Muž, který změnil fotbal, prosí o pomoc. Bosman žije z podpory | iSport.cz
Stanislav Hrabě
16. října 2014 • 04:00

Muž, který změnil fotbal, prosí o pomoc. Bosman žije z podpory

TOP VIDEA
iSport podcast: Proti Severním Irům bylo změn příliš. Před Kosovem neměl kouč experimentovat iSport podcast: Proti Severním Irům bylo změn příliš. Před Kosovem neměl kouč experimentovat
Kovář zpátky doma: Mám radost, že je Plzeň v další fázi Ligy mistrů Kovář zpátky doma: Mám radost, že je Plzeň v další fázi Ligy mistrů
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vytáhl jsem vás z otroctví, tak mi pomožte! To vzkazuje belgický fotbalista Jean-Marc Bosman syndikátu profesionálních fotbalistů FIFpro. Muži, který v roce 1995 převrátil přestupový řád a umožnil hráčům po skončení smlouvy odcházet kamkoli zadarmo, bude 30. října 50 let, ale slavit nejspíš nebude. Momentálně žije ze sociálních dávek a hledá finanční zdroje, kde se dá. Je přesvědčen, že by se na něj měli složit fotbalisté, kteří z jeho případu profitují.Žebrat původně nechtěl, nechal vytisknout mnoho triček se svou podobenkou, které si měli podle plánu fotbalisté vydělávající miliony kupovat. Prodal ovšem jen jedno – synovi svého právníka.

Přitom v této akci viděl zdroj obživy. Po skončení kariéry, která nebyla sportovně příliš úspěšná a proslavil se jen tím, že prolomil přestupová pravidla, upadl do depresí a alkoholismu.

Jean-Marc Bosman se svými právníky v roce 1995, kdy se mu podařilo změnit pravidla v přestupové politice.
Jean-Marc Bosman se svými právníky v roce 1995, kdy se mu podařilo změnit pravidla v přestupové politice.

Loni byl dokonce odsouzen na rok do vězení za napadení své přítelkyně, když mu odmítla podat alkohol. Finančně nyní vysloveně strádá, musel prodat dům i auto. Žije na předměstí Lutychu jen ze sociálních dávek ve výši 600 eur měsíčně (asi 16,5 tisíce kč).

Je přesvědčen, že by mu v nouzi měli pomoci lidé, kteří z jeho případu nejvíce profitovali – fotbalisté vydělávající miliony. 

 
Články odjinud


Články odjinud