Pátek 24. května 2024
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Oblačno, bouřka 20°C

Soulož před sportovním výkonem? Ženy mohou hned, mužům schází síly

Autor: pan

Možná vás tato otázka již mnohokrát napadla. Pomůže před sportovní aktivitou sex, nebo vám naopak vezme potřebnou energii a vy se na hřišti pak již jen vysíleně potácíte? Odpověď rozhodně není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát.

Někteří sportovci mají jasno: milostné radovánky rozhodně jejich výkonu škodit nemohou. Naopak.

Díky nim se patřičně odreagují a dopřejí si příjemné chvíle před samotnou sportovní aktivitou. Navíc se dokonale uvolní a zaženou předstartovní nervozitu.

A že by se snad fyzickým výkonem v posteli vyčerpali? "Asi záleží na formě a náladě. Když už sex den před závodem, tak rychlý, neunavit se,“ říká český atlet a skokan do výšky Jaroslav Bába.

A zdaleka není sám, kdo sexuální aktivitu před sportovní činnosti rozhodně nevylučuje. Řada hvězd světového fotbalu tuto činnost dokonce vyloženě doporučuje.

Tak třeba známí trenér Sve-Göran Eriksson svým ovečkám sex určitě zakazovat nebude, stejně na tom byl i legendární fotbalista a milovník života Geoge Best.

Ten si výkon na hřišti bez dokonalé postelové přípravy snad ani nedovedl představit.  „Kdy nejdříve před zápasem jsem měl sex? Asi o poločase,“ měl jasno fotbalový mág.

Vzhledem k jeho výsledkům mu tento způsob zjevně fungoval. A zdaleka nebyl jediný.

Sex? V žádném případě!

Ovšem je tady minimálně stejně početná skupina odpůrců. Největší legenda světového boxu Muhamed Ali se jakýmkoliv radovánkám přes zápasem vyhýbal dokonce řadu dnů.

Důvod? On, stejně jako řada jiných věřil, že sperma, o které přijde, mu vezme potřebnou sílu a energii. I jemu se tato taktika dokonale osvědčila.

Stejnou strategii volil i český boxer Rudolf Kraj. „Před zápasem jsme se pro to s manželkou nikdy nerozhodli,“ říká majitel stříbra z OH v Sydney v roce 2000. „A den před zápasem? To už vůbec ne, soustředil jsem se jen na souboj,“ doplňuje Rudi mlátička.

O správnosti sexuální zdrženlivosti je přesvědčen i legenda českého stolního tenisu Petr Korbel.  „Mám vyzkoušeno, že sex den před zápasem není ideální,“ říká čtvrtý muž z olympiády v Atlantě v roce 1996.

Co na to odborníci?


A co na to odborníci? Velmi zajímavá studie byla provedena na Ženevské univerzitě, kdy odborníci zkoumali vliv sexu patnácti špičkových atletů na jejich následné sportovní výkony.

Podle výsledků mohou milostné hrádky ovlivnit jejich výkon, pokud se praktikují dvě a méně hodin před samotným závodem či zápasem.

Navíc vědci zjistili, že větší následky má sex na muže, kteří nejsou schopni krátce po něm předvést plnohodnotný výkon, zatímco u žen to není problém.

Další odborníci však nemají stejný názor. Britská sexuoložka Petra Boyntonová se zabývala, jaký vztah má milování na fotbalisty při mistrovství světa ve fotbale.

"Sex samotný výkon na hřišti neovlivňuje. Někteří lidé věří tomu, že sportovcem během aktu ztrácí sperma, přichází o testosteron a tudíž také o sílu. Ale to není pravda. Hormony se velice rychle nahradí, jde spíše o ztrátu energie, která může mít vliv."

 Boyntonová dokonce považuje sex před zápasem jako pozitivní záležitost pro psychiku, protože napomáhá koncentraci a snižuje stres před utkáním. Takže milování ano, ale v dostatečném odstupu před výkonem na hřišti.

S jejím názorem souhlasí i český psychiatr Ondřej Trojan. „Výkon se odvíjí od hladiny testosteronu v těle a ta pohlavním vybitím neklesá. Naopak. Pravidelný sex zvyšuje hladinu mužského hormonu, který mimo jiné ovlivňuje růst svalové hmoty a rychlost regenerace," říká.

Rozdíl mezi ženami a muži

Na jednom se však odborníci dokáží shodnout. Jinak se odráží milostné radovánky na mužích a jinak na ženách. „U žen orgasmus zvyšuje aktivitu, u mužů to je obráceně,“ říká Trojan.

„U žen se po sexuálním styku zvyšuje hladina testosteronu. Sprinterkám proto pomáhá,“ doplňuje ho atletický trenér Uwe Hakus.

 Takže závěrem? Ženy mohou po milování ihned sportovat, muži by si měli dát minimálně několikahodinový oddech. A ideálně se před závodem prospat.

„Hladina testosteronu podléhá biorytmu. U mužů je nejvyšší ráno. Pro to by pro ně bylo nejvýhodnější sportovat dopoledne. Samozřejmě, člověk by se při milostném aktu neměl příliš vysílit. Pak se totiž jedná o normální únavu,“ uzavírá Trojan.