Mistrovství světa v ragby - Wales - Francie -  ONLINE PŘENOS -  20. října 2019   09:15

Wales - Francie

Ze třetího čtvrtfinále ragbyového šampionátu je to vše. Zbývá už pouze zmíněný duel Japonska a Jižní Afriky, který určí poslední celek, který bude za týden bojovat o postup do finále. Tímto střetnutím vás provede kolega Tomáš Kubečka.
Hráčem utkání byl vybrán Aaron Wainwright, který položenou pětkou zařídil první body Walesu v zápase.
Wales se po osmi letech dočkal pomsty za vyřazení v semifinále a posílá Francii domů. Sice těsně, ale přece nakonec potvrdil roli favorita a potřetí v historii si zahraje o medaile. V semifinále bude hrát s vítězem souboje mezi domácím Japonskem a Jižní Afrikou.
Francie vstoupila do druhého poločasu aktivně a mohla navýšit své vedení, ale střídající Lopez nedokázal trefit háčko dlouhým pokusem o drop goal. Klíčový moment pro zbytek zápasu přišel ve 48. minutě, kdy Vahaamahina udeřil loktem Wainwrighta do obličeje, byl vyloučen a kohouti dohrávali zápas v oslabení. Wales sice rychle snížil přesným trestným kopem Biggara, ale to bylo na dlouhou dobu vše. Dlouho se zdálo, že Francouzi nepotvrdí statistiku nezvládnutých druhých poločasů v celém roce 2019, ale nakonec se porazili prakticky sami. 6 minut před koncem hráli před vlastním brankovištěm poněkud nepochopitelně mlýn, hrubou chybou ztratili míč a Moriarty se stal hrdinou zápasu, když položil rozhodující pětku v pozici, po které nebylo pro Biggara problémem proměnit konverzi a definitivně otočit zápas. Závěrečné minuty si Welšané skvěle pohlídali a nedali soupeři žádnou šanci na další zvrat. Ten mj. doplácí na dvě trefené tyče v prvním poločase, kterými přišel o 5 možných bodů.
Konec utkání.
80+1'
Osm sekund po vypršení řádné hrací doby zakopává Biggar míč do autu a Wales postupuje do semifinále mistrovství světa!
80'
Draci skvěle tahají čas mnoha rucky za sebou, poslední sekundy!
79'
Protlačovaný aut, maul sice moc nepostupuje, ale čas běží.
79'
Biggar kope míč do zámezí, Welšané budou vhazovat ve dvaadvacítce soupeře.
78'
Čtvrtý pokus o mlýn, i tentokrát se Francouzi neudržreli na nohou a rozhodčí dává Walesu trestný kop!
78'
Ani napotřetí se mlýn nepodařilo zahrát. Čas zastaven přesně 150 sekund před uplynutím řádné hrací doby.
77'
Opět zborcená první řada Francie a zbývá už jen 180 sekund.
77'
Zborcený mlýn a čas utíká.
76'
Další chyba Francie po výkopu a Wales má mlýn na půlce. Teď už budou červení hlavně tahat čas.
75'
KONVERZE WALESU!
DAN BIGGAR udržel nervy na uzdě, prokopl jednoduchou konverzi z mírného úhlu a Wales jde poprvé v zápase do vedení! 20:19!
74'
PĚTKA WALESU!
Neuvěřitelná chyba Francouzů po mlýnu, kteří nedokázali sebrat uvolněný míč a ROSS MORIARTY, syn kapitána Walesu na MS 1987, kde draci získali svoji dosud jedinou medaili, po výborné práci Tipurica položil pětku, která po konzultaci s videem platí! Navíc ve výborné pozici pro konverzi! 18:19!
74'
Mlýn Francie před vlastním brankovištěm.
73'
Protlačovaný aut, Welšané se blíží k brankovišti! Jenže šest metrů od cíle se dopustili předhozu. Zbytečná chyba, která je možná může stát zápas!
73'
Debata Welšanů před vhazováním uvnitř dvaadvacítky modrých.
72'
Dupont po dlouhém čištění míče také míč odkopl, ale Francouzi se poté v souboji dopustili chyby a je pískáno.
71'
Draci útočí, ale zatím se neprobili na útočnou polovinu. Takže vysokým překopem dali míč Francii, ale získali území.
70'
Daleký odkop Walesu až do dvaadvacítky soupeře, kde Medard ztratil sekundy hledáním míče pod nohama.
70'
Chyba Francie po mlýnu, míč získal T. Williams!
69'
Tam budou hrát modří další mlýn.
68'
Vakatawa po mlýnu prorazil hned dvě červené hradby a probil se až na sedm metrů k brankovišti!
67'
Lopez velmi vysokým překopem poslal míč do nepřehledného chytacího souboje, ve kterém hrál míč Francouz, takže se nemohlo jednat o welšský předhoz. Přesto je odpískán a Francouzi hrají mlýn.
67'
Maul po autu se nikam neprobil, ale Dupont zmátl soupeře a dokázal proniknout o deset metrů.
66'
Francie vhazuje na vlastní dvaadvacítce.
66'
Wainwright si tentokrát upravuje v oku kontaktní čočku, další krátké přerušení.
66'
North nezvládl přihrávku v nadějné pozici, míč mu sebral Huget! Po následném souboji je pískáno pro Francii.
65'
Wainwright skvěle pronikl po pravé straně do dvaadvacítky.
65'
Jenže už znovu útočí Wales a snaží se získat metry na levé straně.
64'
Jenže Welšané nezvládli situaci po autu a po odrazu míče od nohy ho sebral Chat!
63'
Po dalším prohřešku Biggar kope míč do autu a červení vhazují na dvaadvacítce protivníka.
62'
Velká chyba jednoho z Francouzů při chytání odkopu, míč mu vypadl, šlo o předhoz a míč mají draci!
62'
Medard po obranném odkopu soupeře zakopl míč z půlky až do brankoviště a Biggar odkopává z vlastní dvaadvacítky.
61'
Medard osvobodil Francii kopem po zemi a Wales bude vhazovat ve vlastní dvaadvacítce.
60'
Adams po mlýnu odkopl míč na půlku, Medardovi se ale kop nepovedl a Wales získává území.
59'
Welšané si vybrali mlýn.
59'
Ošetřování hned tří hráčů najednou. Ball, Wainwright a Chat jsou postiženými. Wainwright bude mít stažený pravý kotník, takže to vypadá, že půjde brzo ze hry.
59'
Vakatawa v nadějné pozici na pravém křídle nepředal správně míč, dopustil se předhozu a Wales se ubránil.
58'
Chat pronikl obranou a získal několik metrů. Už devátá fáze útoku.
57'
Maul po vhazování nikam nepostoupil, Vakatawa ale obranu neoběhl a modří dále hledají místo na hranici dvaadvacítky.
56'
Lopez výborným kopem do autu zařídil vhazování na dvaadvacítce.
56'
Jenže po skládce neuvolnil včas míč a Poirot po výborné práci získává šišku pro svůj tým.
55'
Wales po výkopu bojuje v postupném útoku, už se dostal na útočnou polovinu.
54'
TRESTNÝ KOP WALESU!
DAN BIGGAR bezpečně proměnil trestný kop z levé strany z hranice dvaadvacítky a snižuje na 13:19!
53'
Biggar po komunikaci se spoluhráči bude kopat na háčko z hranice dvaadvacítky z mírného úhlu.
53'
Wales ve výhodě, je uvnitř dvaadvacítky. Biggar zkoušel předkop k brankovišti, ale spoluhráči nebyli na místě první, takže je pískáno.
52'
Opět protkačovaný aut a zdálo se, že tam došlo k dalšímu ohnání se rukou po soupeři. Uvidíme, zda to video bude zkoumat.
51'
Ta se osvobozuje odkopem a Wales vhazuje zhruba 30 metrů od brankoviště.
51'
G. Davies nezvládl čištění po skládce a míč má Francie.
51'
Protlačovaný aut a draci postoupili o několik metrů vpřed.
50'
Welšané po výhodě odkopávají do zámezí a budou vhazovat uvnitř dvaadvacítky soupeře.
49'
Je to tak, po konzultaci s videem rozhodčí uděluje Vahaamahinovi za zákeřný a zbytečný úder loktem do obličeje soupeře červenou kartu! Vahaamahina v zápase končí a Francie dohrává zápas ve čtrnácti hráčích!
48'
Rozhodčí píská nedovolený zákrok pravděpodobně Vahaamahinovi a červení se ubránili. Byl to úder loktem a to se ještě bude zkoumat! Tady může padnout červená karta!
48'
Protlačovaný aut se modrým nedaří, Welšané vytváří výborný protitlak.
47'
Kohouti ve výhodě po ofsajdu Walesu, ale nikam se nedostali a je pískáno. Lopez kope do autu, bude se znovu vhazovat na 5 metrech.
46'
Vakatawa nenašel místo k průniku a vrátil Francouze o 10 metrů zpět. Jenže Dupont skvěle předkopl míč, ten byl tečován Moriartym a L. Williams míč na hřišti nestihl, takže Francie vhazuje pět metrů od brankoviště!
45'
Biggar zachytil vysoký kop Medarda a Wales se snaží osvobodit na hranici vlastní dvaadvacítky.
44'
Lopez se pokoušel o hodně dlouhý drop goal, ale pravou tyč minul o několik metrů, takže rozdíl zůstává o 9 bodů!
43'
Welšané šli do rucku z ofsajdu a je pískáno. Lopez si vybral kop do autu a provedl to skvěle, získal zhruba 20 metrů. Francie vhazuje před dvaadvacítkou soupeře.
42'
Už se zdálo, že Penaud ukradne přihrávku soupeře, ale červení pokračují v útoku za půlkou.
41'
Série překopů, až Welšané získali míč na půlce po kopu L. Williamse.
Začátek druhého poločasu.
Ntamack se nakonec po zranění z konce první půle na hřiště nevrátil. Útokovou spojku Francie ve druhé půli bude hrát Lopez.
Hráč se vrací z kabin na hřiště. Výkop do druhého poločasu provede Francie.
Druhý poločas začne přibližně v 10:20.
Favorizovaný Wales nevstoupil do zápasu dobře a Francie hned od začátku ukazovala, že na tomto mistrovství jí první poločasy vychází skvěle. Již v 5. minutě položil první pětku Vahaamahina, o tři minuty později po nádherné 70metrové akci na 4 přihrávky přidal druhou Ollivon. Kopáč Ntamack ale dokázal proměnit jen jednu konverzi. V dalším útoku ale udělali kohouti chybu, kterou 50metrovým sólovým sprintem potrestal Wainwright a Biggar prokopl konverzi. Biggar poté ve 20. minutě proměnil i jednoduchý trestný kop a snížil na rozdíl dvou bodů, jenže to bylo ze strany draků v prvním poločase vše. Naopak Francouzi hrozili dál a zvládli své vedení znovu navýšit. Přesilovku po žluté kartě pro střídajícího Moriartyho využil položenou pětkou Vakatawa a prokopnutou konverzí Ntamack. Ten však později z trestného kopu trefil jen tyč, takže Francie vede v poločase pouze o 9 bodů. Což vzhledem ke katastrofálním druhým poločasům tohoto týmu v průběhu celé sezóny zatím vůbec nic neznamená.
Konec prvního poločasu.
40+2'
Biggar zakopl míč do autu a ukončuje tak první dějství.
40+2'
I podruhé se mlýn zbortil.
40+1'
Již po uplynutí základní hrací doby první pokus o svázání mlýna nevyšel.
40'
Moriarty na hřišti, Wales ve výhodě a zkusil to hodně riskantně, což mu nevyšlo, takže si vybral mlýn.
40'
Vakatawovi vypadl míč a North ho získal pro Wales!
40'
Až v desáté fázi útoku se modří dostali aspoň do dvaadvacítky.
39'
Francie se ale znovu dostala do útoku a postupuje k brankovišti soupeře.
38'
TRESTNÝ KOP FRANCIE NEPROMĚNĚN!
Ntamack kopal z dost velkého úhlu z levé strany z hranice dvaadvacítky a už podruhé dnes poslal míč pouze do tyče!
36'
Šít se nebude, zatím stačila vazelína. Mezitím si Francouzi vyhrali kop na háčko.
36'
Ntamack se při skládce neštěastně srazil s Vakatawou a musí být ošetřován. Tržná rána pod pravým okem.
36'
Hned dva po sobě jdoucí ofsajdy Walesu, ale Francouzi výhodu nevyužili a je pískáno.
36'
Jenže Ntamack pronikl po levé straně a modří znovu bojují ve dvaadvacítce.
35'
Francie po vhazování bojuje před brankovištěm soupeře, ale zatím se neprosadila. Biggar odkopává.
34'
Welšané nezvládli situaci po výkopu a Biggar ve velké nouzi musel před vlastním brankovištěm po zachycení odkopu vyběhnout do autu.
32'
KONVERZE FRANCIE!
ROMAIN NTAMACK v pohodě prokopl konverzi z mírného úhlu háčkem a vrací Francii vedení o více než jednu prokopnutou pětku! 10:19!
31'
PĚTKA FRANCIE!
Na levé straně bylo více místa, čehož využil VIRIMI VAKATAWA a prakticky bez atakování obrany rodák z Fidži pokládá třetí pětku Francie v zápase! Navíc ve velmi dobré pozici pro následnou konverzi. 10:17!
31'
Sedmá fáze útoku Francie, je zhruba 10 metrů od brankoviště.
30'
Guirado urval několik metrů, ale dál to zatím nejde.
30'
Vhazování Francie na dvaadvacítce soupeře.
29'
Jasná skládka za krk. Moriarty dostává žlutou kartu, odchází na 10 minut ze hřiště a Wales bude hrát tuto dobu pouze ve 14 hráčích.
29'
Nadějná akce Francouzů p pravé straně končí předhozem a rozhodčí se vrací k oné skládce Moriartyho.
29'
Výhoda Francie, Moriarty skládal za krk. Tady může přijít žlutá karta, určitě se bude zkoumat video. Ale až v přerušené hře.
28'
Skvělý kop Northa s odrazem o zem do autu, ale Francie zvládla rychle rozehrát.
28'
Po odpískaném předhozu si Francie vybrala mlýn, který se nikam nehnul a přichází další série dlouhých kopů z obou stran.
27'
Nakonec se červení dopustili předhozu a přichází o míč. Zraněný Navidi odchází ze hřiště a přichází Moriarty. Vypadá to, že Navidi se už do pole nevrátí.
27'
Rychlá série přihrávek doleva, ale mlynář Owens není sprinter, takže volného místa po lajně nestihl využít.
27'
Adams po přihrávce od Biggara narazil do zdi.
26'
G. Davies se sám neprosadil, ale welšská akce pokračuje.
25'
Wales ve výhodě po nebezpečné skládce, provinil se Poirot. Nakonec je pískáno. Navidi je ošetřován a Biggar si vybral kop do autu pro vhazování na útočné polovině soupeře.
24'
Fickou složen L. Williamsem, což bylo štěstí pro Wales. Francie už už šla 3 na 1.
23'
Modří však míč ztratili a Ntamack měl co dělat, aby doběhl welšský kop k brankovišti dříve než soupeř.
23'
Další série kopů, až se Medard rozběhl do volného prostoru a Francie bojuje za půlkou.
22'
Francie po výkopu získala aut na půlce a z něj rozjela postupný útok. Přihrávkami se dostali zleva doprava, ale území nezískali a kopají dopředu.
20'
DAN BIGGAR potvrdil vše řečené a z 21 metrů z prostředka bez problémů poslal míč mezi tyče! Snižuje na 10:12!
19'
Welšané ve výhodě po vysoké skládce, ale nikam se nedostali, takže je pískáno a vybrali si kop na háčko. Míč je na středu hřiště, 21 metrů od háčka, lehká práce pro Biggara.
18'
Na třetí pokus už vše vydrželo, ale mlýn se nikam nepohnul, takže G. Davies míč rychle založil přihrávkovou akci.
18'
Ani na druhý pokus mlýn dlouho nevydržel, první řady se zhroutily.
17'
Hodně měkký povrch na stadionu v Óitě je hlavním důvodem zborcení mlýnu ještě před vhozením míče. Opakuje se.
16'
Vahaamahina sice shodil míč spoluhráčům a ti se začali vázat do maulu, ale Welšané předvedli svělý protitlak a nakonec po hvizdu rozhodčího získávají míč! Uvidíme první mlýn.
15'
Sérii kopů pro zisk území z obou stran zakončil Biggar dalekým kopem s odrazem od země do autu, Francie vhazuje na vlastní polovině.
13'
DAN BIGGAR je jeden z nejlepších kopáčů na světě a s konverzí přímo před háčkem neměl žádné problémy! 7:12!
12'
Jenže modří situaci po vhazování vůbec nezvládli! Jednomu z Francouzů vypadl míč z rukou, který sebral AARON WAINWRIGHT a sóloběhem od půlky také on pokládá první reprezentační pětku v kariéře! 5:12!
12'
Parkes uklouzl při přebíraní přihrávky, okamžitě byl skládán a míč mu utekl do autu.
11'
Wales bojuje za půlkou, ale zatím nenachází skuliny ve výborně pracující obraně soupeře.
9'
ROMAIN NTAMACK tentokrát z prostředka neměl vůbec žádné potíže konverzi kopnout do háčka a navyšuje hodně překvapivé vedení Francie! 0:12!
8'
Fantastická akce Francie! Dupont průnikem skrz obranu v hloubi vlastní poloviny celou situaci začal, následovaly čtyři rychlé přihrávky v pohybu a zcela osamocený CHARLES OLLIVON zakončil 70metrový útok pohodlně položenou pětkou přímo pod háčko! 0:10!
6'
KONVERZE FRANCIE NEPROMĚNĚNA!
Ntamack se sice hodně soustředil, ale z úhlu trefil pouze tyč!
5'
SEBASTIAN VAHAAMAHINA si po obdržení míče všiml mezery v postavení protihráčů a vyloženě proskočil do brankoviště! Svou první reprezentační pětkou v kariéře otevírá skóre a posílá Francii do vedení! 0:5!
5'
Po vhazování Francie tlačila maul do brankoviště, ales zatím vydržel.
5'
Bigar odkopem na poslední chvíli po skvělé práci Tipurica dal svému týmu chvíli času na oddech. Vhazování Francie na pěti metrech.
4'
Huget se řítil po levém křídle za nakopnutým míčem, ale North se stihl vrátit a zabránil nadějné šanci. Francouzi ale znovu získali míč a bojují 5 metrů od brankoviště!
3'
Francie si udělala místo k obrannému odkopu.
2'
Hodně krkolomný aut, ale červení zvládli udržet míč ve své moci. Nic však z toho nevytěžili a znovu jen odkopli míč dopředu.
1'
Už osmá fáze welšského útoku, až Biggar vysokým kopem dopředu zařídilv vhazování ve dvaadvacítce.
1'
Francouzi nedokázali zkrotit míč při zachytávání výkopu a Wales může poprvé útočit. Zasloužil se o to Watkin.
Začátek utkání.
Výkop do prvního poločasu provede Wales.
Ještě před oběma hymnami celý stadion minutou ticha uctí památku obětí tajfunu Hagibis.
Aktéři utkání právě nastupují na hrací plochu bouřícího stadionu v Óitě.
Sestavy se na MS v ragby obvykle zveřejňují už 2 dny předem, ale Wales musel tentokrát udělat ještě před výkopem jednu změnu. Kvůli zranění kolene nenastoupí na pravé třičtvrtce Jonathan Davies, nahradí ho Owen Watkin.
Úvodní sestavy

Wales:
W. Jones, Owens, Francis, Ball, A. W. Jones (C), Wainwright, Tipuric, Navidi – G. Davies, Biggar, Adams, Parkes, Watkin, North, L. Williams
Náhradníci: Dee, Carré, Lewis, Beard, Moriarty, T. Williams, Patchell, Watkin

Francie:
Poirot, Guirado (C), Slimani, Le Roux, Vahaamahina, Lauret, Ollivon, Alldritt – Dupont, Ntamack, Huget, Fickou, Vakatawa, Penaud, Médard
Náhradníci: Chat, Baille, Setiano, Gabrillagues, Picamoles, Serin, Lopez, Rattez

Rozhodčí:
Peyper (RSA) – Berry (AUS), Williams (NZL) – Jonker (RSA)
Pokud utkání skončí remízou po osmdesáti minutách, bude následovat prodloužení. To se hraje na 2 x 5 minut a dohrává se až do konce. Pokud je i tehdy stav nerozhodný, následuje druhé prodloužení na 2 x 5 minut, kde již platí náhlá smrt. Kdyby bylo skóre i nadále nerozhodné, postupujícího určí penaltový rozstřel.
Posledním zápasem play off na MS v ragby, který rozhodovalo prodloužení, bylo finále v roce 2003, které rozhodl slavný drop goal Jonathana Wilkinsona 26 sekund před koncem přídavku. Anglie porazila Austrálii a slavila svůj dosud jediný triumf.
Vzájemné zápasy

Historie vzájemných utkání Walesu a Francie je velmi dlouhá a bohatá. Pro Wales je Francie suverénně nejčastějším soupeřem mimo britské ostrovy. Dosud bylo odehráno 97 zápasů a mírně úspěšnější je Wales, který vyhrál 50x. Francie 44x, 3 souboje pak skončily remízou.
Je s podivem, že se tito dlouholetí rivalové na MS dosud střetli pouze jednou. O to důležitější boj to však byl, jednalo se totiž o semifinále MS 2011. V zápase byla položena jedna jediná pětka, ale ta Welšanům k vítězství nestačila. Špatný výkon kopáče Hooka, který neproměnil konverzi ani dva trestné kopy ze tří pokusů, totiž zapříčinil, že tři úspěšné trestné kopy Francii stačily k vítězství 9:8 a postupu do finále. Wales se po 8 letech může dočkat pomsty.
Úplně poslední vzájemné utkání bylo odehráno 1. února na Stade de France v Paříži v rámci 1. kola letošního ročníku Six Nations. Francie, jak je jejím zvykem i na tomto MS, skvěle zvládla 1. poločas, vyhrála ho 16:0, ale po změně stran totálně zkolabovala a nakonec prohrála 19:24.
Francie

Francouzi jsou stálými členy světové špičky ragby a na mistrovství světa to obvykle potvrzují, ačkoliv mnohdy před ním nemají zrovna oslnivé výsledky. Na předchozích 8 turnajích vždy postoupili do čtvrtfinále a pouze ve 2 případech byla tato fáze také konečnou. Hned 3x dokonce hráli finále, v letech 1987, 1999 a 2011, ale na titul mistrů světa stále čekají. Nejblíže byli před 8 lety, v Aucklandu až do poslední chvíle trápili domácí Nový Zéland, ale zápas otočit nedokázali a podlehli 7:8. Ke třem stříbrným medailím ještě přidali bronz z roku 1995. Na posledním Světovém poháru před 4 lety však Francie nehrála v nejlepší formě, nedokázala se pro čtvrtfinále vyhnout Novému Zélandu a po drtivé porážce skončila na celkovém 6. místě.

Medaile z letošního MS je ale spíše snem než reálnou ambicí. Výsledky v posledních 2 letech totiž nebyly zrovna přesvědčivé. Na posledních dvou ročnících tradičního a prestižního turnaje Six Nations vybojovala vždy jen dvě výhry, silným mimoevropským zemím pravidelně podléhala a na domácí půdě prohrála dokonce i s Fidži. Znamenalo to dokonce pád až na 10. místo světového žebříčku, nejhorší pozici Francie v historii. Až přípravné zápasy před šampionátem ukázaly určité zlepšení a daly naději, že i při devátém pokusu neskončí tým už v základní skupině.

To se také povedlo. Ačkoliv byli Francouzi nalosováni do silné skupiny C s Anglií a Argentinou, dokázali právě Argentinu na úvod porazit 23:21 v, jak se později ukázalo, klíčovém souboji, ve kterém v poločase vedli o 17 bodů, ale v závěru chybělo jen velmi málo, aby nakonec prohráli. Následovalo povinné vítězství 33:9 nad USA a nečekaně tvrdá bitva s Tongou, kterou vyhráli pouze 23:21, ačkoliv krátce před poločasem vedli už 17:0. V závěrečném utkání se měli s Anglií utkat o první místo ve skupině, ale řádění tajfunu Hagibis v souladu s propozicemi turnaje zápas zrušilo a oba týmy si rozdělily body za bezbodovou remízu. Pro Francii to znamenalo konečné 2. místo a za soupeře pro čtvrtfinále vítěze skupiny D, Wales, proti kterému se jí v poslední době nedaří. Zlomí to v tu nejvhodnější chvíli?
Wales

Welšané patří dlouhodobě mezi nejsilnější ragbyové národní týmy světa, ale na mistrovství světa to obvykle neumí prodat. Na předchozích 8 šampionátech totiž hned 3x vůbec nepostoupili ze skupiny, jen 2x prošli aspoň do semifinále a jedinou medaili mají hned z premiérového turnaje v roce 1987, kdy vybojovali bronz. Na posledním Světovém poháru před 4 lety v Anglii sice postoupili z velmi těžké skupiny do čtvrtfinále, ve kterém se dlouho přetahovali s Jižní Afrikou, která v samotném závěru definitivně zvrátila skóre na svoji stranu a v konečné klasifikaci z toho bylo 8. místo.

Letos však mají větší ambice. Po sérii 14 výher v řadě od února 2018 do března 2019, během které porazili všechny silné evropské týmy, Austrálii, Jižní Afriku i Argentinu, a vyhráli letošní prestižní Six Nations bez ztráty kytičky, se dostali na dosah prvnímu místu ve světovém žebříčku, na kterém do té doby nikdy nebyli. Dobyli ho v srpnu, po dvojzápase s Anglií, ačkoliv jednou prohráli. Těsně před šampionátem však vrátili Welšany na zem Irové, kteří je dvakrát během jednoho týdne porazili. Tým pod vedením novozélandského trenéra Warrena Gatlanda, který je u kormidla od roku 2007, by přesto rád dosáhl na historický úspěch.

Nakročeno má dobře. Ve skupině D totiž vyhrál všechny duely, což se mu od rozšíření MS na 20 účastníků v roce 2003 povedlo poprvé.Wales nejprve v poklidu přehrál Gruzii 43:14, poté v obrovské bitvě, ve které málem ztratil 18bodové vedení, porazil Austrálii 29:25, následně se hodně nadřel s Fidži, když o vítězství 29:17 rozhodl až v posledních 20 minutách, a na závěr skupiny pošetřil síly v zápase s Uruguayí s výsledkem 35:13. Jako vítěz skupiny D ho ve čtvrtfinále čeká druhý tým skupiny C, Francie, na kterou nemá z MS příliš dobré vzpomínky a 8 let prahne po pomstě. Nyní se může dočkat.
Deváté mistrovství světa v ragby vstupuje do vyřazovací fáze čtvrtfinálovými zápasy, které se odehrají během jednoho víkendu na dvou stadionech. Jako třetí v pořadí, druhý na stadionu v Óitě a první nedělní se uskuteční souboj Walesu s Francií. Pro oba výběry je postup do čtvrtfinále pouze splněním základního cíle a až na výsledku tohoto utkání bude záviset úspěšnost vystoupení na celém turnaji. Mírným favoritem je Wales, historicky úspěšnější na MS je Francie. Kterému týmu bude nedělní oběd více chutnat a prodlouží si pobyt v Japonsku o další dva týdny?
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 09:15.