Český nohejbalový svaz

Webové stránky: http://www.nohejbal.org

Nohejbal je kolektivní míčový sport, který pochází z Československa, byť už se dnes hraje v mnoha zemích světa. Existuje Mezinárodní nohejbalový svaz (FIFTA), založený v roce 1987 či Mezinárodní nohejbalová unie (UNIF), založená v roce 2010. Pořádají se mistrovství Evropy i mistrovství světa.

Pravidla nohejbalu se začala rodit v roce 1922 v klubu Slavia Praha, kde ho původně hráli jako „fotbal přes šňůru“ (až později se začal hrát přes síť). Na rekreační nohejbal není potřeba žádné speciální boty ani další doplňky. Právě proto je oblíbeným odpočinkovým sportem.

Kontakt
Zátopkova 100/2, P.S. 40
Praha 6 - Strahov, 160 17
Telefon: +420 602 940 312
E-mail: nohejbal@cuscz.cz


7. dubna 2021 • 20:19

Hanáková: Z Moravy do Prahy a zpět

(Mohelnice) Poznala nohejbal ze všech stran. Smíšené turnaje, ligové soutěže, reprezentační zápasy. Má doma stříbro z mistrovství světa v maďarském Szombathely, vyhrála domácí ženskou ligu v barvách Útěchova a vlastní i celou škálu cenných kovů z domácích jednorázových šampionátů. Prošla mnoha týmy a ve všech byla platnou hráčkou a tmelícím prvkem. Velkou část volného času strávila na hřišti a na cestách. Vynikající a obětavá polařka, excelentní nahrávačka, prostě holka do nepohody. BLANKA HANÁKOVÁ. Trochu popírá název našeho seriálu, protože soutěžnímu nohejbalu už sice dala vale, ovšem  antukové kurty ji podle vlastních slov vábí pořád.

28. března 2021 • 11:14

Chynoranský: Mladí nás podrazili

(Aš) V rámci našeho nového seriálu o nohejbalistech, se kterými se už na akcích nevídáme, se naše pátračka tentokrát vydala do nejzápadnější části republiky, Ašského výběžku. Ve městě, které dalo tomuto koutu název, se v první dekádě našeho století hrál kvalitní nohejbal, reprezentovaný třetí, později i druhou nejvyšší mužskou soutěží. Na svědomí to měl jeden z mužů, kterého náš sport uchvátil – LUBOMÍR CHYNORANSKÝ (*1964).

16. března 2021 • 20:05

Šílenství, nebo realita? Úhel pohledu – 2.

Covidová "jízda" pokračuje dál. Přibývají nemocní, hospitalizovaní, mrtví. S nimi i vládní, ministerské či jinými institucemi vyhlašované stavy a opatření. Kromě zdravotních fyzických problémů přichází další – psychické, ekonomické, sociální. Za takové situace je jasné, že hodně nohejbalistů řeší nebo bude brzy řešit jiné věci, než s jakou taktikou vyrukují na soupeře. Život je zkrátka boj.

4. března 2021 • 18:28

Jsme v tom #samiAleSpolu

Vážené nohejbalistky, Vážení nohejbalisté, vládní vyhlášení nového nouzového stavu, který s sebou přináší dosud nejtvrdší omezení volného pohybu, může ještě více kazit naši náladu a zejména radost z upíraného pohybu na nohejbalových hřištích. Nezbývá nám než se s nadějí upínat k blížícímu se jarnímu období a pevně věřit v pokles nově nakažených a zejména stabilizaci nemocných s těžkým průběhem nemoci, vyžadující intenzivní zdravotní péči.

22. února 2021 • 15:31

Druhá liga se otevřela všem

Jak se zdá, ani v letošní sezóně nemusí mít nohejbalisté na růžích ustláno. Na to, že jarní část soutěží začne podle plánu, by asi vsadil jen velký optimista. A z loňska také víme, že jedna věc je soutěže rozběhnout, druhá pak je dohrát. Jejich osud závisí především na vývoji pandemie nemoci covid-19. I z tohoto důvodu Výkonný výbor ČNS posunul termín republikové volební valné hromady ze 7.3. na (zatím) 11.4. a termín přihlášek do ligových soutěží na 28.2. 2021. Do druhé ligy se pak nově může přihlásit kdokoliv.

15. února 2021 • 20:17

Brazílie? Stálo to za to, říká Josef Tirpák

(Ústí nad Labem) Brali jsme je jako automatickou součást nohejbalového koloritu. Někteří nás bavili svým uměním, jiní vynikali odborností, další tahali za nitky v pozadí. Hráči, trenéři, funkcionáři... Najednou se ale z různých důvodů z areálů vytratili. Nový seriál Zmizeli z nohejbalových kurtů bude přinášet rozhovory právě s takovými osobnostmi. Naše první pátrací mise skončila v Ústí nad Labem u veleúspěšného českého exreprezentanta, komplexního hráče, který s výjimkou světového nebo evropského titulu z disciplíny jednotlivců dokázal v době na přelomu tisíciletí vyhrát všechny mužské tituly udělované na české a mezinárodní scéně. Jeho jméno? JOSEF TIRPÁK (*1977).

4. února 2021 • 17:02

Posílená rada svazu? Je to v procesu...

Nejvyšší předpis nohejbalového svazu čeká novelizace. Kompletní. Pochopitelně pouze v případě, že znění hlavního návrhu Stanov ČNS, předkládaného Odborným poradcem pro legislativu Ladislavem Kratochvílem, zaujme hlasující delegáty březnové (tedy možná dubnové) volební Valné hromady ČNS.

29. ledna 2021 • 18:07

ČNS připravuje nové stanovy

Stanovy. Nejvyšší základní předpis svazu, podléhající registraci u rejstříkového soudu. Právě jejich zásadní změna je nepochybně nejobsáhlejším předloženým návrhem pro projednání na řádném zasedání blížící se Valné hromady ČNS.

16. ledna 2021 • 18:09

Nohejbal uspěl v anketě NSA

V době, kdy na nás masmédia chrlí jednu horší zprávu než druhou, přichází v souvislosti s nohejbalem velmi příjemná informace. A není to jen nějaký subjektivní pocit, ale soubor seriózně sesbíraných, tzv. měkkých dat. V aktuálním výzkumu Národní sportovní agentury ČR se nohejbal neztratil.

8. ledna 2021 • 17:59

Nohejbalisty roku 2020 jsou Tolar a Pohl

Ke konci každé sezóny neodmyslitelně patří anketa Nohejbalista roku. Jenže co letos? Mužské soutěže připomínaly běžný ročník jen velmi vzdáleně a mládežnická měření sil dopadla jen o něco lépe. VV ČNS nakonec vyřešil situaci šalamounsky a rozhodl se vyhlásit vítěze jen v kategoriíích starších žáků a dorostenců. Anketu ovládli Lukáš Tolar ze Stříbra a holický Václav Pohl.

1. ledna 2021 • 18:51

Kratochvíl: Není mi lhostejný další vývoj

(Veselí nad Moravou) Jedna sezóna končí, druhá začíná. Rozhovor na přelomu roku v Nohec magazínu většinou patřívá korunovanému vládci ročníku. Kvůli koronavirové epidemii ale nohejbal letošního oficiálního krále nemá. Proto jsme k bilančnímu rozhovoru přizvali člověka, který v nohejbalových řadách strávil většinu svého života a jako funkcionář se zásadním způsobem od roku 1968 podílel na činnosti tuzemského i mezinárodního hnutí. Člen nohejbalové síně slávy LADISLAV KRATOCHVÍL (*1946) mj. působil v řadě funkcí statutárního orgánu republikového svazu a jeho odborných komisí, včetně funkce prezidenta svazu.

28. prosince 2020 • 17:05

Gulda: Hoďme tuhle sezónu za hlavu

(Modřice) Závěr roku bývá spojený především s bilancováním a spřádáním plánů na další sezónu. Právě s plánováním je to však letos těžší, protože situace kolem vládních protikoronavirových opatření je evidentně nepřehledná i pro jejich vyhlašovatele. A tak se alespoň pojďme ohlédnout za letošním ročníkem soutěží okem mužského reprezentačního i klubového trenéra Modřic PETRA GULDY.

15. prosince 2020 • 11:25

Líbal: Mít pouze špílmachra nestačí

(Pardubice) Trenér mládeže = nedostatkové zboží. Platí to v každém sportu, v nohejbale dvojnásob. Pokud má navíc trenér odbornost, charisma, nebojí se bourat zažitá klišé a jsou za ním ještě vidět výsledky, pak je to člověk k nezaplacení. „Snažím se, aby si na řadu věcí hráči přicházeli sami. Mnohdy to trvá dlouho, ale efekt vlastního objevení je k nezaplacení,“ říká v rozhovoru pro Nohec magazín lodivod holického dorostu MAREK LÍBAL, kouč, kterého můžeme do výše uvedené skupiny bez obav zařadit.

10. prosince 2020 • 12:42

"Ludva" Pelikán: Měl jsem snovou kariéru

(Modřice) Za pár dní oslaví RADEK PELIKÁN osmatřicáté narozeniny. Sportovní talent, který děkuje za své pohybové nadání i jiným sportům než jen nohejbalu. Jeho láskou byl v začátcích fotbal, chvíli koketoval i s košíkovou, a když už se plně věnoval nohejbalu, tak hlavně lední hokej, který hraje ve vyškovské Hobby lize. Ve svém hlavním sportu zažil snad úplně všechno. Mládežnické tituly, republikové i mezinárodní vavříny, individuální ocenění, ale také občas i zdravotní problémy, slavná vítězství i kruté porážky. Letos se ještě v modřických barvách symbolicky objevil v posledním utkání Ligového poháru 2020 v Holicích.

4. prosince 2020 • 17:38

Dohráno. U zeleného stolu

(Praha) Podivný ročník dlouho čekal na své rozuzlení. Některé, hlavně jednorázové a regionální soutěže, se podařilo odehrát ve standardním či zkráceném formátu. Jiné  však toto štěstí neměly a musely čekat, zda poznají své vítěze na hřišti, nebo verdiktem od zeleného stolu. Poslední zasedání VV ČNS přineslo klíčové rozhodnutí.

25. listopadu 2020 • 19:33

Stehlík: Splněný sen? Černoch na hřišti

(Plzeň) V nohejbale se pohybuje bezmála 50 let. Býval špičkovým hráčem i trenérem, řadu let působí v roli funkcionáře. Je členem VV ČNS a zároveň předsedou Komise zahraničního rozvoje ČNS. VLASTIIMIL STEHLÍK má ovšem co říct i k současné pandemické situaci, pracuje totiž jako ekonomický náměstek a zástupce ředitele Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje. Poškodí podle něj koronavirová omezení nohejbal u nás i ve světě? Bude se ve volbách znovu ucházet o místo ve vedení svazu? Chystá ještě návrat k trénování na ligové úrovni? Pokud chcete znát odpovědi, přečtěte si náš rozhovor.

18. listopadu 2020 • 18:42

Šílenství, nebo realita? Můj úhel pohledu

Sleduje-li dnes člověk jakékoli médium, doslova se na něj vyvalí hromada informací o koronavirové pandemii. Ne, nechci zpochybňovat nebezpečnost poměrně úderného viru, jen se chci jen bez emocí podívat na situaci a zamyslet, co dál může nastat. Mám totiž strach – ze strachu, resp. z jeho důsledků. Na konfrontaci názorů jsem si vzal tři ligové nohejbalisty, kteří kromě dresu zároveň oblékají bílý plášť. Jsou jimi JAN SÝKORA (Český Brod), ONDŘEJ VÍT (Žatec) a MATĚJ PRACHÁR (Šacung Benešov).  

7. listopadu 2020 • 19:20

Ladislav Gaiger oslavil 80. narozeniny

(Plzeň) Nohejbal stojí a padá s obětavostí a výkony v drtivé většině dobrovolných funkcionářů. A protože je jich celkově málo, ti nejobětavější svou funkcionářskou práci dělí mezi oddíl a svaz, případně další nohejbalové aktivity. Mezi takové nezmary patří i LADISLAV GAIGER, mj. současný předseda krajského svazu nohejbalu v Plzni, který slouží nohejbalu přes polovinu svého života. Minulý týden oslavil své 80. narozeniny. Gratulujeme a přinášíme rozhovor s oslavencem. 

1. listopadu 2020 • 21:05

Kleník: Názor z jara jsem nezměnil

(Praha) Kdyby nebylo pandemie nového typu koronaviru, už bychom znali ligové mistry ve všech kategoriích i postupující a sestupující týmy napříč ligovými soutěžemi. Za dveřmi by był světový šampionát v Praze. Jenže nic z toho neplatí. Sportoviště umlkla už v polovině října, nestačila se dohrát ani náhradní varianta letošních soutěží. Kdy se do tělocvičen a na kurty zase vrátí život, je ve hvězdách. Nejen současnou neradostnou situaci jsme probrali s prezidentem Českého nohejbalového svazu a předsedou STK ČNS KAMILEM KLENÍKEM.

21. října 2020 • 19:55

Pohár ČNS žen: Triumf Solidarity

(Praha) Jediná republiková soutěž proběhla a skončila podle jarního plánu. Pohár Českého nohejbalového svazu žen, tedy druhá nejvyšší ženská soutěž. Na šest předprázdninových turnajů navázaly po letní pauze další dva. Vítězem seriálu se stala pražská Solidarita před Útěchovem a Andělskou Horou.

Americký fotbal
Baseball
Basketbal
Boby
Cheerleading
Cyklistika
Florbal
Gymnastika
Hokej
Hokejbal
Horolezectví
Judo
Kanoistika
Korfbal
Minigolf
Nohejbal
Orientační běh
Pozemní hokej
Rokenrol
Softball
Sportuj s námi
Stolní tenis
Taekwon-Do ITF
Taekwondo WTF
Volejbal
Články odjinud