5. srpna 2007 • 00:00

České Budějovice zdolaly Olomouc

Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

O výhře 2:0 v úvodním podzimním kole proti Sigmě Olomouc rozhodlo Dynamo už po třinácti minutách, kdy se trefily posily Radzinevičius a navrátilec Vozábal.

Hned na samém startu nové prvoligové sezony dali fotbalisté Českých Budějovic zapomenout na sérii šesti porážek za sebou ze závěru loňského ročníku. V úvodním kole Dynamo jasně ovládlo souboj dvou nově se tvořících týmů a na domácím trávníku zdolalo Sigmu Olomouc 2:0. Zásluhu na tom měly především jihočeské posily: už po čtyřech minutách se gólově uvedl Tomas Radzinevičius, za chvíli ho následoval navrátilec Martin Vozábal. Letní přestávka přinesla do obou táborů mnoho změn a nových tváří. Jihočechy upustilo hned deset hráčů a mezery po nich se podařilo zacelit až na poslední chvíli. Nástupce Vlastimila Petržely u kormidla Hanáků Martin Pulpit zase přeorientoval svůj celek na ofenzivnější pojetí a hned na jihu Čech nastoupil v rozestavení 4-3-3. Od úvodních minut ovšem působili sehranějších dojmem domácí, byť vyběhli jen s jedním klasickým útočník Radzinevičiusem, který přišel z Kladna. A právě litevský kanonýr si snad ani nemohl přát lepší premiéru v jihočeské dresu: už po čtyřech minutách mu pěkně přistrčila míč posila ze Slavie Šmíd a Radzinevičius krásnou k levé tyči Drobiszovy branky rozjásal fanoušky. Olomoucké inkasovaný gól zaskočil a v úvodu existovalo na hřišti pouze jediné mužstvo. Ve 13. minutě bylo pro hosty ještě hůř: Homoláčův trestný kop ze strany se odrazil k Vozábalovi a navrátilec, který za České Budějovice nastoupil poprvé od prosince 2004, rozvlnil olomoucké síť podruhé. Hostům evidentně scházel zraněný útočník Hartig, jedinou nebezpečnou střelu na domácí branku vyslal v 19. minutě Melinho, ale prostor mezi tyčemi netrefil. Naopak Jihočeši bavili fanoušky kombinačním fotbalem, aktivně si počínali především Radzinevičius, Vozábal a uzdravená opora Černý, který dokonce jednou vystřihl i elegantní patičku. V 31. minutě zkoušel zblízka tečovat Hílkovu střelu Jungr, za chvíli ukončil zmatky v olomoucké obraně až odkopem do zázemí brankář Drobisz a těsně před pauzou po průniku Černého nedoskočil na centr Radzinevičius. V šatně zřejmě dostali hosté od impulzivního kouče Pulpita co proto a po příchodu z kabin zjevně přidali. Domácí svůj blok trochu stáhli, a tak se dění přesunulo hlavně do středu hřiště. Po hodině hry sice hosté zvedali ruce nad hlavu, jenže Hubníkovu radost zastavil zvednutý praporek pomezního sudího. Místo dalších šancí se množily hlavně žluté karty a ostré osobní souboje. Po jednom z nich opustil na nosítkách hřiště Vozábal, a přestože se na trávník opět vrátil, stáhnul ho raději trenér Cipro za velkých ovací publika ze hry. Platonická snaha hostů o zdramatizování se dlouho rozbíjela o spolehlivě pracující jihočeskou obranu a vlastní nepřesnosti ve finální fázi. Až v nastaveném čase domácí gólman nejprve výborně zlikvidoval šanci Petra a pak vyrazil dalekonosný pokus Jurkiče. Dynamo tak Olomouc stejně jako loni zdolalo 2:0 a připsalo si první tři body. Oba trenéři se na pozápasové tiskové konferenci shodli, že vítězství Českých Budějovic bylo zasloužené. Domácí kouč František Cipro si výkon svého celku v úvodu nové sezony hodně pochvaloval. "První půle byla z naší strany výborná. Dlouho jsme nehráli takhle skvělý poločas," pochvaloval si Cipro. Stěžejním momentem duelu podle něj byl hlavně první gól už ve čtvrté minutě. "Ten nám moc pomohl. Po prvním poločase jsme mohli vést větším rozdílem, nechci říct, že po pauze už to bylo o ničem, ale čekali jsme zezadu a nikam se nehnali," hodnotil jihočeský trenér. Klíčem k úspěchu podle něj bylo pokrytí hostující záložní řady. "Proto jsme nastoupili jen s jedním klasickým útočníkem. S pěti záložníky jsme chtěli eliminovat jejich kvalitu ve středu hřiště," naznačil Cipro, s jakými pokyny šli jeho hráči na trávník. Skvěle se uvedly především všechny posily, které si v letní pauze na jih Čech přivedl. "Přestože třeba z tribunu nebyl tolik nápadný, mně se nejvíc líbil Slovák Hílek. Dnes jsme hráli dobře, ale za čtrnáct dní může být vše jinak," zůstával jihočeský kouč nohama na zemi. Jedinou kaňkou pro něj bylo zranění navrátilce Martina Vozábal, který po jednom ze soubojů musel opustit hřiště. S otřesem mozku pak odjel do jihočeské nemocnice. "Existuje i podezření na zlomeninu jařmové kosti, snad do bude dobré. Zranil se i Peroutka, který má problémy s kotníkem," doplnil Cipro. Jeho protějšek Martin Pulpit si nebral servítky a výkon svých svěřenců zkritizoval. "Domácí měli větší touhu po vítězství. Vypadalo to, jako by si někteří moji hráči šli jen zahrát. Naprosto si v první půli spletl svoji úlohu Melinho, který hrál jak někde na pláži," zlobil se nástupce Vlastimila Petržely. "Neříká se mi to lehce, ale musím uznat, že domácí vyhráli zaslouženě. Propadali jsme hlavně ve středu hřiště, kde nás domácí Jungr a Vozábal naprosto přehrávali," připustil Pulpit, kterého zaskočil hlavně úvod. "Vstup domácím vyšel náramně, naopak my jsme museli reagovat střídáním, abychom zkvalitnili zálohu, kde nás domácí jasně přehrávali," dodal Pulpit, který však odmítl, že by v dalších zápasech ustoupil od ofenzivního rozestavení 4-3-3.

Výsledek: Dynamo České Budějovice - Sigma Olomouc 2:0 (2:0) Branky: 4. Radzinevičius, 13. Vozábal. Rozhodčí: Kovařík - Goňa, Kubáň. ŽK: Plocek, Vozábal, Hílek - Kaščák, Šuškavčevič, Škerle. Diváci: 4096. Sestavy: Č. Budějovice: Kučera - Peroutka (62. Adamec), Horejš, Homoláč, Šmíd - Plocek, Vozábal (70. Plichta), Jungr, Hílek, Černý - Radzinevičius (89. Žižka). Trenér: Cipro. Olomouc: Drobisz - Randa, Šuškavčevič, Škerle, Jurkič - Rossi, Melinho, Onofrej (36. Kaščák) - Janotka (80. Petr), Hubník, Kazár (63. Schulmeister). Trenér: Pulpit.