Pelta měl zasahovat do složení komise. V odposleších mluvil o mafiánce | iSport.cz
15. května 2017 • 09:44

Pelta měl zasahovat do složení komise. V odposleších mluvil o mafiánce

Autor: iSport.cz, ČTK
TOP VIDEA
LIGA NARUBY: Rada jako Řepka, Řezníček jako Zlatan...
RUDEJ FANDA: Co chápe Kotal a Jílek ne. Budějky nad námi? Dřív sci-fi
VŠECHNA VIDEA ZDE

Předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta měl podle policejního vyšetřování také vliv na složení jedenáctičlenné expertní komise, která na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy rozhodovala o rozdělení půl miliardy z investičních dotací. S náměstkyní ministerstva Simonou Kratochvílovou se Pelta podle odposlechů dohodl na pěti externích členech, jimž náměstkyně dopředu dala seznam 21 projektů, které nakonec ve výběru skutečně uspěly. Informoval o tom Radiožurnál na základě policejního spisu.Mezi vybranými členy byli podle tohoto zdroje úřednice pražského magistrátu Soňa Fáberová, kterou policie zadržela, ale po výslechu propustila bez obvinění, vedoucí odboru investic České unie sportu Stanislav Janouš či předseda komise mládeže Českého svazu ledního hokeje Milan Vacke.

Pelta s Kratochvílovou podle vyšetřovatelů navrhovali členy do expertní komise tak, aby v ní zasedli lidé jim loajální a blízcí. Policie však nikoho z členů komise neobvinila a není jasné, zda dotyční měli nějaký motiv a zda projekty skutečně nakonec ovlivnili, ačkoli všech 21 požadovaných projektů komise schválila.

S předsedou komise Janoušem si plánoval Pelta promluvit a doporučit mu, aby „nemyslel a jen seděl“ vedle Kratochvílové. Fáberovou z pražského magistrátu zase fotbalový boss nazýval v odposleších „mafiánkou.“

„Názvosloví pana Pelty se můžu jen smát, je to jeho osobitý slovník. Nebudu dávat určitě žádné vyjádření, jsem vázána mlčenlivostí,“ reagovala Fáberová pro Radiožurnál.

Ministryně školství Kateřina Valachová na páteční tiskové konferenci oznámila, že všechny expertní komise na ministerstvu zrušila a budou se ustavovat znovu. Dosavadní členové komisí podle ní museli podepisovat, že nejsou ve střetu zájmů a podjatí, a museli se zavazovat k mlčenlivosti.

Podle vyšetřovatelů ani jeden z 50 projektů nebyl vybrán podle zákonných kritérií, a proto vznikla České republice škoda téměř půl miliardy korun. Za to by obviněným ze zneužití pravomocí, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinností při správě cizího majetku hrozil až dvanáctiletý trest vězení. Podle ministryně Valachové však letos žádné investiční dotace pro sport vyplaceny nebyly a žádná škoda tedy nevznikla.

Slavia - Dukla: Roman Berbr, Roman Berbr, StB, skanduje Eden

Jablonec - Plzeň: Choreo pro Peltu! Jablonecký kotel mu poslal "pozdrav do vězení"

 

 
Články odjinud


Články odjinud