30. ledna 2018 • 17:21

Unikátní stadion pro MS 2022 v Kataru! Levně složíte a za pár měsíců rozložíte

Autor:
Reklama
TOP VIDEA
LIGOVÉ STŘIHY: Jablonci pomohlo Radovo kouzlo. Má si troufnout na Ligu mistrů? LIGOVÉ STŘIHY: Jablonci pomohlo Radovo kouzlo. Má si troufnout na Ligu mistrů?
Koukalová knihou vyvolala emoce. Jak na ní reagují její kolegové z oboru? Koukalová knihou vyvolala emoce. Jak na ní reagují její kolegové z oboru?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Fotbalové stadiony, které vzniknou a zase se rozplynou. Tak vypadá budoucnost arén pro velké turnaje. První výrazný příklad bude k vidění už při mistrovství světa 2022. Stadion Ras Abu Aboud v Dauhá se začne kompletovat letos, aby po konci šampionátu zase zmizel. „Naše stadiony jsou levné a můžete je přemístit do jiné země, jakmile splní účel,“ tvrdí šéfové španělské firmy Javier Iribarren a Mark Fenwick, která s unikátním konceptem přišla.Špičkové stadiony, ale jen pro pár zápasů. Pak předražené a zřídka využívané památníky. Takový je osud několika stadionů z posledních dvou mistrovstvích světa v Jižní Africe a Brazílii. V Kataru by chtěli ukázat, že to jde i jinak.

Ras Abu Aboud stadion s kapacitou pro 40 tisíc diváků bude nejdřív zkompletovaný za použití lodních kontejnerů, odnímatelných sedaček a dalších vyjímatelných bloků. Po turnaji bude užitý na dalších sportovních i mimosportovních stavbách. „Funguje to jako stavebnice, se kterými jsme si hráli jako děti,“ říkají tvůrci pro deník Marca.

„Ne každá rodina si může dovolit budovu, kterou použije pro večírek jen jednou ročně,“ připomínají Iribarren a Fenwick, co je hlavní předností jejich konstrukce. Konkrétně slibují, že za rok a půl se podaří stadion složit a za dalších devět měsíců zase rozložit na kousky. „Přijde nám neuvěřitelné, že tak bohatá země jako Katar zvolila udržitelné řešení,“ ocenili pořadatele, kteří v minulosti byli častým terčem kritiky kvůli špatným pracovním podmínkám pro zahraniční dělníky.

Stadion v Kataru půjde složit a snadno během několika měsíců
Stadion v Kataru půjde složit a snadno během několika měsíců

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Program a výsledky Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hraje od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostí 11 ruských měst a 12 stadionů, finále se odehraje v Moskvě na stadionu Lužniki.

 Skupina A * Skupina B * Skupina C *Skupina D * Skupina E * Skupina F * Skupina G * Skupina H
Klasická verze
Mobilní verze