Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

Maminka Ondřeje Buchtely (†20) popsala: Dojemné gesto táty u smrtelné postele

Autor: lnm

Potkalo ji to, co nechce zažít žádný rodič. Svého syna Ondru (†20) pochovala Eva Buchtelová na prahu jeho dospělosti. Z bolestného zážitku se vypsala v knize, která popisuje synův životní úděl, jeho odchod z tohoto světa a také její vlastní cestu k tomu, aby se s krutou ranou osudu vyrovnala. 

Mladému hokejistovi zjistili lékaři vzácný zhoubný nádor na srdci, který následně zasáhl obě plíce, v polovině května. S krutou diagnózou pak Ondřej bojoval dva měsíce. Jeho maminka v knize Zemři a povstaň, kterou vydala rok po jeho smrti, popsala poslední okamžiky jeho života.

V den své smrti měl Ondřej jet na radioterapii mozku, jeho stav se ale rychle horšil a měl bolesti. Maminka Eva spolu s přítelkyní Aničkou s ním probděly celou noc a ráno bylo jasné, že na terapii už neodjedou. "Nepojedeme nikam, Ondra odchází," řekla paní Eva svému muži, když naléhal, aby do nemocnice vyrazili, protože léčba znamenala jedinou šanci na prodloužení jeho života.

Neodjeli. Ondřej zemřel za pár hodin obklopen svou maminkou, přítelkyní a sestrou, které ho držely za ruku. Táta hlídal o patro výš zdrceného syna Buchtelovy partnerky Alexe.  "Je 10:23 a píšu Mácovi (Ondřejův otec, pozn. red.): »Už je na věčnosti.«," vypráví ve své knize paní Eva. "Přichází Máca s Alíkem a oba pláčou. Alík se choulí k Aničce. Já zapaluji svíčku a otevírám okno. Pociťuji hlubokou vděčnost za setkání s ním," pokračuje.

V knize také popsala, jak vznikla fotografie, prostřednictvím níž rodina oznámila Ondrovu smrt. "Máca klečí u Ondry a zvedá jeho levou paži a říká: »Ondrášku, tohle si vezmu navždy," fotí si Ondráškovo tetování na jeho levé paži: ZEMŘI A POVSTAŇ."

Kérka, ze které mrazí, přitom nevznikla jako reakce na beznadějnou diagnózu. Buchtela si ji pořídil už o čtyři roky dříve. Měla vystihovat jeho životní úděl, kdy po každé prohře vstal silnější. Právě to mu vyčetla jeho duchovně založená maminka z numerologie už v jeho dětství.

Sbohem, Ondro! Desítky lidí se loučily s Buchtelou, jehož zabila rakovina
Video se připravuje ...

Kniha Evy Buchtelové o životě syna Ondry.
Kniha Evy Buchtelové o životě syna Ondry.