Neděle 29. května 2022
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno, déšť 17°C

Djokovič počítá ztráty: Kolik ho stál výlet do Melbourne. A přijde o sponzory?

Autor: ris

Nikdo sice nechce házet peníze do záchodu, finanční ztráty za promarněné Australian Open však Novaka Djokoviče (34) zase tak trápit nemusí. Jen na odměnách v kariéře vydělal v přepočtu 3,2 miliardy korun, takže ho pár stovek tisíc nezabije. Jeho absence na prvním grandslamu sezony ho může vyjít draho hlavně po sportovní stránce.

Daleký výlet Srba jistě nestál tolik peněz jako nervů, nicméně nejde o úplně zanedbatelnou částku. Jen za letenky podle deníku Bild zaplatil bezmála milion korun (977 tisíc). Do dějiště turnaje letěl z Malagy přes Dubaj, samozřejmě první třídou. Zpátky rovněž přes Dubaj do Bělehradu. Po přestupu ale už seděl v klasické business třídě, protože jinde nebylo místo. Letenky platil i svému doprovodnému týmu.

Takřka po příletu do Melbourne začaly soudní obstrukce. Jelikož právní bitvu nakonec prohrál, byl nucen náklady spojené s ní uhradit ze svého. Australská média uvádějí, že šlo o částku v přepočtu cca 10 milionů korun.

I když účastníci Australian mají hotel zdarma, Djokovič si dávno před akcí pronajal v dějišti podniku dům. Podle odborníků za něj utratil minimálně v přepočtu 200 tisíc korun. I přes svoji neúčast je nepravděpodobné, že by je „vymohl“ zpět.

A poslední (ne)zanedbatelnou položkou je jídlo. Protože je gurmán a kvůli přesvědčení i zdravému životnímu stylu nesní všechno, co mu přijde pod nos, stála ho strava za 11 dnů v Austrálii odhadem 100 tisíc korun!

Nic z toho by ho nemuselo trápit, kdyby se nechal očkovat a do grandslamu, v němž byl považován za jednoznačného favorita číslo jedna, nastoupil. Pokud by podesáté v kariéře zvedl nad hlavu nádherný Norman Brooks Challenge Cup, přišlo by mu na účet cca 44,3 milionů korun. Kdyby finále prohrál, měl by jistých „jen“ 24,2 milionů Kč.

Novak Djokovič v neděli v noci opustil Austrálii
Novak Djokovič v neděli v noci opustil Austrálii

Momentálně je Djokovič doma v Srbsku a o nastalé situaci možná sám s rodinou přemýšlí. A přemýšlejí také jeho sponzoři, kteří z nastalé situace neskáčou radostÍ do stropu. Hlavně proto, že není vůbec jasné, zda jejich marketingová stálice odehraje kvůli tvrdým anticovidovým opatřením ve světě i nadcházející turnaje velké čtyřky.    

Slavná oděvní značka Lacoste má s tenistou smlouvu na v přepočtu 193 milionů korun ročně. Jejich krokodýlek zdobí oblečení Medveděva, Mahuta, Kontaveitové nebo Cuevase. Jenže jejich největší formule nevyjela z garáže, což může mít na zisk společnosti dopad. „Jakmile to jen bude možné s Novakem se spojíme, abychom si shrnuli poslední události, které doprovázely jeho pobyt v Austrálii,“ stojí v prohlášení firmy.

Další Djokovičovi partneři Peugeot a Asics situaci nekomentují. Na rozdíl od švýcarského výrobce luxusních hodinek Hublot. „Novak Djokovič je svůj. Nebudeme jeho rozhodnutí komentovat,“ okomentovala společnost prostřednictvím tiskového mluvčího s tím, že partnerství jede v poklidu dál. Podporu bělehradský rodák zatím má i u Raiffeisen Bank.

Celkem tedy tenista za prvních pár dní sezony přišel o 11,2 milionů korun. A podle expertů zase tak neutrpěla ani jeho pověst. To proto, že se nedopustil – když pomineme, že se s pozitivním testem účastnil veřejných akcí – žádného protiprávního chování. Také proto mu žádný z jeho sponzorů nevypověděl kontrakt. Zatím!

Jisté je tak to, že nejvíc ho australská absence může mrzet po sportovní stránce. Nejenže přišel o možnost vyhrát rekordní jedenadvacátý grandslamový grál a desátý melbournský, ale pokud turnaj vyhraje Rus Medveděv nebo Němec Zverev, Djokoviče pravděpodobně nejpozději v únoru na výslunní vystřídají!