Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Biatlonisty vytočil Hamáček! Odvolal jim klíčového člověka

Autor: ČTK, Soňa Molatová

Ministr vnitra Jan Hamáček se svou stranou u voleb sice propadl, ale před odchodem z funkce ještě stále může konat důležitá rozhodnutí. Jedním z těch posledních bylo odvolání ředitele ministerského sportovního centra,Olymp Jiřího Berana. Ostrá reakce sportovců, kterým tato organizace pomohá, na sebe nenechala dlouho čekat.

Svou nespokojenost nad Hamáčkovým krokem projevili na sociálních sítích biatlonisté Michal Krčmář a Ondřej Moravec . „Tak ještě rychle dokud můžu, rozbiju něco, co funguje. Děkujeme,“ napsal Krčmář na svůj instagramový profil k titulku o Beranově odvolání. Jeho vyjádření pak sdílel i Krčmářův bývalý parťák Ondřej Moravec, který k tomu dodal: "Je to k pláči!!!!"

Ze židle ale Hamáčkovo rozhodnutí zvedlo i bývalou biatlonovou hvězdu Michala Šlesingra „Červený svetr se rozhodl během posledních pár dní ve funkci ještě rychle rozbít fungující sestavu? Proč? Náplast na povolební mindráky? Díky, Jirko, za tvou práci, zápal a podporu sportu!“

Hamáček Berana odvolal.dva dny po sněmovních volbách, ve kterých ČSSD nezískala žádný poslanecký mandát. Vnitro ale tvrdí, že bylo odvolání šéfa Olympu dlouho plánovaným krokem. Beran serveru řekl, že důvody svého odvolání nezná. V čele Olympu byl od roku 2014.

„Odvolal mě ministr vnitra Jan Hamáček. Netuším, proč k tomu došlo,“ uvedl Beran. Hamáček podle serveru iRozhlas, který o kauze informoval, nezvedal telefon a neodpověděl ani na SMS. Mluvčí vnitra Ondřej Krátoška řekl jen, že se jednalo o „dlouhodobě plánovanou výměnu“.

Olymp Praha vznikl transformací z odboru sportu ministerstva vnitra v roce 2009 a sídlí v areálu ministerstva v pražské Stromovce. Jeho primárním cílem je zabezpečování přípravy sportovců pro reprezentaci. Organizace zaštiťuje například i olympioniky, mezi které patří třeba rychlobruslařka Martina Sáblíková , biatlonisté Michal Krčmář a Markéta Davidová, lezec Adam Ondra nebo střelec Jiří Lipták. Společně s Armádním sportovním centrem Dukla a Vysokoškolským sportovním centrem MŠMT ČR je Olymp jedním ze tří ministerských sportovních center v České republice.

Vyjádření Jiřího Berana

Z funkce ředitele Olymp centrum sportu MV jsem byl odvolán v pondělí 11. 10. odpoledne ministrem vnitra Janem Hamáčkem, a to bez jakéhokoli předchozího avíza či upozornění. Za celou dobu mého působení mi nebylo cokoli vytýkáno, nebyl jsem upozorněn na jakékoli pochybení.

Svému odvolání nerozumím a nechápu ho, ale nezbývá mi nic jiného, než ho respektovat. Nejde nyní ale o mé místo, ale o kontinuitu vrcholící sportovní přípravy na zimní olympijské hry v Číně, když členy resortního centra jsou mj. čeští biatlonisté, běžkyně na lyžích, alpské sjezdařky Dubovská , Paulátová, Capová , kompletní reprezentace bobistů i skeletonistů a samozřejmě rychlobruslení v čele s Martinou Sáblíkovou.

Moc si vážím podpory ze sportovního prostředí. I na jejím základě bych rád o svém budoucím působení hovořit s novým ministrem vnitra, jak se sluší a patří v civilizované demokratické zemi. Jsem přesvědčen, že českému sportu mám ještě co dát, nechci nedobrovolně odcházet od nedokončené práce.

Hamáček oznámil rezignaci. ČSSD pro 4 roky končí ve Sněmovně
Video se připravuje ...

Michala Krčmáře zvedlo odvolání šéfa Olympu ze židle.
Michala Krčmáře zvedlo odvolání šéfa Olympu ze židle.