14. prosince 2008 • 19:01

Hoffenheim přezimuje na prvním místě

Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

AKTUALIZOVÁNO - Podzimními králi Bundesligy se stali fotbalisté Hoffenheimu. V posledním utkání první poloviny sezony sice jen remizovali s dvojnásobně oslabeným Schalke 1:1, i to však stačilo k návratu na první příčku o skóre před Bayern Mnichov.

Hoffenheim, který svými výkony šokuje celou Evropu, se dnes na remízu hodně nadřel. Pět minut před pauzou se totiž Schalke dostalo do vedení po zásahu útočníka Asamoaha, jenž se trefil v třetím zápase po sobě. Nejlepší útok soutěže se proti pozorné obraně hostů nadále trápil, a tak domácí uvítali, když byl po hodině hry vyloučen hostující Jones po druhé žluté kartě.

Svou převahu domácí hráči zužitkovali v 72. minutě, kdy střídající Teber zakroutil přímý kop z 20 metrů přes zeď přesně k tyči a srovnal. O chvíli později dostal druhou žlutou kartu další záložník Schalke Engelaar. Hoffenheim však převahy dvou mužů v poli již nevyužil; neprosadil se ani nejlepší střelec ligy Ibiševič, který teprve počtvrté v sezoně vyšel naprázdno.

Stuttgart vybojoval v duelu posledních dvou mistrů s Bayernem Mnichov v nastavení bod po výsledku 2:2, asistenci u první branky domácích si připsal Jan Šimák. Brankář Jaroslav Drobný výborným výkonem pomohl Hertě Berlín k výhře 4:0 nad Karlsruhe.

Český fotbalový útočník Jiří Štajner se v německé lize trefil ve druhém utkání po sobě a pomohl Hannoveru k domácí remíze 1:1 s Bielefeldem.

Štajner v posledních týdnech nabral střeleckou formu, kterou potvrdil i dnes. Po půlhodině hry si na přední tyči počkal na rohový kop Brugginka a hlavou otevřel skóre. Navázal tak na branku z minulého kola proti Wolfsburgu a prosadil se počtvrté z posledních šesti zápasů, které za Hannover odehrál.

Hannover však vedení neudržel. Po hodině hry Bielefeld předvedl první nebezpečnou akci a Wichniarek zařídil dělbu bodů. Ve zbytku utkání již ani jeden z týmů neskóroval, a tak oba přezimují ohroženy sestupem. Bielefeld má na sestupové příčky jen bodový náskok, Hannover nasbíral o tři body více.

Forma roste i Šimákovi, kterému výrazně pomohla výměna trenéra. Znovu ukázal, že se mu pod Marcusem Babbelem daří. Třetí branku po sobě sice nepřidal, ale připravil úvodní gól zápasu. Při poslední akci první půle Šimákův centr z rohového kopu zužitkoval Khedira a otevřel skóre. Předtím se mohl Šimák zapsat i mezi střelce, ale z přímého kopu z 30 metrů mířil jen těsně vedle. Celkem si za 76 minut na hřišti připsal čtyři střely na branku.

Bayern se po změně stran zlepšil a skóre otočil. Již po třech minutách dorazil Schweinsteigerovu střelu Borowski a v 66. minutě zblízka udeřil Toni. Při závěrečném náporu Stuttgartu vyrazil hostující brankář míč jen ke Khedirovi a ten svým druhým gólem v utkání zařídil dělbu bodů.

Mnichovský celek se o bod posunul do čela tabulky. O tom, zda se stane podzimní mistrem, rozhodne nedělní dohrávka mezi druhým Hoffenheimem a Schalke. Hoffenheimu k návratu na první místo stačí remíza.

Polepšila si i Hertha, která díky remíze Leverkusenu s Chotěbuzí poskočila na třetí příčku. Brankář berlínského celku Drobný chytil za stavu 1:0 čtyři velké šance Karlsruhe. Navíc měl podíl i na druhém gólu domácích, když jeho dlouhý výkop prodloužil Pantelič a Domovčijski zvýšil. Další dvě branky přidali domácí v závěru.

Výsledky - 17. kolo:
Bochum - Kolín nad Rýnem 1:2 (58. Dabrowski - 44. McKenna, 87. Ishiaku)
Brémy - Wolfsburg 2:1 (27. Mertesacker, 63. vlastní Josué - 3. Gentner)
Hamburk - Frankfurt 1:0 (59. Petrič)
Hannover - Bielefeld 1:1 (32. Štajner - 59. Wichniarek)
Hertha Berlín - Karlsruhe 4:0 (8. Nicu, 74. Domovčijski, 86. Lustenberger, 88. Rafael)
Leverkusen - Chotěbuz 1:1 (77. Rolfes - 90.+1 Shao)
Stuttgart - Bayern Mnichov 2:2 (45.+1 a 90.+1 Khedira - 48. Borowski