Úterý 28. června 2022
Svátek slaví Lubomír, zítra Petr a Pavel
Polojasno 32°C

Český basketbal truchlí: Zemřel legendární Jiří Zídek st. (†78)!

Autor: ČTK, pl

Basketbalový svět zasáhla velice smutná zpráva. Legendární basketbalista Jiří Zídek starší zemřel (†78). Vítěz ankety Český basketbalista 20. století a první Čech uvedený do Síně slávy FIBA podlehl dlouhé nemoci. S informací přišla na svém webu Česká basketbalová federace.

Zídek starší hrál vrcholově v letech 1962 - 1979 a patřil k jedněm z nejlepších pivotů své doby. S československou reprezentací získal stříbro a bronz na mistrovství Evropy.

,,Český basketbal se dnes zahalil do smutku. Odešel opravdový velikán, jenž už navždy zůstane jednou z nejvýznamnějších basketbalových osobností. Česká basketbalová federace tímto vyjadřuje upřímnou soustrast rodině a děkuje Andreji Zídkovi za vše, co pro československý a český basketbal vykonal," sdělila federace. V dresu Slavie VŠ Praha se Zídek starší stal sedmkrát mistrem ligy a v roce 1965 hrál finále Poháru mistrů evropských zemí.

Nejlepší basketbalista 20. století

Pražský rodák startoval na šesti evropských a dvou světových šampionátech, v roce 1972 dosáhl s týmem na olympiádě v Mnichově na osmé místo. Dvakrát byl zvolen nejlepším československým basketbalistou a drží ligový střelecký rekord. Po hráčské kariéře působil jako trenér.

V roce 2001 byl vyhlášen československým basketbalistou 20. století a jako jediný Čech byl o sedm let později nominován mezi 50 nejvýznamnějších osobností Euroligy.

Jiří Zídek starší
Jiří Zídek starší