6. listopadu 2008 • 20:22

Krize ve sklářství se dotkla jabloneckého klubu

Autor:
Děkovačka fotbalistů Jablonce
TOP VIDEA
LIGA NARUBY: Rosického sako, tanec s ježkem a žvýkačka, která nezaskočí LIGA NARUBY: Rosického sako, tanec s ježkem a žvýkačka, která nezaskočí
13. den na ZOH: Francouz jako Hašek, dejá vu z Nagana a noční můra Ester 13. den na ZOH: Francouz jako Hašek, dejá vu z Nagana a noční můra Ester
VŠECHNA VIDEA ZDE

Finanční problémy ve sklářském průmyslu se významné dotkly také financování jabloneckého fotbalového klubu. V dnešní reportáži televize Prima to přiznal šéf severočeského klubu Miroslav Pelta.Podle jeho slov kvůli tomu přišel jablonecký rozpočet pro letošní rok o 20 milionů korun.

Ty klub pokryje nejen díky změně struktury majitelského portfolia, ale především navýšením základního jmění akciové společnosti.

Jablonec patřil dosud k ekonomicky nejvyváženějším klubům v první lize, ovšem sklářské firmy Swarovski a Jablonex Group už prý neměly na podporu fotbalu pro letošní sezonu dostatek financí. Klub se nejdříve snažil získat podporu města, ale to nechtělo do fotbalu vložit další peníze, navíc je vlastníkem Chance Arény.

Nakonec došlo k odprodeji 34 procent akcií od města do rukou majoritního vlastníka, jímž je právě Pelta. Městu tak zůstaly v držení odhadem pouze dvě procenta akcií.

Aby však klub mohl získat peníze z dalších zdrojů, musel navýšit své základní jmění. To se Severočechům podařilo stejnou účetní finanční transakcí, jakou na jaře zvolila pražská Slavia - Jablonec pojistil kompletní hráčský kádr.

O možném opětovném nákupu akcií fotbalového klubu jablonecký starosta Petr Tulpa do budoucna neuvažuje. S prodejem či převodem na další vlastníky však počítá majoritní vlastník Pelta, který musel zaplatit na pojištění 1,5 milionu korun.

"Mým cílem není dlouhodobě vlastnit většinu akcií klubu," potvrdil Pelta možnost ztráty majority již před týdnem na klubovém webu.

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>
Klasická verze
Mobilní verze