VC Německa | ONLINE | 28.7.2019 15:10 | Formule 1 2019 | ŽIVĚ | iSport.cz

Formule 1 - VC Německa -  ONLINE PŘENOS -  28. července 2019   15:10

Ukončeno

VC Německa

Přenos se aktualizuje automaticky

Další Velká cena je na programu 4. srpna, kdy se na Hungaroringu pojede Grand Prix Maďarska. Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji příjemný nedělní večer.
Máme za sebou hodně dramatickou a na zajímavé události a zvraty bohatou Velkou cenu Německa, kterou nakonec ovládl Max Verstappen, jenž měl na startu problémy. Druhý dojel překvapivě Sebastian Vettel, jenž startoval z posledního místa a stupně vítězů doplnil Daniil Kvjat, který se poprvé v barvách stáje Toro Rosso dostal mezi nejlepší trojku. Grand Prix Německa toho přinesla opravdu hodně. Ještě před začátkem závodu začalo pršet a jezdci odkroužili tři zaváděcí kola za safety carem. Poté následoval pevný start a nezapomenutelný závod, během kterého došlo k několika haváriím, po nichž musel vyjet safety car. Na domácí závod určitě nebude v dobrém vzpomínat Mercedes, protože ani jeden z jeho jezdců po dlouhé době nebodoval. Hamilton skončil jedenáctý a Bottas po bouračce předčasně odstoupil.
PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ POHÁRU KONSTRUKTÉRŮ PO GP NĚMECKA:


1. Mercedes 407 bodů


2. Ferrari 261 bodů


3. Red Bull 217 bodů


4. McLaren 70 bodů


5. Toro Rosso 42 bodů


6. Renault 39 bodů


7. Alfa Romeo 36 bodů


8. Racing Point 31 bodů


9. Haas 19 bodů


10. Williams 0 bodů

PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ MS JEZDCŮ PO GP NĚMECKA:


1. Lewis Hamilton (Mercedes) 223 bodů


2. Valtteri Bottas (Mercedes) 184 bodů


3. Max Verstappen (Red Bull) 162 bodů


4. Sebastian Vettel (Ferrari) 141 bodů


5. Charles Leclerc (Ferrari) 120 bodů


6. Pierre Gasly (Red Bull) 55 bodů


7. Carlos Sainz (McLaren) 48 bodů


8. Kimi Räikkönen (Alfa Romeo) 31 bodů


9. Daniil Kvjat (Toro Rosso) 27 bodů


10. Lando Norris (McLaren) 22 bodů


11. Daniel Ricciardo (Renault) 22 bodů


12. Lance Stroll (Racing Point) 18 bodů


13. Nico Hülkenberg (Renault) 17 bodů


14. Kevin Magnussen (Haas) 15 bodů


15. Alexander Albon (Toro Rosso) 15 bodů


16. Sergio Pérez (Racing Point) 13 bodů


17. Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo) 5 bodů


18. Romain Grosjean (Haas) 4 body


19. Robert Kubica (Williams) 0 bodů


20. George Russell (Williams) 0 bodů

Všichni tři jezdci už jsou na stupních vítězů a my si poslechneme hymny vítěze a vítězné stáje. Následovat bude předání cen a tradiční šampaňské.
Konečné pořadí Velké ceny Německa: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Vettel (Ferrari), 3. Kvjat (Toro Rosso), 4. Stroll (Racing Point), 5. Sainz (McLaren), 6. Albon (Toro Rosso), 7. Räikkönen (Alfa Romeo), 8. Giovinazzi (Alfa Romeo), 9. Grosjean (Haas), 10. Magnussen (Haas). Závod nedokončili Pérez (Racing Point), Ricciardo (Renault), Norris (McLaren), Leclerc (Ferrari), Hülkenberg (Renault), Bottas (Mercedes) a Gasly (Red Bull).
Konec závodu.
64'
MAX VERSTAPPEN jako první proťal cílovou pásku a vítězí ve Velké ceně Německa. Navíc si připisuje nejrychlejší kolo závodu. Druhý dojel neuvěřitelný Sebastian Vettel, který startoval z poslední pozice. Stupně vítězů uzavírá Daniil Kvjat, což je další překvapení.
64'
Jezdci najeli do posledního kola a Max Verstappen si jede pro vítězství ve Velké ceně Německa!
63'
Pierre Gasly se pokusil o útok na Albona, ale nakonec si poničil jednak pneumatiku a druhak i přední přítlačné křídlo. Gasly v tomto závodě končí! Kdo ale nekončí, je Sebastian Vettel! Vážení přátelé, německý pilot Ferrari předjel Kvjata a vyhoupl se na druhé místo!
62'
Max Verstappen zaznamenal nejrychlejší kolo závodu a ředitelství závodu umožnilo aktivaci systému DRS. Je to tady! Sebastian Vettel se natlačil před Lance Strolla a jde na stupně vítězů! Tak to je tedy závod!
61'
Sebastian Vettel předjel Carlose Sainze a dostal se na čtvrtou pozici. Vettel má teď před sebou Lance Strolla, kterého bude chtít sundat ze stupnů vítězů. Pro Vettela by to byla do jisté míry určitá satisfakce z několika úhlů pohledu.
60'
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Kvjat (Toro Rosso), 3. Stroll (Lance Stroll), 4. Vettel (Ferrari), 5. Sainz (McLaren), 6. Albon (Toro Rosso), 7. Gasly (Red Bull), 8. Räikkönen (Alfa Romeo), 9. Grosjean (Haas), 10. Giovinazzi (Alfa Romeo).
59'
Safety car zajede do boxů na konci tohoto kola! Finále dramatické a na události hodně bohaté Velké ceny Německa je tady! Lídrem závodu je Max Verstappen, druhý je Daniil Kvjat a třetí Lance Stroll. Lewis Hamilton krouží na poslední pozici.
58'
Vzhledem k tomu, že Lewis Hamilton je poslední a Valtteri Bottas je ze hry venku, nebudou oslavy 200. Grand Prix Mercedesu a 125 let od zahájení závodní činnosti této stáje zrovna dvakrát veselé. Výraz Tota Wolffa byl všeříkající.
57'
Valtteri Bottas nezvládl svůj monopost, dostal hodiny a skončil v bariéře! Ředitelství závodu opět vyslalo na dráhu safety car a celé startovní pole se znovu sjede dohromady. To snad není možné! Zpomalovací vůz je dnes v akci víc než někteří piloti.
56'
Opakované záběry ukázaly, že oba piloti stáje Haas spolu znovu svedli souboj kolo na kolo. Evidentně mezi oběma kohouty došlo ke kontaktu a nechybělo moc, aby se navzájem opět vyřadili ze závodu. Günther Steiner si musí hrůzou rvát vlasy na hlavě.
55'
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Kvjat (Toro Rosso), 3. Stroll (Racing Point), 4. Bottas (Mercedes), 5. Sainz (McLaren), 6. Vettel (Ferrari), 7. Albon (Toro Rosso), 8. Gasly (Red Bull), 9. Räikkönen (Alfa Romeo), 10. Grosjean (Haas).
54'
Je tomu skutečně tak. Lewis Hamilton přijel navštívit své mechaniky a kvůli tomu se propadl až na samotný chvost startovního pole! Tohle je věc naprosto nevídaná! Jak ale známe Hamiltona, ten se nebude chtít jen tak vzdát a do poslední chvíle bude bojovat alespoň o jeden bod.
53'
Lewis Hamilton udělal další chybu! Dostal hodiny a skončil ve štěrkové zóně. Určitě si poničil minimálně pneumatiky a bude muset do boxů. Hamilton tak možná nebude v Německu vůbec bodovat, ale raději ještě nepředbíhejme.
52'
Držitelem nejrychlejšího kola závodu se stává Sebastian Vettel, který zaznamenal čas 1:17.590. Stále se však nachází na sedmé příčce s osmnáctisekundovým mankem na lídra závodu Maxe Verstappena. Loňské zaváhání zřejmě nenapraví.
51'
Lewis Hamilton se po zastávkách v boxech propadl až na dvanácté místo, takže je mimo body! Daniil Kvjat zaútočil na Lance Strolla, který nekladl žádný odpor a Kvjat jde na druhé místo! Hodně zajímavý závod nám přichystali v Německu.
50'
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Stroll (Racing Point), 3. Kvjat (Toro Rosso), 4. Bottas (Mercedes), 5. Sainz (McLaren), 6. Albon (Toro Rosso), 7. Magnussen (Haas), 8. Gasly (Red Bull), 9. Vettel (Ferrari), 10. Grosejan (Haas).
49'
Daniil Kvjat zajel nejrychlejší kolo závodu, které má aktuálně hodnotu 1:20.031. Ruský pilot ve službách Toro Rosso se nachází na třetí pozici. Na prvních třech příčkách máme hodně zajímavé pořadí. U Verstappena se o žádné překvapení nejedná, ale u Strolla a Kvjata rozhodně ano!
48'
První trojice zajela k mechnikům! Hamilton, Räikkönen a Vettel umožnili Lanci Strollovi, aby se na malý moment dostal na první místo. Ovšem vzápětí jej předjel Max Verstappen, který se vrací do čela Grand Prix Německa!
47'
Jezdci znovu zajíždí do boxů! Max Verstappen a Valtteri Bottas si dojeli pro gumy do suchých podmínek. Do čela závodu se tak posunul Lewis Hamilton, druhý je Kimi Räikkönen a třetí Sebastian Vettel, který je momentálně držitelem nejrychlejšího kola.
46'
Zpomalovací vůz je pryč a Velká cena Německa je poněkolikáté restartována. Aktuální informace hovoří o tom, že ve zbytku závodu už by pršet nemělo. Alexander Albon se na chvíli dostal před Hamiltona, ale vzápětí udělal chybu a propadl se až na osmé místo.
45'
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Bottas (Mercedes), 3. Hamilton (Mercedes), 4. Albon (Toro Rosso), 5. Sainz (McLaren), 6. Gasly (Red Bull), 7. Räikkönen (Alfa Romeo), 8. Giovinazzi (Alfa Romeo), 9. Kvjat (Toro Rosso), 10. Vettel (Ferrari). Safety car zajede do boxů na konci tohoto kola.
44'
Jediná věc, kterou jsme v dosavadním průběhu Velké ceny Německa zatím neviděli, je požár monopostu. Nechci to samozřejmě přivolávat, ale právě na Hockenheimringu má tuto zkušenost otec Maxe Verstappena Jos, který tu v roce 1994 bojoval s plameny při pit stopu.
43'
Pozdravit mechaniky přijel Kevin Magnussen, jehož pit stop proběhl bez komplikací. Traťoví maršálové mezitím odklízí monopost Nica Hülkenberga. Sebastian Vettel se po výjezdu z boxů zařadil na desáté místo.
42'
Nastálé situace využili Max Verstappen a Sebastian Vettel k zastávkám v boxech. Všichni piloti mají momentálně nazuté pneumatiky do přechodných podmínek. Verstappen zůstal první, Bottas druhý a Hamilton třetí.
41'
Nico Hülkenberg se dostal mimo trať, kde nedokázal ukočírovat svůj monopost. Podobně jako Leclerc i Hülkenberg zastavil vůz až o bariéru z pneumatik a v tomto závodě končí. Oba renautly jsou tak mimo hru. Na dráhu znovu míří safety car!
40'
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Bottas (Mercedes), 3. Hamilton (Mercedes), 4. Albon (Toro Rosso), 5. Sainz (McLaren), 6. Vettel (Ferrari), 7. Gasly (Red Bull), 8. Räikkönen (Alfa Romeo), 9. Giovinazzi (Alfa Romeo), 10. Kvjat (Toro Rosso).
39'
V průběhu tohoto závodu bylo využito a nasazeno několik sad pneumatik. Od žlutých, přes červené až po zelené. Od roku 2021 se bude jezdit na širších a odolnějších pneumatikách. Dosud se používají třináctipalcové gumy, ale za dva roky by měly být k dispozici osmnáctipalcové pneumatiky.
38'
Lewis Hamilton momentálně nahání Nica Hülkenberga, kterého má těsně před sebou. Hamilton na nic nečekal a předjel svého soupeře, kterého odsunul mimo stupně vítězů. Hülkenberg tak během krátké chvíle přišel o dvě pozice.
37'
Lewis Hamilton je znovu vyšetřován sportovními komisaři za to, že za safety carem kroužil příliš pomalu. Mezitím se Hamilton dostal před Albona na čtvrté místo a po něm předvedl předjížděcí manévr jeho týmový kolega Bottas, který se natlačil před Hülkenberga na druhou pozici.
36'
Velká cena Německa ve svém dosavadním průběhu nabídla opravdu zajímavé okamžiky, a proto by byla škoda, kdyby fanoušci o tento závod přišli. Zatímco právě Hockenheimring nemá smlouvu na příští rok, v Austrálii se bude jezdit minimálně do roku 2025, protože pořadatelé prodloužili smlouvu s vedením F1.
35'
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Hülkenberg (Renault), 3. Bottas (Mercedes), 4. Albon (Toro Rosso), 5. Hamilton (Mercedes), 6. Sainz (McLaren), 7. Räikkönen (Alfa Romeo), 8. Vettel (Ferrari), 9. Gasly (Red Bull), 10. Giovinazzi (Alfa Romeo).
34'
Zpomalovací vůz zajel do boxové uličky a Velká cena Německa byla znovu restartována. Podmínky na dráze nic moc, hlavně v pit lane, tak není vyloučeno, že bezpečnostní vůz s řidičem Berndem Mayländerem bude znovu v akci. Lewis Hamilton dostal penalizaci pěti sekund za to, že při nájezdu do boxů porušil pravidla.
33'
Na základě předchozích událostí se na průběžné stupně vítězů dostal Nico Hülkenberg. Němec ve službách Renaultu má za sebou takřka 160 závodů, ale ještě nikdy se neumístil mezi prvními třemi. Pokud by se mu to dnes povedlo, byl by to pro něj historický počin, notabene na domácí trati. Safety car zajede do boxů na konci tohoto kola!
32'
Můžeme si připomenout, že v závodě už nepokračují Sergio Pérez (Racing Point), Daniel Ricciardo (Renault), Lando Norris (McLaren) a Charles Leclerc (Ferrari). Na samotném chvostu startovního pole se nachází Lance Stroll.
31'
Traťoví maršálové stále odklízí monopost Charlese Leclerca a po trati nadále krouží safety car. Vedení v závodě mezitím převzal Max Verstappen, kterému se vůbec nepovedl start. Prapor stáje Ferrari tak drží už jen Sebastian Vettel, toho času jedoucí na osmém místě.
30'
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Hülkenberg (Renault), 3. Bottas (Mercedes), 4. Albon (Toro Rosso), 5. Hamilton (Mercedes), 6. Sainz (McLaren), 7. Räikkönen (Alfa Romeo), 8. Vettel (Ferrari), 9. Gasly (Red Bull), 10. Giovinazzi (Alfa Romeo).
30'
Do boxů míří také lídr závodu Valtteri Bottas, který nasadí pneumatiky do přechodných podmínek. Ředitelství závodu si posvítí na počínání Lewise Hamiltona, kterého možná čeká penalizace. Co se děje na Hockenheimringu, to snad není ani možné!
29'
Tak to je závod jako hrom! Podmínky na trati se evidentně s každou další minutou horší. Lewis Hamilton někde poškodil přední přítlačné křídlo a musel do boxů! Při nájezdu do boxové uličky si ale počínal v rozporu s pravidly, což určitě neujde pozornosti sportovních komisařů. Hamilton navíc ztratil v boxech hodně času a propadl se až na páté místo! Vedení v závodě převzal Valtteri Bottas!
29'
Ani Charles Leclerc po návratu z boxové uličky nezůstal na trati moc dlouho. Na nových pneumatikách boural a odstupuje ze závodu! Něco podobného se stalo před rokem Sebastianu Vettelovi, který přišel o vítězství. Ředitelství závodu vyslalo na okruh safety car.
29'
Ředitelství závodu na malý moment aktivovalo režim virtuálního safety caru a v jeho končící fázi zajel do boxů Lewis Hamilton! Vzhledem k tomu, že měl před Leclercem dostatečně velký náskok, zůstane na prvním místě.
28'
Lando Norris se vrátil z boxů na trať, ale moc dlouho tam nezůstal. Svůj vůz zaparkoval mimo dráhu a do týmového rádia přiznal technické problémy. Norris je tak třetím jezdcem, který neuvidí šachovnicový praporek. V boxech mezitím Charles Leclerc.
27'
V boxové uličce začíná být poměrně živo. Pozdravit své mechaniky přijeli Lando Norris, Daniil Kvjat a Valtteri Bottas. Max Verstappen dostal na nových pneumatikách hodiny, což znemaná, že trať bude přeci jen trochu kluzká.
26'
Max Verstappen zajíždí z třetího místa do boxů. Holanďan obul žlutou sadu, tedy prostřední tvrdost pneumatik. Kvůli povinné zastávce v boxech se Verstappen propadl na čtvrté místo, zatímco Leclerc se posunul na stupně vítězů.
25'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Leclerc (Ferrari), 5. Hülkenberg (Renault), 6. Räikkönen (Alfa Romeo), 7. Albon (Toro Rosso), 8. Giovinazzi (Alfa Romeo), 9. Gasly (Red Bull), 10. Grosjean (Haas).
24'
Sebastian Vettel zajel k mechanikům, kteří mu nasadili červenou sadu pneumatik, tedy tu do suchých podmínek. Před malou chvílí stejnou strategii zvolil také Kevin Magnussen. Na kolik bude tato cesta úspěšná, se dozvíme v následujících kolech a minutách.
23'
Lewis Hamilton si jede znovu svůj vlastní závod, před druhým Valtterim Bottasem má náskok sedm sekund a Brita tak můžou ohrozit leda technické problémy. Domácí Mercedes ale jede na prvních dvou místech, takže fanoušci mohou být z tohoto pohledu spokojeni.
22'
Můžeme si připomenout, že v závodě už nepokračují Sergio Pérez (Racing Point) a Daniel Ricciardo (Renault). Do boxů míří Kevin Magnussen, který nasadí červenou sadu pneumatik, ačkoliv má znovu přijít déšť.
21'
Pod velkým tlakem jede domácí Velkou cenu Německa Sebastian Vettel. Čtyřnásobný mistr světa má na Hockenheimringu co napravovat, protože loni přišel o vítězství poté, co opustil trať a skončil v bariéře. Letos se mu také moc nedaří, před dvěma týdny na Silverstonu to napral do Maxe Verstappena a sobotní kvalifikaci na německou Grand Prix téměř ani nezahájil kvůli technickým problémům.
20'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Leclerc (Ferrari), 5. Hülkenberg (Renault), 6. Räikkönen (Alfa Romeo), 7. Vettel (Ferrari), 8. Albon (Toro Rosso), 9. Giovinazzi (Alfa Romeo), 10. Gasly (Red Bull).
19'
Carlos Sainz nezvládl svůj vůz a skončil u bariéry. Nejednalo se ale o nic vážného a Španěl se znovu vrátil zpět na trať. Ze záběrů bylo vidět, že na Hockenheimringu přeci jen trochu prší, protože kolem Sainze byly větší louže.
18'
Když už jsme u Maxe Verstappena, respektive u Red Bullu, je nutné zmínit, že tato rakouská stáj je momentálně držitelem nejrychlejšího pit stopu v dějinách formule 1. Při předchozí Grand Prix Velké Británie trvala zastávka v boxech 1,91 sekundy.
17'
Ředitelství závodu umožnilo od tohoto okamžiku používat systém DRS. Na Hockenheimringu se nachází dvě DRS zóny, kde mohou jezdci využít této technické vymoženosti. Max Verstappen se přiblížil Valtterimu Bottasovi, ale místo předjížděcího manévru musel bojovat se smykem.
16'
Virtuálního safety caru využil Charles Leclerc, který se zastavil u svých mechaniků a trochu překvapivě nasadil znovu pneumatiky do přechodných podmínek. Leclerc se na trať vrátil na čtvrtém místě.
15'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Leclerc (Ferrari), 5. Räikkönen (Alfa Romeo), 6. Hülkenberg (Renault), 7. Vettel (Ferrari), 8. Sainz (McLaren), 9. Albon (Toro Rosso), 10. Giovinazzi (Alfa Romeo).
15'
Daniel Ricciardo má problémy s motorem, protože z jeho vozu se začalo kouřit a Australan je tak druhým pilotem, který nedokončí Velkou cenu Německa. Ředitelství závodu aktivovalo režim virtuálního safety caru. Ricciardo neprožívá zrovna veselé dny, protože musí čelit žalobě, kterou na něj podal jeho bývalý manažer, který požaduje provizi za podepsání smlouvy s Renaultem.
14'
Lewis Hamilton nadále akceleruje, neboť na druhého Valtteriho Bottase má k dobru skoro pět sekund. Ředitelství závodu vydalo zprávu, že tým Ferrari bude potrestán peněžitou pokutou za to, že nebezpečně vyslalo z boxového stání Charlese Leclerca.
13'
Aktuální informace hovoří o tom, že v příštích patnácti minutách má spadnout pár kapek. To znamená, že co nevidět budeme vidět jezdce znovu v boxech, protože budou měnit pneumatiky do suchých podmínek. Gumy do přechodných podmínek se totiž začnou rychle opotřebovávat.
12'
Jak už bylo napsáno, na neobvyklém startu nejvíce vydělali piloti stáje Ferrari. Charles Leclerc se z původního desátého místa posunul až na čtvrtou pozici a Sebastian Vettel se z poslední příčky vyhoupl až na sedmý flek. Nicméně Leclerca možná čeká penalizace za své počínání v boxech.
11'
Podle informací, které dostávají týmy, nás čeká další dešťová přeháňka. Ukazují to koneckonců i radary, které mají stáje k dispozici na boxové zídce. Jak déšť ovlivní další průběh závodu, nelze predikovat. Nicméně Lewise Hamiltona snad nezastaví vůbec nic, protože mezitím zvýšil náskok na Valtteriho Bottase na tři vteřiny.
10'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Leclerc (Ferrari), 5. Hülkenberg (Renault), 6. Räikkönen (Alfa Romeo), 7. Vettel (Ferrari), 8. Sainz (McLaren), 9. Albon (Toro Rosso), 10. Giovinazzi (Alfa Romeo).
9'
Kevin Magnussen vypadne z bodované desítky, protože tým Haas povolal dánského pilota do boxů, aby mu nazul pneumatiky do přechodných podmínek. Magnussen se po návratu na trať zařadil až na šestnácté místo.
8'
Kimi Räikkönen sice před malou chvíli opustil trať a musel tak pustit před sebe Kevina Magnussena, ale záhy si vzal svoji pozici zpět, neboť na konci cílové rovinky nechal Magnussena za sebou. Sportovní komisaři navíc vyšetřují incident mezi Leclercem a Grosjeanem z boxové uličky.
7'
Štafetu nejrychlejšího kola závodu převzal Lewis Hamilton, který zvýšil svůj náskok na druhého Valtteriho Bottase na 1,5 sekundy. Kevin Magnussen přišel o další příčku, neboť se kolem něj prohnal Kimi Räikkönen. Následně dostal Lewis Hamilton zprávu, že přichází další déšť.
6'
Zpomalovací vůz je pryč a smečka jezdců je znovu puštěna z řetězu. Valtteri Bottas zajel nejrychlejší kolo závodu, které má momentálně hodnotu 1:33.076. Kevin Magnussen vzápětí přišel hned o dvě pozice, protože jej najednou předjeli Charles Leclerc a Nico Hülkenberg.
5'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Magnussen (Haas), 5. Leclerc (Ferrari), 6. Hülkenberg (Renault), 7. Stroll (Racing Point), 8. Norris (McLaren), 9. Räikkönen (Alfa Romeo), 10. Vettel (Ferrari).
4'
Do pit lane zajeli Lewis Hamilton, Valtteri Bottas, Max Verstappen, Sebastian Vettel, Kimi Räikkönen, Charles Leclerc a mnozí další. Zdá se ale, že podmínky na trati se o něco málo zlepšily a není vidět tolik vody. Ředitelství závodu informuje, že safety car zajede do boxů na konci tohoto kola! Opakované záběry ukázaly, že Charles Leclerc při výjezdu od mechaniků málem narazil do Romaina Grosjeana.
3'
Sergio Pérez se na mokré trati roztočil a skončil u bariéry! Ředitelství závodu znovu vyslalo na dráhu safety car, čehož využívají jezdci k brzkým zastávkám v boxech, během kterých nazují pneumatiky do přechodných podmínek.
2'
Na druhém místě krouží Valtteri Bottas a ačkoliv se Maxi Verstappenovi nepovedl start, dokázal se dostat alespoň na třetí flek. Před malou chvíli předjel Kimiho Räikkönena, jehož odsunul mimo stupně vítězů.
1'
Je to tady! Velká cena Německa odstartovala! Max Verstappen se nemohl rozjet, musel bojovat se smykem a kvůli tomu se propadl pořadím dozadu. První místo si ale pohlídal Lewis Hamilton, za ním se hodně bojuje o další pozice. Leclerc se posunul na šestou příčku a Vettel na čtrnáctou, takže Ferrari na tomto startu hodně vydělalo.
Závod právě odstartoval.
Ve třetím zaváděcím kole vydalo ředitelství závodu zprávu, že na konci tohoto okruhu zajede safety car do boxů a jezdci se postaví na svá místa na startovním roštu a uvidíme pevný start.
Závodníci odkroužili druhé zaváděcí kolo, ale žádná zpráva z ředitelství závodu zatím nepřichází. Naopak jsme mohli vidět na boxové zídce obrázek z meteorologické stanice, který ukazuje další déšť.
Jezdci odjeli první zaváděcí kolo, ale podmínky na dráze se nikterak nezlepšily. Kevin Magnussen a Max Verstappen jsou už nedočkaví a chtěli by pevný start. Piloti ale o startovacím procesu nerozhodují, neboť tato procedura je plně v kompetenci ředitelství závodu.
Carlos Sainz hlásil do týmového rádia, že viditelnost na trati je velmi špatná. Pevný start je zatím v nedohlednu. Safety car tak bude ještě nějakou chvíli působit na trati.
Jezdci vyrazili do zaváděcího kola za safety carem. Jak dlouho bude bezpečnostní vůz kroužit po dráze, není v tuto chvíli jasné. Co je ale stoprocentní, piloti nazuli pneumatiky do mokrých podmínek.
Vzhledem k tomu, že na Hockenheimringu prší, bude zaváděcí kolo odjeto za safety carem. Dneska můžeme být svědky nového pravidla, protože zpomalovací vůz bude kroužit na trati tak dlouho, dokud ředitelství závodu neuzná za vhodné jej stáhnout zpět. Pak se jezdci seřadí na svých místech na startovním roštu a proběhne pevný start.
STARTOVNÍ ROŠT VELKÉ CENY NĚMECKA: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Verstappen (Red Bull), 3. Bottas (Mercedes), 4. Gasly (Red Bull), 5. Räikkönen (Alfa Romeo), 6. Grosjean (Haas), 7. Sainz (McLaren), 8. Pérez (Racing Point), 9. Hülkenberg (Renault), 10. Leclerc (Ferrari), 11. Giovinazzi (Alfa Romeo), 12. Magnussen (Haas), 13. Ricciardo (Renault), 14. Kvjat (Toro Rosso), 15. Stroll (Racing Point), 16. Norris (McLaren), 17. Albon (Toro Rosso), 18. Russell (Williams), 19. Kubica (Williams), 20. Vettel (Ferrari).
TRAŤ


Okruh Hockenheimring měří 4 574 metrů a závod je vypsán na 67 kol. Traťový rekord ze závodu zde drží Kimi Räikkönen, který v roce 2004 zajel čas 1:13.780. Loňské prvenství bude obhajovat Lewis Hamilton.


První Grand Prix se na této trati jela v roce 1970. Jezdci zde ujedou dohromady 306,458 km. Tato dráha patří k nejstarším na světě, protože byla vybudována v roce 1939. Na Hockenheimringu se událo několik historických okamžiků a bohužel i těch smutných.


V roce 1968 tady tragicky zahynul legendární pilot Jim Clark. Dvanáct let nato zemřel během testovacího dne Patrick Depallier.

KVALIFIKACE


Ačkoliv tréninky vyšly Ferrari na výbornou, kvalifikace naopak dopadla katastrofou. Sebastian Vettel musel předčasně odstoupit už v první části, protože měl problémy s turbem. Spolu s Vettelem nepostoupili Norris, Albon, Russell a Kubica. Vettel tak do závodu odstartuje buď z posledního místa, nebo z boxové uličky.


Druhá fáze kvalifikace nepřinesla žádné překvapení. Před branou nejlepší desítky zůstali Giovinazzi, Magnussen, Ricciardo, Kvjat a Stroll. Posledního segmentu se tak nezúčastnil ani jeden z pilotů Williamsu a Toro Rosso.


Charles Leclerc z Ferrari, který si sice zajistil místenku v kvalifikačním finiši, se v závěrečné dvanáctiminutovce neobjevil. Důvodem byly potíže s tlakem paliva. Leclerc by tak měl odstartovat z desátého místa. Pole position si v pohodě zajistil Lewis Hamilton, kterému bude v první řadě dělat společnost Max Verstappen. Druhou řadu obsadí Valtteri Bottas a Pierre Gasly.

TRÉNINKY


Na úvod závodního víkendu zajel nejrychlejší čas (1:14.013) miláček německého publika Sebastian Vettel z Ferrari. Jeho týmový kolega Charles Leclerc dojel druhý s odstupem 255 tisícin a třetí skončil Lewis Hamilton z Mercedesu se ztrátou 302 tisícin sekundy. Max Verstappen z Red Bullu zajel čtvrtý čas a Valtteri Bottas z Mercedesu pátý.


Ve druhém tréninku si jezdci Ferrari prohodili pořadí. Nejlepší čas zaknihoval Charles Leclerc (1:13.449), na kterého druhý Sebastian Vettel ztratil 124 tisícin. Na třetím místě se znovu umístil Lewis Hamilton s mankem 146 tisícin sekundy. O větší vzrušení se postaral Pierre Gasly z Red Bullu, který během jízd boural.


Oproti pátku klesla v sobotu teplota vzduchu o 12 stupňů, ale na čele konečného pořadí ve třetím tréninku se nic nezměnilo. Závěrečné tréninkové jízdy ovládl Charles Leclerc časem 1:12.380. Druhému Maxi Verstappenovi nadělil 168 tisícin a třetímu Sebastianu Vettelovi 264 tisícin sekundy. Valtteri Bottas obsadil čtvrtou pozici a Lewis Hamilton až šestou.

PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ MS JEZDCŮ


Na prvním místě v průběžném pořadí šampionátu jezdců se stále vyhřívá Lewis Hamilton z Mercedesu, která má na svém kontě 223 bodů. Jeho týmový kolega Valtteri Bottas je na druhé pozici se ziskem 184 bodů a třetí příčka patří Maxi Verstappenovi z Red Bullu, který nastřádal 136 bodů.


PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ POHÁRU KONSTRUKTÉRŮ


Mezi konstruktéry nemá stáj Mercedes konkurenci. Po deseti závodech jí patří první "flek", na kterém má k dispozici 407 bodů. Druhé je Ferrari, které do tabulek zatím zapsalo 243 bodů a třetí Red Bull 191 bodů.

Příjemné nedělní odpoledne při sledování textového online přenosu z jedenáctého závodu letošní sezony mistrovství světa vozů formule 1, Velké ceny Německa.
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 15:10.
Články odjinud