Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení 0°C

Proč Saúdové kupují Ronalda a spol.? Princ odkryl pravdu!

Autor: OB

Saúdská Arábie poslední roky investuje nemalé částky do různých sportů v čele s fotbalem a golfem. Od veřejnosti však často schytává kritiku za to, že se jedná pouze o snahu zlepšit pověst této země a odvrátit pozornost od potlačování lidských práv. K těmto obviněním se nyní vyjádřil korunní princ Muhammad bin Salmán (38), podle kterého je důvod úplně jiný...

Sportswashingem je nazývána praxe využívaná nedemokratickými režimy, které se financováním sportu snaží zlepšit svou tvář před západním světem. Přesně z toho je nyní obviňována Saúdská Arábie, která od začátku roku do tohoto odvětví napumpovala více než pět miliard euro. V rozhovoru pro Fox News byl na tento termín dotázán přímo Muhammad bin Salmán, který je de facto hlavou této absolutní monarchie.

„Nezajímají mě obvinění. Mám jednoprocentní nárůst HDP ze sportu a usiluji o dalších 1,5 procenta. Říkejte si tomu, jak chcete, ale my toho cíle dosáhneme. Pokud mi sportswashing zvýší HDP o jedno procento, pak v něm budeme pokračovat,“ řekl bin Salmán v prvním rozhovoru, který poskytl plně v angličtině.

Nejvíce se samozřejmě mluví o fotbalu, který se během dvou let stal národním fenoménem, k čemuž přispěl také příchod hvězdných hráčů. Do Saudi Professional League, jak se nejvyšší fotbalová soutěž v Saúdské Arábii jmenuje, už minulý rok přestoupil nejlepší střelec v historii Ligy mistrů Cristiano Ronaldo, který tento příliv zvučných jmen začal.

Poté ho následovaly i další ikony tohoto sportu. Mezi nimi je například držitel Zlatého míče Karim Benzema nebo brazilský hračička Neymar.

Hráči z Evropy na blízký východ většinou míří s vidinou astronomických výdělků. Portugalský ostrostřelec si v týmu Al Nassr přijde ročně na dvě stě milionů euro, o čemž si může nechat Lionel Messi v Miami jen zdát.

A z jakého důvodu Saúdská Arábie takové částky fotbalistům nabízí? Důvodem jsou samozřejmě opět peníze. Hvězdná jména totiž na stadiony netáhnou pouze místní, ale i cizince, díky čemuž se v této zemi značně zvýšil zisk z cestovního ruchu.

„Když chcete diverzifikovat ekonomiku, musíte pracovat ve všech odvětvích: těžba, infrastruktura, výroba, doprava, logistika, to vše. Součástí toho je cestovní ruch, a pokud chcete rozvíjet cestovní ruch, váže se na to také kultura a součástí té je sportovní odvětví,“ uvedl bin Salmán v rozhovoru.

Muhammad bin Salmán se v rozhovoru pro Fox News vyjádřil k obviněním ze Sportswashingu
Muhammad bin Salmán se v rozhovoru pro Fox News vyjádřil k obviněním ze Sportswashingu