Slovenský svaz: Za neúčast Hradce nemůžeme | iSport.cz
29. července 2010 • 16:48

Slovenský svaz: Za neúčast Hradce nemůžeme

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
0
Hokejisté HC Lev si letos KHL nezahrají.
TOP VIDEA
SESTŘIH: Slavia - Midtjylland 0:0. První zápas bez gólu, blýskl se Kolář
Trpišovský o Midtjyllandu: Strašně těžko se proti nim tvoří šance
VŠECHNA VIDEA ZDE

Slovenský svaz ledního hokeje se brání proti tomu, že by byl viníkem neúčasti klubu HC Lev Hradec Králové v nadcházející sezoně Kontinentální ligy. Potenciální nováček KHL, který narazil s působením v Hradci Králové na začátku června u Českého svazu ledního hokeje, chtěl hrát v Popradu.Chyběl mu však souhlas SZLH, o kterém se mělo rozhodovat až 18. srpna, a Rada ředitelů KHL nakonec HC Lev do soutěže na sezonu 2010/11 nevzala.

Do role viníka postavily slovenský svaz jak HC Lev, tak i vedení KHL. Jenže slovenský svaz se tomu brání a poukazuje na to, že vedení klubu HC Lev Hradec Králové nereagovalo na jeho podmínky.

Ty zástupci SZLH sdělili zástupcům Lva už po svém mimořádném výkonném výboru 25. června.

"Slovenský svaz se od začátku projektu působení českého klubu HC Lev Hradec Králové v Popradu v rámci KHL postavil k celé záležitosti vstřícně a velmi zodpovědně, o čemž svědčí i skutečnost, že se členové výkonného výboru SZLH danou problematikou zaobírali na dvou mimořádných zasedáních během měsíce," reagoval dnes slovenský svaz na kritiku v prohlášení.

Podle SZLH na prvním mimořádném zasedání k žádosti HC Lev Hradec Králové 25. června přijal usnesení, které určilo žadateli legislativní podmínky vyplývající z řádů Mezinárodní hokejové federace. "Ty bylo potřebné nevyhnutelně splnit k tomu, aby český klub mohl hrát na Slovensku mezinárodní soutěž," uvedl slovenský svaz.HC Lev se na Slovensku dohodl s extraligovými kluby a jejich zastřešující společností Pro-Hokej, že v případě souhlasu s působením v Popradu výhradně v sezoně 2010/11 jim zaplatí finanční vyrovnání.

Údajně šlo o 33 tisíc eur (asi 830 tisíc korun) pro každý z deseti klubů a navíc i závazky k HK Poprad. Pro-Hokej tak s účasti Lva v Popradu souhlasil za předpokladu splnění legislativních podmínek slovenského svazu.

"Společnost (nikoliv hokejový klub - ten v rámci platné legislativy vůbec neexistuje) HC Lev Hradec Králové v době žádosti nebyla a do dnešního dne není členem žádné národní hokejové federace a nemůže se ucházet o členství v SZLH, protože nesplňuje základní podmínky pro přijetí," tvrdí slovenský svaz s tím, že na základě této skutečnosti trval na potvrzení členství HC Lev Hradec Králové v Ruské hokejové federaci a její žádosti o souhlas SZLH odehrát zápasy KHL na území Slovenska.

To nebylo do pondělního druhého mimořádného výkonného výboru SZLH splněno a HC Lev byl vyzván, aby do 10. srpna tato potvrzení předložil. Pak by slovenský svaz rozhodoval na řádném jednání 18. srpna.

"Ani měsíc po zveřejnění stanoviska výkonného výboru totiž vedení společnosti HC Lev Hradec Králové na podmínky uvedené v odpovědi na žádost (z 25. června) nereagovalo," upozorňují zástupci SZLH.

Slovenskému svazu se také nelíbí, že HC Lev Hradec Králové údajně neobjektivně informoval média a slovenskou hokejovou veřejnost o průběžném plnění podmínek pro zahájení činnosti v rámci KHL.

"Navíc angažovala hráče do tréninkového procesu bez toho, aby průběžně plnila legislativní podmínky nevyhnutelné pro legalizaci své činnosti na území Slovenska v rámci IIHF. Vedení KHL svým středečním rozhodnutím zrušit tento projekt pro sezonu 2010/11 jen potvrdilo, že si svůj unáhlený krok podmínečného přijetí HC Lev Hradec Králové do KHL uvědomilo," uvedl SZLH.Se slovenským svazem komunikoval v minulých dnech šéf KHL Alexandr Medveděv, mluvil s jeho prezidentem Jurajem Širokým, ale řešení nenašli.

"Kdyby slovenský svaz chtěl najít řešení, tak mohli zaregistrovat klub jako slovenský klub. Pak už by se dalo jednoduše domluvit na nejrůznějších otázkách a řešení technických záležitostí. Jedinou záležitost, kterou by musel slovenský svaz řešit, by bylo potvrzování transferkaret," prohlásil v rozhovoru pro Sovětskij sport Medveděv.

Podle Medveděva ale slovenský svaz trval na tom, aby byl klub registrován v Ruské hokejové federaci, což byl problém. Přitom zástupci jiných zemí než Ruska v KHL jsou registrováni ve svých národních federacích - Barys Astana v Kazachstánu, Dinamo Riga v Lotyšsku a Dinamo Minsk v Bělorusku. A ruská federace zase řeší transferkarty ruských klubů.

"KHL má s federací dohodu, že jedná s IIHF o potvrzování transferkaret. Všechno ostatní je v odpovědnosti KHL," doplnil Medveděv.V Česku byl HC Lev členem Českého svazu ledního hokeje od 9. března, ale 17. června z něj vystoupil.

Medveděv nechápe, že nebyl přijat na Slovensku, i když s tím souhlasily kluby slovenské extraligy. Jeho touha rozšířit soutěž mimo postsovětský blok narazila na nadcházející ročník po Česku nyní i na Slovensku.

Zájem je ale podle Medveděva v blízké budoucnosti v Miláně, navíc by prý mohla KHL expandovat i na Blízký východ do Kataru nebo Spojených arabských emirátů.Slovenský svaz ale s Medveděvem nesouhlasí. "

Společnost HC Lev do dnešního dne nesplnila ani jednu podmínku. Museli jsme vycházet z platné legislativy a čekali jsme, že její podmínky splní. Ty se od prvního dne nezměnily," řekl slovenským médiím generální sekretář SZLH Ján Taraba.

"Tento subjekt dělal všechny kroky směrem k hráčům a vedení KHL, aby se do soutěže dostal. Nedělal však žádné kroky, aby svůj postup zlegalizoval," doplnil Taraba. HC Lev měl po krachu svých plánů v Hradci Králové zájem v sezoně 2010/11 na Slovensku jen hostovat.

Témata:  sport, hokej, hradec, poprad, khl
Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud