VC KanadyTrať: Gilles Villeneuve, Montreal, Kanada
Přenos se aktualizuje automaticky.
Další informace:
- Stadion
- Trať: Gilles Villeneuve, Montreal, Kanada
Něco se nepovedlo. Zkuste ještě jednou nebo zaktualizujte stránku.
Něco se nepovedlo. Zkuste ještě jednou nebo zaktualizujte stránku.
1. Mercedes 295 bodů
2. Ferrari 172 bodů
3. Red Bull 124 bodů
4. McLaren 30 bodů
5. Renault 28 bodů
6. Racing Point 19 bodů
7. Toro Rosso 17 bodů
8. Haas 16 bodů
9. Alfa Romeo 13 bodů
10. Williams 0 bodů
1. Lewis Hamilton (Mercedes) 162 bodů
2. Valtteri Bottas (Mercedes) 133 bodů
3. Sebastian Vettel (Ferrari) 100 bodů
4. Max Verstappen (Red Bull) 88 bodů
5. Charles Leclerc (Ferrari) 72 bodů
6. Pierre Gasly (Red Bull) 36 bodů
7. Carlos Sainz (McLaren) 18 bodů
8. Daniel Ricciardo (Renault) 16 bodů
9. Kevin Magnussen (Haas) 14 bodů
10. Sergio Pérez (Racing Point) 13 bodů
11. Kimi Räikkönen (Alfa Romeo) 13 bodů
12. Lando Norris (McLaren) 12 bodů
13. Nico Hülkenberg (Renault) 12 bodů
14. Daniil Kvjat (Toro Rosso) 10 bodů
15. Alexander Albon (Toro Rosso) 7 bodů
16. Lance Stroll (Racing Point) 6 bodů
17. Romain Grosjean (Haas) 2 body
18. Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo) 0 bodů
19. George Russell (Williams) 0 bodů
20. Robert Kubica (Williams) 0 bodů.
Všichni tři jezdci už jsou na stupních vítězů a my si poslechneme hymny vítěze a vítězné stáje. Následovat bude předání cen a tradiční šampaňské.
Okruh Gillese Villeneuva měří 4 361 metrů a závod je vypsán na 70 kol. Traťový rekord ze závodu zde drží Rubens Barrichello, který v roce 2004 zajel čas 1:13.622. Loňské prvenství bude obhajovat Sebastian Vettel, jemuž a celému týmu Ferrari by se další vítězství náramně hodilo.
První Grand Prix se na této trati uskutečnila v roce 1978. Na dráze, která čítá celkem čtrnáct zatáček, ujedou jezdci dohromady 305,27 km. Na nejdelší rovince mohou piloti dosáhnout rychlosti přes 320 km/h.
Okruh je pojmenován po bývalém jezdci F1 Gillesu Villeneuvovi, který opanoval první ročník Velké ceny Kanady, ale o čtyři roky později tragicky zahynul. Nejznámějším úsekem je Zeď šampionů, která dostala toto pojmenování poté, co do ní v roce 1999 vrazili Michael Schumacher, Damon Hill nebo Jacques Villeneuve, kteří už byli v té době mistry světa.
První velké překvapení se zrodilo hned v úvodní části kvalifikace. Z ní totiž nepostoupil Kimi Räikkönen, který s vozem stáje Alfa Romeo určitě pomýšlel na lepší výsledek. Spolu s Icemanem dál neprošli Pérez, Stroll, Russell a Kubica. Vypadly tak oba monoposty týmu Racing Point a Williams.
Před branami nejlepší desítky zůstal Max Verstappen, který ale přišel o poslední pokus kvůli nehodě Kevina Magnussena z úplného závěru prostředního segmentu. Magnussenův čas sice stačil na postup, ale vzhledem k bouračce se Dán nemohl zúčastnit třetí fáze kvalifikace. Spolu s Verstappenem nepostoupili Kvjat, Giovinazzi, Albon a Grosjean.
Pole position si v Kanadě vyjel Sebastian Vettel, který v posledním pokusu porazil Lewise Hamiltona o dvě desetiny. Do druhé řady na startovním roštu se postaví Charles Leclerc a překvapivě Daniel Ricciardo. Valtteri Bottas, jeden z favoritů na přední pozice, skončil až šestý, protože se v průběhu jízdy roztočil, musel do boxů pro nové pneumatiky a ztrátu už nedohnal.
Penalizace: Carlos Sainz ztratí na startu tři místa za zpomalení soupeře během kvalifikace.
První trénink byl plně v režii stáje Mercedes. Nejrychlejší čas na úvod závodního víkendu zajel Lewis Hamilton (1:12.767), který druhému Valtterimu Bottasovi nadělil 147 tisícin sekundy. Třetí dojel Charles Leclerc z Ferrari se ztrátou 953 tisícin. Druhý zástupce týmu z Maranella Sebastian Vettel skončil až pátý. Zajímavostí je, že Roberta Kubicu ve stáji Williams nahradil testovací jezdec Nicholas Latifi, který uzavřel celé startovní pole.
Druhý trénink patřil pro změnu Ferrari. V čele startovního pole stanul Charles Leclerc časem 1:12.177, druhý Sebastian Vettel měl manko pouhých 74 tisícin sekundy. Třetí místo bral Valtteri Bottas s odstupem 134 tisícin. Lewis Hamilton projel cílem až na šesté pozici, ale nutno dodat, že během jízd narazil do zdi a poškodil vůz.
Třetímu tréninku opět kralovalo Ferrari. Nejlepší čas (1:10.843) zaznamenal Sebastian Vettel, který za sebou nechal druhého Charlese Leclerca o 139 tisícin sekundy. Třetí příčku obsadil Lewis Hamilton se ztrátou 393 tisícin a čtvrtý flek bral Valtteri Bottas s deficitem 688 tisícin. Lance Stroll měl během jízd potíže s hydraulikou.
Na čele průběžného pořadí šampionátu jezdců se stále vyhřívá Lewis Hamilton z Mercedesu, který po šesti závodech má na svém kontě 137 bodů. Jeho stájový kolega Valtteri Bottas disponuje na druhém místě 120 body a stupně vítězů uzavírá Sebastian Vettel se ziskem 82 bodů.
PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ POHÁRU KONSTRUKTÉRŮ
Mezi týmy nadále neohroženě kraluje stáj Mercedes, který dosud nasbíral 257 bodů. S velkým odstupem je na druhé pozici Ferrari, borci z Maranella získali 139 bodů. Nejlepší trojici doplňuje Red Bull, který nastřádal 110 bodů.