Krize nekrize, příjmy klubů rostou | iSport.cz
4. června 2009 • 14:16

Krize nekrize, příjmy klubů rostou

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
0
Andrej Aršavin dává jeden ze svých čtyř gólů.
TOP VIDEA
SESTŘIH: Midtjylland - Slavia 4:1. Postup do LM v prachu, rozhodla opakovaná penalta
INSIDER: Sparta měla koupit Jemelku, Horváth by byl jako Panenka
VŠECHNA VIDEA ZDE

Globální krize zatím evropský fotbal nezasáhla. Vyplývá to ze zprávy mezinárodní auditorské firmy Deloitte, podle níž v sezoně 2007/08 příjmy evropského fotbalu vzrostly o miliardu eur na 14,6 miliardy.Společnost očekává, že nejlepší evropské kluby vykážou růst příjmů i v následujícím období, i když bude pomalejší.

O vyšší výnosy se však postarala především takzvaná Velká pětka, kterou tvoří fotbalové ligy Anglie, Španělska, Německa, Itálie a Francie. Jejím klubům vzrostly příjmy o 700 milionů eur. Celkově tak vydělaly 7,7 miliardy, což je více než polovina celoevropských příjmů.

Nové výhodnější vysílací smlouvy posílily pozici anglické ligy jako evropské jedničky. Ta si polepšila o 26 procent a zvětšila svůj náskok před Německem a Španělskem, a to i přes oslabení libry vůči euru.

Nejvyšší relativní nárůst však zaznamenala italská Serie A, jejíž příjmy se především díky návratu Juventusu mezi elitu zvýšily o 34 procent. Němci se mohou pochlubit nejlepšími návštěvami, průměr na jeden zápas byl 42.600 diváků, to bylo nejvíc od vzniku bundesligy v roce 1963.

Ronaldinho z AC Milán a Giuseppe Biava z FC Janov (vlevo).Ronaldinho z AC Milán a Giuseppe Biava z FC Janov (vlevo).Foto ČTK/AP

Většina zvýšených příjmů padla na přestupy a platy hráčů. Tyto náklady u Velké pětky stouply o 588 milionů na 4,8 miliardy eur. Francouzská liga sice zaznamenala růst příjmů jen o 17 milionů, ale platy zvýšila o 84 milionů. Ty teď spolknou 71 procent příjmů, zatímco u tradičně šetrnějších německých klubů je to jen 50 procent.

Výsledky za uplynulou sezonu ještě nejsou k dispozici, ale auditoři oceňují skutečnost, že se celková návštěvnost v evropských ligách zvýšila o dvě procenta.

Příjmy nejbohatších evropských lig v sezoně 2007/08 (v milionech eur):
Anglie 2400, Německo a Španělsko po 1438, Itálie 1421, Francie 989.

Témata:  sport, fotbal, kluby, ekonomika, krize
Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud