Pátek 24. března 2023
Svátek slaví Gabriel, zítra Marián
Zataženo, déšť 16°C

Zpověď zhuntované hvězdy Vonnové: Čeká na umělé klouby!

Autor: ris

Stále jí žilami koluje krev závodníka! Jenže fyzický stav už americkou hvězdu alpského lyžování Lindsey Vonnovovou (36) do závodů nepustí. Naopak. Připravuje se na těžký lékařský zákrok. Americká superstar to přiznala v otevřeném rozhovoru pro Der Standard.

„Mentálně jsem stále připravena vyhrávat, ale tělo s tím nějak nesouhlasí, což je zklamání,“ pokrčila rameny. Během kariéry si prošla peklem. Několikrát přetrhané vazy v koleni, těžké zlomeniny, otřesy mozku. Právě proto by její tělo už závodnickou zátěž nezvládlo. „Přitom bych tak ráda překonala Stenmarkův rekord šestaosmdesáti výher ve Světovém poháru.“

K vyrovnání rekordu slavného Švéda jí chybí pouhopouhé čtyři výhry. Také proto se s koncem sportovního života tak těžko smiřuje. „Teď jsem začala komentovat, což mi vlastně pomáhá pochopit, že mám po kariéře,“ upozornila.

Mezinárodní lyžařské federaci má stále za zlé, že na začátku února 2013 pustila dlouho odkládané super-G mistrovství světa ve Schladmingu. I když byl původní start naplánován na jedenáctou dopoledne, první závodnice se pustila do bran až v půl třetí odpoledne. Na Vonnovou se vlivem dalších okolností dostalo až několik desítek minut poté.

Byla ve formě a zdravá jako málokdy, jenže její jízda netrvala ani minutu. Po jednom ze skoků jí potkal těžký pád, který její kariéru výrazně ovlivnil. „Dodnes si myslím, že se to vůbec nemuselo stát. Závody byly odloženy až na odpoledne, kdy byly podmínky nepřijatelné…“ Poranění kolena tehdy bylo devastující.

Silné bolesti ji koneckonců trápí i dnes. „Musím posilovat svaly, aby klouby byly stabilní. Když necvičím, bolest se znásobuje,“ povídala s tím, že se nevyhne dalším těžkým operacím: „Za pár let budu potřebovat klouby umělé,“ uzavřela neoptimisticky.

Královna sjezdového lyžování Lindsey Vonnová
Královna sjezdového lyžování Lindsey Vonnová