující šampióni z Kanady v něm změří síly se Švédskem.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:15.