29. března 2016 • 22:50

Zlatanův český krotitel. Vaclík zářil, hasil i velké chyby obrany

Autor:
TOP VIDEA
Belgický novinář o posile, která míří do Sparty: Stanciu byl v Anderlechtu flop Belgický novinář o posile, která míří do Sparty: Stanciu byl v Anderlechtu flop
Liberec - Litvínov: Kantor vypěnil a hokejka letěla vzduchem Liberec - Litvínov: Kantor vypěnil a hokejka letěla vzduchem
VŠECHNA VIDEA ZDE

Před přípravným zápasem se Švédskem se řešilo pouze jedno jméno. Jak asi proti Čechům zahraje největší hvězda soupeře Zlatan Ibrahimovic. Mužem zápasu byl nakonec úplně někdo jiný. Český brankář Tomáš Vaclík vychytal ve velké šanci jak hvězdu PSG, tak i jeho další dva spoluhráče a hasil i velké chyby české obrany. „Obstáli jsme. Věděl jsem, že když hraje Zlatan, tak si Švédi šanci vždy vytvoří,“ řekl po utkání 27letý gólman v rozhovoru pro Českou televizi.Poprvé se postavil do branky poté, co dlouholetá jednička národního týmu Petr Čech veřejně připustil, že by mohl po červnovém EURO ukončit reprezentační kariéru. A hájit českou branku musel Tomáš Vaclík zrovna proti hvězdnému střelci Zlatanu Ibrahimovicovi.

Zatímco v prvním přípravném utkání se Skotskem propustil Tomáš Koubek za svá záda hned první střelecký pokus, jeho kolega Tomáš Vaclík se činil a k narozeninám si nachystal pěkný dárek.

První velký test pro českého gólmana přišel už v šesté minutě po trestuhodné chybě kapitána Tomáše Sivoka. Nepřesnou přihrávkou namazal míč přímo Ibrahimovicovi, který postupoval sám na Vaclíka. Ten však zachoval klid a hvězdného útočníka díky včasnému vyběhnutí vychytal.

„Bylo to po naší chybě. Naštěstí mu míč trochu skákal a já se mu snažil zmenšit střelecký úhel. Nakonec mě trefil do kolena,“ popisoval Vaclík po utkání v rozhovoru pro Českou televizi, jak zastavil domácího kanonýra. „Dobrý zahřívací zákrok pro začátek zápasu,“ dodal 27letý brankář.

Český gólman Tomáš Vaclík po brance od švédského týmu
Český gólman Tomáš Vaclík po brance od švédského týmu

Zatímco ve 14. minutě, kdy se Švédové ujali vedení, neměl Vaclík proti zakončení Marcuse Berga šanci zasáhnout, o osm minut později už opět ukázal své kvality.

Levý obránce Olsson se ocitl za českou obranou, přihrávkou našel Forsberga, který z malého vápna vypálil do protipohybu Vaclíka. Ten na poslední chvíli vyrazil míč nohou a podržel národní tým.

U dalšího nebezpečného okamžiku domácích byl opět Ibrahimovic. Naservíroval do pokutového území přihrávku pro spoluhráče Hiljemarka, ale skvělý zákrok nohou proti němu vytáhl brankář Vaclík.

Ten tak trenérovi Pavlu Vrbovi jasně ukázal, že je schopen za jedničku Petra Čecha kdykoliv zaskočit a podat spolehlivý výkon. „Dnes byl výborný. Pravidelně chytá evropské poháry a je znát, že má velké sebevědomí,“ pochválil ho ve studiu ČT i expert Pavel Zavadil.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze