12. července 2007 • 00:00

Česká dvacítka prošla dál

Dresy repre? Neurazí, ale žádná sláva. Konečně zajímavé nápady, ale sráží je…
Dostál: Moc se mi líbí Kovář. Staňkovi pomohla Slavia, kdo ale jako trojka?

Drama se šťastným koncem. Přesně taková byla většina zápasů českých fotbalistů do dvaceti let na světovém šampionátu a osmifinále s Japonskem nebylo výjimkou.

Čeští fotbalisté do 20 let postoupili do čtvrtfinále mistrovství světa v Kanadě. Mladíci dnes ve Victorii dokázali proti Japonsku zlikvidovat dvoubrankové manko a v penaltovém rozstřelu zvítězili 4:3. Češi se o semifinále utkají v neděli brzy ráno SELČ v Edmontonu se Španělskem. Spíše než samotná sestava doznaly oproti předchozímu utkání s Panamou změn hlavně hlavy českých hráčů. Přestože trenér Miroslav Soukup vyměnil pouze Mičolu za Gecova, chvílemi to vypadalo, jako by prostřídal téměř celý kádr. Čeští mladíci totiž vyběhli na přírodní trávník, na němž si zahráli vůbec poprvé na šampionátu, bez většiny svých kadeří a holohlavý sestřih jako by v úvodu postrašil i Japonce. V první minutě sice ještě nedosáhl na chytrou přihrávku Střeštík, ale stejný hráč mohl o dvě minuty později poslat Čechy do vedení. Od kolegy v útoku Fenina dostal přesný pas a střelou z úhlu, která orazítkovala tyč, málem zaskočil Hajašiho. Po aktivním českém nástupu se Japonci postupně otřepali a pomalu začali získávat mírnou převahu. Častěji drželi míč na kopačkách a hrozili především ze standardních situací, které se Soukupovým svěřencům vůbec nedařilo bránit. V 17. minutě ovšem mohlo po spolupráci dvou slávistů opět udeřit na druhé straně. Gecov vyslal dopředu Jandu, který se krásně zbavil bránícího Učidy a jen těsně minul japonskou branku. Jenže za pět minut bylo zle na druhé straně. Češi zaspali při Kašiwagiho rohovém kopu a nikým nekrytý bek Makino poslal hlavou Japonce do vedení. Českým týmem obdržený gól hodně otřásl a ve zbytku první půle nebyl schopný vypracovat si vážnější šanci. Kolumbijský sudí pískal Feninovi jeden útočný faul za druhým a nakonec mohli být Češi rádi, že po střele agilního Jasudy ze 37. minuty neodcházeli do šaten s dvougólovým mankem. Trenér Soukup vystřídal Gecova za Mareše, jenže místo ofenzivní smršti přišla hned po pár sekundách druhá půle ledová sprcha. Kubáň postrčil v šestnáctce Tanaku a rozhodčí Buitrago nekompromisně ukázal na značku pokutového kopu. Přestože Radek Petr vystihl směr, na Morišimovu střelu nedosáhl. Češi museli otevřít hru a v 57. minutě mohl definitivně rozhodnout Kawahara. Za minutu se na druhé straně položil do míče Fenin a přes nohu japonského obránce málem Hajašimu přeloboval. Český tlak sílil, v 64. minutě Kubáň protáhl gólmana, o tři minuty později neuspěl po závaru Mazuch. O chvíli později se však snaživí Češi přece jen dočkali. Suchého v pokutovém území v 74. minutě podtrhl jeden z japonských beků a Kúdela bravurně kopnutou penaltou vykřesal mladíkům naději. Soupeři najednou nevěděli, kam dřív skočit, a tři minuty po snížení inkasovali podruhé, i tentokrát z pokutového kopu. V šestnáctce upadl Fenin a sudí potřetí v zápase ukázal na penaltu, kterou se štěstím proměnil Mareš. Pak si však autor vyrovnávacího gólu nechal udělit druhou žlutou kartu, a Češi tak vstupovali do třicetiminutového prodloužení v deseti. Postupně mladíkům začaly docházet síly a jen se štěstím přežili obrovskou šanci Morišimy i břevno po přímém kopu Kašiwagiho. Druhých 15 minut nastavení nabídlo drtivý japonský tlak a Češi nakonec mohli být rádi, že rozhodčí přehlédl ruku Okleštěka a neodpískal další penaltu. Zápas tak dospěl k penaltám, které Soukupovi svěřenci před utkáním speciálně trénovali. A důsledná příprava se jim vyplatila. Gólman Petr vychytal Jasudu a Morišimu, zatímco z Čechů neuspěl jen Pekhart, který trefil tyč. Mladíci tak třetí souboj s asijským celkem v krátké době už zvládli a vyrovnali historické maximum české dvacítky na MS.

Výsledek: Česká republika "20" - Japonsko "20" 2:2 (0:1, 2:2), na penalty 4:3
Branky: 74. Kúdela z pen., 77. Mareš z pen. - 22. Makino, 47. Morišima z pen. Penalty proměnili: Fenin, Kúdela, Suchý, Okleštěk - Aoki, Makino, Kašiwagi. Neproměnili: Pekhart - Jasuda, Morišima. Rozhodčí: Buitrago - Gonzalez, Rivas (všichni Kol.). ŽK: Mareš, Janda - Takana, Jasuda, Učida. ČK: 85. Mareš - 120. Fudžita. Diváci: 14.500. Sestavy: ČR: Petr - Kúdela, Mazuch, Šimůnek, Kubáň (91. Okleštěk) - Gecov (46. Mareš), Kalouda, Suchý, Janda - Fenin, Střeštík (55. Pekhart). Trenér: Soukup.
Japonsko: Hajaši - Učida, Makino, Fukumoto, Jasuda - Takana (78. Fudžita), Kašiwagi, Aojama, Umesaki (110. Kagawa) - Kawahara (70. Aoki), Morišima. Trenér: Jošida.