Palát dvěma góly zavřel Torontu cestu do play off, zazářil i Hemský

0
Nezmarova vize a Kaniovy peníze: nový Liberec. Co Kulenovič a Slavia?
Draft NFL bude honbou na quarterbacky, můžou být hvězdy i propadáky

Hokejový útočník Ondřej Palát se v úterním utkání NHL zasloužil dvěma góly o výhru Tampy Bay 3:0 nad Torontem. Vzhledem k vítězství Columbusu nad Phoenixem 4:3 v prodloužení tak Maple Leafs definitivně přišli o šanci na postup do play off, která se znovu výrazně zmenšila i pro New Jersey.

Palát, který stále aspiruje na ocenění pro nejlepšího nováčka sezony, si připsal svůj 21. a 22. zásah v sezoně. Nejprve ve 30. minutě otevřel skóre utkání, když si nabruslil do prostoru mezi kruhy a překonal brankáře soupeře střelou švihem nad lapačku, o šest minut později pak v přesilovce zvýšil na 2:0 poté, co se k němu odrazil puk od zadního mantinelu. Třetí gól Lightning přidal až v poslední minutě při power-play Victor Hedman.

V kanadském bodování nováčků Palát dál ztrácí pět bodů na vedoucího Nathana MacKinnona, který dvěma asistencemi pomohl k výhře Colorada nad Edmontonem 4:1. MacKinnon má bilanci 24 gólů a 38 přihrávek.

Toronto prohrálo podesáté z posledních dvanácti zápasů, kleslo na 11. příčku v tabulce Východní konference a na osmý Columbus ztrácí pět bodů, přičemž už mu zbývá sehrát jen dva zápasy. Stejný odstup mají i desátí New Jersey Devils, kteří však mají jedno utkání oproti Maple Leafs k dobru.

Na devátou pozici se vyhoupl Washington po výhře 4:1 v St. Louis a na osmé místo ztrácí čtyři body. Svým jubilejním 50. gólem přispěl k výhře nejlepší střelec ligy Alexander Ovečkin.

Velmi povedený večer prožil také další český útočník Aleš Hemský, jenž gólem a dvěma přihrávkami přispěl k výhře Ottawy 4:1 na ledě New Yorku Islanders. Na třináctý gól v sezoně přihrál Hemskému český parťák Milan Michálek, nicméně Senators rovněž s konečnou platností ztratili šanci na účast ve vyřazovacích bojích.

V důležitém zápase mezi Columbusem a Phoenixem se v dresu "Kojotů" potřetí v sezoně prosadil Martin Erat, který po přihrávce Radima Vrbaty vyrovnával ve 14. minutě na 1:1. Domácí hokejisté ale skóre otočili a hosté zachraňovali zisk bodu gólem při power-play patnáct sekund před koncem třetí třetiny. O výhře Blue Jackets pak ale rozhodl ve čtvrté minutě nastavení Ryan Johansen.

"Jsme hrozně zklamaní. Dneska jsme chtěli urvat dva body," prohlásil kapitán Phoenixu Shane Doan, jehož tým prohrál pátý zápas v řadě. "Myslím, že jsme podali dobrý výkon. Ten zápas byl jako jízda na horské dráze. Jednou jsme byli nahoře, pak dole. Bohužel rozhodl jeden brejk v prodloužení, dnes jsme jich soupeři nabídli až příliš," uvedl trenér poražených Dave Tippett.

Přímý konkurent Phoenixu v boji o postup do play off Dallas naopak porazil 3:2 po samostatných nájezdech Nashville a na osmém místě Západní konference odskočil svému pronásledovateli na rozdíl dvou bodů. Oběma celkům přitom zbývá odehrát tři zápasy, včetně vzájemného klání v poslední den základní části.

Výsledky:

Buffalo - Detroit 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)
Branky: 22. a 58. Girgensons - 33. Smith, 44. Helm, 56. Legwand, 60. Dacjuk. Střely na branku: 27:37. Diváci: 18.710.

NY Islanders - Ottawa 1:4 (0:0, 0:1, 1:3)
Branky: 41. Nielsen - 33. a 53. Spezza (na obě Hemský), 55. Hemský (Michálek), 60. Kassian. Střely na branku: 46:32. Diváci: 12.922.

NY Rangers - Carolina 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Branky: 16. a 34. Richards, 21. Pouliot, 45. Stepan - 4. Dwyer. Střely na branku: 36:28. Diváci: 18.006.

Columbus - Phoenix 4:3 v prodl. (1:2, 1:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 9. Jenner, 26. Letestu, 54. Comeau, 64. Johansen - 14. Erat (Vrbata), 18. Doan, 60. Ekman-Larsson. Střely na branku: 30:32. Diváci: 16.289.

Edmonton - Colorado 1:4 (1:2, 0:0, 0:2)
Branky: 17. Perron - 5. Stastny, 18. Johnson (Hejda), 48. Barrie, 57. McGinn. Střely na branku: 23:33. Diváci: 16.839.

Florida - Philadelphia 2:5 (0:0, 0:4, 2:1)
Branky: 42. Gudbranson, 46. Huberdeau - 27. a 29. Giroux, 23. Lecavalier, 36. Couturier, 56. McGinn. Střely na branku: 40:27. Diváci: 12.487.

St. Louis - Washington 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
Branky: 23. Lapierre - 39. a 41. Bäckström, 18. Ovečkin, 29. Grabovskij. Střely na branku: 29:22. Diváci: 17.447.

Minnesota - Boston 4:3 po sam. nájezdech (2:2, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 2. a 11. Pominville, 59. Suter, rozh. nájezd Koivu - 4. Smith, 11. Bergeron, 37. Eriksson. Střely na branku: 24:24. Diváci: 18.893.

Dallas - Nashville 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 3. Goligoski, 29. Ja. Benn, rozh. nájezd Seguin - 22. a 51. Bourque. Střely na branku: 30:29. Diváci: 16.219.

Tampa Bay - Toronto 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Branky: 30. a 36. Palát (na první Gudas), 60. Hedman. Střely na branku: 34:28. Diváci: 18.896.