Jágr bodoval, ale prohrál. Přemožitelé jdou do čela první ligy

Autor: ČTK, vmn
1
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Hokejisté Kladna prohráli v dohrávce 17. kola první ligy ve Vrchlabí 2:4, asistence osmačtyřicetiletého Jaromíra Jágra jim nepomohla. Nováček Vrchlabí se posunulo do čela tabulky. Vede o skóre před Jihlavou, která podlehla ve 26. kole v Přerově 3:4 po samostatných nájezdech. Třetí Kladno, které má ještě zápas k dobru, ztrácí na vedoucí duo tři body.

Hrající majitel Rytířů měl z prvních osmi duelů v sezoně jediný bod za asistenci z prosincového duelu proti Jihlavě (7:5), dnes se Jágr do statistik zapsal podruhé z posledních tří utkání. V sobotu opět proti Dukle při porážce 3:4 po samostatných nájezdech poprvé skóroval.

Vrchlabí dostal do vedení ve čtvrté minutě z úniku David Chalupa. Rytíři odpověděli v čase 32:33 v přesilové hře, kdy Jágr nabil Tomáši Plekancovi a po jeho střele se prosadil z dorážky Nicolas Hlava. Domácí se znovu prosadili 52 sekund před koncem druhé části v početní výhodě po kombinaci Chalupy s Michalem Pochobradským.

Ve 43. minutě zařídil Vrchlabí dvoubrankový náskok Matouš Kratochvil, v polovině třetí třetině sice snížil v další přesilovce Adam Kubík, ale 44 sekund před koncem do prázdné branky při power play pečetil výhru Patrik Urban. Vrchlabí po sobotní prohře v Třebíči (2:5) navázalo na předchozí sérii šesti vítězství.

Kladno s Jágrem v sestavě vyšlo vůbec poprvé v sezoně bodově naprázdno. Dosud mělo při deseti jeho startech bilanci osmi výher, z nichž jedna byla až po samostatných nájezdech, a dvou proher v nastavení.

Jihlavská Dukla prohrála teprve druhé z posledních osmi zápasů. Zubři vedli po dvou minutách po gólu slovinského útočníka Roka Macucha, ve druhé třetině ale otočili stav Matěj Zadražil a Tomáš Harkabus a v čase 55:55 zvýšil Vítězslav Brož už na 3:1. Jenže Matěj Svoboda s Vlastimilem Dostálkem vynutili prodloužení a v nájezdech rozhodl o pátém vítězství Přerova z uplynulých šesti duelů Radek Číp.

Možnosti posunout se na třetí místo před Kladno nevyužily čtvrtá Třebíč a ani pátá Poruba. Horácká Slavia nedokázala v pondělí v Kladně při porážce 2:3 po samostatných nájezdech natáhnout šňůru osmi výher a dnes doma 1:3 podlehla Frýdku-Místku. Ten venku uspěl po osmi porážkách poprvé od 29. září, třemi body za dvě branky a asistenci to zařídil Ondrej Šedivý.

Poruba podlehla 1:4 ve Vsetíně, na jehož střídačce si odbyl premiéru slovenský trenér Roman Stantien. Valaši si připsali vítězství ve čtvrtém z posledních pěti zápasů. Bývalý útočník Stantien, který naposledy vedl Slovan Bratislava, se vrátil do klubu, kde hrál v letech 1994 až 2007 a získal s Valachy všech šest mistrovských titulů v extralize. Jako hlavní kouč doplnil dosavadní trenéry Jana Srdínka a Luboše Jenáčka.

Jeho noví svěřenci se dostali v 16. minutě do vedení díky brance Davida Vítka ve vlastním oslabení. Sedm sekund před první pauzou sice vyrovnal Marek Špaček, ale ve 28. minutě vrátil Vsetínu náskok Lukáš Bednář a ještě ve druhé třetině zvýšil v početní výhodě Radim Kucharczyk. Po 19 sekundách závěrečné části pečetil výsledek Sebastian Gorčík.

Čtvrtou výhru za sebou oslavily Litoměřice, které na ledě nováčka Kolína uspěly 4:2. Potřetí za sebou vyhrály doma Benátky nad Jizerou, Sokolov zdolaly 6:4. Dvěma góly a asistencí přispěl Jan Šír, tři body si připsali také Jakub Rychlovský (1+2) i obránce Vratislav Kunst (0+3). Baník prohrál šestý z posledních sedmi zápasů.

Po sérii pěti porážek zabral Havířov, jenž zdolal pražskou Slavii 5:1 a připsal si druhé vítězství z uplynulých 11 duelů. Hattrickem zazářil Ondřej Procházka.

Předposlední Kadaň podlehla doma Ústí nad Labem 1:5. Slovan uspěl venku po čtyřech prohrách v řadě. Poslední Šumperk zaznamenal devátou prohru v řadě a Prostějov po výsledku 6:3 na jeho ledě slavil čtvrté vítězství za sebou. Po čtyřech bodech si připsali Petr Mrázek (2+2) a David Bartoš (1+3).