Český svaz Judo

Judo (jemná cesta) je styl japonského bojového umění, založené profesorem Džigoró Kanó v roce 1882. Dnes je především v Evropě velmi rozšířeným olympijským sportem. Judo rozvíjí sebe disciplínu a respekt před sebou samým a k druhým. Trénink juda přináší jak mentální výchovu (sebedůvěru, soustředění se, cílevědomost), tak fyzickou složku (koordinace, rychlost, obratnost, sílu a vytrvalost).

V roce 1964 se stalo judo olympijským sportem. V České republice se vznik juda datuje k roku 1919, kdy vysokoškolský sport zahájil první kurzy, a na ně navázala armáda s kurzy sebeobrany. Nejvyššími judistickými turnaji jsou mimo olympijské hry, mistrovství světa a kontinentální mistrovství, turnaje Grand Slam, Grand Prix, Continental Open a Continental Cup. Mezi nejvyšší domácí soutěže patří mistrovství republiky jednotlivců a dlouhodobé soutěže družstev.

Matějčková těsně prohrála první kolo, Horák se neprobil přes favorita

Ani v předposledním dnu mistrovství světa judistů v Baku se nedočkala česká výprava výrazného úspěchu, když maximem zatím zůstává deváté místo Pavla Petřikova. Ve váhové kategorii do 100 kilogramů sice Michal Horák porazil Alžířana Iljáse abú Jákúba držením, ale následně nestačil na světovou šestku Jorgeho Fonsecu z Portugalska. Alice Matějčková při své premiéře na světovém šampionátu svedla vyrovnanou bitvu s Ruskou Aleksandrou Babincevovou, ale nakonec prohrála.

24. září 2018 • 12:05

David Klammert překvapivě vypadl na MS v Baku už ve 2. kole

Judista David Klammert překvapivě vypadl na mistrovství světa v Baku už ve 2. kole po porážce s Robertem Florentinem z Dominikánské republiky. Přitom věřil, že ve váze do 90 kilogramů může dojít až do závěrečných bojů. Ve 2. kole skončil i další český zástupce Jiří Petr.

24. září 2018 • 04:07

Mistrovství světa mužů a žen - DEN ŠESTÝ - bez úspěchu

Ani dnes se našim v Baku nedařilo. Michal Horák sice v prvním kole kategorie do 100 kg hodil hezkým tai-otoši na waza-ari Alžířana Bouyakouba a útok úspěšně ukončil držením na ippon, ve druhém ale neuhlídal sode Portugalce Fonseci, který si ziskem dvou waza-ari zabezpečil postup do dalších bojů.Alici Matějíčkovou v kategorii do 78 kg hodila na ippon technikou tai-otoši Ruska Babintseva a ukončila tak premiéru Alice na světovém mistrovství.

23. září 2018 • 11:34

Mistrovství světa mužů a žen - Ani dnes se našim nedařilo

Ani dnes se našim dvěma zástupcům na Mistrovství světa v kategorii do 90 kg nedařilo. Jiří Petr v prvním kole s přehledem porazil Litevce Nenartaviciuse, kterého nejdříve okontroval na waza-ari a pak hodil na ippon technikou uči-mata. Ve druhém kole, kde proti němu nastoupil Polák Kozlowski, dlouho prohrával na waza-ari po soupeřově seoi-nage, pak ale dokázal vyrovnat nepříznivý stav utkání, když okontroval soupeřův pokus. Kozlowski se ale bohužel prosadil technikou uči-mata ještě jednou 15 sekund před koncem zápasu a vystavil tak Jirkovi stopku.David Klammert nezvládl v utkání proti Florentinovi z Dominikánské republiky úlohu favorita a po překvapivé technice uči-mata pro Davida šampionát předčasně skončil.

23. září 2018 • 01:55

Musil ani Petr nestačili na nasazené soupeře

Českým judistům se na mistrovství světa v Baku ve váze do 81 kilogramů příliš nedařilo, když nestačili na nasazené soupeře. Jaromír Musil sice nejprve potvrdil roli favorita a udolal Tunisana Abdelazíze Ben Ammara, ale následně nestačil na světovou šestku Aslana Lappinagova z Ruska. Ivan Petr v prvním souboji podlehl světové sedmičce Dominicovi Resselovi z Německa.

22. září 2018 • 07:49

Mistrovství světa mužů a žen - DEN ČTVRTÝ

V kategorii do 81 kg se představili dva naši zástupci. Lépe se dařilo Jaromíru Musilovi, který měl v prvním kole volno a ve druhém porazil Ben Ammara z Tunisu, kterého hodil na waza-ari technikou soto-maki-komi. Ve třetím ale nestačil na nasazeného Lappinagova, který nejprve získal waza-ari za techniku goši-guruma a poté ukončil zápas technikou hane-goši.Iva Petr měl v prvním kolo rovněž volný los, ve druhém byl v zápase s Němcem Resselem třikrát trestán a turnaj tak pro něho skončil.

22. září 2018 • 07:33

Jakub Ječmínek doplatil na krutý los

Judista Jakub Ječmínek skončil na mistrovství světa v Baku ve 2. kole, když doplatil na těžký los. Nejprve sice překvapivě porazil světovou devítku Kanaďana Arthura Margelidona, následně ale nestačil na světovou sedmičku An Čang-rima z Koreje. Vyrovnal tak své maximum z předchozích dvou šampionátů v Budapešti a Astaně, kde rovněž získal jednu výhru.

21. září 2018 • 05:01

Petřikov v Baku devátý

Judista Pavel Petřikov obsadil na mistrovství světa v Baku dělené deváté místo v kategorii do 66 kilogramů. Po dvou výhrách v osmifinále podlehl juniorskému mistru světa a světové dvanáctce Danielu Cargninovi z Brazílie. Do světového žebříčku a olympijské kvalifikace si tak připíše 320 bodů.

Petřikov v Baku devátý. Loňskou pětku neobhájil

Petřikov v Baku devátý.

20. září 2018 • 02:39

Mistrovství světa mužů a žen - DEN DRUHÝ

Velice dobrým výkonem se dnes v Baku prezentoval Pavel Petřikov v kategorii do 66 kg. Po volném prvním kole porazil Kyrgyze Rysmambetova, když v golden score bodoval velice hezky provedenou kombinací o-uči-gari / ko-soto-gari. Ve třetím kole měl proti Srbovi Bunčičovi navrch a zápas mohl rozhodnout ve 3. minutě držením, které bylo ale po 5 sekundách přerušeno. V golden score ale rozhodl ukázkovým ko-uči-gari. Ve čtvrtém kole mu ale již chyběly síly a s nasazeným Brazilcem Cargninem prohrál po dvou technikách seoi-nage před časovým limitem.Celkově tak Pavel Petřikov při své premiéře v kategorii do 66kg obsadil 9. místo.

20. září 2018 • 01:47

Pulkrábek se s MS loučí ve druhém kole

Judista David Pulkrábek skončil na mistrovství světa v Baku ve 2. kole, když mu v kategorii do 60 kilogramů nevyšel zápas s Nizozemcem Tornikem Tsjakadoeou. I tak si díky výhře v 1. kole nad Juliem Molinou z Guatemaly připsal do žebříčku a olympijské kvalifikace 200 bodů, což je dvojnásobek bodů za triumf na turnaji Světového poháru.

19. září 2018 • 11:28

Mistrovství světa mužů a žen - Baku 2018

Začíná tolik očekávaná událost tohoto roku - Mistrovství světa mužů a žen.Lukáš Krpálek bude obhajovat titul Mistra světa z roku 2014.Pro ostatní je Baku velkou výzvou.

19. září 2018 • 11:09

Úspěch českých Masters judistů!

15.9. proběhlo v Linci " XXVIII. Mezinárodní mistrovství Rakouska" za účasti 12 států. Českou republiku reprezentovalo 13 judistů.

19. září 2018 • 10:51

Český pohár - Memoriál V. Prokeše 2018

Poslední možností, jak získat body do českého rankingu listu staršího žactva a dorostu je v Českém poháru - Memoriálu V. Prokeše v Teplicích.