SESTŘIH: České Budějovice - Jablonec 5:1. Dynamo odskočilo z dosahu dna

0
Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny

Fotbalisté Českých Budějovic dali zapomenout na mizerné výkony a tři prohry v řadě, ve 28. kole FORTUNA:LIGY rozstříleli nešťastný Jablonec 5:1 a posunuli se na dvanáctou příčku tabulky. Jablonec je desátý a drží se v prostřední skupině.

O góly Dynama se postaralo pět různých střelců. Už v prvním poločase se trefili Jakub Hora a Lukášové Havel a Čmelík, po změně stran na ně navázali Ondřej Čoudek, jenž se v nejvyšší soutěži prosadil poprvé, a Quadri Adediran.

Mezi čtvrtou a pátou brankou domácích se vměstnal zásah hostujícího záložníka Daniela Součka, pro něhož šlo také o premiérovou ligovou trefu.

Jihočeši vyhráli v lize po sérii tří proher a posunuli se na dvanáctou příčku. Na svého dnešního soupeře, který desátým místem uzavírá prostřední nadstavbovou skupinu o umístění, ztrácejí dvě kola před koncem základní části tři body. Severočeši nezvítězili ve čtvrtém kole po sobě.

Dynamo zahájilo svůj snový zápas nenápadně. První branku vstřelilo v 18. minutě, když z přímého kopu podél zdi skóroval Hora. V ligové sezoně se prosadil podruhé.

Úvodní trefa spustila jihočeskou kanonádu. O tři minuty později přidali domácí druhý gól, nakrátko rozehraný roh využil stoper Havel, který skóroval počtvrté v ročníku nejvyšší soutěže. Do přestávky udeřily České Budějovice ještě jednou, když v nastaveném čase překonal jabloneckého gólmana Hanuše Čmelík. Domácí záložník je s pěti brankami nejlepším týmovým střelcem v ligové sezoně.

Trenér Severočechů Horejš, jenž České Budějovice roky trénoval a v minulosti za ně i řadu sezon odehrál, zkusil o poločase zvrátit vývoj vystřídáním dvou hráčů. Ale Jihočechy manévr jejich bývalého kouče, jenž je vedl ještě v minulé sezoně, nijak nerozhodil. V 53. minutě po centru Čmelíka vstřelil svůj první gól v nejvyšší soutěži osmnáctiletý obránce Čoudek.

Záchvěv naděje pak Jablonci přinesla 59. minuta, v níž snížil na 1:4 další střelecký ligový debutant Souček. Jenže tlak Dynama to nijak nesnížilo. O chvíli později po chybě jablonecké defenzivy měl vekou příležitost Čmelík. Po následném rohu zase po hlavičce českobudějovického kapitána Králika předvedl výtečný zákrok Hanuš.

Promarněné šance však Dynamo moc mrzet nemusely. V 70. minutě nigerijský útočník Adediran po úniku přidal pátý gól domácích a svůj druhý zásah v české lize. Jablonec prohrál 1:5 i v lednu na Slavii.

Jihočeši potřetí v historii samostatné ligy vyhráli o čtyři branky, předtím se jim to naposledy povedlo v dubnu 1996 na hřišti Uherského Hradiště. Zároveň vyrovnali své střelecké maximum v jednom utkání. Pět gólů v zápase dali potřetí v dějinách nejvyšší soutěže a poprvé od září 1999, kdy si proti Příbrami připsali své nejvyšší vítězství v samostatné lize 5:0.

Domácí: 18. J. Hora I, 21. L. Havel, 45+2. Čmelík, 53. Čoudek, 70. Adediran

Hosté: 59. D. Souček

Domácí: Janáček – Čoudek, L. Havel, Králik (C) (71. Broukal) – Čmelík (83. Potočný), J. Hora I, Čavoš, Penner (71. Sluka) – M. Čermák (71. Zajíc), Adediran (79. Mic. Škoda), P. Hellebrand.

Hosté: Hanuš – Heidenreich (46. Surzyn), Král, Martinec (68. Akpudje) – D. Souček, Hübschman (C), Šulc, Považanec (46. Jovović), Polidar (78. Patrák) – Chramosta, Sejk (68. Černák).

Domácí: Šípoš, Broukal, Matoušek, Škoda, Potočný, Hais, Zajíc, Sluka, Skovajsa

Hosté: Surovčík, Štěpánek, Ikaunieks, Konda, Surzyn, Jovović, Patrák, Černák, Akpudje

Domácí: Penner

Hosté: Martinec, Hübschman

Nehasil – L. Matoušek, Hádek

Fotbalový stadion Střelecký ostrov, České Budějovice

2895 diváků

Klíčové momenty zápasu

České Budějovice - Jablonec: Adediran až moc snadno přetlačil Krále a zvýšil na 5:1!

České Budějovice - Jablonec: Hosté snižují, střelou k tyči se prosadil Souček, 4:1!

České Budějovice - Jablonec: Kanonáda pokračuje, první ligový gól vstřelil mladý Čoudek, 4:0!

České Budějovice - Jablonec: Dynamo trhá soupeře, Čmelík obloučkem zvýšil na 3:0!

České Budějovice - Jablonec: Mohlo být vymalováno, Čermák hlavou rozezvučel tyč

České Budějovice - Jablonec: Hosté na kolenou, ze vzduchu udeřil Havel, 2:0!

České Budějovice - Jablonec: Parádní střela Hellebranda, ještě lepší zákrok Hanuše

České Budějovice - Jablonec: Skvělý přímák Hory a domácí jdou do vedení, 1:0!

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905