Sobota 25. března 2023
Svátek slaví Marián, zítra Emanuel
Zataženo, déšť 16°C

Zemřel legendární vzpěrač Pavlásek (†75)! Svědek teroru na olympiádě v Mnichově

Autor: pl

Československo pod pěti kruhy dvakrát reprezentoval, mohl i třikrát, kdyby bylo víc štěstí. On ale na olympiády rád nevzpomínal. Ať už kvůli špatným výsledkům nebo teroristické tragédii, které musel přihlížet na vlastní oči. Nyní život českého vzpěrače a pětinásobného mistra Petra Pavláska (†75) vyhasnul.

Sympatický sportovec, který nezkazil žádnou srandu. Přesně takhle si budou rodina a nejbližší pamatovat bývalého vzpěrače Petra Pavláska, jehož život 3. ledna skončil. Posledního ledna by oslavil 76. narozeniny. Jak se vlastně ke sportu dostal? „U nás v rodině k tomu nikdo nebyl, tam byli zedníci. Když jsem šel ráno před školou běhat, tak sousedky, které se vracely z hub, říkaly: Dívejte, Pavlásek se zbláznil,“ zmínilo vzpěračské eso vtipnou historku na setkání olympioniků v Třeboni, které se konalo před loňským létem.

Zraněním ke vzpírání

Sportovní začátky měl rodák z Týna nad Vltavou v atletice. Jak se ale dopracoval ke zvedání těžkých činek? Paradoxně k tomu dopomohlo zranění. „Jako atlet jsem také trošku posiloval,“ cituje Pavláska web ceskobudejovicky.denik.cz. „Tenkrát jsem házel za Slavii. Zranil jsem si ukazováček na pravé ruce.“

Na pohled nenápadné zranění ho zbavilo nadějí na speciální atletický trénink. Když se ale zavřely jedny dveře, otevřely se druhé. Konkrétně ty do vzpěračského světa. „Prst se mi dlouho nehojil, jen jsem posiloval. Kamarádi mi říkali, že když nemůžu házet, ať s nimi zkusím vzpírání. V Rudé hvězdě byl státní trenér Vašek Peterka. Řekl mi, ať si to vyzkouším, a bylo to.“

Masakr na vlastní oči

Šlo mu to tak dobře, že hned na prvních závodech v juniorech vytvořil hned sedmnáct juniorských rekordů! Skvělé výsledky ho v roce 1968 katapultovaly do nominace na olympiádu v Mexiku. Z ní ale na poslední chvíli vypadl. Chuť si mohl zpravit o čtyři roky později v Mnichově, kde útočil na medaili. Nakonec z toho ale bylo šesté místo. Mnohem horší zážitek ale prožil mimo sportoviště. Jeho izraelští kolegové, kteří bydleli jen kousek od něj, byli chladnokrevně zavražděni teroristy.

„Vesnice byla tehdy rozdělená pro muže a ženy. To všechno se odehrávalo u žen, my se na teroristy dívali, chodili po té pavlači, na hlavách měli punčochy,“ popsal detailně i po padesáti letech. Tahle tragédie byla pro ostatní sportovce konečnou. „Konec, přestalo se trénovat. Nikam jsme nesměli. Nikam nás nepouštěli. Špatná věc.“ Příležitost zazářit dostal ještě v roce 1976 na olympiádě v Montrealu, ale jeho diskvalifikace se postarala o hořkou tečku za olympijským tažením, na které sám Pavlásek nerad vzpomínal.

Na něj samotného si nicméně v Česku vzpomene spousta vzpěračů, kterým byl za vzor. Za svou kariéru se mimo olympiády stal pětkrát mistrem Československa ve hmotnostní kategorii 110 kilogramů. Sedmkrát reprezentoval na mistrovství Evropy, dvakrát také skončil na čtvrtém místě. Navíc jako první v Československu zdvihl 200 kilogramů v nadhozu, 500 kg v trojboji a 400 kg ve dvojboji.

Vzpěrač Petr Pavlásek zemřel
Vzpěrač Petr Pavlásek zemřel