Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 19°C

Smrt má jméno Katar: Na MS zemřeli už tři novináři!

Autor: Petr Němec

Šampionát ve stínu krchova! Hodnota MS v Perském zálivu činí bratru 5 bilionů korun, což je takřka dvouletý rozpočet České republiky. Najde se v tom balíku pár šprdlíků na pohřební věnce?

V neděli půjde 86 250 diváků na stadion Lusail v Dauhá za průměrnou cenu vstupenky 19 000 korun na finále. Bude bohužel zahalené smutkem s pachutí záhady.

Nepohodlní

Hymny mančaftů, které se utkají o nejprestižnější trofej fotbalového světa, přehluší tesklivá funebrákova píseň na téma „Kácí se v novinářském lese“. S mučivými otázkami: „Proč? Jak mohli umřít při práci? Protože byli nepohodlní režimu?!“

V Kataru skonal technický direktor britské ITV Sport Roger Pearce (†65). Informoval o porušování lidských práv a bránil svobodu sexu. Příčina úmrtí? Záhadná! Stejně jako u domorodého fotografa Chálida al-Missláma (†44) a Američana Granta Wahla (†49). Grant kritizoval pořadatelskou zemi za úmrtí dělníků při budování infrastruktury, jejichž počet odhadl list The Guardian na hrůznou cifru 6500.

Pitva v New Yorku

Zubatá si pro něj přišla na ochoz a Wahlův sourozenec získal dojem, že měla »pomocníky«. „Nevěřím, že můj bratr zemřel jen tak, myslím si, že byl zabit. Stále se snažíme zjistit, co se vlastně stalo,“ svěřil se s podezřením sociální síti Eric Wahl.

Své prohlášení z nějakého důvodu posléze stáhl, nicméně rodina si přesto vyžádala pitvu. Ta proběhla v New Yorku a mluvčí americké diplomacie Ned Price po ní sdělil, že tělo nevykazuje žádné známky násilné smrti. Dodal, že katarské úřady byly při spolupráci »vynikající«...

Katarský fotograf Chálid al-Misslam zemřel v nemocnici. Příčina smrti je nejasná
Katarský fotograf Chálid al-Misslam zemřel v nemocnici. Příčina smrti je nejasná