Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Jágrův vřelý vztah k Rusku: Proč Ukrajině pomáhá, ale o Putinovi mlčí?!

Autor: mib

Síla jeho osobnosti zburcovala jinak téměř netečnou NHL. Hokejová persona Jaromír Jágr (50) lituje matky a děti, které z Ukrajiny prchají před válkou. Ale fanouškům chybí jasný vzkaz do Ruska: „Zastavte to!“

Bylo to ještě v dobách zlaté éry českého hokeje, kdy prezident Vladimir Putin pozval na letní exhibici Jágrův tým do Moskvy. „V osmnácti jsem byl v Kyjevě, ale to není Rusko. Docela se tam těším,“ vykládal před odletem »Džegr«, který právě v roce 2001 získal svou pátou trofej pro nejproduktivnějšího hráče zámořské ligy. S Putinem, kterého hlídali na každém kroku (už tehdy mohl být Rusům ukradený!), si pak český hokejista potřásl pravicí...

„Myslím, že celé Rusko a Putin jsou tak hrdí na svou zem, že udělají 100 procent, aby zajistili bezpečnost,“ říkal Jágr o 13 let později, když reprezentoval Česko na olympijských hrách v Soči.

Jaromír Veliký

Mezitím se legendární útočník z Kladna obrátil na pravoslavnou víru. Při výluce NHL v sezoně 2004/05 působil v Omsku, v letech 2008 až 2011 na Sibiři dělal kapitána. Stal se v Rusku modlou, »Jaromírem Velikým«. Putinova invaze na Ukrajinu všechno tohle pokazila. Rusové českou »68« zmiňují jen letmo, protože v počtu gólů v NHL už má od včerejška na třetím místě historických tabulek stejně jako on (766) snajpr Alexandr Ovečkin (36) z Washingtonu.

Mírové poselství

Kladenský veterán zase po charitativním utkání na Spartě (1:4), kdy se pro Ukrajinu včetně zámořského příspěvku vybralo 3,6 milionů korun, na dotaz Blesku o jeho nynějším vztahu k Rusku řekl: „Nechci odpovídat.“ A když se ho reportér zeptal ještě na Ovečkinova slova o míru, kde chybělo odsouzení Putinovy agrese, rozverně jej poplácal a odešel do šatny. Jágr o politice moc nemluví. Ale zrovna teď by si fanoušci přáli mírové poselství, vždyť přece vnímají jeho rozhovory jako slovo boží. Tak proč mlčíš, Jaromíre?!

Jágr o baráži: Těžší než extraliga. V O2 areně vyhráli všichni
Video se připravuje ...