Pomalá pomoc zraněnému Vargovi je terčem kritiky, ale... Záchranáři neběhají!

Autor: vba

Všem se zatajil dech. Maďarský útočník Barnabás Varga (29) zůstal po střetu se skotským gólmanem nehybně ležet na zemi. Výsledek? Těžký otřes mozku a několik zlomených kostí v obličeji!

„Ten moment si nepamatuje, ale už komunikuje a brzy ho čeká operace,“ pověděl  Vargův agent s tím, že pro fotbalistu Euro skončilo. „Všichni jsme se o něj báli, protože lékařská pomoc byla zoufale pomalá,“ ušklíbl se trenér Maďarů Rossi. Naštvaný z »rychlosti« německých záchranářů byl především kapitán Szoboszlai, který jim vytrhl nosítka z ruky a rychle s nimi dosprintoval k Vargovi. „Nepochopitelné, šílené. To bylo jak sváteční pochod, ale tady může jít o život!“ zlobil se také expert ČT Kobylík.

Jenže pozor! Co pro oko laika může vypadat jako nesmyslné zdržování, má své opodstatnění. „Obecně platí, že záchranář chodí rychle, ale neběhá,“ vysvětlil Blesku mluvčí pražské záchranky Karel Kirs. Důvodů je hned několik. Zaprvé při běhu hrozí zbytečné zranění, zadruhé je nežádoucí být zadýchán. „Vyplaví se vám adrenalin a ten stav přispívá k tomu, že se vám třeba klepou ruce. Záchranář ale potřebuje mít všechny fyzické síly a veškerou koncentraci připravenou na to, aby mohl podat maximální výkon až u zraněného člověka,“ popisuje Kirs.

V případě Vargy už navíc u něj byli týmoví lékaři, čekalo se tedy vlastně »jen« na nosítka. „Těch několik vteřin zpoždění nehraje takovou roli. Zato klid posádky, kdyby se to nějakým způsobem zvrtlo, je naopak žádoucí, aby mohla péči poskytnout na sto procent,“ dodává Kirs.

Maďaři volají Vargovi rychlou pomoc.
Maďaři volají Vargovi rychlou pomoc.