První černoch v nároďáku. V nominaci je Selassie | iSport.cz
26. května 2011 • 10:15

První černoch v nároďáku. V nominaci je Selassie

Autor: Tomáš Koníček
TOP VIDEA
Pět Jágrových dekád: Jak se legenda měnila od 80. let až dodnes? Pět Jágrových dekád: Jak se legenda měnila od 80. let až dodnes?
Pocta Hlinkovi a dalším: Kluby obléknou dresy "svých" legend Pocta Hlinkovi a dalším: Kluby obléknou dresy "svých" legend
VŠECHNA VIDEA ZDE

Kouči Bílkovi se z turnaje Kirin Cup v Japonsku omluvila řada opor (Rosický, Baroš) především kvůli zranění. Do týmu se tak dostalo šest nováčků, kteří jsou známí maximálně z české ligy, a dalších šest hráčů, kteří mají jeden, dva, maximálně tři starty. Dokonce bude za český nároďák kopat poprvé v historii hráč tmavé pleti - liberecký Theodor Gebre Selassie.Jeho otec pochází z Etiopie a on má české občanství. „Byl jsem z toho hodně překvapený,“ uznal obránce.

„Nominace se rodila těžko,“ uznal trenér Michal Bílek, jemuž budou chybět opory Rosický, Baroš či Plašil. Jediné pozitivum turnaje s nešťastným termínem (konec sezony, kdy mají hráči dovolenou) je, že si svaz může vydělat nějakou tu korunu.„Se samotnou kvalifikací to nemá nic společného. Neberu to jako generálku,“ souhlasí Michal Bílek s tím, že v září proti Skotsku a v říjnu proti Španělsku vyběhne naprosto jiný tým. Těžko totiž očekávat, že by hráli třeba Hruška, Trapp či Pilař.

„Překvapilo mě to. Je to hezký pocit, když víte, že si někdo cení vaší práce,“ radoval se záložník Václav Pilař, jenž letos debutoval v dresu Hradce v první lize.

Bílek prý nemá obavy, že by turnaj dopadl fiaskem. „Kdybychom se obávali, tak nikam nejedem. S omluvenkami jsem počítal,“ prohlásil Bílek v klidu.

Proč se tam tedy jede, když je minimální šance, aby se někdo z hráčů dostal do skutečného A-týmu? Možná kvůli prémiím. Svaz si přijde na slušné startovné, odhadem milion korun. „Přesnou částku vám neřeknu, ale pokryje to náklady na turnaj,“ řekl Blesku jeho šéf Ivan Hašek.Češi si můžou něco i vydělat. To když neskončí poslední. Za 1. místo vypsali Japonci prémii 100 tisíc dolarů (1,75 milionu korun), za druhé polovinu a za třetí fl ek 10 tisíc dolarů (175 tisíc korun). Klasickou prémii si vydělají i hráči. „Za každý start dostanou standardně 10 tisíc korun,“ řekl manažer nároďáku Vladimír Šmicer.

Tým se sejde 31. května a hned večer odletí speciálem přes Vladikavkaz. 4. června hraje proti Peru, 7. června s Japonskem.

(Zleva) Tomáš Hübschman, David Lafata a Zdeněk Pospěch na tréninku před zápasem s Lichtenštejnskem
(Zleva) Tomáš Hübschman, David Lafata a Zdeněk Pospěch na tréninku před zápasem s Lichtenštejnskem

 
Skupina A
Články odjinud


Články odjinud