Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení -1°C

Křetínský koupil podíl ve West Hamu: Jak ho chce propojit se Spartou?

Autor: mah

Fotbalový obchod roku je hotový. Majitel Sparty Daniel Křetínský (46) se stal spoluvlastníkem West Hamu, kde nakoupil 27 procent akcií. »Kladiváři« už mají plán, za co české miliardy utratí.

To, že londýnský klub hledá kupce, nebylo žádné tajemství. „Klub má dluhy ve výši 4,5 miliardy korun a my uvítáme investory, kteří nám ho pomohou redukovat,“ přiznal v září jeden z šéfů West Hamu David Sullivan, který si teď může oddechnout. Křetínský za 27 procent Součka, Coufala, Krále a celého týmu podle odhadů zaplatí 5,5 miliardy korun: tedy dost na to, aby červená čísla zčernala. A přesně takový je plán. „Dohoda povede k dalšímu zlepšení finanční kondice klubu, a to formou snížení jeho dlouhodobého dluhu,“ informovali Křetínského zástupci.

Fanoušek na scéně

Podnikatel, který vlastní rovněž vydavatelství Czech News Center včetně deníků Aha! a Blesk, do West Hamu vstupuje se svojí společností 1890s holdings. „Jakožto vášnivý fotbalový fanoušek si velmi vážím výjimečné historie a tradice klubu West Ham United. Rozvoj a růst klubu v posledních letech je všem jasně patrný a jsem rád, že jsem dostal možnost se podílet na úspěšné budoucnosti tohoto klubu,“ vzkázal Křetínský, který se spolu s kolegou Pavlem Horským stane členem představenstva celku z východního Londýna.

Vydělá i Sparta?

Co teď bude se Spartou? Pro Letenské se momentálně vůbec nic nemění. Pravidla UEFA zapovídají, aby se dva kluby vlastněné jedním člověkem potkaly ve společné soutěži, ale dokud se Křetínský nestane většinovým majitelem »Kladivářů« (k čemuž má výhledově dojít), k porušování pravidel nedochází. „Mým osobním cílem je pomoc nastavit spolupráci mezi AC Sparta Praha a West Ham United tak, aby z ní profitovaly oba kluby. West Ham by se mohl stát branou do Premier League pro hráče z našeho regionu,“ plánuje podnikatel. Znamená to, že by si měl takový Adam Hložek už balit kufry?

Daniel Křetinský Miliardami zalepí dluh, ale myslí i na Spartu.
Daniel Křetinský Miliardami zalepí dluh, ale myslí i na Spartu.