Karel Häring
26. srpna 2016 • 10:01

KOEFICIENTY: Liga mistrů je na na dosah, ale UEFA může vše změnit

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Bitva o Eden! Přetopená kabina a hanlivý nápis v ní. Frodl: Kuchta měl sklopit uši
Eden v emotivních plamenech! Vyhrocené momenty remízové bitvy Slavie se Spartou
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jen mimořádný kolaps českých klubů v základních skupinách a naopak obrovské vzepětí nizozemských či řeckých týmů může Česko připravit o účast mezi elitní dvanáctkou v tabulce koeficientů. Ta mu zajistí právo na přímý start v Lize mistrů pro ročník 2018/2019. Vliv na české postavení mohou mít nově představené změny v herním formátu Ligy mistrů, detaily nového způsobu nasazování budou známé až na konci roku. (Více o změnách v LM čtěte ZDE>>>)Po čtvrtečních odvetách play off Evropské ligy je jasné, že v základních skupinách této soutěže se na podzim objeví tři zástupci ePojisteni.cz ligy: Viktoria Plzeň, Sparta Praha a Slovan Liberec. Tím se výrazně zvýšila šance na navýšení pětiletého koeficientu, podle nějž se určuje počet týmů jednotlivých zemí v pohárech.

Tabulka koeficientů
11. ČESKO 29,775 3/5
12. Švýcarsko 29,475 3/5
13. Chorvatsko 25,25 1/4
14. Řecko 24,1 3/5
15. Nizozemsko 24,063 4/5

Češi si momentálně s bodovou hodnotou 29,775 polepšili a v tabulce poskočili na 11. místo před Švýcarsko, nicméně klíčové je, aby na konci sezony neskončili hůř než dvanáctí. A to je nyní velmi nepravděpodobné, protože na třinácté Chorvatsko mají k dobru víc než čtyřbodový náskok, zároveň balkánské zemi zůstal ve hře jediný zástupce, Dinamo Záhřeb, a to v Champions League, kde bude složitě sbírat body. Čistě teoreticky, i kdyby chorvatský mistr v průběhu sezony vyhrál sedmkrát a Češi nezískali ani bod, nestačilo by to na přeskočení.

Ze zadních pozic ovšem mohou zaútočit řecké a nizozemské kluby (24,1, respektive 24,063). V soutěžích mají stále dost zástupců (3 a 4), nicméně jejich odstup je poměrně velký a jen kolaps Viktorie a spol. by je vrátil do hry.

Pokud Česko zůstane v první dvanáctce, vybojuje si právo na přímý postup do Ligy mistrů pro ročník 2018/2019, což by šampionovi následujícího ročníku přineslo astronomický příjem cca 380 milionů korun, aniž by musel do předkol. Vzrostla by i prestiž MOL Cupu, jelikož by jeho vítěz rovnou putoval do skupiny Evropské ligy a vyinkasoval cca 65 milionů korun. Tento postupový klíč však bude potvrzen v návaznosti na přidělení čtyř míst v základních skupinách pro čtyři nejvýše postavené soutěže, jež výkonný výbor UEFA schválil dnes.

Pro ročník 2017/2018 už jsou kvóty rozděleny, nijak se neliší od těch letošních. Mistr této sezony vstoupí do 3. předkola LM, vicemistr rovněž, ovšem do náročnější, „nemistrovské“ fáze.

Vstoupit do diskuse
0

Kvalifikace na EURO 2024 v Německu

Program kvalifikace na EURO 2024 Skupina E Skupiny kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Českou fotbalovou reprezentaci čeká kvalifikační skupina E, ve které se utká s Polskem, Albánií, Faerskými ostrovy a Moldavskem.

Fotbal dnes * Evropská liga * Konferenční liga * Kde sledovat los Evropské ligy v TV?

Články odjinud


Články odjinud