Vrátíte se s poškozeným mozkem! Horolezec Habeler vzpomíná na Mount Everest

Autor: ija

Rakouský horolezec Peter Habeler (74), který se proslavil výstupem na Mount Everest bez kysliku, dodnes leze po horách, k narozeninám si nadělil výstup na nejtěžší evropskou stěnu Eiger. A také jezdí po okolních zemích a propaguje své rodné údolí Zillertal. A obdivuje českého lezce Adama Ondru.

Před téměř čtyřiceti lety podnikl Peter Habeler spolu s Reinhodlem Messnerem senzační výstup na nejvyšší horu světa Mount Everest bez použití kyslíku. Je to už téměř čtyřicet let, ale rakouský horolezec se své lásky nevzdal dodnes, k nadcházejícím 75. narozeninám si dal dárek, zlézt nejtěžší stěnu Evropy Eiger severní cestou.

Adam Ondra v pouhých osmi dnech volným přelezem, při němž neopustil stěnu, vylezl na vrchol slavné stěny Dawn WallAdam Ondra v pouhých osmi dnech volným přelezem, při němž neopustil stěnu, vylezl na vrchol slavné stěny Dawn Wall • Pavel Blažek

„S Reinholdem jsme kdysi vyběhli na Eiger za deset hodin jako nic, to byl rekord,“ vzpomínal Habeler při své návštěvě Prahy, kam přijel lákat turisty do svého rodného a milovaného Zillertalu. S Messnerem se seznámil v polovině 60. let a hned věděl: Tohle bude můj parťák. „Reinhold měl podobné nápady jako já, byl rychlý a chtěl něco nového,“ říká Habeler.

Pak spolu dokázali ještě mnohé, nejvíc se ale do horolezeckých dějin zapsali v roce 1978 senzačním výstupem na Mount Everest bez použití kyslíku. Nikdo před nimi to nedokázal. „Důležité je mít lehký batoh, co nejmíň věcí s sebou. Proto se nám to povedlo,“ zavzpomínal Habeler.

Všichni nás varovali

„Tehdy nás všichni varovali, říkali, že se vrátíme s poškozeným mozkem. Nevěřili jsme a naštěstí se nic takového nestalo. Přežili jsme, jsme pořád tady a máme se dobře. Messner se má taky dobře. I když už neleze, protože má problémy s amputovanými prsty na noze,“ vzpomněl svého jihotyrolského kamaráda, prvního horolezce v historii, který vystoupil na všech čtrnáct osmitisícovek.

Sám se ale na rozdíl od svého dlouholetého parťáka hor vzdát nechce. Propadl skialpinismu a také dál leze. K letošním 75. narozeninám si přichystal dárek. Znovu pokořit Eiger severní stěnou. S novým parťákem.

Video placeholder
Adam Ondra předvedl fantastický výkon • Pavel Blažek


Davida Lamu viděl poprvé, když mu bylo pět let. Syn nepálského šerpy a Rakušanky přišel k němu do horolezeckého tábora. Z toho kluka něco bude, řekl si tehdy Peter Habeler. A právě s tímhle klukem se rozhodl oslavit své 75. narozeniny.

Dnes šestadvacetiletý Lama, ověnčený tituly v závodním lezení, je považován za jednoho z pěti nejlepších světových horolezců. „Žák vede na Eiger svého učitele. To je hezké, ne,“ usmál se Habeler.

Vedle Lamy má nebetyčné mínění i o českém lezci Adamu Ondrovi, který loni zdolal slavnou stěnu Daw Wall v masivu El Capitan v rekordních osmi dnech. Habeler dobře ví, o čem mluví. Kdysi jel učit lyžování do Ameriky, poznal tam Yosemity a jejich Big Walls, velké stěny, a jako první Evropan je pokořil.

„Kdo je dnes nejlepší lezec? To je jasné! Váš Adam Ondra! Je vysoký, možná dvakrát tak vysoký, než já, a má skvělou techniku a sílu v prstech. Leze takovým způsobem, že je to s tím, co jsme předváděli my, naprosto neporovnatelné.“