Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Murray renovuje pětihvězdičkový hotel: Nečekaný problém!

Autor: TT

Romantický příběh má nečekaný zádrhel! Britský tenista Andy Murray vlastní pětihvězdičkový Cromlix Hotel poblíž města Dunblane ve Skotsku, které je pro něj srdcovou záležitostí. Nyní požádal o rozšíření areálu v podobě výstavby lesních chat a parkoviště. Jenže nastaly nečekané komplikace!

Profesionální tenisový hráč Andy Murray a jeho manželka Kim Searsová koupili Cromlix Hotel v roce 2013 za 2 miliony liber (v přepočtu přibližně 55,6 milionů korun) z podnikatelský důvodů i kvůli jisté nostalgii, neboť si v nedaleké katedrále v Dunblane řekli své „Ano“. Navíc zde má zapuštěné kořeny samotný tenista, který v tomto kraji vyrůstal.

V současné době se pár zabývá rekonstrukcí tohoto přepychového komplexu. Plánují postavit parkoviště a devět chatek pro možnost ubytování vícero hostů. Důkladný průzkum od tamního stavebního úřadu však nečekaně odhalil chráněné zvířecí obyvatele ukryté v jedné z budov areálu, která byla prozatímně vyčleněna jako skladiště. Zde totiž hnízdí vzácní netopýři hvízdaví, což celou záležitost značně komplikuje.

Bezpečnost všech druhů těchto savců poté hlídá legislativa Spojeného království o ochraně přírody z roku 1981, díky které hrozí provinilci až 6 měsíců vězení v případě porušení těchto právních předpisů. Ve Velké Británii je tedy nezákonné ubližovat netopýrům, držet je v zajetí či jakkoliv narušovat jejich životní prostor, úkryty a stanoviště, obdobně jako je tomu i u nás.

Oblast rady Stirling nakonec Murraymu udělila stavební povolení, ale slavný tenista musí zajistit, aby tamní netopýrům nebylo nijak ublíženo. Před zahájením práce je tak nucen požádat o licenci výkonný orgán skotské vlády NatureScot, který je odpovědný za přírodní dědictví a genetickou a scénickou rozmanitost místní fauny a flóry. Námitka byla podána i jménem místní pobočky Scottish Wildlife Trust, která poukazuje na hrozbu ztráty nenahraditelných biotopů v rámci hotelového komplexu.

„Vzhledem k přítomnosti netopýrů je nutné získat příslušné povolení od licenčního týmu NatureScot, než bude možné na této budově provést plánované práce. Doporučujeme, aby byla instalována dřevěná budka pro netopýry, která by vykompenzovala ztrátu stanovišť a poskytla nový prostor k přemístění i použití vhodného osvětlení pro netopýry hvízdavé,“ je uvedeno v úřední zprávě od příslušných orgánů.

Jestli tedy Andy Murray stále hodlá dokončit svůj vysněný projekt navzdory těmto obtížím, musí chtě nechtě najít vhodnou oblast a zde nainstalovat více dřevěných schránek pro netopýry vedle sebe, neboť se tito létavci zdržují převážně v koloniích.

Skotské úřady se dále obávají, že rekonstrukce může ublížit i dalším ohroženým druhům v okolí, jako jsou labutě nebo ropuchy. Zdá se tedy, že se pětihvězdičkový hotel Andyho Murrayho promění na „zoologickou zahradu“ plnou roztodivných tvorečků všeho druhu.

Andy Murray a jeho manželka Kim vlastní Cromlix Hotel nedaleko od katedrály, kde si řekli své „Ano“.
Andy Murray a jeho manželka Kim vlastní Cromlix Hotel nedaleko od katedrály, kde si řekli své „Ano“.