Severokorejský objev v Itálii. Liverpool zaskočil neznalostí: Kdo je Gerrard? | iSport.cz
17. listopadu 2017 • 04:35

Severokorejský objev v Itálii. Liverpool zaskočil neznalostí: Kdo je Gerrard?

Autor: pta
TOP VIDEA
Kladno - Sparta: Jágr si vzal puk za bránou a dostal ho za Machovského, 3:2
TOP 5 týmů NHL pro play off: Tampa už nevyhoří, neodepisujte Pittsburgh
VŠECHNA VIDEA ZDE

Má potenciál udělat fotbalovou kariéru v Evropě. To byste do Kwang-Song Hana neřekli. Proč? Pochází totiž z KLDR, nejuzavřenější země na světě. Devatenáctiletý útočník budí v Itálii, kde momentálně hostuje v druholigové Perugii, pozornost svými výkony na hřišti, ale také naráží na překážky, které přináší jeho národnost.Na začátku roku 2015 dorazili do mládežnické akademie zástupci Liverpoolu do akademie v Corcianu, kde si chtěli s Hanem promluvit. V jednu chvíli chtěl vrchní skaut Barry Hunter udělat na mladého hráče dojem a tak zmínil jméno Stevena Gerrarda, dlouholetého kapitána a ikony anglického klubu, který se nyní věnuje práci s mládeží.

Odpověď ho zaskočila. „Kdo je Gerrard?“ opáčil severokorejský fotbalista. Navzdory rozpačitým pohledům v místnosti, nešlo o úplné překvapení. „Vypadá jako každý slibný teenager, jenže čas od času se ukáže, že jím není,“ podotýkají v New York Times, kteří prozkoumali Hanův příběh. V Severní Koreji prostě velké fotbalové hvězdy zpoza hranic žádnou reklamu nemají.

Kwang-Song Han už nakoukl do Serie A
Kwang-Song Han už nakoukl do Serie A

Do Itálie zamířil severokorejský hráč před třemi lety v rámci dohody s vedením severokorejského fotbalu. Kromě Liverpoolu už se o něj zajímal také Manchester City. Han se upsal Cagliari, poté co padl zájem z Fiorentiny, před touto sezonou putoval do druholigové Perugie, v níž v této sezoně zaznamenal v 11 zápasech šest gólů a jednu asistenci. Svoji pozornost kvůli úspěšnému krajanovi údajně zaměřil na italskou fotbalovou scénu, také severokorejský diktátor Kim Čong-un, který je velkým sportovním fanouškem.

Jenže na jeho angažmá se nejde kvůli Hanovu původu dívat jen z fotbalového pohledu. V italském parlamentu se řešilo, zda jeho angažmá neporušuje sankce proti KLDR. Severokorejský režim v poslední době zvýšil počet svých pracujících občanů v zahraničí na 100 tisíc, ze kterých získává cenné příjmy, neboť odevzdávají státu až 90 procent ze svých platů. Ale už při Hanově vyjednávání s Fiorentinou však mělo být garantováno, že veškeré peníze budou odcházet na Hanův osobní bankovní účet a ne jinam.

Zatímco na hřišti je už výrazný, mimo něj zůstává v izolaci. Po dvou gólech při vítězství nad Pescarou 4:2 se ho při televizním rozhovoru zeptali: „Co na váš výkon řeknou doma?“ Odpověď byla vyhýbavá: „Ne, omlouvám se, nechci o tom mluvit.“

Stejně odmítl účast v televizní talkshow. V mládežnické akademii ale namítají, že žije stejný život jako ostatní. „Televize, mobilní telefony, YouTube – má přístup ke všemu,“ tvrdí tamější trenér. Nálepky hráče, na kterého je upřená pozornost bez toho, aniž by kopnul do míče, se ale Han stejně nezbaví.

 
26. kolo
Články odjinud


Články odjinud