Český nohejbalový svaz - Rozcestník českého sportu | iSport.cz

Český nohejbalový svaz

Webové stránky: http://www.nohejbal.org

Nohejbal je kolektivní míčový sport, který pochází z Československa, byť už se dnes hraje v mnoha zemích světa. Existuje Mezinárodní nohejbalový svaz (FIFTA), založený v roce 1987 či Mezinárodní nohejbalová unie (UNIF), založená v roce 2010. Pořádají se mistrovství Evropy i mistrovství světa.

Pravidla nohejbalu se začala rodit v roce 1922 v klubu Slavia Praha, kde ho původně hráli jako „fotbal přes šňůru“ (až později se začal hrát přes síť). Na rekreační nohejbal není potřeba žádné speciální boty ani další doplňky. Právě proto je oblíbeným odpočinkovým sportem.

Kontakt
Zátopkova 100/2, P.S. 40
Praha 6 - Strahov, 160 17
Telefon: +420 602 940 312
E-mail: nohejbal@cuscz.cz


27. května 2020 • 18:58

Ligový pohár přilákal jen polovinu týmů

(Praha) Už v neděli se rozběhnou republikové soutěže v nohejbalu. Ligový pohár, jenž letos nahradí klasickou ligu rozehrají jako první dorostenci, o týden později se přidají i muži. Jenže… Právě mužské soutěže budou trpět nízkou účastí. Mezi startujícími nenajdete úřadující mistry z Čakovic, Čelákovice, Šacung ani Žatec. Z prvoligových celků potvrdily svoji účast jen dva a chybějí i některé druholigové týmy. Jejich důvody? Jsou podobné a najdete je uvnitř článku.

24. května 2020 • 22:38

Základní otázky nohejbalu - 4

Po krátké odmlce se v publicistické sekci vracíme k seriálu, věnovanému výsledkům 6. etapy analýzy stavu nohejbalového hnutí v ČR s tématem Základní otázky nohejbalu. Čtvrtá část opouští tuzemské vody a je zaměřena na pohled české základny k mezinárodní hnutí a jeho soutěžím. Své komentáře k této části připojili KAMIL KLENÍK - prezident UNIF a ČNS a VLASTIMIL STEHLÍK - člen VV ČNS a předseda KZR ČNS.

21. května 2020 • 20:20

Ligu nahradí Ligový pohár

(Praha) Ligovou soutěž ve zkrácené formě Rada ČNS minulý týden odmítla. Na stůl se tak dostaly další možnosti podoby letošních republikových soutěží. Výkonný výbor ČNS předložil ligovým oddílům tři možné varianty i šanci navrhnout vlastní model. Výsledkem je dvoukolová soutěž s následným play-off ve značné míře kopírující standardní ligový formát, včetně rozdělení do výkonnostních divizí. To vše pod názvem Ligový pohár. A největší rozdíl oproti původnímu návrhu? Dobrovolnost. Kdo se nepřihlásí, tomu žádný postih nehrozí. Ostatní čeká docela šichta, ve třech a půl měsících budou muset zvládnout prakticky stejnou porci utkání jako v běžné sezoně za pět. Samozřejmě za předpokladu, že se všichni přihlásí. Čas mají do konce týdne, pohár odstartuje už na konci května. Do zákulisí celého procesu jsme nahlédli společně s prezidentem ČNS a předsedou STK ČNS KAMILEM KLENÍKEM.

19. května 2020 • 19:05

Bořil: Přeji si uklidnění rozhádaného stavu

(Třebíč) V našem putování po různých názorech k zahájení letošního ročníku dlouhodobých soutěžích jsme zatím přinesli názory činovníků významných klubů z extraligy a první ligy. O zahájení či nezahájení ale prostřednictvím Rady ČNS rozhodovali i funkcionáři z nižších, neligových soutěží. Mezi takové patří i KAREL BOŘIL, člen Rady ČNS a předseda KNS Vysočina.

17. května 2020 • 23:57

Nebaví, nezajímá. Ale stejně dožene

„Je mi z toho opravdu smutno." „Místo toho, abychom se spojili a dokázali najít cestu jak z problému vybruslit, tak si jen házíme klacky pod nohy.“ „Návrh, který nemá nic společného s návrhem zdravě a rozumně uvažující skupiny lidí...“ Tyto a podobné komentáře lemovaly cestu vedoucí k prvnímu (ne)rozhodnutí o osudu letošních dlouhodobých soutěží. Atmosféra zhoustla a po prodělaném prvním kole koronavirové pandemie se vlastně jistá míra iracionality a frustrace na všech zúčastněných stranách daly očekávat.

13. května 2020 • 20:36

Rada vyřkla ortel - liga nebude!

(Praha) Alea iacta est. Kostky jsou vrženy. Letošní ročník mužských ligových soutěží neodstartuje! Taková je volba členů Rady Českého nohejbalového svazu. Proti návrhu VV ČNS na spuštění jednokolové varianty s následným play-off/out se při emailovém hlasování (výsledek pod článkem) postavila většina členů nově ustaveného orgánu. „Na úterý svolávám výkonný výbor, kterému nezbývá, než letošní ligový ročník zrušit,“ potvrdil prezident ČNS KAMIL KLENÍK. Tento verdikt však nemusí zabránit odehrání Botas dorostenecké ligy ani ligy žen.

11. května 2020 • 14:16

Zahájení soutěží - stanovisko DR ČNS

(Č. Budějovice, Praha, Radomyšl) V současnosti probíhá hlasování Rady ČNS ohledně okamžitého startu dlouhodobých soutěží. Své stanovisko k situaci požádala zveřejnit Dozorčí rada ČNS.

7. května 2020 • 00:13

Sachl: Lze se inspirovat dalšími sporty

(Praha) Po lízání ran či ranek se oddíly z klidu daného koronavirovou pandemií musely ze dne na den probudit do tvrdé reality. Orgány ČNS svůj restart letošních soutěží myslí vážně a soudě podle dosavadních informací nemusí návrh VV skončit v koši. Zdar jednoho ale znamená nezdar pro druhého. Zastánci reformace soutěží ještě stále svou touhu nevzdávají a věří, že po fiasku předchozích pokusů o reorganizaci soutěží tentokrát jejich volání nevyzní marně. Mezi takové patří i předseda Komise rozhodčích ČNS a zástupce prvoligového SK Start Praha MIROSLAV SACHL.

6. května 2020 • 18:17

Beneš: Podzim-jaro? Ideální volba

(Prostějov) Během několika dní Rada ČNS na základě návrhu Výkonného výboru rozhodne o tom, jak bude vypadat letošní ligová sezóna. Mezi zastánce radikální změny týkající se zvláště výstavní skříně nohejbalu – extraligy, patří vedoucí a trenér prvoligového Prostějova RICHARD BENEŠ. Podle něj by měly ligové soutěže přejít na formát podzim-jaro a nejlépe se přestěhovat z antuky do hal.

4. května 2020 • 00:21

Kantner: Nechte oddíly zotavit

(Praha) Zatímco s rozvolněním mimořádných opatření proti šíření koronavirové nákazy některé oddíly volají po okamžitém spuštění soutěží, jiné se k jejich startu staví zdrženlivěji. Jeden proud reprezentují ti, kteří by do konce letní pauzy ponechali klid zbraní a na zteč by zatroubili až na podzim. Respektive by letošní výjimečnou situaci využili ke změně ročního hracího cyklu. Druhý proud volá po úplném odpískání již tak narušeného ročníku, aby se oddíly mohly po krizi vylízat z ran a řádně připravit na další sezonu. Jedním z hlavních praporečníků tohoto šiku je extraligový mistr z pražských Čakovic, jehož předsedu JANA KANTNERA jsme požádali o rozhovor.

1. května 2020 • 20:51

Jahoda: Není na co čekat

(Modřice) Už brzy bude jasno. Ligové soutěže nohejbalistů se rozběhnou v nejbližších týdnech, nebo budou muset hráči i příznivci vydržet do podzimu. A nebo se nezačne vůbec, ovšem tato varianta údajně aktuálně na stole neleží. Podle informací Nohec magazínu bude mít všechno „na triku“ Rada ČNS, na kterou Výkonný výbor ČNS delegoval zodpovědnost. Zastáncem názorového proudu „začít hned“ je viceprezident ČNS a zároveň předseda MNK Modřice PETR JAHODA. „My, funkcionáři, jsme povinni hledat varianty, jak soutěže udržet v chodu. Kde je totiž napsáno, že i když letošní sezonu z opatrnosti nezahájíme, nebudeme na jaře roku 2021 opět ve stejné situaci?“ říká v našem rozhovoru druhý muž českého nohejbalu.

27. dubna 2020 • 00:01

Vláda povoluje šrouby

(Praha) Možná teplo, možná tvrdá mimořádná opatření, možná... Je otázkou co stojí za prudkým úbytkem nakažených koronavirem. Každopádně příjemná čísla dávají naději, že se život nejen v naší republice vrátí k normálu. Na základě počtu nakažených a reprodukce nákazy se i státní orgány rozhodly některá dosavadní opatření uvolnit. Týká se to i sportovní činnosti.

25. dubna 2020 • 08:25

Kleník: Je to příležitost pro úpravy

(Praha) Současná situace nikoho netěší. Téměř letní počasí a rozvolnění mimořádných opatření lákají hráče a hráčky na kurty, zahájení letošního ročníku svazových soutěží je ale v nedohlednu. Rozehrát soutěž v nějakém ořezaném modelu a čekat, co se ještě na podzim stane? Nebo nejistou sezónu zrušit a případně jí využít k zásadním reformám? A jak se současná situace podepíše třeba na financování svazu a oddílů? Na takové věci jsme se zeptali současného prezidenta ČNS KAMILA KLENÍKA.

23. dubna 2020 • 15:21

Začít, či nezačít? To je, oč tu běží...

Pandemie onemocnění koronavirem Covid-19 je na ústupu. Optimista bude s tímto tvrzením souhlasit a poukáže na aktuálně mírnější tempo růstu počtu nakažených, pesimista naopak bude varovat před nevyzpytatelným chováním viru a možností další vlny nákazy. Každopádně vláda chystá v příštích týdnech v několika krocích rozvolňování současných omezení. Nohejbalisty musí nutně zaujmout datum 8. června, od kterého je povoleno pořádání sportovních akcí s účastí do 50 osob. Pokud se situace nezmění, tak v polovině června mohou teoreticky odstartovat dosud pozastavené ligové soutěže.

15. dubna 2020 • 21:18

Základní otázky nohejbalu - 3

I třetí část komentářů komentáře výsledků 6. etapy analýzy stavu nohejbalového hnutí v ČR s tématem Základní otázky nohejbalu cílí na tuzemské svazové soutěže. Tentokrát se podíváme na změny pravidel hry, na přínos oddílu pro nohejbalové hnutí a na výchovu mládeže.

9. dubna 2020 • 22:35

Nohejbal dostal výjimku, kurty ožijí!

Někdy je člověku smutno, když nohejbal nenalezne mezi v médiích uváděnými sporty. O to radostněji jej ve výčtu povolených aktivit nalezl čtenář aktuálního Usnesení vlády ČR ze dne 6.4. č. 395 (dále jen „Usnesení 395“) a jeho příloh č. 1 a 2 (Mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví - nohejbal uveden na straně 4). Nohejbalové kurty konečně ožijí! Byť zatím v omezené míře.

4. dubna 2020 • 09:56

Základní otázky nohejbalu - 2

V rámci pokračování komentáře výsledků 6. etapy analýzy stavu nohejbalového hnutí v ČR s tématem Základní otázky nohejbalu se zaměříme na druhou část, věnující se tuzemským soutěžím.

29. března 2020 • 15:34

Základní otázky nohejbalu - 1

Díky všeobecně známým událostem se letošní start soutěží odkládá na neurčito. Proto nebude na škodu ohlédnout se za výsledky a závěry, které přineslo zatím poslední dotazníkové šetření v rámci 6. etapy analýzy stavu nohejbalového hnutí v ČR s tématem Základní otázky nohejbalu.

25. března 2020 • 21:02

Informace k letošní sezoně

Vážení nohejbalisté, celá naše země se potýká s pandemií zapříčiněnou novým typem koronaviru COVID-19, se kterým se dá úspěšně bojovat zejména karanténou a opatřeními vedoucími k vyloučení přenosu nákazy mezi lidmi doplněnou důslednou osobní hygienou. Vím, že se to osobně dotýká vás všech a že pečlivě sledujete vývoj vládních opatření, které nás mají co nejvíce ochránit a snad i v brzké době umožnit návrat některých činností, které jsou nyní zakázány.

23. března 2020 • 16:50

Epidemie zastavila i Zimní pohár žen

(Český Brod, Santoška, Nebušice) Jen tři ze čtyř plánovaných turnajů zvládly odehrát aktérky Zimního poháru žen 2020. Poslední akce v Čelákovicích se už kvůli současné epidemii nového koronaviru nekonala. „Bohužel situace nám nedovoluje dokončit celý seriál, a tak je vítěz určen po dohodě se všemi týmy už po třetím turnaji. Je jím družstvo Českého Brodu. Ceny budou předány na letním turnaji Jedličkov open,“ řekla předsedkyně Komise žen Českého nohejbalového svazu VLADIMÍRA VOITHOVÁ.

Americký fotbal
Baseball
Basketbal
Boby
Cheerleading
Cyklistika
Florbal
Gymnastika
Hokej
Hokejbal
Horolezectví
Judo
Kanoistika
Korfbal
Minigolf
Nohejbal
Orientační běh
Pozemní hokej
Rokenrol
Softball
Sportuj s námi
Stolní tenis
Taekwon-Do ITF
Taekwondo WTF
Volejbal
Články odjinud