15. července 2007 • 00:00

Liberec odvetu nezvládl

Tomášek o fiasku s Färjestadem: Byli jsme jako Boston. Jak zvládá tlak?
SESTŘIH: Arsenal - Chelsea 5:0. Kanonáda v derby, dvakrát se trefil Havertz

Fotbalisté Liberce se nečekaně rozloučili s účinkování v letním Poháru Intertoto. V odvetě 2. kola podlehli kazašskému Tobolu Kostanaj 0:2 a jsou vyřazeni.

Fotbalisté Liberce se nečekaně rozloučili s účinkování v letním Poháru Intertoto. V odvetě 2. kola podlehli kazašskému Tobolu Kostanaj 0:2, a protože před týden skončil první zápas remízou 1:1, radoval se z postupu do souboje o účast v Poháru UEFA soupeř. Obě branky dnes vstřelili hosté už v úvodním poločase. Libereckému kouči Michalu Zachovi stále chyběli chystané posily Holeňák a Petroušem i marodi Šinglár, Janů, Matula, Frejlach a Dort. Naopak na lavičku už usedli Brezinský s Blažkem, který měl delší odpočinek po ME jednadvacítek. Přesto trenér překvapil hned na několika místech základní sestavy. V brance dostal před Hauzrem přednost Bolek, který v lize neodchytal jediný zápas, premiéru v libereckém dresu si odbyl útočník Robin Dejmek. Papoušek se z tradičního místa na pravém kraji zálohy přesunul doleva a jeho pozici zaujal Hudson. V obraně nečekaně nastoupil Košťál, o něhož usiluje Sparta. Slovan se nechtěl spokojit s tím, že mu stačí k postupu neinkasovat, a začal aktivně. V 6. minutě napřáhl z dálky Papoušek a pořádně protáhl Petuchova. Za tři minuty stejný hráč centroval na Dejmka, který sice balon možná ani netečoval, ale hostující brankář na míč nedosáhl a div že neinkasoval. V 16. minutě přišel pro slušně zaplněné tribuny stadionu U Nisy šok. Nurgalijev zleva zacentroval, liberecká obrana odvrátila jen k Žumaskalijevovi a ten těsně za šestnáctkou trefil míč tak přesně, že zapadl přímo k levé tyči. S Libercem obdržený gól pořádně otřásl. Domácí nebyli schopni překonat spolehlivě pracující obranu Tobolu, navíc kazili přihrávky, a tak přišel další trest. V 35. minutě centroval ze strany Mukanov, Ostapenko se krásně položil do míče a zvýšil. To už bylo moc i na liberecké publikum, které začalo každou ztrátu balonu doprovázet pískotem. A když se ve 45. minutě neprosadil Nezmar a po centru Hudsona ani Papoušek, odcházeli Kazaši do kabin s náskokem, s nímž možná ani sami nepočítali. Zach po pauze stáhl beka Krátkého a poslal na hřiště ofenzivního Blažka, ale žádnou útočnou smršť tím neodstartoval. V třicetistupňovém vedru Kazaši s přehledem drželi své vedení. Pokud jejich obrana přece jen zaváhala, mířil jeden z mála aktivních libereckých hráčů Dejmek nad branku. Po hodině hry jako by Tobolu začaly docházet síly a Slovan přece jen získával trvalejší tlak. V 64. minutě ukončil povedenou ranou obléhání hostující branky Hodúr, za čtyři minuty před poloprázdnou kazašskou brankou promáchl střídající Blažek. A protože se čtyři minuty před koncem z dobré pozice neprosadil ani Dejmek, sen o postupu do Poháru UEFA, o který by se v dalším kole soutěže utkali s OFI Kréta, se Slovanu rozplynul. Zatímco z kazašské šatny se ozýval radostný pokřik, Liberečtí byli po prohře hodně skleslí. Trenéra Michala Zacha zklamal především výkon v první půli. "Chtěli jsme začít aktivně, ale nedokázali jsme se v úvodu dostat do zakončení do šestnáctky. Soupeře jsme chybou nechali dát branku a posadili ho na koně," řekl na tiskové konferenci nástupce Vítězslava Lavičky. Po utkání si nechtěl nic nalhávat, hráči dostali pořádnou facku. "Určitě jim řeknu něco ostřejšího. Před utkáním jsme se domluvili na určitém způsobu hry, který jsme hlavně v první půli dodržovali jen minimálně," zlobil se Zach. "Hodnocení bude důrazné, abychom si řekli jasnou pravdu. Chtěli jsme být aktivnější při napadání a nenechat soupeře hrát s balonem. Chyběla i větší kompaktnost a v útočné fázi jsme si představovali víc hrát po křídlech," uvedl liberecký trenér. Eventuální snahu o zvrat podle něj hodně brzdilo i velké vedro. "V tomhle počasí je problém, když musíme otáčet skóre. Je těžké vyvíjet tlak, protože to stojí hodně sil," pokračoval Zach, který už v první půli poslal ze hřiště Daniela Pudila. "Měl nějakou nevolnost, rozhodně jsme ho nestřídal proto, že přes něj šel druhý gól soupeře," odmítl trenér Severočechů. Prohra, která Liberci nečekaně přibouchla dveře do pohárové Evropy, ho mrzela. "Ukázalo se, v čem máme rezervy a na čem je potřeba zapracovat. Potřebujeme, aby se nám uzdravili hráči a tím se zvýšila konkurence v mužstvu," dodal Zach. Snad nejvíce prohra mrzelo zkušeného útočníka Jana Nezmara, který hodně stál o to probojovat se do Poháru UEFA. "Je to pro nás hodně kruté varování, lepší by bylo, kdyby přišlo v přípravě. Připravili jsme se tím o zážitky z evropských pohárů, pro ty já fotbal hraju," litoval liberecký kanonýr. Ani on před naprostým propadákem nezavíral oči. "Utkání se nám hrubě nepovedlo. Dostali jsme naprosto laciné góly, chyběla lepší organizace hry," konstatoval Nezmar, podle něhož Kostanaj ztratil oproti prvnímu duelu respekt. "V úvodu prvního utkání bylo vidět, že z nás mají strach. My jsme věděli, že když mají v držení míč, tak fotbal hrát umí. Že bychom to podcenili, to určitě ne. Věřím, že všichni kluci chtěli postoupit," uvedl Nezmar. Na absenci několika opor se vymlouvat nechtěl. "To nás neomlouvá, kluci, kteří nastoupili, to měli zvládnout. Co jsem stačil poznat trenéra Zacha, čeká nás něco ostřejšího. Musíme se z toho každopádně otřepat," dodal útočník Slovanu.