Pondělí 11. prosince 2023
Svátek slaví Dana, zítra Simona
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Formule 1 drží smutek: Zemřela legenda motorsportu (†79) s titulem rytíře!

Autor: ČTK, red

Ve věku 79 let zemřel v neděli Frank Williams, zakladatel slavné britské stáje formule 1 a její dlouholetý šéf. O úmrtí legendy motoristického sportu informovala rodina a samostatná stáj. Williams byl od automobilové nehody v roce 1986 upoután na invalidní vozík.

V posledních letech sužovaly Williamse početné zdravotní problémy. Dvakrát byl například hospitalizován se zápalem plic, naposledy vloni v prosinci. V nemocničním zařízení pak prožil i svoje poslední dny.

„Poté co byl v pátek přijat do nemocnice, zemřel dnes ráno Sir Frank obklopen rodinou,“ uvedla stáj Williams Racing v prohlášení.

Williams patřil k nejvýznamnějším postavám historie formule 1. Společně s Patrickem Headem založil v roce 1977 tým, jenž slavil devětkrát prvenství v Poháru konstruktérů a sedm jezdeckých titulů. Posledním mistrem světa ve Williamsu byl v roce 1997 Kanaďan Jacques Villeneuve.

V roce 2012 Frank Williams odstoupil kvůli zdravotním potížím z představenstva a šéfoval týmu společně s dcerou Claire. Vloni v létě prodali slavnou, ale v posledních letech neúspěšnou stáj americké společnosti Dorilton Capital. Ve stejném roce v září pak oba Williamsovi z týmu odešli, čímž po 43 letech skončila rodinná éra v jedné z historicky nejúspěšnějších stájí F1.

„Rodina formule 1 přišla o milovaného a respektovaného člena. Byl to skutečný velikán našeho sportu, který překonal nejtěžší životní výzvy a každý den bojoval o vítězství na trati i mimo ni,“ uvedl v prohlášení šéf formule 1 Stefano Domenicali.

Zakladatel slavné britské stáje formule 1 Frank Williams
Zakladatel slavné britské stáje formule 1 Frank Williams