Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Legendární krasobruslařský rebel Sabovčík slaví 60: Před jubileem smrt a operace!

Autor: as

Rád skákal nebezpečná salta a i jeho život je tak trochu vzhůru nohama... Vyměnil kontinent, občanství, manželku, zaměstnání, přesto zůstal nespoutaným živlem. Krasobruslařský rebel Jozef Sabovčík slaví šedesátiny!

Československu přinesl v 80. letech minulého století bronz z olympiády a dva tituly mistra Evropy, šestkrát se stal federálním šampionem. Elegán s duší rockera, který se svými 174 cenťáky nebyl žádný čahoun, přesto ve sportu prcků vypadal jako tyčka. A způsobil poprask, když 31. ledna 1986 skočil v Kodani jako vůbec první na mezinárodních závodech čtverný skok - odpíchnutý rittberger. 

„Pořád se věnuji trenérské práci, spolupracuji s několika děvčaty, mimo jiné i s Eliškou Březinovou," prozradil milovník hudby, malování či třeba truhlařiny. S image rebela s dlouhými vlasy se vymykal, stal se profesionálním mistrem světa a hvězdou exhibic. I proto je stále tak ceněný, i když už slaví šedesát. 

„Všechno nejlepší, lásko! Nemůžu se dočkat, až budeme mít o víkendu narozeninovou oslavu a pak vyrazíme slavit do Itálie," vyznala se mu ženuška Jennifer. Žijí v americkém Salt Lake City, předchozí pobyt v Torontu mu zajistil kanadské občanství. Z prvního manželství má syna Bladea (31), z druhého Jozefa Jadena (20). „Ani jeden ale už slovensky nemluví," povzdychl si populární »Jumping Joe«.

Smrt a operace

Poslední půlrok? Nic moc! Nejprve Jozefovi zemřel tchán, vzápětí skončil sám ve špitále. Jeho problematické koleno mu museli už popáté operovat! Přitom na ledě už dávno neblbne. „Manželka mi salta zakázala už po padesátce,“ smál se.

Jožova specialita – salto s dopadem na jednu nohu
Jožova specialita – salto s dopadem na jednu nohu