Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C

Neuvěřitelné Pelého (†82) mauzoleum: Zlato a umělá tráva!

Autor: čtk, ptr

Po pěti měsících od Pelého úmrtí byla v Santosu zpřístupněna hrobka brazilské fotbalové legendy. Krypta je volně přístupná veřejnosti, fanoušci se ale podle brazilských médií nejprve musejí zaregistrovat na webu hřbitova.

„Pořád cítíme hodně bolesti. Chybí nám, ale také jsme pyšní a máme radost z toho, kolik se mu od fanoušků dostalo úcty a lásky,“ prohlásil při slavnostním otevření hrobky Pelého syn Edinho.

Pelé hrobku ve čtrnáctipatrové budově nejvyššího hřbitova světa Memorialu Necrópole Ecumenica koupil už před dvaceti lety. Je z ní symbolicky výhled na stadion klubu FC Santos, za který hrál v letech 1956 až 1974 a vstřelil v něm většinu ze svých 1281 gólů.

Krypta je umístěna v devátém patře a u vchodu návštěvníky přivítají dvě Pelého zlaté sochy v životní velikosti. Místnost s ostatky fenomenálního kanonýra má 200 metrů čtverečních, na podlaze je umělá tráva a na zdech slavící fanoušci.

„Je to další úžasná chvíle pro naši rodinu, díky které bude náš král věčný. Místo jeho posledního odpočinku bylo vytvořeno s velkou láskou. Je příjemné, jednoduché, ale současně vznešené,“ přidal Edinho.

Pelé, rodným jménem Edson Arantes do Nascimento, zemřel loni v prosinci ve věku 82 let. Bývalý brazilský útočník je jediným fotbalistou historie, který se stal třikrát mistrem světa (v letech 1958, 1962 a 1970).

Monumentální mauzoleu fotbalové legendy Pelého.
Monumentální mauzoleu fotbalové legendy Pelého.