Když Guardiola chybuje... Na Messiho neexistuje systém, věděl | iSport.cz
8. května 2015 • 11:23

Když Guardiola chybuje... Na Messiho neexistuje systém, věděl

Autor: pj
TOP VIDEA
Kadlec ve velkém rozhovoru o koronaviru, pohodě na Slovácku, ale i Spartě. Jak žije bez fotbalu?
TOP 5 extrémních sportů: sjezd aktivní sopky nebo skákání z útesu do moře
VŠECHNA VIDEA ZDE

O brilantních taktických manévrech Josepa Guardioly už vyšlo mnoho textů. Třeba po odvetném utkání s Portem ve čtvrtfinále Ligy mistrů (6:1) ho fotbalový svět chválil za to, jak soupeře v utkání nejednou zaskočil. Jak to ale vypadá, když se Guardiola dopustí taktických chyb? V posledním střetnutí s Barcelonou (0:3) měnil svou strategii už po patnácti minutách hry...Jak se změnilo rozestavení Bayernu po 15 minutách zápasu s BarcelonouJak se změnilo rozestavení Bayernu po 15 minutách zápasu s BarcelonouFoto uefa.com, iSport.cz
„Pep Guardiola má několik taktických variant. Nejen plán A, B a C, ale i plán Z. Má celou sadu herních možností,“ chválil španělského kouče po utkání s Portem Uli Köhler, reportér Sky Deutschland.

Po výprasku v Barceloně se však na Guardiolu stočila obrovská kritika. V Německu je prakticky označen za hlavního viníka porážky a velice pravděpodobného konce v Lize mistrů.

Proč? Nešlo si nevšimnout, že Bayern začal proti Barceloně se třemi obránci a po 15 minutách změnil rozestavení na čtyři obránce v řadě.

To bylo samo o sobě velice překvapivé, víc zarážející byl však způsob bránění v úvodní čtvrthodině. Guardiola se rozhodl obranu vysoko vysunout a Messiho, Suáreze i Neymara bránit osobně trojicí zadáků Benatia, Boateng, Rafinha. Tím hodně zariskoval, zvolil zkrátka nebezpečnou taktiku.

Někteří němečtí novináři to glosovali, že jde o Guardiolovo "nejodvážnější taktické vylepšení, které ale vůbec nefungovalo". Gary Lineker dokonce na twitteru napsal: "Jestliže se Guardiola dostane z této taktické sebevraždy, bude to zázrak."

Barcelona měla velký tlak od začátku utkání, který vždy vyvrcholil neproměněnou velkou příležitostí. Brankář Manuel Neuer často vybíhal daleko z branky, čímž de facto znovu operoval v roli zataženého stopera. Zvládal to skvěle. Celkově ale německý tým tahal za kratší konec, nad zápasem neměl žádnou kontrolu. Barcelona dominovala.

Radost Lionela Messi po dvou vstřelených gólech do sítě Bayernu Mnichov
Radost Lionela Messi po dvou vstřelených gólech do sítě Bayernu Mnichov

Možná byla tak brzká změna Guardiolovým plánem, možná chtěl jen překvapit soupeře, aby ho znervózněl. Jeho svěřenci byli na významnou změnu systému připravení, z lavičky postačilo poslat na hřiště jen pár pokynů a okamžitě se přizpůsobili.

Hra Bayernu šla poté nahoru. Vysoké tempo držel i po přestávce, ale nevydržel až do konce. V závěrečných minutách Guardiolův tým znovu zcela ztratil kontrolu a toho využil Lionel Messi, jenž vstřelil dvě branky a na třetí přihrál Neymarovi.

"Neexistuje žádný systém, tým a trenér, který by ho zastavil. Ani kdybyste bránili v devíti lidech. Jediné, co můžete udělat, je pokusit se pokrýt a zavřít prostory, kam by se mohl dostat míč. Ale ani potom Messiho nezastavíte stoprocentně," věděl už před utkáním Guardiola. Jeho slova se potvrdila...

 
Osmifinále
Články odjinud


Články odjinud